mechanická deriasácia rastlín



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

mechanická deriasácia rastlín

Odoslaťod krIzi » 11 Mar 2004 12:20 pm

ahojte akva priatelia,
chcel by som sa popytat na vase skusenosti s mechanickym odstranovanim rias z rastlin.
potreboval by som hromadne jednorazovo ocistit rastliny od zelenej stetinkovej riasy :twisted:, ktora mi drti cele akva.
(dalo by s povedat, ze potrebujem resetnut akva)
v nejakom clanku o riasach na fore a tiez u astrid na jej stranke bol spominany roztok sava na rychle a bezbolestne ocistenie rastlin, co si o tom myslite :?:
dik.
Obrázok používateľa
krIzi
 
Príspevky: 31
Založený: 08 Okt 2003 12:31 pm
Bydlisko: BA, dlhe diely

Reklama

Re: mechanická deriasácia rastlín

Odoslaťod gabriela » 11 Mar 2004 12:22 pm

Hlavne to rob mimo akvaria ;)
Odporucam po osobnej skusenosti :mrgreen:
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: mechanická deriasácia rastlín

Odoslaťod denis » 11 Mar 2004 12:26 pm

krizi neveril by si ako nam na riasu pomohli malinke asi 3cm prisavnicky. bola taka do hneda ale aj zelena tiez stetinkova. za necely tyzden ju takmer vsetku spapali :)
ostal som prekvapeny kde je :shock:, a otca som sa spytal, ze kedy cistil akvarko od riasy, lebo predtym boli uplne riasou pokryte listy na rastlinach.
Obrázok používateľa
denis
 
Príspevky: 767
Obrázky: 41
Založený: 12 Sep 2003 09:46 am
Bydlisko: Ružomberok

Re: mechanická deriasácia rastlín

Odoslaťod krIzi » 11 Mar 2004 13:12 pm

ancistrusov mam styroch (2x 'bezny', 2xzlaty) + 7xcorydorasov panda + 4xcorydoras sterbai -
tychto ritierov mam od zalozenia akva (december 2003)
v utorok som si zadovazil v symbioze 2xmrenky siamske (dufam ze su to ony).
do nedavna som svietil cca 75W/180 litrov a bolo to s riasami vcelku ok, pred dvoma tydnami som pritvrdil na cca 130W a zariasilo sa.
chcem mat vela svetla, ale akva asi nie je na to pripravene.
Obrázok používateľa
krIzi
 
Príspevky: 31
Založený: 08 Okt 2003 12:31 pm
Bydlisko: BA, dlhe diely

Re: mechanická deriasácia rastlín

Odoslaťod salik » 11 Mar 2004 16:43 pm

treba pomerat vodu a zacat s "lepsou" udrzbou akva, rybky nieco pomozu ale je to malo, napis ake trubice si pridal, kolko a ake rastlinky tam mas
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: mechanická deriasácia rastlín

Odoslaťod bolek » 11 Mar 2004 16:56 pm

ja by som tam praskol húf molynézií... u mňa svoju prácu vykonali dokonale... Ale čosi je aj na tej výmene vody....
Obrázok používateľa
bolek
 
Príspevky: 402
Obrázky: 10
Založený: 18 Jún 2003 09:43 am
Bydlisko: BA

Re: mechanická deriasácia rastlín

Odoslaťod krIzi » 11 Mar 2004 17:15 pm

velkost akva 100*40*45 = 190litrov

rastliny cca. takto:
3xAlternanthera splendens
9xAlternanthera reineckii
1xEchinodorus argentinensis
2xAnubias barteri var. Nana
2xAnubias afzelii
1xEleocahris parvulus
3xHeteranthera zosterifolia
5xHygrophila corymbosa
3xHygrophila difformis subm.
5xLilaeopsis novae zelandiae
3xMicranthemum micranthemoides
7xRotala macrandra
1xSaggitaria platyphylla
nxVallisneria asiatica
1xGlossostigma elatinoides

hnojivo: JBL florapur, JBL (tekute, neviem ako sa vola), PMDD som vysadil

filter:
vonkajsi EHEIM 2213 (objem 3litre) s naplnou valceky (sera biopur) + hornina (eheim substrat). tato napln sa mi nezda, asi to vymenim za obycany molitan

CO2 z kvasnic

svetlo (kazda 30W):
1xOSRAM 860/11
1xPHILIPS 840/21
1xAQUA GLO
2xSUN GLO

cca 1/4 vody menim razza 2 tyzdne.

