Co chyba mojim rastlinkam?



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Co chyba mojim rastlinkam?

Odoslaťod Astrid » 02 Apr 2003 21:09 pm

Ahoj
Chcela by som sa vas spytat, nakolko potrebuje svetlo moje akvarko- rozmery dxšxv je 55x27x45. No hej, je to len 60 litrov, co je relativne malo oproti tym vasim 200 ba az 400 litrovym... No ale predsalen... doteraz som svietila po domacky vyrobenou lampou rozmerov asi 24x12 cm s jednou ziarovkou 25 W.
Doteraz rastliny (prevazne nejake Cryptocoriny) nemali nejaky vaznejsi problem, celkom pekne sa rozrastali, i ked prevazne len v strednej casti akvarka (dodatocne som zistila, ze preto, lebo tam svietilo najviac svetla, kedze ta lempa svietila na akvarko nerovnomerne).
No ale v poslednom case sa mi akosi nechcu rozrast rastlinky v druhom akvarku (rovnake rozmery aj objem ako to prve). Zacala som pouzivat Sera Florena aj tablety Sera Florenette A, i ked myslim, ze v strku mam detritu dost. Kupila som aj nejake nove rastlinky (pozri temu Zhanam akvariove rastliny), avsak tie akosi sa tiez nemaju nejak k svetu...
Mam teda dat silnejsiu ziarovku, pokusit sa zmenit plochu lampy, alebo som len netrpezliva, aby ta Sera Florena zaucinkovala? Lebo aj to je mozne :) Alebo mam skusit hnojit s CO2 ? I ked neviem, ci je to vhodne pri takom malom objeme a tiez sa bojim, aby som toho pripadne nedala vela... Mozno mi poradite PMDD, ale to si nechavam ako krajnu moznost, mozno to s nim nakoniec aj tak skusim...
Poradte prosim, ak mate nejaky napad, co by som mohla pre moje rastlinky urobit
Vdaka
Naposledy upravil Astrid dňa 03 Apr 2003 15:13 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Reklama

Re: Co chyba mojim rastlinkam?

Odoslaťod mysko » 02 Apr 2003 21:28 pm

Dolezite je aj ako casto odkaluje dno. CO myslim v ziadnom pripade do tak maleho akvarka nepojde. PMDD mozno ano ale zalezi samozrejme na parametroch vody. Podla toho co som pochopil mas DETRITU A STRKU dost a ak mas naozaj vela detritu tak mas obrovske mnozstvo NO3 a ten zrejme nici rastliny. A svetlo by malo svietit pokial mozno rovnomerne. Skus napisat ako casto odkaluje dno a vymenas vodu. Minimalne by sa mala odkalovat tak raz do tyzdna a vymenit cca 20 percent vody za novu
Obrázok používateľa
mysko
 
Príspevky: 31
Založený: 16 Mar 2003 11:24 am

Re: Co chyba mojim rastlinkam?

Odoslaťod Astrid » 02 Apr 2003 21:49 pm

Vodu menim kazdy tyzden 15-25 litrov, podla potreby a pri tej prilezitosti samozrejme aj odkalujem. Vrstvu strku mam asi 2-3 cm a toho detritu nemyslim ze mam az tak vela. Myslim, ze ho je optimalne mnozstvo.
No a filter mam klasicky vnutorny- taka zelena priesvitna rurka s hadickou a kamienkom, ktora ma na konci dve molitanove spongie. Tieto filtre tiez cistim kazdy tyzden pri vymene vody.
Naposledy upravil Astrid dňa 29 Apr 2003 14:47 pm, celkovo upravené 2 krát.
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Co chyba mojim rastlinkam?

Odoslaťod salik » 02 Apr 2003 22:16 pm

rozmery dxšxv je 55x45x27...akvarium dost "nestandartnych" rozmerov, hlavne ta vyska, musis si vyberat nizsie rastuce rastliny, 25W by malo v pohode stacit, ale na tu sirku by to bolo asi idealnejsie rozlozit na 2x15W, pridane hnojivo ti nebude ucinkovat hned "na druhy den", treba pockat, CO2 mozes skusit, nic tym "nepokazis", uplne bude stacit naplnat obrateny pohar co2 zo sifonovej flase, ak to voda vstrebe-doplnis, jednoduche a na 60L akva bohato postacujuce
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Co chyba mojim rastlinkam?

