Black molly [Poecilia sphenops]



Všetko okolo akvarijných rýb

Black molly [Poecilia sphenops]

Odoslaťod ferdis » 08 Mar 2004 17:36 pm

Chcem sa s vami poradiť v jednom probléme.V mojom spolončenskom akva si chovám húfik neoniek mnoho gupiek na dne sa mi povaľujú prísavníčkovia a mám tam 4 čierne molly.A v nich je môj problém.Na začiatku som mal 1 samčeka a 3 samičky.Časom sa mi z dvoch samičiek stali samčekovia a ten pôvodný samček mií uhynul.Teda mám tam teraz 2-1.To sa mi už stalo asi 4x.Neviem čo má s tým robiť.Ďalej sa mi ich nedarí nijakovsky rozmnožiť a keď sa mi aj maličké narodia,vidím ich asi kým nenarastú do dĺžky 1 cm a potom sa vyparia....Pomaly ale isto mám z toho depresiu.Inak aj tá posledná samička vyzerá tak,že it´s over.Poradte čo mám robiť.Inak gupky sa mi množia krásne.
P.S. Strašne obdivujem ľudí,ktorý si dokážu rozmnožiť aj rybyčky,ktoré sa trú.Možno sa to niekedy podarí aj mne.
Obrázok používateľa
ferdis
 
Príspevky: 14
Založený: 03 Mar 2004 15:16 pm
Bydlisko: Margecany

Reklama

Re: Mollynky

Odoslaťod Maja » 08 Mar 2004 18:08 pm

Na "prerobenie" samiciek na samce pri ciernych molineziach, som tu hlavny smoliar asi ja :-). No ako vidim v tebe mam uspesneho nasledovnika. Kupovala som uz odrastene kusy- absolutne jasne samice a boli z nich po asi 1-2 mesiacoch samce. Z 8 kupenych kusov z ktorych boli len 2 samce mi po "prerobeni" ostala len jedina samica- kotna. Aj mne dominantny samec uhynul a dominancie sa ujal samec v hierarchii hned za nim a mlatil ostatne samce. Teraz mam uz len parik- samce som darovala. Ohladom uhynu... stavalo sa aj mne, ze par skapalo, ale vzdy som nejake odchovala, ale ja ich mam v cisto zivorodkovom akvariu a ony su tam tie najvacsie ryby. Skor ma trapi, ze mlade su "spiatocnicke formy"- nie su cisto cierne, ale su melir. Podla udajov (aj v minulych rokoch moja prax) by malo byt len do 30% mladych melir, no v tychto novych vrhoch ich mam asi 80%.
Obrázok používateľa
Maja
 
Príspevky: 705
Obrázky: 44
Založený: 09 Okt 2003 20:19 pm
Bydlisko: Bratislava- Petržalka

Re: Mollynky

Odoslaťod johhhny » 08 Mar 2004 23:18 pm

Maja,
neviem, co to mas za molly, ale moje, ked sa vytreli, tak vsetky mlade boli komplet cierne (asi to boli cistokrvni cernosi :lol: ).
Vytierali sa mi normalne v zarastenom akva a ani ich odchovu som nevenoval nejaku velku pozornost a vzdy minimalne 10 (statocnych :o ) prezilo. Boli medzi gubkami a ancistrusmi.
Obrázok používateľa
johhhny
 
Príspevky: 250
Obrázky: 18
Založený: 07 Nov 2003 00:18 am
Bydlisko: Myjava, prechodne BA