moj citak je takyto:
ak mam malo svetla, riasy su ok. ale ja chcem vela vela svetla a nechcem to zatial riesit UV lampou. UV lampa je dobra vec, ale nie je 'koser', navyse si vyklonujem nove mutacie rias, mikroorganizmov.
raselinu som nasadil pred par dnami, takze vysledok zatial nie je.

ja viem tazko sa radi, nie je to jednoduche
Obrázok používateľa
krIzi
 
Príspevky: 31
Založený: 08 Okt 2003 12:31 pm
Bydlisko: BA, dlhe diely

Re: mechanická deriasácia rastlín

Odoslaťod krIzi » 11 Mar 2004 17:30 pm

takato vec ma napadla:
ze by som (alebo niekto) vytvoril temu, kde by ludia pisali svoju 'konfiguraciu' a 'maintenance' akvarka a problemy ktore maju.
kazdy by mohol vlastne vyplnit taky formular, kde by bolo:
-rozmery akva
-voda: teplota,ph,CT,UT,NO2,NO3...
-substrat: velkost strku...
-filter: velkost, typ (vonkajsi/vnutorny), napln...
-osvetlenie: pocet, druh, dlzka svitu
-speciality (raselina/UV lampa)...
-rastoliny: pocet
-hnojenie: druh, davkovanie, CO2 typ...
-ryby: druhy/ celkova dlzka na 100l/ specialne ryby (riasozrave...)...
-krmenie: druh krmiva, ako casto...
-starostlivost: vymena vody, odstranovanie detritu...
-geopatogenne umiestnenie akva :D

-PROBLEMY: riasy (druh,pocet,umiestnenie), rast rastlin, kondicia ryb...

no a spracovanim tychto vysledkov by sa mozno mohli najst nejake zakladne pravidla biologickej rovnovahy. ja viem, ze to nie je take jednoduche, ze kazde akva je ine. ale az tak brutalne ine, aby platili uplne ine pravidla, zase nie.

co vy na to?
Obrázok používateľa
krIzi
 
Príspevky: 31
Založený: 08 Okt 2003 12:31 pm
Bydlisko: BA, dlhe diely

Re: mechanická deriasácia rastlín

Odoslaťod salik » 11 Mar 2004 19:28 pm

krIzi napísal:svetlo (kazda 30W):
1xOSRAM 860/11
1xPHILIPS 840/21
1xAQUA GLO
2xSUN GLO

ktore si pridal, dolezity udaj
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: mechanická deriasácia rastlín

Odoslaťod marlo » 11 Mar 2004 20:13 pm

denis napísal:krizi neveril by si ako nam na riasu pomohli malinke asi 3cm prisavnicky.


Dovolim si podotknut ze na riasi pomahaju len mlady prisavnickovia.
Stary uz nejavia taky zaujem o riasu.
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: mechanická deriasácia rastlín

Odoslaťod FuTuR » 11 Mar 2004 22:15 pm

hmm já mám 4 v asi 100l nádrži a zatím sežraly jenom řasy hnědé z jednoho kamene.. a víc se jim nechce.. :) zato řasám se daří..
FuTuR
 
Príspevky: 10
Obrázky: 1
Založený: 02 Mar 2004 21:29 pm

Re: mechanická deriasácia rastlín

Odoslaťod krIzi » 12 Mar 2004 10:44 am

zo zaciatku som fungoval s 1xAQUA GLO, 2xSUN GLO a akva bolo zariasene v norme. kedze bolo relativne nove (2 mesiace) nerobil som si z toho tazku hlavu a pripisoval som to pociatocnej stabilizacii.
po 3 mesiacoch som nasadil dalsie 1xOSRAM 860/11 1xPHILIPS 840/21 a akva sa mi brutalne zariasilo do tyzdna. mam iba zelenu stetinkova riasa, ktora sa nachadza na najviac osvetlenych castiach rastlin a skle (celoplosne, nie len okraje listov). Musim este povedat, ze v tom case som zacal pridavat CO2 z kvasiniek.

Od zaciatku mam 3och malickych prisavnikov, teraz som dokupil dalsieho plus dve mrenky siamske. Od pondelka fungujem v rezime, ze svietim iba od 18:00 do 23:00 na plno (5 ziarviek), cez den to uplne zakryvam dekou. a vysledok - riasy ustupuju.

