prosim pomoc hynu mi tropheusy



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Re: prosim pomoc hynu mi tropheusy

Odoslaťod Michal1987 » 24 Feb 2010 22:13 pm

To Byk : Stáva sa, ja len že mi to nejako nesedelo pri prečítaní... To Poly : ďakujem za upresnenie.
Ešte sú vraj veľmi dôležité hodnoty Čpavku (alebo Amoniaku(?)) NH3/NH4, ale to už neviem, ako to je ...
Obrázok používateľa
Michal1987
 
Príspevky: 401
Obrázky: 14
Založený: 06 Feb 2009 14:06 pm
Bydlisko: KE - KVP / BN - Otrhánky

Reklama

Re: prosim pomoc hynu mi tropheusy

Odoslaťod Byk » 24 Feb 2010 22:33 pm

Ano je to tak.Najprv mas v akvariu cpavok,ked sa zacne tvorit NO2 cpavok klesa.Ked sa zacne tvorit NO3 klesa NO2 a ked klesne NO3 akva je pripravene na pouzivanie a biologicky zabehnute.PAr odpovedi pred tovot som dal link,na ktorom si to mozes pozriet a precitat
Obrázok používateľa
Byk
 
Príspevky: 292
Obrázky: 7
Založený: 26 Dec 2008 11:41 am
Bydlisko: Michalovce

Re: prosim pomoc hynu mi tropheusy

Odoslaťod stevo_1971 » 25 Feb 2010 18:04 pm

Chlapi niekedy to aj pominie to otieranie sa o vsetko mozne a ta splasenost pri plavani ? Tak by som chcel aby sa uz neotierali a plavali kludne po celom akvarku a neskryvali sa stale, no zda sa ze na to nemam. Uz som si aj myslel ze sa to zlepsilo, no dnes aj ten samcek, ktory bol dost culy sa zacal viac otierat, splasene (vystrasene ) plavat a zrychlene dychat a to som tam chcel o tyzden dokupit zase aspon zo dve rybicky aby ten bioproces pokracoval z viacerymi rybkami a aby sa uz menj lakali,, no bojim sa ze ak kupim , tak sa mi od tych ktore uz v akvarku mam nakazia :(
stevo_1971
 
Príspevky: 19
Obrázky: 2
Založený: 22 Feb 2010 22:17 pm

Re: prosim pomoc hynu mi tropheusy

Odoslaťod Michal1987 » 25 Feb 2010 18:28 pm

To stevo_1971 : A vstupná voda má aké hodnoty NO2 ? ... a ešte jedna vec, Tropheusy a Pseudotropheusy nie je to isté.
To ALL : Čo tak pravidelne vymieňať cca 1/2 objemu vody ? Nezníži sa potom hodnota NO2 v akváriu a nebudú sa ryby správať kľudnejšie, teda ak sa jedná iba o vysokú hodnotu NO2 ? Len sa pýtam...
Obrázok používateľa
Michal1987
 
Príspevky: 401
Obrázky: 14
Založený: 06 Feb 2009 14:06 pm
Bydlisko: KE - KVP / BN - Otrhánky

Re: prosim pomoc hynu mi tropheusy

Odoslaťod Byk » 25 Feb 2010 19:43 pm

Polovicu vody sa oplati menit pri velkom NO2.Ako pise Michal,vstupna voda moze mat vyssie NO2,ale ak pouzivas mestku vodu,nie domacu,tak ho enma.Ak davas cerstvu vodu,nedavaj ju hned.Voida musi byt odstata minimalne 24 hodin,aby sz nej vyprchal chlor.Inak tym rybam len skodis.Chlorovana voda je pre ryby otravujuca.
Obrázok používateľa
Byk
 