Odoslaťod azet » 03 Apr 2003 09:54 am

tak ja by som ti poradil (aby si mala pekne rastlinne akvarko) niekolko tipov: v prvom rade presedlaj na silnejsie osvetlenie a tym padom aj na dodavanie co2 do akvarka. co sa tyka hrubky dna, tak to je velmi malo (2-3cm), vpredu daj cca. 6cm a dozadu cca. 12cm. Kup si tester na obsah zeleza vo vode (napr. od rataja) lebo s florenou to mozes lahko prehnat... pokial tam mas len cryptocoriny a ine pomaly rastuce rastliny, tak hnojivo v zasade ani nepotrebuju resp. len minimum. a filter nainstaluj tak aby moc neceril hladinu (ale az po hore uvedenych zmenach, kvoli zasobovaniu kyslikom) resp. sa poobhliadni po niecom co nieje pohanane vzduchom (vyhana co2 z vody).

good luck a
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: Co chyba mojim rastlinkam?

Odoslaťod Astrid » 03 Apr 2003 14:32 pm

dxšxv je 55x45x27... sorry, pomylila som sa.... akvarium je dlhe 55 cm, široke 27 cm a vysoke 45 cm. Inak vdaka za odpovede
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Co chyba mojim rastlinkam?

Odoslaťod Astrid » 04 Apr 2003 21:01 pm

azet napísal:tak ja by som ti poradil (aby si mala pekne rastlinne akvarko) niekolko tipov: v prvom rade presedlaj na silnejsie osvetlenie a tym padom aj na dodavanie co2 do akvarka. Kup si tester na obsah zeleza vo vode (napr. od rataja) lebo s florenou to mozes lahko prehnat...

1. osvetlenie- silnejsiu ziarovku nemozem dat, lebo to by sa mi hned zvysila aj teplota vody z povodnych 25-26 na 30 C, co mi nie je treba. Podobne problemy som mala v lete, kedy som osvetlenie musela uplne vypnut. Takze mi len ostava svietenie ziarivkou, a tym padom asi na rovnomernejsie svietenie by bolo treba asi vyrobit nove svietidlo. Vy ste to ako a z coho urobili, teda ak ste to nekupili spolu s akvarkom? Bude mi samotna ziarivka stacit aj na udrzanie tej teploty 25-26 C? Aku silnu ziarivku potrebujem?

2. CO2- teda staci tym poharom, ako to opisal salik? I tak si to musim este premysliet...

3. tester na obsah zeleza vo vode- kde sa to da kupit? V nejakej akva predajni? Je to drahe? Pripadne kde sa daju kupit testy na Ph a na tvrdost vody a potrebujem ich vobec?

Tak to by bolo asi vsetko :) Dik za trpezlivost
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Co chyba mojim rastlinkam?

Odoslaťod salik » 05 Apr 2003 12:51 pm

1- mozes "skusit" dvojtrubicovy Atman kryt 2x18 W, 67 cm
Obrázok (s teplotou nebudes mat ziadny problem)
(orientacne ceny -http://www.aquachov.cz/akvaosvajine.htm, http://www.tatrapet.sk)

2- bud pohar alebo akakolvek "rozumna" nadoba
Obrázok

3- cenovo najdostupnejsie mas testy od f. Rataj/Aquar, ale myslim ze ich potrebovat nebudes, pH a tvrdost "nasej" vody vacsine ryb a rastlin vyhovuje, pokial neplanujes napodobnit presny "biotop" konkretneho druhu ryb - vodu upravovat ani merat nemusis, skor vyuzijes asi test na NO2/NO3 (http://www.aquar.cz/testy.html)(okolo 80,-kus), popripade ten test na zelezo (http://www.rataj-spk.cz/monatze/produkty/ferin.htm)(okolo 60,-)
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Co chyba mojim rastlinkam?