Myslim si ze to je vo svetle, ale potrebujem vela svetla pre svetlomilne rastliny. Akva asi nie je pripravene na vela svetla. Vonkajsi filter z naplnou, ako som uz pisal, sa mi zda malo 'zaspineny', zatial som ho vobec necistil, preto si myslim, ze ta napln je na hov..
Obrázok používateľa
krIzi
 
Príspevky: 31
Založený: 08 Okt 2003 12:31 pm
Bydlisko: BA, dlhe diely

Re: mechanická deriasácia rastlín

Odoslaťod bolek » 12 Mar 2004 12:21 pm

Po zmene osvetlenia som mal rovnaký problém... Zhodou náhod som prechádzal na Osram-ky.... Zopakujem ešte raz... mne pomohli hladné black molly... 5 kusov od barkyho ;-)
Obrázok používateľa
bolek
 
Príspevky: 402
Obrázky: 10
Založený: 18 Jún 2003 09:43 am
Bydlisko: BA

Re: mechanická deriasácia rastlín

Odoslaťod krIzi » 12 Mar 2004 12:28 pm

ok, dik, nasadim black moly (sakra, pozeral som, ale v satniku mame iba grey mole :D - sorry za ten 'tazky humor')
Obrázok používateľa
krIzi
 
Príspevky: 31
Založený: 08 Okt 2003 12:31 pm
Bydlisko: BA, dlhe diely

Re: mechanická deriasácia rastlín

Odoslaťod denis » 12 Mar 2004 13:21 pm

krIzi pofot to akva, strasne ho chcem vidiet
aj Ig-iho prosim
Obrázok používateľa
denis
 
Príspevky: 767
Obrázky: 41
Založený: 12 Sep 2003 09:46 am
Bydlisko: Ružomberok

Re: mechanická deriasácia rastlín

Odoslaťod gabriela » 12 Mar 2004 13:45 pm

krIzi napísal:ok, dik, nasadim black moly (sakra, pozeral som, ale v satniku mame iba grey mole :D - sorry za ten 'tazky humor')


Hod tam aj tie, aspon sa ryby nazeru ;)
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: mechanická deriasácia rastlín

Odoslaťod krIzi » 12 Mar 2004 19:14 pm

gabriela napísal:Hod tam aj tie, aspon sa ryby nazeru ;)

by si neverila (a mozno aj verila), ale bracho doma chyta rozny hmyz (v kazdom rocnom obdobi sa nejaky najde) a hadze to do akva - vsechno sezeru (tie ryby, nie ja).

uz sa chystam na leto ako zhodim krycie sklo a nekupim repelent.

denis napísal:krIzi pofot to akva, strasne ho chcem vidiet
aj Ig-iho prosim

sorry, ale ig-iho ti nepofotim, ma hrozne chlpane nohy (neviem co to je za riasu) a hambi sa fotit.
Obrázok používateľa
krIzi
 
Príspevky: 31
Založený: 08 Okt 2003 12:31 pm
Bydlisko: BA, dlhe diely

Re: mechanická deriasácia rastlín

Odoslaťod Ig » 12 Mar 2004 19:42 pm

denis napísal:krIzi pofot to akva, strasne ho chcem vidiet
aj Ig-iho prosim

Poslem na forum, ale momentalne sa mi vobec nechce naplnat moj "book", ale skusim sa nejako premoct, tak do tyzdna. :D
Obrázok používateľa
Ig
 
Príspevky: 318
Obrázky: 9
Založený: 22 Aug 2003 12:06 pm
Bydlisko: Martin

Re: mechanická deriasácia rastlín

Odoslaťod salik » 12 Mar 2004 21:48 pm

krIzi napísal:...zo zaciatku som fungoval s 1xAQUA GLO, 2xSUN GLO a akva bolo zariasene v norme. ked ze bolo relativne nove (2 mesiace) nerobil som si z toho tazku hlavu a pripisoval som to pociatocnej stabilizacii.
po 3 mesiacoch som nasadil dalsie 1xOSRAM 860/11 1xPHILIPS 840/21 a akva sa mi brutalne zariasilo do tyzdna..

..mno, myslel som si, takze najprv tu uverejnim citaciu rejpala, k nej nie je naozaj co dodat, v tomto ma 100% pravdu:

1 ) Osram lumilux (plus, plus ECO) i podobné moderní trubice konkurenčních světových firem dávají při stejné, nebo nižší spotřebě zářivky [watt] mnohem více (i několikanásobně) světelného toku [lm - lumen], než jakákoli zářivka obchodovaná v ČR/SR firmou Hagen a distributory. A to navíc při podstatně nižší ceně (pod 100 Kč/ks u standardních délek) a podstatně delší životnosti, než kterákoli trubice ze "speciálních akvarijních" či "speciálních na rostliny". Navíc ve spektru, které je fotosynteticky účinnější (při vyšších teplotách chrominance - "chladnější" světla - rostliny více rostou).