Re: Mollynky

Odoslaťod milosh » 09 Mar 2004 10:14 am

Maja napísal:Na "prerobenie" samiciek na samce pri ciernych molineziach, som tu hlavny smoliar asi ja :-). No ako vidim v tebe mam uspesneho nasledovnika. Kupovala som uz odrastene kusy- absolutne jasne samice a boli z nich po asi 1-2 mesiacoch samce. Z 8 kupenych kusov z ktorych boli len 2 samce mi po "prerobeni" ostala len jedina samica- kotna. Aj mne dominantny samec uhynul a dominancie sa ujal samec v hierarchii hned za nim a mlatil ostatne samce. Teraz mam uz len parik- samce som darovala. Ohladom uhynu... stavalo sa aj mne, ze par skapalo, ale vzdy som nejake odchovala, ale ja ich mam v cisto zivorodkovom akvariu a ony su tam tie najvacsie ryby. Skor ma trapi, ze mlade su "spiatocnicke formy"- nie su cisto cierne, ale su melir. Podla udajov (aj v minulych rokoch moja prax) by malo byt len do 30% mladych melir, no v tychto novych vrhoch ich mam asi 80%.



Maja, ten problem zo zmenou pohlavia mam aj ja. Kupil som krasny parik, a asi o 2-3 tyzdne co som bol u teba a rozpravali sme sa na tuto temu som zdabal ze "samica" a meni na poriadneho samca. Teraz sa ti dvaja stale nahanaju a "biju". Skoda, chcel som mat male cierne molly.
Obrázok používateľa
milosh
 
Príspevky: 40
Obrázky: 8
Založený: 02 Jan 2004 12:05 pm
Bydlisko: BA

Re: Mollynky

Odoslaťod slonik » 10 Mar 2004 15:39 pm

johhhny napísal:Maja,
neviem, co to mas za molly, ale moje, ked sa vytreli, tak vsetky mlade boli komplet cierne (asi to boli cistokrvni cernosi :lol: ).
Vytierali sa mi normalne v zarastenom akva a ani ich odchovu som nevenoval nejaku velku pozornost a vzdy minimalne 10 (statocnych :o ) prezilo. Boli medzi gubkami a ancistrusmi.



Nechcem byť múdra ani poučovať, ale molinézie sa nevytierajú, sú to živorodky.
Čo sa týka zmeny pohlavia, mám presne tie skúsenosti čo aj vy. Akurát minule som sa radila s Gabrielou a ona hovorí, že tie rybky, čo sa zmenili na samice ani nemuseli byť samice, ale neskorí samci. pokiaľ rybka nerodila, že vraj nie je isté jej pohlavie.
No a k tým melírovaným. pred tromi týždňami sa narodilo cez 20 malých a tipujem že 90% z nich je strakatých. takže s tými 30% :( no neviem.
Obrázok používateľa
slonik
 
Príspevky: 23
Obrázky: 5
Založený: 07 Jan 2004 14:13 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: Mollynky

Odoslaťod gabriela » 10 Mar 2004 15:50 pm

slonik napísal:Čo sa týka zmeny pohlavia, mám presne tie skúsenosti čo aj vy. Akurát minule som sa radila s Gabrielou a ona hovorí, že tie rybky, čo sa zmenili na samice ani nemuseli byť samice, ale neskorí samci. pokiaľ rybka nerodila, že vraj nie je isté jej pohlavie.


Slonik, to netvrdim ja, ale ina kapacita. Samozrejme je vraj mozna zmena zo samicky na samceka, alebo byvaju tzv obri samcekovia, mne sa to este nepodarilo - zmenu pohlavia zaregistrovat. Ak sa mi to podari, poinformujem. Ak niekoho zaujimaju zivorodky, nech hlada Dokoupilove knizky. Najnovsie: "Moderne mecune" mala brozurka, velmi zaujimava.
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Mollynky

Odoslaťod Rori » 10 Mar 2004 15:53 pm

Dufam, ze teraz zalovim spravne v pamati.
Ta cierna farba je sposobena asi nejakym genom. Stabilita genu nastane az po niekolkych generaciach pricom tieto generacie musia mat rovnaky dany gen (samozrejme neskor moze nastat mutacia). Takze ak ste kupili ciernu rybku ktora je potomok ciernej rybky a strakatej rybky potom potomstvo bude raz take a raz take (zalezi od dominantnosti genu). Ale ak kupite rybku co bola uz dlhsej linie ciernych rybiek tak je vacsia pravdepodobnost na viac ciernych rybiek. Vraj sa moze koli tomu stat, ze dvaja belosi mozu mat cierne dieta ak niektori z predkov mal vo vetve cernocha (dufam, ze tento nazov nie ja rasisticky, ak ano tak pardon).
Obrázok používateľa
Rori
 
