urob si sam: permanentny CO2 test



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Re: urob si sam: permanentny CO2 test

Odoslaťod smik » 03 Feb 2010 17:48 pm

azet napísal:na 5L destilky som pridal 6g cistej sody bikarbony. ziskana uhlicitanova tvrdost cini 40 dKH.

vysledok som zriedil 1:10, cize 100ml roztoku a 900ml destilky, cize som ziskal 1L zriedeneho roztoku na 4 dKH. je ta uvaha spravna?



Ano máš to správně, je to běžně uváděný recept na homemade 4dKH roztok. Sám jsem ho dělal stejně. Test Aquar naměřil 4dKH.
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

Reklama

Re: urob si sam: permanentny CO2 test

Odoslaťod eugosk » 07 Feb 2010 14:40 pm

Zdravim Vas mam jednu otazku. Nedavno som do akva cisto len s rastlinkami nahodil ten permanentny CO2 test od firmy ruwal. Dal som presne po ciarku vodu z akvarka ktora mala dkH 6, pridal 5 kvapiek prilozeneho roztoku. Skratka podla navodu vsetko presne no stale mi to ukazuje rovnake zfarbenie. Skusal som aj viac CO2 ale stale nic mimochodom podla prilozenej stupnice to ukazuje ph 7,1 ale podla tabulky by malo byt CO2 na normale pri pH 6,8 a pri 6 dkH. Je mozne ze je stale nizky obsah CO2 alebo ten test jednoduch vobec nefunguje? :twisted:
eugosk
 
Príspevky: 86
Obrázky: 4
Založený: 04 Jan 2010 15:24 pm
Bydlisko: Košice

Re: urob si sam: permanentny CO2 test

Odoslaťod azet » 08 Feb 2010 13:15 pm

pokial si urobil vsetko spravne, tak tester by mal fungovat. skus zvysit davku co2 a farba by mala zacat prechadzat do zlta. davaj pozor na ryby. opacne, ked vypnes co2 pri zapnutych svetlach, za par hodin by si mal mat modru farbu v dosledku spotreby co2 rastlinami.
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: urob si sam: permanentny CO2 test

Odoslaťod eugosk » 08 Feb 2010 15:07 pm

Hmm, dakujem velmi pekne za radu. Zvysenie CO2 som skusal aj ked je pravda ze len obmedzene nakolko mam momentalne len BIO-CO2 supravu a na flasu potrebujem zohnat este ihlovy a el.mag. ventil ale aj BIO som zvysil nahrievanim flase takze intenzita bola 1 bublinka cca:4mm priemer, na sekundu asi tak 9 hodin a nic sa nezmenilo proste aku to malo farbu po priprave roztoku taku ju ma stale bez akejkolvek zmeny ci uz je svetlo alebo nie je. Akvarko ma 45L a je tam 10kg strku/3mm zrno. Voda 35L+1,5L v exter.filtri svietenie 12hod. 2x PHILIPS 15W-630 neon. Pri takom malom akvariu by hadam bolo zmenu do nejakych dvoch hodin vidno, nie?
eugosk
 
Príspevky: 86
Obrázky: 4
Založený: 04 Jan 2010 15:24 pm
Bydlisko: Košice

Re: urob si sam: permanentny CO2 test

Odoslaťod azet » 10 Feb 2010 23:20 pm

eugosk, to je uplne jedno, ci je tester v 1000l alebo 5l akvarku. musi to fungovat. daj fotku, ze ako to vyzera.

este doplnam: tester sa musi nachadzat prisaty na vnutornej stene akva, ponoreny vo vode a musi v nom ostat bublina :wink:
samozrejme na mieste s dobrym prudenim.

aka voda Ti tecie z vodovodu? skus nakvapkat roztok do vody s roznym ph a tvrdostou - zafarbenie by malo byt rozne.
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: urob si sam: permanentny CO2 test

