Kal-el akva



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: Kal-el akva

Odoslaťod TTjopo » 31 Jan 2010 23:58 pm

Ten koren je paradny ale aj celkovo akva je velmi pekne
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Reklama

Re: Kal-el akva

Odoslaťod kal-el » 01 Feb 2010 00:02 am

Ďakujem, ten koreň som sa teda nahľadal, kým mi nejaký naozaj padol do oka... :lol:
Už len budem čakať, ako sa to rozrastie....a skúsim ešte nejako zlepšiť kvalitu fotiek, veď s takým veľkým foťákom aký máme (Nikon D60) to nejako musí predsa ísť...
Obrázok používateľa
kal-el
 
Príspevky: 168
Obrázky: 6
Založený: 05 Dec 2008 18:41 pm
Bydlisko: trenčín

Re: Kal-el akva

Odoslaťod TTjopo » 01 Feb 2010 17:34 pm

O foteni toho vela neviem ale je tu toho dost popisaneho ak treba len nastudovat nejake rady a nejako to casom pojde.Nech sa dari a len tak dalej
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Kal-el akva

Odoslaťod kal-el » 01 Feb 2010 18:23 pm

jj šak študujem, a otravujem... :D ...ale tak pomaly to ide, dúfam... :roll:
Obrázok používateľa
kal-el
 
Príspevky: 168
Obrázky: 6
Založený: 05 Dec 2008 18:41 pm
Bydlisko: trenčín

Re: Kal-el akva

Odoslaťod kal-el » 13 Feb 2010 21:17 pm

Idem opäť nabrať trochu estetických rád, keďže mne estetika trochu chýba....Chcel by som sa spýtať, na obrázku je nakreslené ako chcem čo zmeniť, kde nana pôjde dolu a namiesto neho pôjde Microsorium, ďalej dám dole cladophory, nelúbia sa mi tam, a chcel by som na ten koreň nejako podávať jávsky mach alebo niečo podobné, tak aby tie výbežky toho koreňa pekne pozarastali a vytvorilo to nejaký pekný útvar, ale keďže nemám vkus, kde by som mal mach pripevniť, na ktoré miesta, aby to nejak vyzeralo a malo aj nejaký zmysel...
Inak Latifolius sa začal rozrastať, nejako moc... :o Lileaopsis zatiaľ nie....valisneria rastie o stošesť...aj egeria začína trochu prewrastať, ale budem pridávať ešte daľších 40 W tak hádam sa potom nebudú až tak ťahať k hladine...


Obrázok

Díky za estetické rady... :lol:
Obrázok používateľa
kal-el
 
Príspevky: 168
Obrázky: 6
Založený: 05 Dec 2008 18:41 pm
Bydlisko: trenčín

Re: Kal-el akva

Odoslaťod kal-el » 18 Feb 2010 13:23 pm

Zdravím, začínam si mierne zahlťovať vlastnú tému, som si toho vedomí, ale chcel by som naozaj radu od niekoho estetickejšieho, Neger , Fantoumas, martin, porasdte mi lebo fakt neviem ako by to malo vyzerat, a neviem si to ani predstavit....
Vložim fotku, kde je asi približna predstava, ako by som podla vas vyzeralo, su tie rastlinky vhodne? Ak by sa to tam nehodilo skuste navrhnut ine, ide mi o konkretne, ze ci to bude proste nejako vyzerat....ta fotka je narychlo a dost nekvalitna, ale ide o tu zmenu zatial....dakujem