Príspevky: 427
Obrázky: 14
Založený: 07 Jan 2004 21:39 pm
Bydlisko: BA

Re: Mollynky

Odoslaťod Raviolka » 10 Mar 2004 16:07 pm

Rori napísal:Dufam, ze teraz zalovim spravne v pamati.
Ta cierna farba je sposobena asi nejakym genom. Stabilita genu nastane az po niekolkych generaciach pricom tieto generacie musia mat rovnaky dany gen (samozrejme neskor moze nastat mutacia). Takze ak ste kupili ciernu rybku ktora je potomok ciernej rybky a strakatej rybky potom potomstvo bude raz take a raz take (zalezi od dominantnosti genu). Ale ak kupite rybku co bola uz dlhsej linie ciernych rybiek tak je vacsia pravdepodobnost na viac ciernych rybiek. Vraj sa moze koli tomu stat, ze dvaja belosi mozu mat cierne dieta ak niektori z predkov mal vo vetve cernocha (dufam, ze tento nazov nie ja rasisticky, ak ano tak pardon).


Rori máš pravdu, ale je to o něco komplikovanější - rybka která pochází z opravdu dlouhé linie Black Molly bude o dost víc náchylná k degeneraci, jelikož je výběr prováděn čistě jen na základě toho "černého" genu a nikoliv podle reálné kondice konkrétních jedinců. Proto se čas od času musí použít křížení s rodičovským druhem Poecilia sphenops a tím se začíná zase skoro od začátku.
Mimochodem, když mluvíme o molinézkách, tak asi o černých lyrovitých. Nebo má někdo z vás černou nelyrovitou, neřkuli nějakou jinou formu? Ve starší literatuře jsou odkazy na různé formy s červenými nebo oranžově lemovanými ploutvemi (před vyšlechtěním černé lyry v roce 1960). Docela by mě zajímalo, kam se všechny poděly... :?:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Mollynky

Odoslaťod gabriela » 10 Mar 2004 16:25 pm

moje moly boli klasicka nelyrovita forma, Cez vykend som v akvaristike videla nelyrovu formu s chvostom presvitajucim do zlta, tiez sa sem tam objavi tzv zlata - zlta,
Pekne sa mi mnozili a vsetko ako ma byt, a odrazu zacali dochnut jedna za druhou. Z mladych co som dala jacikovi tiez neprezila ani jedna. Bud su zchulovstivene alebo bolo nieco zle :(
Par kuskov mi ostalo, ale ziadna slava, uvidim neskor ci sa mi podari obnovit chov. Samcek napriklad vyzera ako keby osedivel, aj ked bol krasne cierny.
S preslachtovanim je problem, tak ako je problem najst nezavojovu formu zebriciek.
http://www.akva.sk/viewtopic.php?t=1009
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Mollynky

Odoslaťod Rori » 10 Mar 2004 16:36 pm

Raviolka napísal:
Rori napísal:Dufam, ze teraz zalovim spravne v pamati.
Ta cierna farba je sposobena asi nejakym genom. Stabilita genu nastane az po niekolkych generaciach pricom tieto generacie musia mat rovnaky dany gen (samozrejme neskor moze nastat mutacia). Takze ak ste kupili ciernu rybku ktora je potomok ciernej rybky a strakatej rybky potom potomstvo bude raz take a raz take (zalezi od dominantnosti genu). Ale ak kupite rybku co bola uz dlhsej linie ciernych rybiek tak je vacsia pravdepodobnost na viac ciernych rybiek. Vraj sa moze koli tomu stat, ze dvaja belosi mozu mat cierne dieta ak niektori z predkov mal vo vetve cernocha (dufam, ze tento nazov nie ja rasisticky, ak ano tak pardon).