Odoslaťod eugosk » 16 Feb 2010 15:34 pm

to: azet dik za radu a vyskusam. Mam pocit ze ta zelena farba bola trosku svetlejsia kym som si nastavil moj novy home made "CO2 set" tak som do akva pustil toho trosku viac no velky rozdiel to zase nebol ako ze inu farbu som teda na nom nevidel a zltu alebo modru uz vobec. Pre istotu meriam aj pH ale stale je rovnako takze sa nemoze ani menit farba CO2 testeru.
Tester mam umiestneny pod vypustacou rampou asi tak 10cm pod hladinou ako bolo v navode no a samozrejme ze vo vnutri akva :-)))
Vodovodnu vodu mam pH 7,5 , kH 17 a dgH 26 :-))) sedimentacny filter po jednom pusteni pracky je ako karamel :-))))
eugosk
 
Príspevky: 86
Obrázky: 4
Založený: 04 Jan 2010 15:24 pm
Bydlisko: Košice

Re: urob si sam: permanentny CO2 test

Odoslaťod roberto33 » 17 Feb 2010 10:12 am

Farba na dlhodobom teste napr. Sera má byť pri optimálnej hodnote CO2 tmavozelená? Ak je modrá tak je veľa CO2 aelbo málo? A Ak je slabozelená tak je to nedostatok ale nadbytok CO2. +modrá, tmavozelená optimum, svetlozelená -. Neviem ako to mám nastaviť, keďže predtým som mal tmavozelené čo bolo optimum a teraz je svetlozelená a dávkovanie je rovnaké nič sa nezmenilo len hodnota NO3 je 50mg/l a všetko tak ako bolo...
Obrázok používateľa
roberto33
 
Príspevky: 229
Obrázky: 42
Založený: 19 Mar 2008 12:45 pm
Bydlisko: Majerovce

Re: urob si sam: permanentny CO2 test

Odoslaťod Giftzahn » 17 Feb 2010 12:50 pm

roberto33 napísal:Farba na dlhodobom teste napr. Sera má byť pri optimálnej hodnote CO2 tmavozelená? Ak je modrá tak je veľa CO2 aelbo málo? A Ak je slabozelená tak je to nedostatok ale nadbytok CO2. +modrá, tmavozelená optimum, svetlozelená -. Neviem ako to mám nastaviť, keďže predtým som mal tmavozelené čo bolo optimum a teraz je svetlozelená a dávkovanie je rovnaké nič sa nezmenilo len hodnota NO3 je 50mg/l a všetko tak ako bolo...



njn, pokial ma pamat neklame - modra nedostatok CO2, svetlozelena CO2 - OK a tmavozelena - vela CO2 :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: urob si sam: permanentny CO2 test

Odoslaťod roberto33 » 17 Feb 2010 23:14 pm

Určite nezmýlil si sa lebo na tomto paieriku čo mám je modrá+, tmavozelená optimum Sera, a svetlozelená-, tak ako to je správne? Kedy je nadbytok CO2 a kedy deficit?
Prílohy
testerCIMG1045.jpg
A tu je aj JBL papaierik permanentný dlhdobý test CO2
TesterCIMG1036.jpg
Môj Sera dlhodobý permanentný test CO2
Obrázok používateľa
roberto33
 
Príspevky: 229
Obrázky: 42
Založený: 19 Mar 2008 12:45 pm
Bydlisko: Majerovce

Re: urob si sam: permanentny CO2 test

Odoslaťod Tomas54 » 17 Feb 2010 23:20 pm

Modra malo CO2, zelena je optimalna hodnota a bledozelena az zlta je vela CO2, ale to meria v podstate Ph, tak ak niekto pouziva napriklad raselinu do filtra alebo rozne ine priptsvky na ciernu vodu, tak test bude zlty, aj ked CO2 sa nebude pridavat
Tomas54
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 9
Založený: 08 Jan 2009 13:47 pm
Bydlisko: Bratislava - Dubravka