Obrázok
Obrázok používateľa
kal-el
 
Príspevky: 168
Obrázky: 6
Založený: 05 Dec 2008 18:41 pm
Bydlisko: trenčín

Re: Kal-el akva

Odoslaťod jiri sajar » 18 Feb 2010 14:03 pm

Ja osobne by som vyskúšal ako by to vyzeralo, keby si celý koreň otočil o 180 stupňon (čo je teraz pri dne by bolo otočené ku hladine a masívna - ľavá strana koreňa by bola otočená vpravo) s tým, že by som :
- alebo nechal koreň zasa položený na dne
- alebo by som ho prichytil ku zadnej stene tak aby bola masívna strana posunutá mierne doprava a bola napr. v 1 tretine výšky (možno aj vyššie) nádrže.
vyzeralo by to ako koreň vyrastajúci zo zadnej časti akva a mal by si uvolnené celé dno akva a pod koreňon by si mohol umiestniť rastliny milujúce polotieň. Ďalšia výhody by bola, že by si mal možnosť filter skryť za koreň
Obrázok používateľa
jiri sajar
 
Príspevky: 720
Obrázky: 77
Založený: 28 Jún 2005 08:28 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Kal-el akva

Odoslaťod fantuomas » 18 Feb 2010 14:12 pm

Síce aj ja občas "pokulhávam" čo sa pravopisu týka..aj tak ti vravím, kontroluj si po sebe trochen čo píšeš ;-)

Čo do designu tvojho akvária - asi najjednoduchšie je "listovať" v nádržiach tu na akve alebo iné portály..poprípade súťaže..nie aby si kopíroval..ale pre inšpiráciu poprípade koli kombináciám rastlín..ich umiestneniu - tu máš ešte čo zlepšovať. Podla mňa ti stačí pohrať sa s umiestnením rastlín..možno zohnať nejaký pekný mach na drevo (o tom sme tuším písali..dúfam že Ba bude v tomto ohľade uspokojivá:), dno si mohol "zaujímavejšie" uhrabať aaa určite rastlinky - viac, ale to chce čas jané. Držím palec.
Obrázok používateľa
fantuomas
 
Príspevky: 291
Obrázky: 83
Založený: 01 Aug 2006 23:52 pm
Bydlisko: TN

Re: Kal-el akva

Odoslaťod fantuomas » 18 Feb 2010 14:14 pm

Ešte ma napadlo použitie ( nie príliš aby si nezapratal polovicu plochy dna..) rozne veľkých okruhliakov, ktoré by išli k riečnemu štrku (?) ktorý používaš - to by mohlo oživiť a dodalo by to taký.."natural look" ;-)
Obrázok používateľa
fantuomas
 
Príspevky: 291
Obrázky: 83
Založený: 01 Aug 2006 23:52 pm
Bydlisko: TN

Re: Kal-el akva

Odoslaťod renatte616 » 18 Feb 2010 15:11 pm

ta Alternanthera je reinekii alebo splendida?
Obrázok používateľa
renatte616
 
Príspevky: 386
Obrázky: 3
Založený: 30 Okt 2009 00:34 am
Bydlisko: BA okolie

Re: Kal-el akva

Odoslaťod kal-el » 18 Feb 2010 19:40 pm

Jiri, sú to celkom zaujimave napady, ale ten prvy, kde by išiel spodok na hladinu akosi nevyhovuje mne, lebo by sa zhoršila pristupnost na dno aj pri cisteni , prerabkach a pod....ten druhy napad, ze by to slo zo zadu, je dobry, ale nevmestil by sa tam na hlbku, keby som ho tak dal, a musel by som ho dosť zrezať, a neviem či by to bolo ono....každopadne díky...

Peter...to je práve to, ja mám pozretých mnoho akvárií, vsetky tuto aj inde, a najdem dosť akva, ktore sa mu lubia ale proste nejako to neviem v akva tak nakonponovat, proste mi chyba ta estetika....o tom machu na koren sme sa bavili, ale zase neviem, ze ci by bolo krajsie pokryt koren cely, alebo ho dat len na konce, proste neviem si predstavit ako by to vyzeralo.
Co sa tyka dna, tak na pravej zadnej strane sa mi to stupnuje hore, ale mam este cierny strk, ktorym potom ten vzostup zasypem, bude to cierne, tmave pre neonky (vyhovujuce), a zaroven ta cierna dost vynikne...