Rori máš pravdu, ale je to o něco komplikovanější - rybka která pochází z opravdu dlouhé linie Black Molly bude o dost víc náchylná k degeneraci, jelikož je výběr prováděn čistě jen na základě toho "černého" genu a nikoliv podle reálné kondice konkrétních jedinců. Proto se čas od času musí použít křížení s rodičovským druhem Poecilia sphenops a tím se začíná zase skoro od začátku.
Mimochodem, když mluvíme o molinézkách, tak asi o černých lyrovitých. Nebo má někdo z vás černou nelyrovitou, neřkuli nějakou jinou formu? Ve starší literatuře jsou odkazy na různé formy s červenými nebo oranžově lemovanými ploutvemi (před vyšlechtěním černé lyry v roce 1960). Docela by mě zajímalo, kam se všechny poděly... :?:


Hej, mas pravdu. Moj otec slachti rastliny ( je to jeho zamestnanie) tak mi o tom rozpraval :) V podstate o tom co rozpravas nastane hlavne v tedy ked sa krizia pribuzne jedince. Potom su vacsinou tieto jedince nielen degenerovane ale aj nachylnejsie na choroby a podobne.
Obrázok používateľa
Rori
 
Príspevky: 427
Obrázky: 14
Založený: 07 Jan 2004 21:39 pm
Bydlisko: BA

Re: Mollynky

Odoslaťod Maja » 10 Mar 2004 17:03 pm

Ale vratme sa k teme "prerobene" samice. U mnohych druhov- najma morskych ryb je uplne normalne, ze jedinec prezije cast zivota ako samica a druhu cast ako samec (samcom sa stava najsilnejsia samica). Preco nie aj pri zivorodych? Ved prave ti "prerobeni" samci su najvacsi a naozaj nadherni. Otazka je, ci su aj plodni a aky dominantny gen predavaju svojim potomkom. Naozaj by ma ale zaujimala jedna pikoska: samica predava svoje dominantne geny za "svoj" rod a samec za svoj- ked sa "prerobi" zmeni sa aj hierarchia predavania genov??
Cierne farbivo sa vola melamin (melanin), ked je ho malo- su strakate, ked je ho vela-primoc preslachtene- maju dierky v plutvach. Formy uplne ciernej su dve: klasicka a lyrova. Mala som aj chvost- jeden "mec" jednu lyru:-), ale to bolo nevhodnym krizenim tych dvoch.
Obrázok používateľa
Maja
 
Príspevky: 705
Obrázky: 44
Založený: 09 Okt 2003 20:19 pm
Bydlisko: Bratislava- Petržalka

Re: Mollynky

Odoslaťod Raviolka » 10 Mar 2004 17:17 pm

Maja napísal:Ale vratme sa k teme "prerobene" samice. U mnohych druhov- najma morskych ryb je uplne normalne, ze jedinec prezije cast zivota ako samica a druhu cast ako samec (samcom sa stava najsilnejsia samica). Preco nie aj pri zivorodych? Ved prave ti "prerobeni" samci su najvacsi a naozaj nadherni. Otazka je, ci su aj plodni a aky dominantny gen predavaju svojim potomkom. Naozaj by ma ale zaujimala jedna pikoska: samica predava svoje dominantne geny za "svoj" rod a samec za svoj- ked sa "prerobi" zmeni sa aj hierarchia predavania genov??