Príspevky: 292
Obrázky: 7
Založený: 26 Dec 2008 11:41 am
Bydlisko: Michalovce

Re: prosim pomoc hynu mi tropheusy

Odoslaťod stevo_1971 » 25 Feb 2010 21:01 pm

No akvarko mam zalozene necele 2 tyzdne a NO2 je <0,3 mg/l , vodu teda este menit nechcem ako mi tu aj odporucali, lebo vraj to este nieje zabehnute.Mam pseudotropheusy su aj v galerke, uz som tu spominal ze som daval aj ten anti-ichtin, ale to moc nezabralo a aj som pridal sol, 5 polievkovych lyzic,, akvarko ma teraz cisty objem vody cca 250 l. Dnes som zvysil teplotu z 26 na 28, tak uvidim ci to pomoze. Co myslite mal by som im asi tak v pondelok dokupit par kamaratov, alebo este cakat ako sa to vyvinie, popripade aky liek mam pouzit,, myslim ze su to tie ziabtrove hlisty len neviem ci je vhodne hned do novozalozeneho akvarka, ktore este pravdebodobne nieje zabehnute pridavat chemiu typu Tremazol.
stevo_1971
 
Príspevky: 19
Obrázky: 2
Založený: 22 Feb 2010 22:17 pm

Re: prosim pomoc hynu mi tropheusy

Odoslaťod Byk » 25 Feb 2010 21:05 pm

Nie nic tam nedavaj.Naco.Mas tie ryby chore??Nemas.Ked davas ryby do noveho akva z nezabehnutrov vodov,tak pocitaj stym ze ti pravdepodobne zdiochnu.Nic im endavaj.Ryby niesu chore,len im vadi vysoke NO2.AK je len dva tyzdne v zabehu,nemen vodu.Vodu men az ked ti klesne NO3,ktore zacne stupat po klesani NO2.A az potom vymen tretinu vody a vpust ryby.
Obrázok používateľa
Byk
 
Príspevky: 292
Obrázky: 7
Založený: 26 Dec 2008 11:41 am
Bydlisko: Michalovce

Re: prosim pomoc hynu mi tropheusy

Odoslaťod Mariok » 25 Feb 2010 23:16 pm

Michal1987 napísal:.....
To ALL : Čo tak pravidelne vymieňať cca 1/2 objemu vody ? Nezníži sa potom hodnota NO2 v akváriu a nebudú sa ryby správať kľudnejšie, teda ak sa jedná iba o vysokú hodnotu NO2 ? Len sa pýtam...


Toto je najschodnejšie riešenie pri nezabehnutom akvárku bez ohľadu na druh rýb. 8)
Vodu netreba nechávať odstáť 24h, už sa dlhé roky nedezinfikuje vodovodná voda volným chlórom, takže nebezpečie z poleptania žiabier, resp. pokožky rýb je zanedbatelné a je možné ju použiť už po čiastočnom vyrovnaní teploty (pokiaľ by sa menilo cca 20% vody trebárs aj denne počas zábehu, možno použiť rovno studenú vodu z vodovodu, pokles teploty o 3-4 stupne ryby v pohode znesú bez ujmy. Koncentrácie NO2 vodovodnej vody sú takmer nulové, takže výmenami sa znížia aj nežiadúce koncentrácie NO2 v akváriu.
Nerobiť s vodou nič, a čakať pokiaľ sa akvárium zabehne, je spoľahlivá cesta na zabitie rýb. :evil:
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: prosim pomoc hynu mi tropheusy

Odoslaťod Byk » 25 Feb 2010 23:20 pm

Pokial viem ja,tie ryby tam su len zabehove a neverim,ze im nieco bude.A ked sa akvarium zabehuje,nikdy sa voda nemeni,az po jeho dobrom zabehnuti.Pokial ma v akva NO2,voda neni zabehnuta a tym ze ju bude menit,si urobi len tolko,ze sa mu akva bude zabehovat dlhsie a dlhsie.
Obrázok používateľa
Byk
 
Príspevky: 292
Obrázky: 7
Založený: 26 Dec 2008 11:41 am
Bydlisko: Michalovce

Re: prosim pomoc hynu mi tropheusy

Odoslaťod Mariok » 25 Feb 2010 23:29 pm

Bez urážky, ale tvrdíš hlúposti! Nezabieha sa voda, ale akva!!! To znamená, že povrch substrátu/piesku, filtračnej hmoty, dekorácií techniky a skiel osídľujú baktérie, voda sa môže meniť úplne v pohode!!!!
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: prosim pomoc hynu mi tropheusy