Ja si proste fakt neviem pomocť s tym rozmiestnenim, a cim dalej tym viac rozmyslam nad tym, ze so sovjou predstavivosotu proste taky pekny layout nedosiahnem, a tak to asi necham tak, a budem sa rybam snazit vytvorit dobre prostredie, im estetika nevadi....

Renatte: Tu Alternantheru uz nemam, a moc si to uz nepamatam, ale bola to spledida myslim.....a inak, budem sa zbavovat tej Egerie, je naozaj velka, keby niekto chcel v TN mu ju darujem....
Obrázok používateľa
kal-el
 
Príspevky: 168
Obrázky: 6
Založený: 05 Dec 2008 18:41 pm
Bydlisko: trenčín

Re: Kal-el akva

Odoslaťod fantuomas » 18 Feb 2010 22:50 pm

..niekedy je menej viac, trpezlivosť ;.p napríklad ja mám 23 r. a až v poslednom krátkom období som konečne ako tak spokojný so svojou "akvaristikou"..a to sa akvárku viac či menej venujem od ZŠ, rastlinky mi konečne idú tak posledné dva tri roky..a design..tým sa zaoberám iba pár mesiacov..chce to trpezlivosť...ono aj keď možno nemáš to cítenie ako vravíš.., tu sa dá veľa aj naučiť čítaním článkov o aqua design-e , aquascapingu etc., a skúšať samozrejme....dať tomu čas, nikto nepadol z neba učený ;-p
Obrázok používateľa
fantuomas
 
Príspevky: 291
Obrázky: 83
Založený: 01 Aug 2006 23:52 pm
Bydlisko: TN

Re: Kal-el akva

Odoslaťod kal-el » 19 Feb 2010 15:55 pm

Peter...šak práve to, ja to poprečítavané mám, ale mám ten problém, že už proste mám akva založené, keby som ho nemal, robil by som úplne inak...lenže teraz mi je ľúto všetko čo som doňho dal zahodiť, a kúpiť nové, a nato ani nemám peniaze... :twisted:

INak keby som napr začínal teraz, tak dávam čisto čirny čadičový štrk a idem na Iwugami, lenže to by som nemohol mať vnútorný filter a podobne...a teraz už to zmeniť nemôžem, teda nie sú financie...Preto chcem prírodné akva obrastené rastlinami (aby to zakryli)ale zároveň chcem aj aby to bol pekný Aquascape, čiže aby to vyzeralo ako tie Rastlinné prírodné akvária, koa sú na fotkách v téme napr o súťaži v Hanoovri...asi tak. :twisted:
Obrázok používateľa
kal-el
 
Príspevky: 168
Obrázky: 6
Založený: 05 Dec 2008 18:41 pm
Bydlisko: trenčín

Re: Kal-el akva

Odoslaťod kal-el » 19 Feb 2010 18:59 pm

Dnes mi došli konečne trubice Philipsky a to: 865,840,830, Aquarelle.....
Teraz mám v mojom osvetlení jednu Aquarelle a jednu Sera plant color(čo nie je bohvieaká kombinácia).
Ale o týždeň mi dojde nový kryt na daľšie dve trubice a potom tam dám 865 a 840....čiže nakoniec budem mať Aquarelle, 865,840, plant color...z každej jednu
A teraz sa chcem spýtať, v jednom kryte bude určite kombinácia 840 a 865...a ten druhí tam sa chcem spýtať, určite ostane Aquarelle, a ako druhú môžem teda nechať Sera plant color, alebo tam môžem dať 830 Philipsku...(ony dve sú podla mňa rovnaké 830 a PLant, ale predsa len ktorá je lepšia?), alebo ich mám proste nechať jednu, a keď sa vypáli tak dať druhú

Čiže sú kombinácie Aquarelle,865,840,830 alebo poprípade Aquarelle,865,840,Sera dobré, a výhodné?

