niekolko otazok ohladne.....



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

niekolko otazok ohladne.....

Odoslaťod Stuka » 14 Mar 2004 21:20 pm

Zdravim, presiel som uz cele forum, ale bohuzial na moje otazky som odpoved nenasiel takze mi neostava nic ine ako zalozit novy topic. Takze musim povedat ze som zaciatocnik sice ryby uz chovam dost dlho ale konecne by som to chcel spravit poriadne nech sa aj rybky maju dobre. Ne iba mat plne akva umelych rastlin. Mi to potom pripade hrozne umelo. Zo zivimy teda nemam skoro ziadne skusenosti, preto by som sa chcel opytat na par veci takze :
1. zajtra si idem kupit strk (aky na to som uz odopoved na tomto fore nasiel takze nebudem obtazovat)
2. kupim si dake nenarocne rastlinky, mam 50 l akva kolko ich tam mam kupit vobec neviem 2-3? alebo asi zalezi od velkosti danej rastlinky?!?
3. povedzme ze mam uz dno akvaria zaplnene strkom a teraz tie rastlinky co som kupil co s nimi mam ich tam proste zakopat pod strk a nechat tak, alebo ako? Vobec neviem ako sa taka rastlinka sadi (staci mi skutocne strucny popis)
4. dalsia vec ked sa rastlinky zakorenia a budu prosperovat a pri k cisteniu vody tak ako v tomto pripade postupovat? toto male akva som proste odsal vodu zobral do vane a precistil strk a vsetko, ale tak ma napada ze to tie rastlinky by mohlo zabit keby som ich potom vitiahol s korenmi a potom zase sadil. Takze ako zaobchadzat s rastlinkami pri cisteni vody?
Mam sice jedno 217l akva kde mam jedneho sumca a este jedno 200 l kde mam snad ryby vsetkych druhov ale proste ked vidim tieto obrazky co tu mate odfotene akvaria vy...tak to sa proste neda porovnavat takze som si kupil male (50l) a pokusim sa tam s toho spravit nieco co sa tomu aspon vzdialene priblizi a ked to pojde tak potom by som spravil daco aj s tymi zvysnimy akvariamy...v ktorych neni ani jedna ziva rastliny vsetko umele :cry:
5. otazka : ktore rybky si mam kupit aby mi potom nezrali zive rastilny kedze raz som mal jednu zivu rastlinu fakt uz mala obrovske rozmery a potom som si kupil tie mrenky co maju tie dva fuzy a cerveny chvost a celu ju ohlodali az na koren. Cize otazka ktore rybky mi nebudu konzumovat rastliny.
To by bolo tak vsetko ked si este na nieco spomeniem urcite napisem....DAKUJEM za kazdu odpovedat
Stuka
 
Príspevky: 444
Obrázky: 15
Založený: 11 Mar 2004 03:47 am
Bydlisko: Galanta

Reklama

Re: niekolko otazkok ohladne rastlin

Odoslaťod nino_q » 14 Mar 2004 22:39 pm

takze skusim :

2. nepises ake mas osvetlenie akvaria, bez ohladu na to by som ti na zaciatok odporucil nieco menej narocne, napr. valisnerie, cryptocoryny, anubiasy... mozes sa skusit opytat v predajni ktore su menej narocne, ak budes mat stastie, poradia ti (ale v tomto som skor pesimista)

alebo si tam zabehni, napis si na nejaky papyrus ake maju rastlinky a doma si o nich nieco pozistuj - bud na webe alebo tu sa opytaj

3. ak sa nemylim, tak korienky treba zastrihnut (noznicami) na cca 2cm a potom normalne zahrabat... ale ber to tak na 95%, toto robila vzdy astrid...

4. ehm... no... raz som v jednej akva predajni stretol jednu starsiu pani, ktora sa pytala v podstate na toto (predavaca) - ze ako s rastlinkami, ked vzdy umyva cele akvarko... som si myslel ze je to vtip, ale nebol... takze : akvarium sa cisti tak, ze sa len odsaje detrit (slusne povedane) a cast vody, ktora sa potom doplni vodou z vodovodu (v lepsom pripade odstatou), takze ziadne presadzanie rastliniek sa nekona

