chory prisavnik ??



Akvarijné ryby - choroby, liečba

chory prisavnik ??

Odoslaťod Rýľan » 11 Feb 2010 18:02 pm

Zdravim Vas, moj prisavnik (Hypostomus punctatus), asi 4 cm ma uz asi treti den akoby "zvacsene brucho". Pripada mi daky nafuknuty, perdtym stale cistil, dno, sklo, rastlinky, filter, aktivny bol. Teraz len je prisaty na skle a savze sa premiestni. Co sa mohlo stat ?? je to choroba ?? Zmena vo farbe nie je, len mi pripada "nafuknuty"
Obrázok používateľa
Rýľan
 
Príspevky: 90
Obrázky: 2
Založený: 27 Dec 2009 16:23 pm
Bydlisko: Višňové, Nové Mesto nad Váhom

Reklama

Re: chory prisavnik ??

Odoslaťod Barbora =) » 11 Feb 2010 22:51 pm

Už dávnejšie sa to tu riešilo - prísavník sa dokáže tak ,,napráskať", až má nafúknuté brucho. Ak by sa to časom nevrátilo do normálu, potom to treba riešiť. :wink:
Obrázok používateľa
Barbora =)
 
Príspevky: 485
Obrázky: 18
Založený: 07 Máj 2009 18:13 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: chory prisavnik ??

Odoslaťod Rýľan » 12 Feb 2010 13:54 pm

a ako sa to riesi ??? dakujem odlahlo mi :)
a este by somsa opytal, na musliach a vacsich kamenoch mam akoby plesen, take zelene bodky,,,co to moze byt ???
Obrázok používateľa
Rýľan
 
Príspevky: 90
Obrázky: 2
Založený: 27 Dec 2009 16:23 pm
Bydlisko: Višňové, Nové Mesto nad Váhom

Re: chory prisavnik ??

Odoslaťod Barbora =) » 12 Feb 2010 15:32 pm

Ak by sa to nezlepšilo, tak treba zistiť aká je to choroba a podľa toho liečiť. Skôr sa ale prikláňam k tomu, že sa riadne najedol - prísavník to dokáže dosť prehnať (a keby len prísavník :lol: ).

K tým zeleným bodkám - môžu to byť riasy. Mušle do akvária nepatria. :wink:
Obrázok používateľa
Barbora =)
 
Príspevky: 485
Obrázky: 18
Založený: 07 Máj 2009 18:13 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: chory prisavnik ??

Odoslaťod Rýľan » 13 Feb 2010 14:48 pm

Barbora =) napísal:Ak by sa to nezlepšilo, tak treba zistiť aká je to choroba a podľa toho liečiť. Skôr sa ale prikláňam k tomu, že sa riadne najedol - prísavník to dokáže dosť prehnať (a keby len prísavník :lol: ).

K tým zeleným bodkám - môžu to byť riasy. Mušle do akvária nepatria. :wink:


Tá musla je tam jedna alebo dve, to je vec vkusu :-),,stale je taky napraskany ten prisavnik, to same sa vrati do normalnu ci ??
Obrázok používateľa
Rýľan
 
Príspevky: 90
Obrázky: 2
Založený: 27 Dec 2009 16:23 pm
Bydlisko: Višňové, Nové Mesto nad Váhom

Re: chory prisavnik ??

Odoslaťod Barbora =) » 13 Feb 2010 15:49 pm

Kŕmiš ho niečím? Ja nachádzam každé ráno takýchto dobre živených otíkov, ale do večera sú vždy zase ,,štíhli".
Obrázok používateľa
Barbora =)
 
Príspevky: 485
Obrázky: 18
Založený: 07 Máj 2009 18:13 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: chory prisavnik ??

Odoslaťod dan.k.7 » 13 Feb 2010 18:12 pm

Moze to byt zápcha alebo, v horsom pripade vodnatielka, skus ho premiestnit do karanténnej nadrze a krm ho menej
dan.k.7
 
Príspevky: 5
Založený: 13 Feb 2010 17:53 pm

Re: chory prisavnik ??