Odoslaťod Giftzahn » 26 Feb 2010 00:16 am

@byk: hmm, njn to mi je novinka ze sa voda nemeni pocas zabiehania .... hmm, pokial ma pamat neklame, tak akva "zabiehame" minimalne 4 - 8 tyzdnou s pravidelnou vymenou vody aspon 1x do tyzdna .... samozrejme ze zabeh akva prebieha bez osadenstava :mrgreen:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: prosim pomoc hynu mi tropheusy

Odoslaťod stevo_1971 » 26 Feb 2010 00:46 am

Tak vam dakujem chlapi,, viem ze som urobil chybu a vpustil rybky velmi skoro, ale teraz to uz nezmenim. Byk neviem ci su rybky chore, ale to otieranie, mykanie s prava do lava a splasene plavanie sa mi nepaci, preto sa tu pytam o radu s tou vymenou vody, neviem ci mam NO2 vo vode ale ako som uz pisal ukazuje mi to podla farby ze mam <0,3mg/l tak si myslim ze je to menej ako tych 0,3 , ale zase neviem ci je to nula, lebo ta voda sa sice zafarbila na hodnotu <0,3 a zda sa mi ze ta farba vody bola este slabsie zlta ako uvadzala ta tabulka no biela nebola, tak neviem ci je to NO2 u mna na nule, no ked som pomeral vodu aj priamo z vodovodu, tak mi to ukazovalo rovnako.Tak ja tu vodu 1/3 skusim zajtra vymenit. Vdaka.
stevo_1971
 
Príspevky: 19
Obrázky: 2
Založený: 22 Feb 2010 22:17 pm

Re: prosim pomoc hynu mi tropheusy

Odoslaťod Byk » 26 Feb 2010 06:37 am

Ja mam len take skusenosti,ze voda sa nemeni pocas 4 tyzdnov.Nel filtrujem,naprazdno prikrmujem a to je vsetko.O 4 tyzdne v pustim cast rybiek a je to.Vsetko v poriadku
Obrázok používateľa
Byk
 
Príspevky: 292
Obrázky: 7
Založený: 26 Dec 2008 11:41 am
Bydlisko: Michalovce

Re: prosim pomoc hynu mi tropheusy

Odoslaťod Mariok » 26 Feb 2010 14:32 pm

Byk napísal:Ja mam len take skusenosti,ze voda sa nemeni pocas 4 tyzdnov.Nel filtrujem,naprazdno prikrmujem a to je vsetko.O 4 tyzdne v pustim cast rybiek a je to.Vsetko v poriadku


V prázdnom akva si to môžeš kľudne dovoliť, lenže dotyčný má problém s rybami a to mu tvoje rady moc nepomôžu, aby mu neexli...
:(
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: prosim pomoc hynu mi tropheusy

Odoslaťod Byk » 26 Feb 2010 16:05 pm

Ale on tam tie ryby dal len ako zabehove.To co sa tu bavime,uz nieje ten clovek co mal problem s Tropheusmy,uz je to uplne niekto iny a da sa povedat ze aj s inym problem
Obrázok používateľa
Byk
 