2 ) Skutečnost, kterou občas někdo uvádí, že po změně trubic na výkonnější typy mu v akváriu začaly růst řasy, sinice apod. (většinou ale taky rostliny, je způsobena právě oním prudkým nárustem množství světla, které dopadá do akvária. Místo dvou trubic "-GLO" či podobných "NO NAME" výrobků, ale také např. Osram fluora, Philips Aquarelle atd. stačí jedna moderní výkonná trubice stejné délky, aby nahradila (a obvykle ještě zvýšila) množství světla dodávaného rostlinám.
www.akva.sk/viewtopic.php?t=259

takze moja rada – na zaciatok daj prec tie stare trub. Aqua glo aj Sun glo, nechaj len tie nove (1xOSRAM 860/11 1xPHILIPS 840/21), svetla budes mat viac ako na pociatku so „specialkami“ (neskor, ked budes mat riasu pod kontrolou, ich mozes postupne pridavat), pravidelne cisti akva od rias – hlavne rastliny, tie budu na zaciatku potrebovat tvoju pomoc, najlepsie je prikupit rychlorastuce stonkove, aby co najviac odcerpavali z vody NO3/PO4, castejsie odkalovat dno a novu vodu, v zaciatkoch, kym sa to nestabilizuje, dolievaj 1:1 – voda z reverznej osmozy/vodovodna, rychlejsie ti bude klesat NO3/PO4 – krmivo pre riasy, zmenu necakaj za tyzden, stabilizovanie akvaria a vyhra rastlin nad riasami trva dlhsie, tu sa treba aj zamysliet preco sa riasam tak dary – vela ryb? prekrmovanie? nedostatocna filtracia? treba najst pricinu

dalej odporucam nasadit desiatky slimacikov, 1/2 z vas ich likviduje a velmi podcenuje ich vyznam v akvariu, po mojich dlhorocnych skusenostiach mozem povedat, ze na riasu su 100x ucinejsi ako napr. prisavnici, velmi ucinny na boj so zelenou riasou su slimaci rodu Physa - www.akva.sk/gallery/image_page.php?&image_id=557, neposkodzuju listy ani stonky rastlin, prisavnici, ako tu uz napisal marlo, spasaju riasu len v mladosti, akonahle dospeju a dostavaju pravidelnu stravu, riasy ignoruju

na dno odporucam nasadit slimakov - vezovky malajske, krasne preryvaju dno a likviduju napadane zbytky rastlin, krmiva a ine odpadove latky, ja som si ich „naockoval“ par kusov a po 1/2 roku ich mam desiatky, stonkove ani cibulove rastliny nevyhrabavaju a ani neposkodzuju listy ani korene (urcite sa na forach docitas, ako sa viacerym akvaristom v akvariu „katastrofalne“ premnozily a nevedia si rady, tu sa treba zamysliet, preco je tomu tak? nie je to nahodou tym, ze v akvariu je velke mnozstvo odpadovych latok – ich potrava? ak je akvarium v „dobrom stave“, neprekrmuje sa a dno sa pravidelne odkaluje, vezovky budu mat len tolko potravy, kolko im tam mi nechame)

co sa tyka ryb, dobre skusenosti mam s rybkou Otocinclus affinis ( http://www.akva.sk/viewtopic.php?t=220 , http://www.akva.sk/viewtopic.php?t=109 ) mala sikovna rybka ktora sa zivy len „zelenym“, samozrejme ju treba ma v dostatocnom mnozstve, na 190litrov aj desat kuskov a viac, dalsia usilovna rybka, ucinejsia ako „otik“ je Crossocheilus siamensis ( www.akva.sk/viewtopic.php?t=329 ) tu si treba dat pozor a nekupit Garra cambodgiensis, v tvojom 190l akvariu moze dorast aj na 15cm, odporucam tak 4kusky, radi plavu spolu

jedna z dalsich moznosti na eliminaciu zelenych rias su krevetky, je velmi tazke zohnat ten spravny druh a ich pocet na 190l akvariu by musel byt velky - aj cez 20kuskov (pri cene okolo 100sk kus to nie je ziadna „sranda“)( www.akva.sk/viewtopic.php?t=100 )

ak budes postupovat podla rad, akvarium by sa ti malo podarit stabilizovat a dostat pod kontrolu rast zelenych rias, ak nemas chut na take zmeny v akvariu, daj prec tie nove neony a vrat sa k „svatojanskym muskam“ od Hagenu, zelena riasa vplyvom znizeneho osvetlenia by mala casom ustupit a akvarium sa ti vrati do starych kolaji, vela stastia


krIzi napísal:..zakladne pravidla biologickej rovnovahy..