Odoslaťod Rýľan » 13 Feb 2010 22:32 pm

Barbora =) napísal:Kŕmiš ho niečím? Ja nachádzam každé ráno takýchto dobre živených otíkov, ale do večera sú vždy zase ,,štíhli".


mám asi 50 l okvarium a jedneho prisavnika, spolu 17 rybiek aj s prisavnikom, krmim ich 3 krat denne mensie davky, vlockamiu na drobno pomrvene. prisavnik perdtym stale cosi obzuval :) aj rastliny, skalky, sklo, filter a teraz je len prisaty, ovela mensie aktivita ako perdtym,
Obrázok používateľa
Rýľan
 
Príspevky: 90
Obrázky: 2
Založený: 27 Dec 2009 16:23 pm
Bydlisko: Višňové, Nové Mesto nad Váhom

Re: chory prisavnik ??

Odoslaťod Rýľan » 13 Feb 2010 22:33 pm

dan.k.7 napísal:Moze to byt zápcha alebo, v horsom pripade vodnatielka, skus ho premiestnit do karanténnej nadrze a krm ho menej

to aj mna napadlo ze zapcha dost casu som pri akvariu a zavse sa tam mrknem, predtym kadil stale a teraz vobec,,,,ja som zaciatocnik, co mam persne spravit ? ako ma vypadat ta karantenna nadrz ???
Obrázok používateľa
Rýľan
 
Príspevky: 90
Obrázky: 2
Založený: 27 Dec 2009 16:23 pm
Bydlisko: Višňové, Nové Mesto nad Váhom

Re: chory prisavnik ??

Odoslaťod Mariok » 13 Feb 2010 22:51 pm

Karanténa ti asi nepomôže, keď si prečítaš obsiahlu tému o prísavníkoch, pravdepodobne zistíš, že si ho zle kŕmil, prísavník POTREBUJE NUTNE RASTLINNÚ POTRAVU pre dobré trávenie prisavnik-t1593.html?hilit=pr%C3%ADsavn%C3%ADk&start=240
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: chory prisavnik ??

Odoslaťod Rýľan » 13 Feb 2010 23:16 pm

Mariok napísal:Karanténa ti asi nepomôže, keď si prečítaš obsiahlu tému o prísavníkoch, pravdepodobne zistíš, že si ho zle kŕmil, prísavník POTREBUJE NUTNE RASTLINNÚ POTRAVU pre dobré trávenie prisavnik-t1593.html?hilit=pr%C3%ADsavn%C3%ADk&start=240

dakujem za ten link, cim by som ho mal krmit najma ??
Obrázok používateľa
Rýľan
 
Príspevky: 90
Obrázky: 2
Založený: 27 Dec 2009 16:23 pm
Bydlisko: Višňové, Nové Mesto nad Váhom

Re: chory prisavnik ??

Odoslaťod Rýľan » 01 Mar 2010 10:25 am

prisavnik dnes zdochol, nehybal sa skoro vobec, stale bol taky napuceny ale postupne uz menej. Cim to mohlo byt ?? Comu by som sa mal vyvarovat ?? Mam treaz druheho, ked osm ho doniesol pred 2 tyzdnami mal asi 4,5 cm, teraz uz ma 5. Obziera rastlinky, lozi vsade, raz denne mu dam tabletku (TROPICAL green algae wafers).
Dakujem vam za pomoc a rady
Obrázok používateľa
Rýľan
 
Príspevky: 90
Obrázky: 2
Založený: 27 Dec 2009 16:23 pm
Bydlisko: Višňové, Nové Mesto nad Váhom

Re: chory prisavnik ??

Odoslaťod radon » 01 Mar 2010 22:48 pm

skus mu davat menej krat tu tabletu, resp. nie celu, ale len polku, stvrtku, tak raz za tri, styri dni. ja som svojho prisavnika tiez takto prekrmoval, potom som to znizil a je celkom aktivny, furt lozi a cosi obziera a ma v celku "peknu postavu"...
radon
 
Príspevky: 33
Obrázky: 2
Založený: 09 Okt 2009 16:20 pm
Bydlisko: Kosice

Re: chory prisavnik ??