Odoslaťod Astrid » 05 Apr 2003 14:11 pm

To s tym svietidlom: pozrela som si obe stranky, len neviem ci ten Atman je aj na Slovensku, lebo to tam je ceska stranka. No a ja mam akvarko dlhe 55 cm :D ... Takze asi to vyriesim tak, ze brata niekedy nahovorim a pojdeme sa pozriet niekde do Blavy- do AquaSymbiozy, pripadne na Sancovu alebo niekam inam, ci nemaju nejake svietidla. Tak by som si ich mohla pozriet rovno na mieste a tak sa rozhodnut ci ich kupit.

CO2- to ma vobec nenapadlo, ze by to islo aj sodou. Mozem to skusit- urobit sodu a tu tam naliat... No ale ja sa predsalen obavam toho, ci tam toho nedam privela, kedze tam mam dost vela ryb, ktore produkuju CO2 (i ked teraz ich je omnoho menej ako bolo asi tak pred 2 mesiacmi :) )

Test na zelezo, pripadne NO2, NO3... Ked pojdem v pondelok zo skoly, tak sa stavim v miestej akvaristike, ci to nahodou nemaju a za kolko, nuz ale ako ich poznam, tak to mat nebudu :x . Tak potom aj tie testy pozriem v tych akva predajniach, ktore eventuelne :? navstivim...
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Co chyba mojim rastlinkam?

Odoslaťod salik » 05 Apr 2003 20:07 pm

Astrid napísal:Atman je aj na Slovensku
Atman kryty maju "vsade" (ta druha stranka bola slovenskaaa)

Astrid napísal:CO2- to ma vobec nenapadlo, ze by to islo aj sodou
nie soda ale co2 - jednoducho tam das len co2, vodu tam uz nedavas :idea: (http://www.akva.sk/clanky/co2.php)
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Co chyba mojim rastlinkam?

Odoslaťod jacik » 10 Apr 2003 16:33 pm

45cm vysky je dost vela aj na neonove trubice. ak pouzivas obycajnu ziarovku existuje jedno lacne riesenie. daju sa kupit 40W ziarovky so zuzenou vyzarovacou charakteristikou. 2ks mam doma :-). su ako obycajne ziarovky ale maju upraveny tvar sklenenej banky a zadna a bocna cast banky je zvnutra strieknuta striebornou farbou. efekt je taky ze ziarovka do obycajnej objimky ako mas doma svieti ako baterka (samozrejme silnejsie). pozri na http://www.klikacik.sk/jacoakva/fotky.php
. je to lacne a rychle riesenie a kludne mozes pouzit aj dve alebo aj viac ziaroviek. cena ziarovky sa lisi od beznej minimalne. a nemusis menit ani svietidlo pretoze patica ziarovky je klasicka.

ahojky
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Co chyba mojim rastlinkam?

Odoslaťod Martin » 26 Apr 2003 14:40 pm

Ja osobne si myslim ze zalezi na osvetleni,ja prihnojujem rastlinky kazdy tyzden,raz tekute,druhy krat tabletove.Dari sa im pomerne slusne,su krasne zelene a maju aj dost rozrastnute korene. :mrgreen: Odkalujem pred kazdou vymenou vody a potom podla potreby.Rastlinky pohanam aj CO2,zatial sa mi to osvedcilo a zase nepotrebujem aby mi rastliny bujneli ako dive,zbytocne by som to len vyhadzoval :twisted:
Obrázok používateľa
Martin
 
Príspevky: 128
Založený: 02 Apr 2003 22:13 pm
Bydlisko: Stupava

Re: Co chyba mojim rastlinkam?

