Guramy, ostriezik - neustale suboje



Všetko okolo akvarijných rýb

Guramy, ostriezik - neustale suboje

Odoslaťod _daRK » 01 Mar 2010 12:44 pm

Zdravim,
uz par krat som napisal otazku na toto forum, ale bez odpovede, verim, ze aspon teraz mi niekto poradi...
Mam akva 94l, zavedene asi 3 mesiace, 2x ostriezik purpurovy (samicka je nedavno kupena, samec ma asi 3 roky - preneseny z ineho akva), 3 guramy (zlate) trojmesacne, 4x panciernicek, 2 prisavniky gold. Akvarium je pomerne dobre zarastene, vodu menim 2x za mesiac s odkalovanim, krmenie 2x denne, meranie po kazdej vymene vody, pridavam fish-tamin.
Moj problem spociva v tom, ze moje akva pripomina ring, kde sa nahana kazdy s kazdym, v poslednej dobe uz maju guramy aj okusane plutvy. Vacsi samec guramy nahana druheho samca a samicku, samicka nahana mensieho samca, samec ostriezika (cca 8 cm) nahana vsetko okrem samicky). Som uz z toho zufaly, chcel som mal kludne akva :( Druheho samca som dokupoval povodne ako samicku, doporucili mi, ze kupou druhej samicky moze samec svoju agresivitu rozbit na dve samicky. Jediny kto je kludny je mensi samec guramy a samicka ostriezika. Skusal som odlovit samca guramy aj samca ostriezika a nechat ich na isty cas v inej nadrzi samostatne, chvilu sa zdalo, ze pomohlo, ale po par dnoch je to znova o tom istom.
Co2 som pridaval, uz nepridavam, niekde som cital, ze zvysuje agresivitu.
Co mi poradite ?
_daRK
 
Príspevky: 80
Obrázky: 5
Založený: 11 Jan 2005 11:10 am
Bydlisko: Zilina

Reklama

Re: Guramy, ostriezik - neustale suboje

Odoslaťod Richard Tokušev » 01 Mar 2010 13:53 pm

zvyšuje agresivitu....to počujem prvý krát.

Tu si treba uvedomiť, že chováš ryby radu Persiformes (ostriežotvarých = ostnoplutvych), do ktorého sú zahrnuté podrady persoidei a anabantoidei = podrady cichlíd a labyrintiek. Toto zaradenie svedčí o dosť blízkom príbuzenskom vzťahu a je jasné, že sa jedná o pomerne teritoriálne ryby, ktoré by si však nemali nejak veľmi ublížiť. 94 litrové akvárium je možno pre nich predsa len pomerne malé.
Pomohla by možno väčšia osádka rýb, ktorá napomôže k nevytváraniu teritórií, ktoré si nárokujú samčeky a neuvádzaš teplotu vody. Pokial by si teplotu vody znížil na nejakých 23°C, znížil by si trecie chúťky rýb a tým aj tvorbu teritórií.
Druhou stránkou veci je aj riešenie skladby akvária. Bude treba vytvoriť prirodzené barikády a tak rozdeliť akvárium na viaceré časti, ktoré si ryby medzi sebou rozdelia. Prirodzené barikády môžeš vytvoriť spleťou vyšších rastlín na minimálne dvoch miestach v akváriu a tak isto vložením oddelovacieho koreňa. Takisto by malo byť v akvárku aj dostatok úkrytov.
Kedysi som choval v 160 l akváriu jeden pár Pelvicachromis pulcher/ ostriežik purpurový, jeden pár Hemichromis "bimaculatus" / ostriežik červený a asi 8 10 cm gurám. Toto akvárko fungovalo celkom v pohode. Ostriežiky často vodili mladé, guramy sa zdržiavali vo vyšších vrstvách vody. Ale ...bolo o niečo väčšie ako to tvoje....a každé akvárium a jeho život sa vyvíja individuálne...
Neviem, či som ti nejako poradil
Obrázok používateľa
Richard Tokušev
 
Príspevky: 964
Obrázky: 34
Založený: 04 Máj 2009 16:16 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Guramy, ostriezik - neustale suboje

Odoslaťod _daRK » 01 Mar 2010 15:04 pm

Co sa tyka rozdelenia akvaria, tak to mam rozdelene ako pises dokonca na tri casti... vysoka a husta splet Hygrophyly polyphermy napravo, velky trs Egeria densa nalavo a v strede je vysoky koren, pod ktorym sa ostriez udomacnil. Mozno by to cele fungovalo, keby sa guramy nenahanali navzajom a tym mozno "otravuju" ostrieza. Teplota vody je cca 25-26 st.

Miminalne Ti dakujem za snahu a tvoje skusenosti...
_daRK
 
Príspevky: 80
Obrázky: 5
Založený: 11 Jan 2005 11:10 am
Bydlisko: Zilina

Re: Guramy, ostriezik - neustale suboje

Odoslaťod vilo » 02 Mar 2010 23:18 pm

z vlastnej skusenosti mozem potvrdit, ze guramy mozu byt vzajomne casto agresivne, az despoticke ryby, najma ked ich zije spolu mensi pocet (hoci casto sa oznacuju za mierumilovne!). Myslim, ze by pomohlo, keby sa ich pocet zvysil (na pocet 6-8, tu by uz agresivita najsilnejsich mala byt rozbijana na prijatelnu mieru.
Ze je ostriezik agresivny, je normalne - tieto rybky prirodzene obhajuju teritorium a guramy asi vnima ako najvaznejsich protivnikov....je vsak dobre, ze samcek ostriezika nie je agresivny na samicku (pri nahodne zostavenom pare je to stastie :) ).
ked su ryby k sebe agresivne, je dobre ich bud chovat jednotlivo (asi menej prijatelne riesenie), alebo skusit zvysit ich pocet....preto sa aj napr. mnohe cichlidy zvyknu chovat vo vacsich skupinach - agresivita ryb sa triesti v "dave"
Obrázok používateľa
vilo
 
Príspevky: 384
Obrázky: 56
Založený: 04 Jan 2007 17:00 pm
Bydlisko: Trnava, Bratislava

Re: Guramy, ostriezik - neustale suboje

Odoslaťod tigrik321 » 03 Mar 2010 00:17 am

mne dve zlate utrapili mramoroveho samceka...dal som ich prec ale aj tak po case na zranenia zomrel....nechal som si len dve mramorove samicky ale aj tie sa nahanaju sem tam.....
Obrázok používateľa
tigrik321
 
Príspevky: 375
Obrázky: 12
Založený: 09 Aug 2009 12:35 pm
Bydlisko: Topolcany


Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.