CO2 a vzduchovanie?



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

CO2 a vzduchovanie?

Odoslaťod ladodgers » 15 Jan 2010 11:25 am

Hladal som odpoved tu, ale nikde som ju nenasiel. Ked zavediem co2 (pet flasu), zaroven k tomu sa aj vzduchuje? (vzduchom, kyslik?)

Mam 28l akva, svetelne podmienky dobre, ale rastlinky nejako nerastuu, dokonca niekedy zivoria....

Mam echinodorus indian red a travu, ale nazov neviem....

Svietim 12h denne klasickou 40w

Fauna - 2x betta samicka a 1x thajsky prisavnik
ladodgers
 
Príspevky: 50
Založený: 18 Júl 2009 18:11 pm

Reklama

Re: CO2 a vzduchovanie?

Odoslaťod Gogi » 15 Jan 2010 13:23 pm

v niektorom z prvych cisiel casopisu akvarium(http://klub.akva.sk/akvarium.php) sa pise ze obsah o2 a co2 vo vode na sebe nie je zavisly(ak si to dobre pametam), ale tu po fore kazdy pise ze nema vyznam pustat co2 ak vzduchuj, ja verim casopisu
Obrázok používateľa
Gogi
 
Príspevky: 204
Obrázky: 46
Založený: 28 Júl 2009 16:30 pm
Bydlisko: TT

Re: CO2 a vzduchovanie?

Odoslaťod dusik » 15 Jan 2010 14:24 pm

Ide len o to, že pokiaľ vzduchuješ, tak výriš vodu a tým nadmerne množstvo CO2 vyprchá. Je to ako miešanie minerálky Pokiaľ ju miešaš rýchlejšie vyprchá.
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Re: CO2 a vzduchovanie?

Odoslaťod tomas120 » 15 Feb 2010 14:00 pm

ja som to vyriešil tak že som do do filtra na okysličovači namontoval hadičku z co2 a funguje to perfektne vrtulka v okysličovači rozdrobí bublinu co2 na drobno a vyfúkne do celého akva zmiešaný vzduch z co2.
tomas120
 
Príspevky: 313
Obrázky: 5
Založený: 11 Feb 2010 13:56 pm
Bydlisko: Zlaté Moravce

Re: CO2 a vzduchovanie?

Odoslaťod Poly » 15 Feb 2010 16:32 pm

Prosim nemylit O2, CO2 a vzduch! :|
Pridavanie CO2 vacsinou predstavuje prebublavanie cisteho CO2 do vody. Je pravda, ze CO2 sa rozpusti bez ohladu na to, kolko je vo vode rozpusteneho O2, teda to, co hovori casopis, ALE...
Bezne okolity vzduch neobsahuje takmer ziadny CO2. Ak je vo vode CO2 rozpusteny, snazi sa dostat aj do okoliteho vzduchu, kedze tam je ho malo (vyplyva to z fyzikalnych zakonov a trochu to naznacuje zdravy sedliacky rozum) :D Prebublavanie vzduchu cez vodu znamena vacsia vymenna plocha a teda rychlejsie uvolnovanie CO2 do vzduchu, nie vytlacanie CO2 kyslikom ani nic podobne!
Preto pridavanie CO2 zaroven so vzduchovanim, znamena v konecnom dosledku vypustanie CO2 do vzduchu :roll:
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: CO2 a vzduchovanie?

Odoslaťod tomas120 » 15 Feb 2010 16:54 pm

Poly napísal:Prosim nemylit O2, CO2 a vzduch! :|
Pridavanie CO2 vacsinou predstavuje prebublavanie cisteho CO2 do vody. Je pravda, ze CO2 sa rozpusti bez ohladu na to, kolko je vo vode rozpusteneho O2, teda to, co hovori casopis, ALE...
Bezne okolity vzduch neobsahuje takmer ziadny CO2. Ak je vo vode CO2 rozpusteny, snazi sa dostat aj do okoliteho vzduchu, kedze tam je ho malo (vyplyva to z fyzikalnych zakonov a trochu to naznacuje zdravy sedliacky rozum) :D Prebublavanie vzduchu cez vodu znamena vacsia vymenna plocha a teda rychlejsie uvolnovanie CO2 do vzduchu, nie vytlacanie CO2 kyslikom ani nic podobne!
Preto pridavanie CO2 zaroven so vzduchovanim, znamena v konecnom dosledku vypustanie CO2 do vzduchu :roll:




dovolím si nesúhlasiť , pretože z vlastnej skúsenosti viem , že ked ho prezeniem cez filter rozdrobím tú veĽkú guľu co2-ky ma mnoho malých - inač by mi len tak vychrstla hore na vrch hladiny v akva .Predsa len tie menšie guličky sa tahšie vynárajú a tým majú dlhší čas obahatiť tú vodu a po druhé jedným vrzom aj okysličujem ... Neviem ako to máte Vy zariadené,ale ako ste už povedali, zdravy sedliacky rozum a trochu znalosti fyzikalnych zakonov,by Vám naznačilo že voda sa lepšie obohatí co2-kou vtedy keď sa v nej co2 čo najdlhšie udrží a nie len tak prebehne na hladinu ... ale ak poznáte dáky lepší sposob aplikácie nechám si poradiť
tomas120
 
Príspevky: 313
Obrázky: 5
Založený: 11 Feb 2010 13:56 pm
Bydlisko: Zlaté Moravce

Re: CO2 a vzduchovanie?

Odoslaťod Volodus » 16 Feb 2010 15:36 pm

Mam od nutrafinu taky plastovy rebrik ... tam je vstrebatelnost CO2 takmer 100%.
Tie bublinky su na zaciatku velke, postupne sa zmensuju a potom vyfucia vonku aj ked stava sa mi pomerne casto ze su take male ze cez rebrik uz ani nestupaju len sedia v hornej casti a pomaly sa vstrebavaju. Mam to ulozene tak ze okolo rebrika prudi voda z filtra, takze by to malo byt rovnomerne rozpustene.
Volodus
 
Príspevky: 150
Založený: 25 Aug 2009 12:43 pm
Bydlisko: Bratislava


Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.