Re: urob si sam: permanentny CO2 test

Odoslaťod pakozdy » 18 Feb 2010 10:07 am

Tomas54 napísal:Modra malo CO2, zelena je optimalna hodnota a bledozelena az zlta je vela CO2, ale to meria v podstate Ph, tak ak niekto pouziva napriklad raselinu do filtra alebo rozne ine priptsvky na ciernu vodu, tak test bude zlty, aj ked CO2 sa nebude pridavat


nestane sa toto iba ked pouzijes vodu z akva s tymi primesami do testu ?
ide teda v podstate o vynesenie hodnot z tillmanovej tabulky ?
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Re: urob si sam: permanentny CO2 test

Odoslaťod azet » 18 Feb 2010 22:29 pm

ano, ved prave o tom som pisal par prispevkov vyssie - pokial mas v testeri vodu z akvaria, ph je zavisle aj od inych veci, ako len rozpusteneho co2. odcitanie nikdy nieje spravne.

pokial si namiesas "cisty" roztok, je reakcia zavisla takmer vylucne len od obsahu co2.

@ roberto:
zlta - vela co2
zelena - co2 ok
modra - malo co2

toto je vsak jednoduche "odcitanie". treba sledovat rastliny/riasy a ryby. pokial mas svetlozelenu reakciu (co vsak pri pouziti vody z akvarka moze byt uplne hocico), znamena to, ze ph kleslo vdaka rozpustenemu co2. nemusel si nutene ani nic zmenit, cize nezvysit davkovanie co2 - staci mierne iny smer prudenia vody, upchatejsi filter, spomalena fotosynteza kvoli chybajucej zivine, atd.
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: urob si sam: permanentny CO2 test

Odoslaťod Caiman » 19 Feb 2010 20:05 pm

Ten test co mam od JBL je akoze PH/CO2 test ale primarne meria PH a COcko si musim vypocitat podla tabulky v pomere s tvrdostou.Cize keby som aj ten roztok zmiesal s vodou 4dkh a nie akvariovou ako pisu v navode bude mi to asi ukazovat blbosti a nie obsah co2?
Obrázok používateľa
Caiman
 
Príspevky: 1220
Obrázky: 61
Založený: 24 Nov 2008 22:03 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: urob si sam: permanentny CO2 test

Odoslaťod roberto33 » 19 Feb 2010 22:46 pm

Díkes moc azet ale to Ph mi pri dlhdodobom teste CO2 dosž blblo. Z ničoho nič prešlo z tmavozelenej do svetlozelenej až žltej a nič som nemenil ani vodu ani osvetlenie ain dávkovanie CO2 to mi je čudné...
Obrázok používateľa
roberto33
 
Príspevky: 229
Obrázky: 42
Založený: 19 Mar 2008 12:45 pm
Bydlisko: Majerovce

Re: urob si sam: permanentny CO2 test

Odoslaťod azet » 22 Feb 2010 15:24 pm

Caiman napísal:Ten test co mam od JBL je akoze PH/CO2 test ale primarne meria PH a COcko si musim vypocitat podla tabulky v pomere s tvrdostou.Cize keby som aj ten roztok zmiesal s vodou 4dkh a nie akvariovou ako pisu v navode bude mi to asi ukazovat blbosti a nie obsah co2?


tato akvaristicka pomocka je urcena na jednoduche stanovenie obsahu co2 vo vode. pri nakalibrovanom roztoku mozeme hovorit o pomerne presnom, i ked vzdy oneskorenom udaji.

blbosti Ti to ukazovat nebude, ale tabulecku mozes zahodit. rozhodujuca bude farba roztoku a vies zakrocit co sa tyka co2. skutocna hodnota ph v akvarku bude len tusena.