Odoslaťod milan » 26 Apr 2003 18:19 pm

ked mas klasicku trubku zelenu a vnej kamienok na okyslicovanie s hubkami na bokoch tak to nieje ziadna vyhra to prekyslicovanie ti vyhana CO2 a potom trpia rastlinkymal som ten isty problem tak som zmenil filrtaciu dodavam CO2 trochu hnojim a je to oki 8) ale ked mas vysoke NO3 tak ti zacnu bujnet riasi na listkoch a tiez to neprospieva rastlinkam a svetlo to tazko vysvetlit je vela druhov trubic a ich sila osvetlenia a sfarbenia , kazda prospieva niecomu druhemu
su take brozurki o tych trubiciach aj v Simbioze . Karlovke ich maju tam sa docitast viac daju sa kombinovat a ked mas spravnu kombinaciu tak rastlinky pofrcia :lol:
Obrázok používateľa
milan
 
Príspevky: 135
Založený: 30 Mar 2003 19:50 pm
Bydlisko: Stupava

Re: Co chyba mojim rastlinkam?

Odoslaťod Astrid » 29 Apr 2003 15:30 pm

Zdravim
Takze na podnet niektorych tychto vasich rad som nedavno (asi pre 2 tyzdnami?) kupila nove osvetlenie na obe akvaria. Co ine som este kupila, je v clanku "Navsteva miestej akva predajne". No ale k veci. Svetlo mam nove teda uz dost dlho a taktiez prihnojujem Sera Florenette A a Florenou kazdy tyzden (obmienam to).

No a dopad na rastliny? V molly akva, kde aj predtym dobre rastli Cryptocoryne affinis, tato rastie stale tak isto a novo zasadena Alternathera Lilacina (taka cervena) tam rastie uplne super, ma vekne listy, tiahne sa hore. Je tu zasadena aj Eleocharis acicularis (taka jemna trava), ta tu vsak je stale rovnaka, nerastie nejak extra (Ani sa jej necudujem, ked ju asi 2x vysadili "hadajuci sa" prisavnikovia. V tomto akvariu nedavam ziadne hnojivo, ale je tu dost vela molly, takze CO2 by malo byt dost (podla prepoctov pomocou tvrdosti a pH optimalne mnozstvo).

No ale druhe akva- guppy akva :) Po zmene osvetlenia a aplikacii hnojiva je stav takyto:
Cryptocoryne affinis- stale rovnako, ako pred zmenou. Listy nie su az take vysoke ako v molly akva.
Bacopa caroliniana- rastlina sa ocividne prebrala, zacala trochu rast, i ked za posledne tri dni sa mi zda, akoby uz nerasta... Asi sa na nu pricasto pozeram :)
Eleocharis acicularis- rastie lepsie ako v molly akva, ma pekne vysoke listy
Acorus granineus- to je ta vraj "bahenna rastlina" :? No tak tej sa tiez lepsie dari, zda sa, akoby sa vo vyske listov pretekala s Eleocharis. Acorus zatial vyhrava :D
Echinodorus subalatus- ma nejake nove listy, avsak tie, co boli uz pri transporte porusene, vyzeraju dost biedne
Echinodorus amazonicus- asi stale rovnake, jeden velky list ma trochu prederaveny malymi dierkami, okolo toho je zlte, ale list sa ocividne este drzi. Zeby Hypostomus plecostomus, alebo slimaky? Zacala som pre istotu krmit prisavnika salatom, takze ak to bol on, hadam to nebude pokracovat.
Anubias barteri vs nana- dari sa mu stale rovnako dobre, zopar vyhonkov som odstipla a zasadila do molly akva
Alternathera Lilacina- no to je hadam najzaujimavejsie. Tejto cervenej rastlinke sa na rozdiel od molly akva tu vobec nedarilo. A to som jej tu dala aj hnojivo a v molly akva nie. Inak to bola pre mna dost velka zahada, kedze podmienky v oboch akvariach si priblizne rovnake. Lisili sa asi mnozstvom NO3. V molly bolo 15 mg/l ale v guppy 25 mg/l. Hadam su tie vysledky spravne, moc tomu testu nedoverujem... No ale myslela som, ze by to mohlo byt leda tymto rozdielom. Zvysene mnozstvo NO3 mohlo byt sposobene tym, ze v oboch akva som krmila rovnako, ale zatial co molly vzdy vsetko pekne spapali, gupky kopu nechali padnut dole. Preto som sa rozhodla menej krmit (prve dva dni omnoho menej)a minuly piatok som pocas pravidelnej vymeny vody akvarium aj poriazdne odkalila, vymenila asi 30 litrov vody (50%) a dala ku korenom vsetkych rastlin Sera Florenette A. No a ako tuto rastlinku pozorujem, zda sa, ze je uz na tom lepsie. Listy ma sice stale rovnako male (nie take velke ako vo vedlajsom akva), ale uz nie su take zosuverene, ako boli predtym, uz sa pomaly vystieraju. Aj nejake mlade listky sa ukazuju... Takze hadam sa mi podarilo zahadu vyriesit- nesmiem prekrmovat, kedze zrejme prave tato rastlina je citliva na obsah NO3 vo vode. Ak sa mylim, pravte ma :D