Čiže to bude 4*18W/98L=0,74W/L a to už bude o niečom inom... 8) ...Plus všade sú ešte reflektory...
Obrázok používateľa
kal-el
 
Príspevky: 168
Obrázky: 6
Založený: 05 Dec 2008 18:41 pm
Bydlisko: trenčín

Re: Kal-el akva

Odoslaťod kal-el » 21 Feb 2010 12:47 pm

Zdravím, keďže bolo včera dosť času kým začal hokej, tak som trochu rozmýšlal ako spraviť moje akvárium....
Veľmi ďakujem Fantuomasovi...za trpezlivosť :lol:
No a prišiel som asi k takemuto osadeniu rastlinami stým, že substrát ostane stále rečni štrk, ale v predu bude mať cca 5 cm...bude sa dvihať po cca 7,5 a potom pride ten koreň a za ním nastane výstup o 3 cm....až dozadu...čiže to bude taká kaskáda, kde z predu bude stúpať, potom koreň ktorý vlastne bude držať ten 3 cm skok...a zase to stúpne až dozadu...

Ale chcem sa spýtať jednu vec, ono to aj tak moc nebude vidieť, lebo to celé prerastie koberčekom, ale má m doma asi 3 kg čirneho čadič štrku, mám potom urobiť 1 cm vrstvu, aby bol povrch čierny? Ako to bude lepšie vyzerať, nechať prírodným, alebo dať čierny...zatiaľ díky moc, a dúfam, že tento krát to už víjde a bude to mať konečne nejaký pekný tvar...

Obrázok
Obrázok používateľa
kal-el
 
Príspevky: 168
Obrázky: 6
Založený: 05 Dec 2008 18:41 pm
Bydlisko: trenčín

Re: Kal-el akva

Odoslaťod fantuomas » 21 Feb 2010 13:12 pm

..byť tebou nemiešal by som čadič s riečnym štrkom..asi bude rôzna zrnitosť aj tvar, čadič zrejme nie-je oblý...zbytočné..a časom by sa pomiešal- jedine že by si sa toho nedotkol (ani ryby a slimáci) o čom pochybujem ;-) Ten spád by som spravil "odvážnejší" tz. vpredu tak 3-4cm v zadu tak 10- 12 cm...koreň to pekne podporí...
Obrázok používateľa
fantuomas
 
Príspevky: 291
Obrázky: 83
Založený: 01 Aug 2006 23:52 pm
Bydlisko: TN

Re: Kal-el akva

Odoslaťod kal-el » 21 Feb 2010 14:03 pm

Peter díky, už len poriadne premyslieť koniec....a dať to nejako dokopy...inak ten spád veď to aj tak bude...bude to začínať na 5 cm....pôjde to k 7,5 kde bude 3 centimetrovy skok....a dalej dozadu stupat...cize nakoniec to bude od 5 po 13 cm...cca
Stále ale rozmýšlam nad tou Egeriou, bojím sa , že mi tam narobí zlobu, a nebude chcieť rásť do toho tvaru ako chcem tie ostatné, ona predsa len hlavne u mňa rastlie naozaj rýchlo...a bojím sa , že nedocielim ten tvar ktorý chcem...uvidím, popremýšlam nad ešte niečím..
Inak aké by ste tam ešte dali rastliny, lebo zatial mám hotový zadok a predok, ale stred iba okrajovo...na koreň Fissidens (Peter vedel by si mi ho zohnať na burze? Rataj ho nemá)....lenže ešte tam bude treba nejaké rasrliny na koreň, aby som docielil ten tieň pod rastlinami, aby to vyzeralo hĺbkovo....uvidíme, ale prijal by som nejakú radu ohladom rastliny...napríklad neviem, či sa mi tam hodí to Microsorium, či to nejako nezapadne...ale hádam nie...díky
Obrázok používateľa
kal-el
 