5. nuz, neviem co si to mal za mrenku s cervenym chvostom, mozno niekto bude vediet, ale vo vseobecnosti sa da povedat, ze akvarijne rybky (s vynimkou cichlid) rastliny nezeru; niekedy sa do nich pustia, ked ako sucast potravy potrebuju aj nieco z rastlin a v krmeni to nedostavaju (napr. prisavnici - ancistrusi)

takze tolko, dufam ze som aspon trosku pomohol, snad este dalsi akvaristi doplnia, pripadne poopravia ak som niekde netrafil celkom do cierneho :-)

inak ocenujem ze si najprv preliezol forum a az potom zakladal novy topic
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: niekolko otazkok ohladne rastlin

Odoslaťod Zibi » 14 Mar 2004 23:02 pm

Ta fuzata mrenka s cervenym chvostom by mohlo byt Labeo bicolor
Obrázok používateľa
Zibi
 
Príspevky: 49
Obrázky: 24
Založený: 18 Nov 2003 22:58 pm
Bydlisko: Kosice

Re: niekolko otazkok ohladne rastlin

Odoslaťod Stuka » 14 Mar 2004 23:06 pm

dakujem za odpoved...

co sa tyka osvetlenie mam normalny kryt na akva a tam je neonka 15W a este 4500K to co znamena neviem :)
Stuka
 
Príspevky: 444
Obrázky: 15
Založený: 11 Mar 2004 03:47 am
Bydlisko: Galanta

Re: niekolko otazkok ohladne rastlin

Odoslaťod Astrid » 14 Mar 2004 23:08 pm

Dobre tak este doplnim :)
2. naozaj skus na zaciatok nejake nenarocne. Ak mas dostatocne osvetlenie, tak cim viac tym lepsie. Jedna-dve su asi dost malo. A nekupuj rastlinky podla toho, ktora sa ti paci, ale podla narocnosti- cize si o nich dopredu nieco zisti.
3. rastlinky sa sadia jednoducho- ako popisal nino- proste ich zahrabves do strku (podla moznosti tak, aby mali korene v strku ;) ) a potom ich pripadne trochu povytiahnes, aby neboli moc hlboko. Ale to plati hlavne pri echinodoroch a podobnych, pri stonkovych to je jedno.
4. Ako popisal nino, len zabudol spomenut, ze takto sa vymeni asi 1/6 az 1/3 objemu nadrze. A to podla potreby. Najlepsie je to robit casto a pomenej vody, napriklad raz do tyzdna 1/5 objemu akvaria.
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: niekolko otazkok ohladne rastlin

Odoslaťod Rori » 14 Mar 2004 23:10 pm

Stuka napísal:dakujem za odpoved...

co sa tyka osvetlenie mam normalny kryt na akva a tam je neonka 15W a este 4500K to co znamena neviem :)


tych 4500K oznacuje ake svetlo to je. Teda ake prevladajuce spektrum ziarovka vyzaruje. Moja skusenost je, ze ta 4500 bude dobra. Ja som mal inak na 54l 15W ziarovku - aj ked podla literatury to je malo - rastliny rastli viac nez v pohode :)
Obrázok používateľa
Rori
 
Príspevky: 427
Obrázky: 14
Založený: 07 Jan 2004 21:39 pm
Bydlisko: BA

Re: niekolko otazkok ohladne rastlin

Odoslaťod nino_q » 14 Mar 2004 23:11 pm

nuz, tych 15W nie je vela, ale nenarocnym rastlinkam to bude stacit... ak by si ale chcel (mozno neskor) narocnejsie rastlinky, treba urcite viac, ale o tom uz bolo na fore myslim popisane dost
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: niekolko otazkok ohladne rastlin

Odoslaťod Astrid » 14 Mar 2004 23:12 pm

Stuka napísal:co sa tyka osvetlenie mam normalny kryt na akva a tam je neonka 15W a este 4500K to co znamena neviem :)

To je dost malo. Mohla by ti ale pod tym rast nejaka cryptocoryne, valisnerie, anubiasy, javsky mach, egeria densa, mozno aj hygrophila polysperma, ale listky jej budu na spodku opadavat.
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: niekolko otazkok ohladne rastlin

Odoslaťod nino_q » 14 Mar 2004 23:18 pm

aha, a 4500K je teplota chromatickosti svetla, co po slovensky znamena asi to, ze cim viac, tym belsie svetlo... okolo 2700K je obycajna ziarovka, cize zlte... okolo 6500K sa hovori ze je denne svetlo
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: niekolko otazkok ohladne rastlin