Teda pokial mi vydrzia tieto hnojiva, budem hnojit nimi. Potom uvidim, avsak neplanujem pouzit CO2, kedze tam mam fakt dost ryb (az privela) a tie ho produkuju dost. Okyslicovanie musim mat, inak by rybam veru nebolo dobre (opät vzhladom na ich mnozstvo). A teda aj sposob filtracie necham taky, aky je.

Strk planujem vo stvrtok pridat trochu do pozadia- v predu mam tie 3 cm. Potom budu mat aj viac miesto pre korienky...

No to by bolo asi vsetko. Toto je tusim zatial moj najdlhsi prispevok. Hadam som vas moc neznudila :D
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Co chyba mojim rastlinkam?

Odoslaťod Atilla » 29 Apr 2003 15:52 pm

Astrid : rad citam tvoje prispevky
vazne - myslim to bez ironie :wink:
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Co chyba mojim rastlinkam?

Odoslaťod Astrid » 29 Apr 2003 15:57 pm

Atilla: to som skutocne rada, ze ich rad citas. Velmi ma to potesilo :D
Lebo niekedy som az privelmi perfekcionistka a chcem tam napisat vsetko no a ked vidim, ze je to uz pomaly aj na celu stranu.... obcas mam pochybnosti, ci to niekoho moze zaujimat...
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Co chyba mojim rastlinkam?

Odoslaťod jacik » 29 Apr 2003 20:44 pm

:wink:
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Co chyba mojim rastlinkam?

Odoslaťod Astrid » 29 Apr 2003 22:05 pm

No dobre jacik, uz ste ma so salikom ubezpecili o vyzname mojich prispevkov- ze ich niekto aj cita :) No a ze to moze byt dobra rada napr. pre niekoho, kto ma tiez tieto rastlinky.
Inak ta Cryptocoryne affinis, to je tiez taka zahada- dari sa jej super v akvarku s molly, i ked tam ani nehnojim. No a v guppy akva len tak preziva a ak aj dava nejake odnoze, tie su opät male. Ale ja chcem aby isla do vysky! :) Mozno to bude opät tym NO3... No ved uvidim, ci sa to nezlepsi...
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Co chyba mojim rastlinkam?

Odoslaťod Astrid » 01 Máj 2003 13:46 pm

No takze v priebehu vcerajska a dneska som urobila maximalnu reorganizaciu (nakolko to bolo v medziach) v oboch mojich akva. Spocivalo to hlavne v tom, ze som pridala strk, teraz je v predu tych 3-4 cm a vzatd 5-6 cm. A ked som to robila, vybrala som vsetky Cryptocoryne affinis, rozmotala ich poriadne dlhe a zauzlene korene, trosku ich pristrihla a opät zasadila do krasne hlbokeho strku :D Premiestnila som niektore dekoracie z keramiky v podobe rozne tvarovanych kamenov (mam dva) a korenov (tiez dva). Zaujimave je povedat, ze jeden prisavnik mal jeden velky duty kamen ako svoj privatny dom. Casto tam travil cele dni (pokial nebola na blizku tableta :) ) Ale pocas tejto rekonstrukcie som dala kamen na opacnu stranu akva a na povodne miesto kamena som dala duty koren. Chudak prisavnik bol z toho vedla. "Kde je moj dom?" to si urcite myslel, ked sa cely dezorientovany schovaval do korena. No ale dnes som ho uz videla opät v kameni (teda myslim, ze to bol on, lebo uz sa zacinaju s tym druhym dost podobat...). Inak ked som ten kamen vyberala z akvaria, nechcel ho pustit. Ostal na nom znutra prisaty- za ked hrozilo, ze ho vitiahnem z vody, pustil sa. Zjavne sa mu toto nutene stahovanie nepacilo :)
No a ako som toto vsetko robila, voda ostala potom samozrejme "pekne" mutna. Cast som vymenila, ale samozrejme, ze to az tak velmi nepomohlo. Filtrovanie som mala stale pustene, takze som myslela, ze tak za den sa to hadam precisti, usadne. Ale na moje velke prekvapenie uz asi za 5 hodin bolo molly akva skoro uplne priezracne. Guppy akva je este trochu zakalene, ale to preto, lebo som ho len pred chvilou "dorobila". To vecera sa aj to urcite precisti.
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Co chyba mojim rastlinkam?