Předávání genů to neovlivní, změna pohlaví je totiž záležitostí hormonální, nikoliv genetickou. Pamatuju se na články, které se změnou pohlaví zabývaly - údajně může dojít k přeměně v prostředí, kde je přílišný nepoměr pohlaví - pohlavní hormony jsou totiž vylučovány do vody močí. Ale už si nepamatuju, jestli přeměnu v samce vyvolá nedostatek samčího hormonu ve vodě (jako snaha o vyrovnání nepoměru), nebo jeho nadbytek (jako výsledek jeho působení) - což je pak kontraproduktivní, neboť nám zůstane akvárium plné samců - ale to tu myslím právě často zaznívá.
Kromě toho jsou sice známé případy, kdy samice dříve gravidní změnila pohlaví, ale není známo, že by přeměněný samec někdy oplodnil samici - tj. je sterilní, protože změna je jen vnější (změní se jen sekundární pohlavní znaky, ve skutečnosti je to samice).

:!: Já už nějakou dobu živorodky nechovám, takže tyhle informace jsou poněkud staršího data. Máte li někdo nové, ať už z literatury nebo vlastních zkušeností, ráda se nechám poučit. :!:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Mollynky

Odoslaťod andy.betta » 10 Mar 2004 17:48 pm

Chcel by som sa opytat, ci uz niekto zdokumentoval fotografiami prerod zivorodiek z jedneho pohlavia na druhe :?:
Obrázok používateľa
andy.betta
 
Príspevky: 182
Obrázky: 24
Založený: 05 Mar 2004 22:27 pm
Bydlisko: Košice

Re: Mollynky

Odoslaťod gabriela » 11 Mar 2004 09:06 am

andy.betta napísal:Chcel by som sa opytat, ci uz niekto zdokumentoval fotografiami prerod zivorodiek z jedneho pohlavia na druhe :?:

Prave v tej knizocke Norberta Dokoupila "Moderne mecune" je par fotografii, aj ked prave prerod to nieje, skor prierez :) :)
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Mollynky

Odoslaťod viridis » 11 Mar 2004 10:03 am

gabriela napísal:
andy.betta napísal:Chcel by som sa opytat, ci uz niekto zdokumentoval fotografiami prerod zivorodiek z jedneho pohlavia na druhe :?:

Prave v tej knizocke Norberta Dokoupila "Moderne mecune" je par fotografii, aj ked prave prerod to nieje, skor prierez :) :)


No, v casoch ked som mal ako chlapec mecune sa mi naozaj stalo, ze jednej 'samici' narastol 'mec' ;) ... Bol to zrejme ten samec z pomalsim vyvojom.
viridis
 
Príspevky: 274
Obrázky: 13
Založený: 08 Nov 2002 10:26 am
Bydlisko: ZV

Re: Mollynky

Odoslaťod gabriela » 11 Mar 2004 11:23 am

Na fotke v knihe je samica, ktora uz kotila a ktorej zacal rast dlhy chvostik. Toto je skutocny premena, tam ale zrejme samica ako samec plodna nebude.
Skusim to dostudovat, pripadne dat sem fotku.
A este pekna vec co malo ludi vie, mecune niesu mecune podla chvosta ale podla zvlastneho tvaru gnoopodia, ktore vyzera ako mec, ci skor halapartna aj s hacikom.
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Mollynky

Odoslaťod Pštros » 11 Mar 2004 12:03 pm

Dávnejšie, ked som choval mečúne v dosť veľkom množstve sa mi často stávalo, že 70% kúpených dospelých samíc sa mi po čase "pochlapilo". Niektoré z nich sa medzitým stihli stať aj mamičkami. Tak ma to najedovalo a nechal som to tak.
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Re: Mollynky

Odoslaťod andy.betta » 13 Mar 2004 18:58 pm

Viete si predstaviť, že by sa to stávalo aj nám "ľuďom" :?: To by bol chaos...raz si chlap, raz žena a deti ani nevedia, ako Ťa majú volať.... :D
Obrázok používateľa
andy.betta
 
Príspevky: 182
Obrázky: 24
Založený: 05 Mar 2004 22:27 pm
Bydlisko: Košice

Re: Mollynky

Odoslaťod dome666 » 14 Mar 2004 02:47 am

V kazdej literature citam, ze mecune, ktore sa "premenia" su neplodne. Podla mna sa to iste vztahuje aj na Molinesie...
Pa!
dome666
 