Odoslaťod Rýľan » 02 Mar 2010 22:34 pm

tie tablety som zacal davat po tom ako som spozoroval ze ten prvy prisavnik je uz "napuceny". Predtym som ho nijak nekrmil. Tie tabletky su pomerne dost velke a tak mu hodim asi stvrtinu tablety raz denne. Davam do akvaria okrem tabliet aj tie vlocky, a male granulky, 2,3 denne mensie davky..
Obrázok používateľa
Rýľan
 
Príspevky: 90
Obrázky: 2
Založený: 27 Dec 2009 16:23 pm
Bydlisko: Višňové, Nové Mesto nad Váhom

Re: chory prisavnik ??

Odoslaťod Rýľan » 30 Mar 2010 13:35 pm

zdravim Vas, po prvom zdochnutom prisavniku (Ancistrus sp.) som si zohnal druheho. Narastol do cca 5,5 cm a zacalo sa prejavovat to co prvemu prisavniku. Je strasne "napuceny" a nehybe sa skoro vobec. Prisavnik bol krmeny tymi tabletami obcas som mu hodil cast tej tabletky (TROPICAL green algae waffers). Mam aj albina povodne mal 2,5 cm a asi po 2 tyzdoch ma skoro 3 cm. Cim to moze byt ze sa nakto napuci ked ma urciotu velkost ?? Moze to byt napr nekvalitnou vodou, krmivom ? Alebo mam napr zly vyber rastlin ? Vsetky rybky co mam su pekne cule, rastliny rastu rychlo, korene maju pekne biele. Vodu menim raz za 2 tyzdne asi 1/3 nadrze priamo z vodovodu. a obcas ked odpari dolejem. Filter mi ide asi 12 hod aj svetlo (1x40W, 1x25W ziarovka). Mam 50l akvarko.
Dakujem Vam za napady a rady pri objasneni uvedenej problematiky, dakujem este raz
Obrázok používateľa
Rýľan
 
Príspevky: 90
Obrázky: 2
Založený: 27 Dec 2009 16:23 pm
Bydlisko: Višňové, Nové Mesto nad Váhom

Re: chory prisavnik ??

Odoslaťod radon » 30 Mar 2010 17:50 pm

preco ide filter iba 12 hodin? filter by mal byt zapnuty stale!
radon
 
Príspevky: 33
Obrázky: 2
Založený: 09 Okt 2009 16:20 pm
Bydlisko: Kosice

Re: chory prisavnik ??

Odoslaťod Rýľan » 30 Mar 2010 21:19 pm

radon napísal:preco ide filter iba 12 hodin? filter by mal byt zapnuty stale!

moze to byt tym ze je filter vypnuty ??
Obrázok používateľa
Rýľan
 
Príspevky: 90
Obrázky: 2
Založený: 27 Dec 2009 16:23 pm
Bydlisko: Višňové, Nové Mesto nad Váhom

Re: chory prisavnik ??

Odoslaťod OverGo » 04 Apr 2010 21:04 pm

dobry den prajem stala sa my taka mala neprijesmnost ze mi skapal 3cm ancitrus (albin) dlho som dnes sledoval akva a ten mali cely den lietal po akva a ociciaval vsetko co mu prislo do cesty proste nejavil ziadne priznaky choroby a teraz vecer pridem pozriem do akva a lezi hore pupkom nestalo sa niekomu zvas nieco podobne ??mam este jedneho vecsieho asi 5 az 6 cm tiez albina ale ten je salamista cele dni len na koreni nekrmim ich nijako zvlast len 2 az 3 krat do tyzdna spareny salatovy list.ryby mam docasne v 25L akva cakam na zabeh 100L a ryby tam mam jednu black molli 3x mecun a 2x gupka, molitanovy filter (bezi nonstop)a teplota cca 24 a 25 C. chcel by som predijst uhynu aj toho vecsieho tak ak niekto vie co som spravil ze tak nech ma upozorni a este jedna malickost odkalujem kazdy tyzden a vodu menim tak 1/3. za odpovede vam vopred dakujem
OverGo
 
Príspevky: 26
Obrázky: 5
Založený: 07 Mar 2010 21:41 pm

Re: chory prisavnik ??