Príspevky: 168
Obrázky: 6
Založený: 05 Dec 2008 18:41 pm
Bydlisko: trenčín

Re: Kal-el akva

Odoslaťod fantuomas » 21 Feb 2010 15:24 pm

V biotope majú Bolbitis heudelotii - ešte asi 1 kúsok ale ten pán čo tam robí ho má aj doma ak by si ho poprosil vie priniesť myslím, táto rastlinka je pekná na koreňoch. Mám doma dva kúsky pomaly začala rásť len sa na nej tiež tvorí biogénne odvápnenie v mojich podmienkach..dúfam, že keď sa rozrastú rastliny a zatienia ho bude ok. Microsorium je tiež super, na koreňoch vyzerá perfektne, Fissidens sa pokúsim zohnať rozhodne alebo iný pekný mach keby nebol zrovna tento..
Obrázok používateľa
fantuomas
 
Príspevky: 291
Obrázky: 83
Založený: 01 Aug 2006 23:52 pm
Bydlisko: TN

Re: Kal-el akva

Odoslaťod kal-el » 21 Feb 2010 19:16 pm

Ten Bolbitis by som chcel dať normálne do substrátu...ako keby na striedačku, ale to Microsorium dam na ten masív koreňa...ten Fissidens by bol dobrý...
Ale jak to počítam, stále je to len nejakých 10 druhov rastlín, a keď to chcem mať rastlinné prírodné akva, mal by som ešte enjaké druhy, len už ma nejak nenapadá aké, a ani neviem kde by som ich umiestnil...
Obrázok používateľa
kal-el
 
Príspevky: 168
Obrázky: 6
Založený: 05 Dec 2008 18:41 pm
Bydlisko: trenčín

Re: Kal-el akva

Odoslaťod fantuomas » 21 Feb 2010 19:19 pm

kal-el napísal:Ten Bolbitis by som chcel dať normálne do substrátu...ako keby na striedačku, ale to Microsorium dam na ten masív koreňa...ten Fissidens by bol dobrý...
Ale jak to počítam, stále je to len nejakých 10 druhov rastlín, a keď to chcem mať rastlinné prírodné akva, mal by som ešte enjaké druhy, len už ma nejak nenapadá aké, a ani neviem kde by som ich umiestnil...


Aký to máš objem?? Ak rozumne umiestniš 10 druhov a budú pekne rásť..isto to bude ok, Bolbitis keď tak nechať voľne pri dne ale nie do substrátu, mimochodom videl som (a ty určite tiež) rastlinné akvária s minimom druhou rastlín a vyzerali dosť "prírodne".. :idea: :angel:
Obrázok používateľa
fantuomas
 
Príspevky: 291
Obrázky: 83
Založený: 01 Aug 2006 23:52 pm
Bydlisko: TN

Re: Kal-el akva

Odoslaťod kal-el » 21 Feb 2010 20:00 pm

Má 98 L...uvidíme, urbím to tak, že to nasdím nechám rásť, a na dopĺnanie je vždy čas aj potom...
Obrázok používateľa
kal-el
 
Príspevky: 168
Obrázky: 6
Založený: 05 Dec 2008 18:41 pm
Bydlisko: trenčín

Re: Kal-el akva

Odoslaťod kal-el » 05 Mar 2010 15:47 pm

No, takže mám po pláne...tento krát sa musím zastať Rataja...aj keď ide o nich...objednal som rastliny pred týždňom....je prevda, že tam mi to ten jeden týždeň zabudli odoslať, ak majú toho veľa to chápem....tak sme sa dohodli, že mi to odošlú na budúci týždeň (t.j. tento)....Dnes prídem domov , a žltého papierika nikde....tak volám na poštu Kúty 2 odkiaľ to bolo odoslané, oni mi dali podacie číslo, a povedali mi , že v stredu ráno to bolo odoslané 1 TRIEDOU :!: :!: :!: Tak idem na našu poštu, a tam mi pani povie, že oni nič také nemajú,. že im to nedošlo...tak nasledovalo ešte volanie Ratajovcom, Kúty...naspäť pošta...bohužiaľ balíka niet....je vidno, ako si naša Slovenská pošta dáva načas...prvou triedou to tu dávno malo byť...