@roberto: tu by sa mozno vedel vyjadrit nejaky chemik - ci je mozne, aby ina externa komponenta pridana do vody (mam na mysli hnojiva) "vysumela" vo forme co2 do vody a nasledne do testera...
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: urob si sam: permanentny CO2 test

Odoslaťod roberto33 » 23 Feb 2010 08:35 am

btw azet:
No a presne si myslím, že odkedy pridávam PMDD do vody tak mi dosť skáču tie hodnoty na dlhodobom teste Aj od Sery aj od JBL aj keď merám sondou Ph tak je problém presne nastaviť to CO2.Teraz mi napríklad ide až do tmavozelená až modra... a nič som nemenil len hnojím...Myslím, že tie živiny čo dodávam hnojivom aj makroprvky a mikroprvky predtým chýbali a potom ináč prebieha fotosyntéze v akváriu..., no tá tabuľka na teste bude asi len orientačná...Ak by som mal urobený roztok so 4dKh a pridal ten roztok s dlhodobého permanentného testu tak by som dosť najpresnejší údaj?
Obrázok používateľa
roberto33
 
Príspevky: 229
Obrázky: 42
Založený: 19 Mar 2008 12:45 pm
Bydlisko: Majerovce

Re: urob si sam: permanentny CO2 test

Odoslaťod azet » 26 Feb 2010 12:09 pm

@roberto -
moja teoria: NO3 je vlastne kyselina. pokial dodas KNO3 naraz vo vacsom mnozstve, moze to mat vplyv na ph vody - klesne. sonda to vyhodnoti tak, ze vypne dodavku CO2, kedze to je riadene len vyhodnocovanim ph a nie skutocneho obsahu CO2 vo vode.

nasledne je CO2 odburavane rastlinami a vypudene prudenim vody. roztok ztmavne a zmodra, lebo CO2 je vo vode menej a menej. skutocne ph vody v akva stupne az vtedy, ked dojde k odburaniu NO3, ale samozrejme aj ostatnych faktorov vplyvajucich na ph.

a ano, pokial si namixujes vodu do testera na 4dKH, pridas par kvapiek bromo-roztoku, vies pomerne lahko urcit, kde sa asi pohybujes s mnozstvom CO2. ph v akvarku moze byt uplne inde.

este na okraj: osobne preferujem konstantne pridavanie CO2, bez regulacie elektronikou a sondou. cize nastavenie x bublin v zavislosti od podmienok v akva. treba sledovat hlavne ryby, rastliny a az potom drop-checker. pokial je to problem pre ryby pocas noci, tak na noc bud pridavne zapinat vzduchovanie a/alebo vypinat pridavanie CO2.
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: urob si sam: permanentny CO2 test

Odoslaťod petoz_1 » 03 Apr 2010 21:53 pm

azet napísal:....na ziskanie cisteho roztoku s uhlicitanovou tvrdostou 4 dKH nam staci mat jemnu vahu, destilovanu vodu a sodu bikarbonu.

teraz prosim vsetkych chemikov a hobikov o review mojho receptu:

na 5L destilky som pridal 6g cistej sody bikarbony. ziskana uhlicitanova tvrdost cini 40 dKH.

vysledok som zriedil 1:10, cize 100ml roztoku a 900ml destilky, cize som ziskal 1L zriedeneho roztoku na 4 dKH. je ta uvaha spravna?

nasledne som roztok pomeral testermi. seracky test nameral cca. 3 dKH a ratajovsky test nameral cca. 5 dKH. takze priemer je 4 dKH :D

vopred dakujem za pripomienky alebo upozornenia na moje chybne uvahy.

