ako obmedzit bzucanie osvetlenia?



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

ako obmedzit bzucanie osvetlenia?

Odoslaťod milkott » 07 Mar 2010 01:53 am

mam osvetlovaciu rampu Resun-20LR , a ked v zapnutom stave hrozne bzuci a vydava take mihotave svetlo... mam tam 2 ziarivky:
Sera plant color 18w
Hagen aqua-glo 20w

ako mam odstranit alebo zredukovat tento efekt? zistil som , tie vibracie idu z plechoveho krytu pri spinaci... :|
Obrázok používateľa
milkott
 
Príspevky: 148
Obrázky: 37
Založený: 27 Feb 2010 09:39 am
Bydlisko: trnava

Reklama

Re: ako obmedzit bzucanie osvetlenia?

Odoslaťod arowana » 07 Mar 2010 08:52 am

Bzučia ti najpravdepodobnejšie plechy na predradníku. Sú možno z výroby zle impregnované.
Asi len reklamovať u predajcu, prípadne keď je už po záručnej dobe, tak predradník vymeniť, alebo ho prelakovať.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: ako obmedzit bzucanie osvetlenia?

Odoslaťod milkott » 07 Mar 2010 10:31 am

myslis ten kryt na predradniku? mozno by stacilo to podotahovat... a z coho mi to svetlo tak mihoce?
Obrázok používateľa
milkott
 
Príspevky: 148
Obrázky: 37
Založený: 27 Feb 2010 09:39 am
Bydlisko: trnava

Re: ako obmedzit bzucanie osvetlenia?

Odoslaťod arowana » 07 Mar 2010 12:24 pm

Mám na mysli transformátorové plechy, ololo ktorých je vinutie predradníka.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: ako obmedzit bzucanie osvetlenia?

Odoslaťod milkott » 07 Mar 2010 13:16 pm

no tak ale to by mohlo mat neblahy vplyv na zariadenie, odizolovane to musi byt dobre a aj presmaltovane,, ja myslim ze na to su aj normy ... to nepredpokladam ze tam bude zavada :(
Obrázok používateľa
milkott
 
Príspevky: 148
Obrázky: 37
Založený: 27 Feb 2010 09:39 am
Bydlisko: trnava

Re: ako obmedzit bzucanie osvetlenia?

Odoslaťod Ajven » 07 Mar 2010 14:01 pm

Je uplne bezne tlmivky bzucia, budes to musiet rozobrat a uvidis
Obrázok používateľa
Ajven
 
Príspevky: 1024
Obrázky: 63
Založený: 20 Mar 2007 16:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: ako obmedzit bzucanie osvetlenia?

Odoslaťod amy01 » 07 Mar 2010 14:03 pm

mne tiez chvilu bzucali, buchla som rukou po kryte a už je to ok :D
Obrázok používateľa
amy01
 
Príspevky: 444
Obrázky: 42
Založený: 25 Mar 2008 16:54 pm
Bydlisko: Celé zle

Re: ako obmedzit bzucanie osvetlenia?

Odoslaťod milkott » 07 Mar 2010 14:22 pm

no ruske metody nechcem pouzivat :D
Obrázok používateľa
milkott
 
Príspevky: 148
Obrázky: 37
Založený: 27 Feb 2010 09:39 am
Bydlisko: trnava

Re: ako obmedzit bzucanie osvetlenia?

Odoslaťod Mariok » 07 Mar 2010 15:27 pm

milkott napísal:no tak ale to by mohlo mat neblahy vplyv na zariadenie, odizolovane to musi byt dobre a aj presmaltovane,, ja myslim ze na to su aj normy ... to nepredpokladam ze tam bude zavada :(


Ale len kľudne predpokladaj! Arowana aj Ajven majú pravdu. Komerčne vyrábané tlmivky začnú bzučať takmer vždy, niekedy skôr, niekedy neskôr. Podľa umiestnenia/chladenia. Teplom sa impregnačná hmota popraská, transformátorové plechy jadra tlmivky sa uvoľnia a vďaka sieťovým 50Hz začnú rezonovať - to je to bzučanie. S odizolovaním od elektricky živej časti to nemá nič spoločné a to sa týmto spôsobom neporušuje. Najjednoduchšie je vymeniť tlmivku za novú.
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: ako obmedzit bzucanie osvetlenia?