Odoslaťod Rýľan » 05 Apr 2010 10:47 am

ten moj uz zdochol dnes rano, vobec netusim co robim zle. tiez ako v pripade OverGo mal 5-6 cm lenze nebol albin. Co moze sposobit to nafuknutie ??
Obrázok používateľa
Rýľan
 
Príspevky: 90
Obrázky: 2
Založený: 27 Dec 2009 16:23 pm
Bydlisko: Višňové, Nové Mesto nad Váhom

Re: chory prisavnik ??

Odoslaťod tomas120 » 05 Apr 2010 12:52 pm

Rýľan napísal:ten moj uz zdochol dnes rano, vobec netusim co robim zle. tiez ako v pripade OverGo mal 5-6 cm lenze nebol albin. Co moze sposobit to nafuknutie ??




myslim že si sa prave stretol s vodnatelnostou ryb- vodnatielkou , nechcel by som....
okamzita karantena chorej ryby...
Niekde som davnejsie cital o dodavani penicilinu ako komplexneho riesenia takej to choroby...., ale v akom pomere to uz neviem....
Povod choroby moze byt rozny , ale asi najpravdepodobnejsie je asi daky bakterialny povod....
tomas120
 
Príspevky: 313
Obrázky: 5
Založený: 11 Feb 2010 13:56 pm
Bydlisko: Zlaté Moravce

Re: chory prisavnik ??

Odoslaťod Rýľan » 09 Apr 2010 14:37 pm

preco napr nedostane ten prisavnik vodnatielku skor ? ked nema tych 5,5 cm ??? ostatne rybky take nic nedostali, resp nezdochli mi ziadna
Obrázok používateľa
Rýľan
 
Príspevky: 90
Obrázky: 2
Založený: 27 Dec 2009 16:23 pm
Bydlisko: Višňové, Nové Mesto nad Váhom

Re: chory prisavnik ??

Odoslaťod tomas120 » 09 Apr 2010 14:58 pm

to je tazko takto povedat... a kludne to moze byt aj ina choroba, ono to takto po nete dosť tazko identifikuje, tých ochorení ryb je dosť...
Niesom ako jedna doktorka z nemenovanej nemocnice,na Slovensku ktorá diagnostikovala znamemu ochorenie po telefone, tazky zapal pluc vyhodnotila ako obyčajnu chrípku....predpokladam že ,teraz odstupam casu uz asi fotku prisav.nemas..
Je jedna knizka kde celkom dobre popisuju niektore naj. choroby ryb je od Harra Hieronnimusa ale neviem ako sa vola..myslím že Živorodky , ale niesom si isty ...odporúčam precitat...
tomas120
 
Príspevky: 313
Obrázky: 5
Založený: 11 Feb 2010 13:56 pm
Bydlisko: Zlaté Moravce

Re: chory prisavnik ??

Odoslaťod Rýľan » 11 Apr 2010 20:15 pm

nejaku fotku prasavnika mam
Obrázok používateľa
Rýľan
 
Príspevky: 90
Obrázky: 2
Založený: 27 Dec 2009 16:23 pm
Bydlisko: Višňové, Nové Mesto nad Váhom

Re: chory prisavnik ??

Odoslaťod Blikina » 23 Apr 2010 19:39 pm

Ahojte...Ja mám tiež taký podobný problém. Mám dvoch prísavníkov a jeden z nich mal teraz tiez také nafuknuté brucho. Lenze jemu to trvalo mozno hodinu a nakoniec mi zdochol.Ale este pred smrtou mu akokeby sa mu nejak dotoho nafuknutého brucha naliala krv.A potom pomaly postupne zdochol...Co to mohlo byt?...A z coho?...aby som do budúcnosti vedela...
Blikina
 
Príspevky: 15
Založený: 07 Apr 2010 13:58 pm

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.