Odoslaťod Stuka » 14 Mar 2004 23:26 pm

To znamena ze keby som tam dal daku silnejsiu tak by sa tym nic nepokazilo iba mohlo vylepsit ked to spravne chapem. Som myslel ze ked tam bude daco silne tak to spali tie rastilny :D Ale jak vidim tak toto moje svetlo je iba 1x15W to znamena ze tam asi silnejsiu ziarovku dat ani nemozem. To by som muse cele osvetlenie kupit nove. Musim teda zohnat dake nenarocne rastlinky. Si to napisem na papier tie co ste mi poradili a pojdem do obchodu nech mi take daju. Lebo ja by som si vybral urcite podla toho ktore sa mi pacia :roll:
Stuka
 
Príspevky: 444
Obrázky: 15
Založený: 11 Mar 2004 03:47 am
Bydlisko: Galanta

Re: niekolko otazkok ohladne rastlin

Odoslaťod nino_q » 15 Mar 2004 08:56 am

Mozes pripadne nejake hygrophily skusit...

Ked das silnejsiu (co je vo vseobecnosti problem, vacsinou vykon zavisi od dlzky, to ale neplati celkom o svietivosti) nic tym naozaj nepokazis, rastliny to urcite nespali. Akurat mozes mat potom trosku problem s riasami... To ale mozes mat aj tak ;-)
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: niekolko otazkok ohladne rastlin

Odoslaťod krIzi » 15 Mar 2004 16:14 pm

skusim aj ja doplnit:
takze, ak uz mas dnes ten strk, vyper ho vo vani (ak je mineralizovany a je na nom napisane neprat, tak neper. ak je na nom napisane ze je prany, tak ho vyper aj tak - nemusis uplne docista docista, staci aby moc nespinil vodu). daj ho do akva, napusti vodu, pockaj den, kym sa usadi kal, zohreje voda a zajtra kupis a zasadis rastinky. s rastlinkami opartne, na suchu su krehke, voda musi mat tak ako je napisane na kosicku (20-28 stupnov C). kup si nejaku hydrophylu, egeriu, valisneriu, echinodor a anubias (cryptocorynu nie je dobre davat do noveho akva). tak 3-6 kosickov, resp. podla toho kolko chces za to vyhodit penazi. o take 3-4 dni, ak bude voda cista, presun tam zopar ryb z druheho akva, tak 1cm ryby na 2litre vody (takych 7 kuskov), a nejakeho prisavnika. sviet zo zaciatku tak 10 hodin denne. po case by mali rastliny zacat rast. keby boli problemy (riasy, kalna voda), toto forum je prva pomoc, nekrm vela, prve 2-3 tyzdne nemen vodu. svetlo je na zaciatok ok.
no a to bude zaciatok tvojho trapenia :)
Obrázok používateľa
krIzi
 
Príspevky: 31
Založený: 08 Okt 2003 12:31 pm
Bydlisko: BA, dlhe diely

Re: niekolko otazkok ohladne rastlin

Odoslaťod duri » 15 Mar 2004 16:25 pm

Na svetlo nenarocne rastliny? Podla mna sem patri aj ceratophyllum demersum (rozkatec ponoreny), ten netreba ani sadit do piesku. Urcite javsky mach - vesicularia dubyana. Cryptocoryne - najma c. affinis. Tiez microsorium pteropus (hnedovka kridlata), anubias (asi hocijaky) a egeria densa. Z toho sa da urobit celkom pekna zostava a aj to moze fungovat, ak bude pravidelne obmienana voda (ako pise astrid) - inak hrozia problemy s okyselovanim vody (vesicularia, microsorium). A co sa tyka beznej udrzby akvaria, sadenia rastlin a pod., pozri napr. http://sweb.cz/mvai/. Drzim palce so zhananim rastlin, pretoze v akva-obchodoch vacsinou nenarocne "buriny" nevedu, to kazi kseft.
Obrázok používateľa
duri
 
Príspevky: 108
Založený: 14 Apr 2003 17:27 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: niekolko otazkok ohladne rastlin

Odoslaťod salik » 15 Mar 2004 20:57 pm

Rori napísal:Ja som mal inak na 54l 15W ziarovku - aj ked podla literatury to je malo - rastliny rastli viac nez v pohode :)

Rori podla fotiek tvojho akva si si vybral nenarocne rastlinky na svetlo, len neviem, ci nieco take Stuka v Galante nakupi...ak nepochodis, sprav si vylet do BA, v takej symbioze toho budu mat pre teba dost, odporucam este kupit knizku Ines Scheurmannová - Akvarijní rostliny
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: niekolko otazkok ohladne rastlin