Príspevky: 6
Založený: 14 Mar 2004 02:41 am

Re: Mollynky

Odoslaťod Peter » 14 Mar 2004 07:50 am

Zmenili teda vobec pohlavie, ak su neplodne? :shock: :?:
Peter
 
Príspevky: 470
Obrázky: 23
Založený: 29 Nov 2002 23:37 pm

Re: Mollynky

Odoslaťod dome666 » 14 Mar 2004 21:51 pm

Sorry! Zle som sa na to pamätal, ale dnes som ti to vyhladal. V knižke Rudolf Zukal: Akvarijní ryby píše: "Někdy se stává, že se statná samička poznenáhlu přemení v samečka, který je schopen oplodňovat samičky, častěji však zůstává neplodný. Tato přemena pohlaví se nazývá arrhenoidie".
Mimochodom, ja mám Molinesie v spoločenskom akvárku/ Molinesie, Platti, Mečovky, Guramy, Gupky, slimáky/ už pol roka, a nemam vôbec mladé. Budem musieť oplodnené samičky premiestniť...
dome666
 
Príspevky: 6
Založený: 14 Mar 2004 02:41 am

Re: Mollynky

Odoslaťod Maja » 15 Mar 2004 09:27 am

Dome- problemik preco nemas este mlad su asi tie guramy, ale nemaj im to za zle- proste ony su velke a tie rybky take malicke- no na zozratie. Odlov kotnu- pozor- moze potom zdochnut- prudko sa trhne a narusi sa jej nieco v prepnenom brusku alebo chrbtica- daj do vody z toho akvaria.
Obrázok používateľa
Maja
 
Príspevky: 705
Obrázky: 44
Založený: 09 Okt 2003 20:19 pm
Bydlisko: Bratislava- Petržalka

Re: Mollynky

Odoslaťod gabriela » 15 Mar 2004 10:36 am

Samicky treba odlovit skor, ako, tesne pred porodom, a hlavne nikdy nie do cerstvej vody! ale pekne, ako pise maja, do vody rovnakej teploty a zlozenia ako v spolocenskehom akvariu.
Podla barkyho informacii moze byt aj cerstva, ale musi ma rovnake vlastnosti a teplotu ako ta povodna.
Aj ked podla mojich informacii sa cerstvou vodou urychluje porod.
Naposledy upravil gabriela dňa 15 Mar 2004 12:27 pm, celkovo upravené 1 krát.
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Mollynky

Odoslaťod krIzi » 15 Mar 2004 11:35 am

co sa tyka sterility arrhenoidneho samca (som si dovolil zalozit termin pre jedince so zmenou pohlavia :) ), tak si myslim ze logicky by to skutocne nemalo byt pravidlo. ved aky vyznam by potom mala tato premena, ak by samec nemohol byt plodny. myslim si totiz ze arrhenoidia je skutocne vyvolana nutnostou zachovat druh (cize mat moznost sa rozmnozovat) v pripade velkeho nepomeru pohlavi.

raviolka napísal:Ale už si nepamatuju, jestli přeměnu v samce vyvolá nedostatek samčího hormonu ve vodě (jako snaha o vyrovnání nepoměru), nebo jeho nadbytek (jako výsledek jeho působení) - což je pak kontraproduktivní, neboť nám zůstane akvárium plné samců - ale to tu myslím právě často zaznívá.

Zmena pohlavia by teda mala byt vyvolana nedostatkom hormonu opacneho pohlavia a nie nadbytkom. Vase prakticke skusenosti vsak hovoria nieco ine. Ako to teda je?
Obrázok používateľa
krIzi
 
Príspevky: 31
Založený: 08 Okt 2003 12:31 pm
Bydlisko: BA, dlhe diely

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.