Odoslaťod Astrid » 03 Máj 2003 12:48 pm

Dnes sme boli v AquaSymbioze. Prislo to tak odrazu- otec povedal, ze ak tam potrebujem ist, mozme vyrazit. Tak sme isli. Treba povedat, ze tam uz nemali taky super vyber, ani ludi tam nebolo tak vela ako minule. Ocividne sme minule prisli prave vtedy, ked dostali tovar. Chcela som najaku rastlinku do popredia, tak som kupila Echinodorus Rubromaculatus. Ked som to zasadila do strku, hned sa na to vrhol jeden maly prisavnik. Zjavne si to zmylil so salatom. Hadam ho to rychlo omrzi.... a dam mu tam aj nejaky ten listok salatu- pre istotu :)
No a kupila som aj ten tester na Fe od Rataja- Ferrin. Este len pred chvilou som to nakvapkala do vzorky vody. Asi o hodinu sa to ma vyfarbit, tak uvidim.
V tom velkom akvarku som tam videla dvoch prisavnikov Hypostomus plecostomus. Boli velki asi 25 cm... Takze vidim, co toho mojho caka... :? Iked v mensej nadrzi hadam nenarastie az natolko... (pevne dufam)
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Co chyba mojim rastlinkam?

Odoslaťod salik » 03 Máj 2003 13:59 pm

V tom velkom akvarku som tam videla dvoch prisavnikov Hypostomus plecostomus
neviem ci si si vsimla, ale v zadnej casti maju v mensom akvariu aj "L-kovych" prisavnikov co sa v nasich koncinach len tak nevidi - napr. panaque nigrolineatus :
Obrázok
L - Numbers - http://www.amazon-exotic-import.de/Gallerie/L-Welse/SAUGWELSE.HTM
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Co chyba mojim rastlinkam?

Odoslaťod Astrid » 03 Máj 2003 17:21 pm

Nie, tie rybky som si tam nevsimla... No mozno nabuduce... :D
Inak ma zaujal jacikov odkaz na jednu cesku stranku zaoberajucu sa problematikou pestovania akvarijnych rastlin: http://planta.aquariana.cz
Pozrela som si niektore clanky a prekvapil ma znacne odlisny pohlad na niektore veci. A hlavne protiRATAJovska tematika.

1) Oznacuju tu RATAJa za pestovatela, ktoreho rastliny maju casto prektutene mena, su pestovane nad vodou a po vlozeni do akvaria sa len s problemami aklimatizuju. Taktiez tvrdia, ze taketo rastliny su vsetky, kt su dostupne v akva predajniach. Vraj v predajniach nedostat rastliny, ktore ziju povodne pod vodou. Ja take zle skusenosti nemam. Okrem dvoch rastliniek sa mi vsetky uchytili a rastu pomerne dobre (tie dve to bola pravdepodobne moja chyba- nedostatok svetla)

2) Za rastliny nevhodne do akvaria, kedze by sa tu neuchytili oznacuju rastliny rodu Acorus. Moze byt, ved aj vy ste vraveli, ze to je bahenna rastlina, ale ja som ju kupila v jednej malej akvaristike v Leviciach a myslim, ze sa jej darilo dobre aj v zhorsenych podmienkach. Teraz ked je lepsie osvetlenie, ma pekne vysoke listy... No tak neviem... Mozno to ani nie je ten Acorus granineus

3) Celkova vyziva rastlin- tvrdia, ze pri rastlinach trvale zijucich pod vodou a pri spravnej biologickej rovnovahe v akvariu by mali rastliny rast aj bez pridavania roznych hnojiv (aj bez pridania Fe) alebo CO2. Ale zato zdoraznuju vyznam SVETLA pre rast rastlin.