Odoslaťod Stuka » 15 Mar 2004 21:49 pm

dik este raz za odpovede...
Takze dneska som pobehal snad vsetky akvaristicke obchody v Galante, Seredi a Trnave a vysledok ze len v jednom obchode v TN mali rastlinky mali ich tam fakt dost vela vseliakych druhov a tak som sa pital predavace ze nech mi povie ktore su take nenarocne a on ze vsetky co tu ma vyzaduju dake zariadenie na CO2 alebo co to vravel ze vraj inak mi nepreziju a ze nejake ktore by to nevyzadovali ani nema...tak potom som nasiel dalsi obchod kde mi slubili ze zajtra ked dojdem tak maju dostat nove rastlinky a predavac vyzeral ze sa v tom celkom vyzna a ze by tam mali dostat aj dake nenarocne kusky...tak uvidime ak ne tak potom budem muset fakt spravit vylet do BA do tej Symbiozi jak pise Salik (vydel som ze tento obchod sa tu na fore spomina velmi casto asi bude fakt super no musim sa tam zajst pozret niekedy. V ktorej casti BA ho najdem?) Zajtra si tam teda kupim aj dake rybaciny ktore teda najskorej necham v druhom akvariu a potom ich vypustim do toho noveho. No zajtra napisem ako som dopadol...dneska som jedine zohnal ten strk je tam napisany ze s pridavkom mineralov, ale nepise sa ze by sa nemal prepierat a tak som ho prepral snad to nebude vadit tak hrozne :twisted:
Stuka
 
Príspevky: 444
Obrázky: 15
Založený: 11 Mar 2004 03:47 am
Bydlisko: Galanta

Re: niekolko otazkok ohladne rastlin

Odoslaťod Rori » 15 Mar 2004 22:09 pm

Aquasymbioza neviem ci je najlepsia vec na rastlinky ...
Lepsia predajna na rastliny je biotop - aspon tak sa mi zda.
Obrázok používateľa
Rori
 
Príspevky: 427
Obrázky: 14
Založený: 07 Jan 2004 21:39 pm
Bydlisko: BA

Re: niekolko otazkok ohladne rastlin

Odoslaťod Peter » 15 Mar 2004 22:17 pm

Este som chcel cosi. Neviem ako funguju tie dve velke akvaria, ked su tam umele rastliny, predpokladam, ze je tam silny filter alebo co. Takze ked zasadis stonkove a budes mat filter, nedavaj ich prilis blizko k tomu filtru, lebo ich moze odfuknut, aspon na zaciatku. Ak chces bez filtra (aj tak sa da), treba dostatok ryb, ale na to su tu ini odbornici. Je dobre nove rastlinky vyumyvat pod tecucou vodou, aby si sa aspon priblizne zbavil slimakov. Odporucam pozriet korene aby neboli zhnite, tie zhnite/cierne treba odstrihnut. Pre rastliny sa CO2 pouziva, ale to je uz pre fajnsmekrov. Vecsina ryb nezerie rastliny, niektore len ked maju hlad. Ak ich budes dostatocne krmit rastliny nezozeru. Predavaci (vid priklad o CO2) ta mozno budu chciet osmeknut. Je dolezite aka je u vas voda, ak sa nejaka rastlinka nechyti, treba vyskusat inu...alebo prihnojovat. Aky velky je ten sumec? Je pjekny....
Peter
 
Príspevky: 470
Obrázky: 23
Založený: 29 Nov 2002 23:37 pm

Re: niekolko otazkok ohladne rastlin

Odoslaťod salik » 15 Mar 2004 22:59 pm

Rori napísal:Aquasymbioza neviem ci je najlepsia vec na rastlinky ...
Lepsia predajna na rastliny je biotop - aspon tak sa mi zda.

...na nenarocne urcite (kludne mozes kupit rastlinky z ich zabehnutych akvarii), ale mas pravdu, aj v biotope nieco najde
symbioza / biotop
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: niekolko otazkok ohladne rastlin

Odoslaťod Stuka » 16 Mar 2004 01:04 am

Peter napísal:Aky velky je ten sumec? Je pjekny....