Tomu tvojmu namiesaniu roztoku nerozumiem? V knihe som sa dočítal, že jedlá sóda teda sóda bikarbona sa používa na zvýšenie pH a nie tvrdosti. Ja som to urobil podľa tvojho postupu, aj mi tester ukázal tvrdosť 4 st., ale roztok je stále modrý, teda pH niekde nad 7,6 (používam JBL). Teraz som nanovo založil akva, bez rýb, mám tam len vodu z osmózy a rastliny. Od včera dávam kvasnicové CO2, teda pri vode s veľmi nízkou tvrdosťou by pH malo byť veľmi nestabilné a pri takom množstve CO2 ako dávam by to malo ísť dole. Ale stále je to v modrých hodnotách. Sera pH test mi ukazuje hodnotu 7.
petoz_1
 
Príspevky: 73
Obrázky: 5
Založený: 23 Jan 2009 00:05 am
Bydlisko: Žilina

Re: urob si sam: permanentny CO2 test

Odoslaťod BarbarOSA » 03 Apr 2010 22:16 pm

Ja mam zase opacny problem..
Ukazuje my stale ze mam nie vela, ale skoro privela CO2..
farba je slabozelena az skoro zlta a to aj po celej noci a celom dni bez CO2 a pustenom vzduchovani :-(
Namiesal som ten roztok presne podla rozpisu, len v trosku mensom prevedeny..
1 liter destilky z lekarne a 0,1200 g sody bikarbony..
soda odvazena az na 10tisicinu presne v chemickom labaku v skole..
destilka merana v odmernom valci..v tom teda chyba byt nemoze..
dakujem za rady..
mam JBL permanent test CO2 + pH..
Obrázok používateľa
BarbarOSA
 
Príspevky: 557
Obrázky: 1
Založený: 26 Feb 2010 12:57 pm
Bydlisko: Nitra

Re: urob si sam: permanentny CO2 test

Odoslaťod pha » 03 Apr 2010 22:46 pm

barbar: tak tomu nerozumiem, mne sa meni farba ked sa pohram s CO2 do hodiny. meral si to aj inym testom? kolko bublin pustas za minutu?
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

Re: urob si sam: permanentny CO2 test

Odoslaťod BarbarOSA » 03 Apr 2010 22:51 pm

pha napísal:barbar: tak tomu nerozumiem, mne sa meni farba ked sa pohram s CO2 do hodiny. meral si to aj inym testom? kolko bublin pustas za minutu?


no ide o to mam klasicky burciak, tam velmi nemam co regulovat, bud slape, alebo je vypnuty, pusteny von do prostredia..
mnozstvo bublin ti uz urcite neprezradim :-D
pustam to cez hadicku do filtra kade sa ma nasavat vzduch tak tade ide hadicka z burciaku, pricom na konci teda vstupe do vypuste z filtra je filter z cigarety..
rozprasuje to na strasne miniaturne bublinky a filter to rozhana uplne po celom akva..
zbadal som rozdiely iba minimalne v sfarbeni testu..
myslim si ze ho tam ide dost toho co2 aj ze je dobre rozpusteny, lebo ked som sa pozabudol vecer vypnut rano som nasiel ryby dychat vzduch z hladiny..
ale ze by sa nespotreboval za celu noc sice nie, ale vzduchovanie slo celu noc a cely den a ten den bez co2..

dodatok..nie iny test nemam :-(
chcel som aspon tento ked nic ine..
Obrázok používateľa
BarbarOSA
 
Príspevky: 557
Obrázky: 1
Založený: 26 Feb 2010 12:57 pm
Bydlisko: Nitra

Re: urob si sam: permanentny CO2 test

Odoslaťod pha » 03 Apr 2010 23:05 pm

tento by Ti aj mal stacit, kolko kvapiek si tam dal?
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

Re: urob si sam: permanentny CO2 test

Odoslaťod BarbarOSA » 03 Apr 2010 23:09 pm

no dal som tam presne 1,5ml toho roztoku o 4dKH a pisali ze 2 - 4 kvapky podla farby..
tak som praskol 4 vsak nech vidim :-D
dat menej??
Obrázok používateľa
BarbarOSA
 
Príspevky: 557
Obrázky: 1
Založený: 26 Feb 2010 12:57 pm
Bydlisko: Nitra

Re: urob si sam: permanentny CO2 test

Odoslaťod pha » 03 Apr 2010 23:11 pm

prave naopak skor pridaj, mozno aj farba svetla v akvarku trochen skresluje...
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.