4) Odkedy surfujem na internete, dozvedela som sa, ze nadmerne okyslicovanie, prevzduchovanie moze vyhanat CO2 z vody. Tu tvrdia, ze je to absolutna blbost... Kratka citacia:

"Mnozí znají projev kyslíkového deficitu (zvláště v letních vedrech) z vlastního akvária. Ryby "lapající po vzduchu" viděli alespoň jednou snad všichni. Provzdušňování je někdy nazýváno okysličováním, protože jeho cílem je vyrovnávat kyslíkový deficit ve vodě. Jeho účinek je však někdy zaměňován s důsledky procesu, kdy místo vzduchu by byl do akvária vháněn pouze čistý kyslík, který by se nahromadil i nad hladinou (podobná situace jako při nafouknutí pytlíku s rybami a vodou čistým kyslíkem). V takovém případě by docházelo k vytěsňování ostatních plynů ve vodě kyslíkem v souladu s výše uvedenými principy.) Při provzdušňování však ve skutečnosti dodáváme všechny plyny obsažené ve vzduchu a urychlujeme vyrovnání úbytku (či vyprchání nadbytku) kteréhokoliv z nich na rovnovážnou úroveň, jaká by vznikla ve vodě bez probíhajících biochemických procesů. Provzdušňováním tedy z vody nemůžeme vytěsnit jiný plyn rozpuštěný ze vzduchu, pokud nevzniká působením organismů přímo ve vodě akvária nebo do vody není přidáván uměle (např. zařízení na přidávání CO2 do akvária - může vést - a zřejmě podle doporučení i vede k přesycování vody v akváriu oxidem uhličitým; pak ovšem provzdušňování vody může skutečně snižovat nadbytek CO2 ve vodě akvária...)."
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Co chyba mojim rastlinkam?

Odoslaťod jacik » 03 Máj 2003 18:38 pm

to ano, prve co ma prekvapilo na stranke p. Pelikana bolo ze kriticky odsudzoval Rataja. a kedze skoro pre nas vsetkych je to velky pestovatel ...
rozhodne odporucam precitat si vsetky clanky, minimalne ziskas pohlad z 'druhej' strany. teda nie len pohlad obchodnikov ...

pre pridavanie CO2 by sa mal kazdy rozhodnut sam. pridavanie CO2 rozhodne nie je vseliek. skusil som ... :?

ahoj

ps: na firemnom webe Rataja najdes aj teketo stranky
http://www.rataj-spk.cz/monatze/Tomovarubrika/TOM.htm
nazor si urob sama ...
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Co chyba mojim rastlinkam?

Odoslaťod Astrid » 03 Máj 2003 19:28 pm

Hej, tu stranku som si uz raz asi pred tyzdnom citala, ale som nevedela, kto je "pan Pelikan". Ak si pozriete ten pokus, co urobil Rataj s tymi rastlinami, aby rastli pod vodou... nie je to az tak daleko od tvrdeni Pelikana. Ja som to pochopila tak, ze Pelikan tvrdil, ze emerzne pestovane rastliny sa tazsie uchytia v akvariu ako rastliny stale pestovane pod vodou. A zatial co submerzne pestovane rasatliny nepotrebuju na svoj dobry pociatocny rast az tolko chemie, emerzne rastuce rastliny po vlozeni do akvaria potrebuju vela zivin, CO2 a svetla. Co vlastne Karel Rataj vo svojom pokuse aj urobil.

Inak ta nevrazivost medzi nimi dvoma (Rataj a Pelikan) mi pripada az komicka... I ked je to samozrejme smutne, ze svoje spory riesia takymto... trochu tvrdym sposobom...
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Ďalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.