kazde akvarium je iny „svet“, neda sa naordinovat jedna poucka pre vsetky akvaria, pre kazde akvarium plati nieco ine, preto je tu aj toto forum
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: mechanická deriasácia rastlín

Odoslaťod Peter » 12 Mar 2004 23:56 pm

KrIzi daj na Salika, na stetinkove riasy ti ziadna ina ryba nepomoze, okrem crossocheilus siamensis - mrenka siamska (mala by mat cierny pas cez chvost). Bohuzial mojich 6 otocinclusov stetinkovu riasu ignoruje, ale na ostatne riasy celkom funguju. Je treba zmenit cely rezim v akvariu...tak ako popisuje Salik.
Peter
 
Príspevky: 470
Obrázky: 23
Založený: 29 Nov 2002 23:37 pm

Re: mechanická deriasácia rastlín

Odoslaťod salik » 13 Mar 2004 01:00 am

:arrow: na upresnenie - "navod" bol na zelenu riasu

..hneda/seda stetinkova riasa je o uplne niecom inom - pri jej tvorbe hra najdolezitejsiu ulohu filtracia akvaria
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: mechanická deriasácia rastlín

Odoslaťod duri » 13 Mar 2004 03:11 am

krIzi napísal:v utorok som si zadovazil v symbioze 2xmrenky siamske (dufam ze su to ony)

Obavam sa, ze v symbioze crossocheilus siamensis nemali uz davnejsie, pod tymto nazvom tam teraz predavaju "false siamensis" - garra taeniata (alebo nieco podobne). Na tvojom mieste by som ich zaniesol naspat, akurat beru miesto inym servismenom.
http://www.aquatic-gardeners.org/cyprinid.html
Obrázok používateľa
duri
 
Príspevky: 108
Založený: 14 Apr 2003 17:27 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: mechanická deriasácia rastlín

Odoslaťod Peter » 13 Mar 2004 08:13 am

No asi som bol nejako vo svungu a nevsimol som si ze sa to tyka zelenej :roll: . Reagoval som preto, lebo som kdesi cital ze otocinclusy spasaju stetinkovu riasu. Ale tym mojim "otikom" moja stetinka nechuti. I ked tazko povedat, lebo niekedy mam dojem, ze porast je kratsi, ale nikdy som ich nevidel nacapenych na tych miestach kde sa nachadza (dva korene z troch a polystyren na pozadi). Vzdy su nalepeni na len na listoch, pripadne na skle. Nuz, ak mam zelenu riasu a pravdepodobne mam, lenze o tom neviem, lebo ju urcite spasaju otocinclusy/i, prisavnici a aj prisavka thajska. Lebo ked labzuju po akvariu, vzdy su na niecom prisati a nieco nasavaju.... Niekedy sice objavim v puse prisavnikov kusky stetinky, maju to tam dlho a nevedia sa toho zbavit. Zelene riasy si zobnu aj ine rybky, ked som mal gupky aj tie si na nej pochutnavali... obcas...
Peter
 
Príspevky: 470
Obrázky: 23
Založený: 29 Nov 2002 23:37 pm

Re: mechanická deriasácia rastlín

Odoslaťod Peter » 13 Mar 2004 08:22 am

Jaj, a este som zabudol, filtracia ano (pevne ciastky a prudenie vody)... ale urcite aj mnozstvo rastliniek (pozitivne viem, ze ked som pridal rastlinky tak sa stetinky lokalne obmedzili) a z toho vyplyvajuci chemizmus vody, vyvazenost pomeru ryby/rastliny a z toho vyplyvajuci chemizmus vody, osvetlenie a slimaciky uz len malo, i ked ktovie, ak prispievaju ku spravnemu chemizmu vody napr. tym ze pozieraju detrit a celkovo cistia akvarium....
Peter
 
Príspevky: 470
Obrázky: 23
Založený: 29 Nov 2002 23:37 pm

Ďalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.