Odoslaťod milkott » 07 Mar 2010 16:07 pm

no len ze to je nove svetlo , mam ho pre toto reklamovat?
Obrázok používateľa
milkott
 
Príspevky: 148
Obrázky: 37
Založený: 27 Feb 2010 09:39 am
Bydlisko: trnava

Re: ako obmedzit bzucanie osvetlenia?

Odoslaťod Volodus » 07 Mar 2010 16:41 pm

Resuny hucia vsetky, takze nepredpokladam ze ti to niekto uzna. Vyrobca to totiz neoznaci za vadu.
Tiez mam 2x15W resun a bzuci jak vcela, aj ked na druhej strane mi neblika (len na krajoch ziarivky trocha).
Volodus
 
Príspevky: 150
Založený: 25 Aug 2009 12:43 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: ako obmedzit bzucanie osvetlenia?

Odoslaťod milkott » 07 Mar 2010 16:54 pm

no budem to muset nejak otvorit a stabilizovat, som zistil ze ak ten bocny plech pritlacim rukou tak to nebzuci
Obrázok používateľa
milkott
 
Príspevky: 148
Obrázky: 37
Založený: 27 Feb 2010 09:39 am
Bydlisko: trnava

Re: ako obmedzit bzucanie osvetlenia?

Odoslaťod Mariok » 07 Mar 2010 21:31 pm

TAk to je druhá možnosť. Nesprávny návrh svietidla, v tom prípade by tlmivka mohla byť v poriadku. Ale reklamovať to môžeš, keď nie pre iné, tak pre to blikanie, ktoré popisuješ. Len pred tým vyskúšaj pootočiť trubicou, či sa to nezlepší. Kontakty v objímkach už tiež nie sú to čo bývali...
P.S. : Skús to aj s inou trubicou.
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: ako obmedzit bzucanie osvetlenia?

Odoslaťod očinta » 07 Mar 2010 22:46 pm

Induktívny predradník - tlmivka je tá najjednoduchšia záležitosť pri svietidlách aj tohto typu. Nakoľko sa jedná o el.súčiastku s nízkymi finančnými nákladmi sú často doprevádzané negatívnymi javmi ako popisujete vyššie. Tlmivka dosahuje pri zapojení v el. obvode teploty rádovo 50 - 90 C. Záleží od kvality transformátorových plechov t.j. hysterézne straty. Straty v medi sú nižšie. Počas mojej praxe som videl veľmi kvalitné tlmivky ktoré "mlčali" i po rokoch prevádzky a len sa mierne zahrievali. Posledne sa stretávam s tlmivkami, ktoré by som pomenoval ako variče. Kto dokáže zohnať lak na dôkladné prelakovanie tlmivky OK. Tiež dôležité je dostať sa s lakom i pod kryt. Ale to už záleží od prevedenia. Poprípade tlmivku podložiť napr. papierom ktorý sa používa pri prevíjaní motorov v niekoľkých vrstvách lebo i tam môže vznikať brum. Zvukové doprovody tohto zariadenia sa vám môže podariť odstrániť. Neodstránite však jej zahrievanie. V tomto prípade dopručujem prejsť na vyšší level a to je kvalitný elektronický predradník. Každoročne zvyšujúca cena elektrickej práce je toho dôkazom.
očinta
 
Príspevky: 139
Obrázky: 22
Založený: 14 Feb 2009 12:10 pm
Bydlisko: PD

Re: ako obmedzit bzucanie osvetlenia?

Odoslaťod lubosmihula » 24 Okt 2011 00:23 am

Nemyslím, že je to zapríčinené tlmivkou (samozrejme ak nie je elektronická). Ak je tam jedna tlmivka a sú dve žiarivky ide o tandemové zapojenie. Na príčine je buď končiaca životnosť jednej zo žiariviek, alebo zapaľovač (štartér). Keby bol zlý spoj medzi vodičmi niekde v obvode, tak by to aj sem tam svietilo dobre a sem tam blikalo a možno aj prskalo. Ak sú tie žiarivky staršie, tak odporúčam vymeniť za rovnaké (príkon a typ). Ak sú tam tlmivky dve, tak potom treba zistiť, či blikajú obe, alebo len jedna a tú čo bliká vymeniť. Je ale aj možné, že sieť (zásuvka) je nekvalitná. Ale to by zablikávali aj žiarovky či žiarivky v byte alebo dome.
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad


Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 6 hostí.