Príspevky: 292
Obrázky: 7
Založený: 26 Dec 2008 11:41 am
Bydlisko: Michalovce

Re: prosim pomoc hynu mi tropheusy

Odoslaťod stevo_1971 » 26 Feb 2010 17:37 pm

Tak chlapi dnes som vymenil predsa len tych 20 % vody a rybky sa mi rozplavali a vyhladavaju potravu, no stale sa obtieraju o piesok, skaly a rastliny. No stravu prijimaju a vykaly nemaju priesvitne, ale normalne. Byku ak to bolo pisane na mna ze som tam dal tie rybky (pseudotropheusy) ako zabehove, tak ja som to v plane nemal,, dal som ich tam len preto ze som bol netrpezlivy :) na druhy krat ak by som akva este raz zakladal, tak tam nedam 4 tyzdne radsej ziadnu rybku a az potom mozno tie 3 "zabehove" gupky a po dalsich 4 tyzdnoch by som dokupoval pseudotropheusov. Holt clovek sa uci na vlastnych chybach:) Kazdopadne dufam, ze mi tie rybky neuhynu a casom aj bez akejkolvek chemie sa im aj to obtieranie strati.Ak bude vsetki prebiehat ok, tak mam v plane im o tyzden kupit dalsich 2-4 kamaratov,, priebezne budem menit raz do tyzdna tych 20 % vody. Dakujem vam vsetkym za rady chlapi.
stevo_1971
 
Príspevky: 19
Obrázky: 2
Založený: 22 Feb 2010 22:17 pm

Re: prosim pomoc hynu mi tropheusy

Odoslaťod Mariok » 26 Feb 2010 19:23 pm

stevo_1971: Pokiaľ nebudeš mať NO2 na nule/nemeratelné, tak ti odporúčam meniť tých 20% častejšie, aspoň 2x týždenne. To obtieranie sa s vysokou pravdepodobnosťou znamená, že sú ryby/pokožka neustále dráždená práve NO2.

Byk: Ja som nepísal o Tropheusoch konkrétne, ale pochopil som, že má podobný problém stevo, moje rady smerovali k tomu, aby sa vyhol stavu z názvu témy. K tomu by mu tvoj spôsob zábehu (prázdneho akva bez rýb) asi neposlúžil.

Obom vám odporúčam podrobnejšie si preštudovať "Dusík v akváriu", verte, že sa potom vyhnete mnohým problémom.
http://issuu.com/salik/docs/akvarium04
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: prosim pomoc hynu mi tropheusy

Odoslaťod stevo_1971 » 26 Feb 2010 23:18 pm

Dakujem Mariok,,stale si niesom isty s tym NO2,, ked to meram, tak mi stale ta voda zozltne na tu najvyssiu stupnicu z najnizsim obsahom NO2 <0,3mg/l, takze prosim ako ma vyzerat ta merana voda v skumavke, ma byt cist cira a az potom to bude nula ? Lebo ak ano , tak potom ja tu nulu este nemam kedze ta voda sa stale trochu na zlto zafarbi ze ? Inac dal som videa aj na youtube ako som to meral a aj tie rybky, no na rybkach to otieranie moc nieje vidiet, potvory ked som ich kameroval, podotykam ze len webkou, tak sa im zrovna otierat nechcelo, ale myslim ze na tej samicke to rychle dychanie aspon trochu vidiet je.Kazdopadne v stredu vymenim asi dalsich 20 % vody.Dakujem. No a tu su linky: http://www.youtube.com/watch?v=odbNicFu0pU
http://www.youtube.com/watch?v=oDogCt3rjFk
stevo_1971
 
Príspevky: 19
Obrázky: 2
Založený: 22 Feb 2010 22:17 pm

Re: prosim pomoc hynu mi tropheusy

Odoslaťod Mariok » 27 Feb 2010 01:16 am

Fúha, tak to ti neporadím, tie testy nemám, ale poradím ti zmerať si NO2 z vodovodu (nechaj vyrovnať teplotu na izbovú), tá by mala byť nemerateľňá a porovnaj si to s vodou z akvárka. Tie rybky vyzerajú byť v poriadku sú dosť čulé, takže by im nič vážneho nemalo byť. Sleduj, či sa to dýchanie neupraví po výmene vody - dosť zretelne som tam nevidel rozdiel.
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: prosim pomoc hynu mi tropheusy