Sumcek je velky cca 35cm ale v poslednom case nejak nechce zrat :(
Stuka
 
Príspevky: 444
Obrázky: 15
Založený: 11 Mar 2004 03:47 am
Bydlisko: Galanta

Re: niekolko otazkok ohladne rastlin

Odoslaťod l_laco » 16 Mar 2004 09:37 am

Peter napísal: ...predpokladam, ze je tam silny filter alebo co. Takze ked zasadis stonkove a budes mat filter, nedavaj ich prilis blizko k tomu filtru, lebo ich moze odfuknut, aspon na zaciatku.

...pre rastliny sa CO2 pouziva, ale to je uz pre fajnsmekrov

...alebo prihnojovat.


S tym filtrom opatrne. Osobne by som ti tam doporucil filter, ktory ma skutocne maly prietok tak do 150 l/h, alebo len niaky na vzduchovaci motorcek a aj to na slaby vykon aby voda nebola moc okyslicovana.

Nemyslim si, ze by CO2 bola pre "fajnsmekrov". Myslim, ze by mu dost mohla pomoct a jej vyroba pomocou kvasnic je jednoducha na zaciatiok dostatocna. Urcite je to jednoduchsia forma hnojenia ako pouzivanie roznych kvapalnych hnojiv. Skus to s tou CO2.

Na hnojenie rastlin mozes pouzit niektore z bezne predavanych akvaristickych hnojiv. Zalezi na tebe, ale v kazdom pripade musis byt opatrny aby si to s nim nepresvihol pretoze potom budes "pestovat riasy" a nie rastliny. Menej, znamena niekedy viac.
Obrázok používateľa
l_laco
 
Príspevky: 299
Obrázky: 40
Založený: 25 Sep 2002 14:33 pm
Bydlisko: Bojnice

Re: niekolko otazkok ohladne rastlin

Odoslaťod Stuka » 16 Mar 2004 16:31 pm

tak dneska som si kupil uz tie rastlinky predavac mi ukazal ktore su nenarocne a vybral som si vysledok :
1x Echinodorus bleherae
1x Echinodorus amazonicus
1x Hydrophila lacustris
2x Ludwigia palustris
1x Ophiopogon japonicus

Skoro kazda je iny druh. No aspon uvidim comu sa bude darit a podlo toho si potom dokupim. No teda jako? Mam ich teda hnojit? Alebo ne? Alebo pockat a hnojit neskorej? Lebo som videl tuto v tej sutazi akvarium roka ze jeden tam ma super akvarium zarastene a pise tam ze vobec ich nehnoji...tak neviem, poradte. Dik
Stuka
 
Príspevky: 444
Obrázky: 15
Založený: 11 Mar 2004 03:47 am
Bydlisko: Galanta

Re: niekolko otazkok ohladne rastlin

Odoslaťod gabriela » 16 Mar 2004 16:54 pm

No neviem co ti poradia ostatni, ale tie rastlinky sa mi moc ako nenarocne pre zacinajuceho akvaristu do novozalozenej nadrze nepozdavaju :(
Mal si ist a kupit: valisneria spiralis, egeria densa, ceratophylium, hydrophyla polysperma. toto su rychlorastuce rastlinky, ktore ti pomozu pripravit akvarium pre ostatne druhy.
Idem si precitat co ti poradili ostatni.
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: niekolko otazkok ohladne rastlin

Odoslaťod gabriela » 16 Mar 2004 17:03 pm

este som zabudla anubiasy.
Pocuvaj, ved ty si si vobec nedal poradit, ludia co ti pisali, ti odporucili presne tie rastlinky ako ja a ani jednu nevidim v tvojom zozname.
V tom obchode co ti vraveli o zariadeni CO2 mali asi rastlinky od Rataja v takych kosickoch s cedulkami "rataj" su aj medzi nimi nenarocne, len sa tazsie ujmu, ako tie co sa pestuju pod vodou.
Som teda zvedava na tvoj vysledok a ako sa ti tie echynodory ujmu.
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: niekolko otazkok ohladne rastlin

Odoslaťod barky » 16 Mar 2004 17:05 pm

Hm, no to by ma zaujimalo v ktorom obchode si kupil jeden bleherak a jeden amazonicus - takmer na 100 % si kupil dva bleheraky - je medzi nimi nejaky rozdiel ?
Hygrophila lacustris - nepoznam, pretoze neexistuje, takze nejaky iny druh to bude.
Ludwigia je OK - vhodna na zaciatok do akva
A ten Ophiopogon je terarijna rastlina, cize vyhodene peniaze.
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Ďalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.