Takže som volal s p. Ratajovou, že ja si to teda v každom prípade nepreberiem, lebo to bude stáť na pošte 6 dní...a to nemá zmysel...tak ona povedala, že jasné, že to chápe, tak som ešte hovoril, že či to oni nechcú nejako reklamovať, ale ona povedala, že sa to neoplatí, že kým by to poslali naspäť tak to nemá zmysel...

Takže toľko ďašia skúsenosť zo SK poštou....
Obrázok používateľa
kal-el
 
Príspevky: 168
Obrázky: 6
Založený: 05 Dec 2008 18:41 pm
Bydlisko: trenčín

Re: Kal-el akva

Odoslaťod kal-el » 11 Jún 2012 17:19 pm

Zdravím páni po dlhej dobe. Poslednou dobou som moje akva naozaj zanedbával. Keďže nastali prázdniny, chcem sa pustiť do úpravy...o tri mesiace začínam chodiť na výšku do Brna a domov plánujem chodiť pomenej, takže potrebujem urobiť veľkú prestavbu.
Môj plán je nasadiť nanovo rastliny a tam smeruje aj moja otázka na radu. Chcem dať tak max 4 až 5 druhov rastlín a spraviť to akva naozaj veľmi jednoduché.
Predstava je teda nasledovná:
Akva nemusí (a ani nebude) vyzerať ako umelecké dielo, ide mi len oto aby ako tak vyzeralo a rastliny plnili úlohu akú majú. Teda dopredu jednoducho nasadiť nejakú málo rastúcu rastlinu so výšky, ktorá nepotrebuje veľa svetla (mám 38 kw+ hliníkové zosilňovače).
Do stredu zase len veľmi jednoducho rastlinu, ktorá má strednú výšku a dozadu môže byť aj vyššia rastlina ale takaá ktorá sa do širky rozrastá len málo.
Úplne vylučujem z celého akva stonkovky (vďaka slabšiemu svetlu) a času fakt nebudem mať možnosť ich pravidelne strihať.
Vedeli by ste mi poradiť teda 4 druhy, ktoré by som tam mohol dať?
Určite viem že zanechám môj anubias barteri nana a plánujem dozadu kúpiť nejaký Echynodorus, respektíve viac kusov.

Viem, že z týchto rastlín nevytvorím kompaktné aquascape-ové akvárium ale stačí mi aby to aspoň nejako vyzeralo a bolo to vhodné prostredie pre ryby,..
Obrázok používateľa
kal-el
 
Príspevky: 168
Obrázky: 6
Založený: 05 Dec 2008 18:41 pm
Bydlisko: trenčín

Re: Kal-el akva

Odoslaťod kal-el » 11 Jún 2012 19:29 pm

Alebo mám ešte jeden nápad na výzor a to tak, že by som zanechal ten rozkonárený koreň, ktorý vidno aj na predchádzajúcich fotkách, celý povrch substrátu by som posadil jednou nízkou rastlinkou...5-15 cm, nie moc vyžadujúca svetlo, stredne rýchlo rastúca,....na korene by som poprivezoval anubias barteri nana a jednoducho len na stranu filtru dozadu pár kúskov vyššieho echynodora...
bolo by to jednoduché , rastliny by som nestrihal a myslím, že by to mohlo fungovať...čo vy na to?
Obrázok používateľa
kal-el
 
Príspevky: 168
Obrázky: 6
Založený: 05 Dec 2008 18:41 pm
Bydlisko: trenčín

Predchádzajúca

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.