Odoslaťod stevo_1971 » 01 Mar 2010 16:33 pm

Tak chlapi dnes som kupil u nas v Kezmarku dalsie rybky k tym mojim pseudotropheusom zebra,, kupil som 4x PSEUDOTROPHEUS ESTHERAE BLAU BLAU a 4x PSEUDOTROPHEUS ESTHERAE ROT ROT aj ked ja som si bohuzial nie celkom isty ci su to prave tie rybky,, predavacka tvrdila sice ze ano a aj na stitkoch boli tie nazvy no ja neviem.Fotky mam vo svojom profile, tak ak by mi niekto chcel z identifikaciou pomoct, potesil by ma :) No chcel som hlavne aj o tom, ze ked som si doniesol rybky domov, kde som uz v akvarku, mal 2 prisavniky a spominane zebry, nechal som sacok z rybkami ponoreny na 5 minut v akvarku na vyrovnanie teploty a dalsich 5 minut som im tam dolieval pomaly vodu z akvarka aby si zvykli a neboli hned v strese. Potom som ich tam pomalu napustal a zdaju sa zatial v poriadku aj pekne zrali, len stale sa akosi pohybuju pri bocnom skle ale to asi prejde.Tak a teraz sa chcem spytat,, predtym ako som tie rybky pustil do akvarka, tak som si odobral vzorku vody ktoru mi s nimi dala predavacka a v ktorej tam boli, zistil som ze pH tej vody je 5,8 a v akvarku mam 8 . Cital som ze cichlidy maju radi alkalickejsiu vodu, takze sa teraz obavam, ci nedostanu nejaku chorobu alebo nieco podobne kedze doteraz boli v takej kyslej vode.
stevo_1971
 
Príspevky: 19
Obrázky: 2
Založený: 22 Feb 2010 22:17 pm

Re: prosim pomoc hynu mi tropheusy

Odoslaťod Mariok » 01 Mar 2010 19:26 pm

nepochopil som, čo to bolo za vzorku, do čoho ti ju dala, ako si ju skladoval, akú mala teplotu ... aby bola v predajni voda u "afrík" a pH 5,8 je vrcholne nepravdepodobné!!!
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: prosim pomoc hynu mi tropheusy

Odoslaťod stevo_1971 » 01 Mar 2010 21:28 pm

Ahoj Mariok,, bola to vzorka s tej vody v ktorej boli tie rybky pocas prevozu s predajne ku mne domov a tu vodu mi tam dala s tohoi akvaria v ktorom tie rybky boli ! Ked som prisiel domov cca 30 minut autom, tak som ten sacok z rybkami nechal v mojom akvarku na hladine plavat kvoli vyrovnaniu teploty asi 5 minut no a potom som ho otvoril, ale len tak aby rybky z neho este nevysli do akvarka a prilieval som do toho sacku vodu z mojho akvarka aby si rybky zvykli na na vodu v mojom akvarku, nechcel som ich tam hned tak pustit. Vzorku som s toho sacka zobral este predtym ako som tam nalial svoju vodu a po 5 minutach, teda teplota mohla byt ta ista ako mam v akvarku teda 26 stupnov a fakt ma prekvapilo ze som nameral hodnotu 5,8 pH ale pripisujem to aj tomu ze ta predavacka mi tam do toho sacka kvapla nejaky prostriedok proti stresu, ale aj tak sa mi zda ze to asi nemohlo znizit to pH az tak extremne, tak mi s toho vychadza len to, ze fakt v tej predajni drzia tie cichlidky v tak kyslej vode :(
stevo_1971
 
Príspevky: 19
Obrázky: 2
Založený: 22 Feb 2010 22:17 pm

Re: prosim pomoc hynu mi tropheusy

Odoslaťod Mariok » 02 Mar 2010 00:52 am

No, každopádne si spravil s rybkami vzorovo to, čo sa má robiť pri prinesení domov :pivo:
Prostriedky proti stresu by mohli byť aj nejaké organické( huminové) kyseliny, a tie kľudne môžu to pH spôsobiť/skresľovať.
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: prosim pomoc hynu mi tropheusy

Odoslaťod stevo_1971 » 02 Mar 2010 01:41 am

Toto forum velmi pomaha Mariok, z neho som sa vela poucil a aj vdaka tebe :)
stevo_1971
 
Príspevky: 19
Obrázky: 2
Založený: 22 Feb 2010 22:17 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.