Rastlinky a strk



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Rastlinky a strk

Odoslaťod ferou » 16 Mar 2004 23:02 pm

caute ludkovia. mam otazku na strk ako tuto kolega predomnou, ale v inom zmysle. v mojom akvarku sa totizto extremne nedari rastlinkam a by ma zaujimalo, ci to moze ovplyvnovat strk. momentalne mam taky nepravidelny so zrnitostou 4mm az 1 cm. Nieje to moc??? a keby nie, moc na rastlinky posobi tvrdost vody? a ak hej ako sa jej da (okrem chemikalii) zbavit?
Dikes moc
ferou
Obrázok používateľa
ferou
 
Príspevky: 8
Založený: 10 Mar 2004 21:55 pm
Bydlisko: Nitra

Reklama

Re: Rastlinky a strk

Odoslaťod canart » 16 Mar 2004 23:16 pm

No, ak nechces vyhodit vsetok strk, tak by som ho aspon "zriedil" jemnejsim (2-3 mm). Tvoj je prilis hruby a rastlinam sa v takom tazsie zakorenuje, ale strk je to posledne (takmer) preco rastliny nerastu. Treba napisat ake mas velke akva, osvetlenie!, pocet a druh ryb, kvalitu vody, aka je udrzba (vymena akej casti vody a ako casto), filtracia, ci pouzivas vzduchovanie a tak. OK?
canart
 
Príspevky: 296
Obrázky: 3
Založený: 26 Jún 2003 09:07 am
Bydlisko: Nitra

Re: Rastlinky a strk

Odoslaťod gabriela » 17 Mar 2004 09:06 am

a hlavne nezabudni dopisat, akym konkretne rastlinkam sa u teba nedari.
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Rastlinky a strk

Odoslaťod slonik » 17 Mar 2004 09:56 am

Na to že tvrdosť vody má extrémny vplyv na rastliny by som nestavila. Je pravda, že nejaké vzácne druhy nepestujem ( valisnerie, cryptocoryny, ceratophylum, ceratopteris, egeria, anubias, hygrophylia, ludvigia,riccia) ale tvrdosťou vody sa mojej žiadna nevyrovná a mojim rastlinkám sa darí veľmi dobre.
Obrázok používateľa
slonik
 
Príspevky: 23
Obrázky: 5
Založený: 07 Jan 2004 14:13 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: Rastlinky a strk

Odoslaťod Raviolka » 17 Mar 2004 10:02 am

Pokuď se rostlinkám extrémně nedaří, štěrk na to nemá určitě vliv. Vhodně zvolená zrnitost může působit rozdíly, ale minimální. Napiš víc, něco o vodě a o světle, jaké druhy rostlin to konkrétně jsou, co znamená že se jim "extrémně nedaří". Je tu dost zkušených rostlinkářů, kteří ti poradí.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Rastlinky a strk

Odoslaťod skala » 17 Mar 2004 17:36 pm

slonik, biochemia vody je pomerne zlozita vec. ad1: "tvrdy strk" bezne ma silny vplyv na rast rastlin. Ale zaujamava otazka je aka je voda, aky je strk plus milion dalsich faktorov. ad2: aka je teda informacne ta tvoja voda, aka je tvrda?.

vravis, ze sa ziadna nevyrovna. - hm, silne slova. napr. u nas je voda cez 35 dGH.

predpokladam, ze v Michalovciach, ak si niekde blizko, na nizine u nas, bude zrejme voda aspon cez 20, vsak?

vratim sa trochu k zaciatku, su oblasti cez 80 ° dGH, kde rastliny rastu ako sialene. hmmmm?
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Rastlinky a strk

Odoslaťod canart » 17 Mar 2004 19:17 pm

tiez som sa chcel na to spytat, hmmmm? ;)
canart
 
Príspevky: 296
Obrázky: 3
Založený: 26 Jún 2003 09:07 am
Bydlisko: Nitra

Re: Rastlinky a strk

Odoslaťod gabriela » 18 Mar 2004 09:09 am

canart napísal:tiez som sa chcel na to spytat, hmmmm? ;)
na co?
Skala, slonik chcela povedat ze ma velmi tvrdu vodu, ale ona vam sama isto prezradi preco ;) A rastlinky jej rastu, napr taka ricia, prekrasna a nie prerastana riasami ako u mna;)
Naposledy upravil gabriela dňa 18 Mar 2004 13:10 pm, celkovo upravené 1 krát.
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Rastlinky a strk

Odoslaťod canart » 18 Mar 2004 12:56 pm

gabriela napísal:
canart napísal:tiez som sa chcel na to spytat, hmmmm? ;)
na co?

Predsa na tu vodu - tvrdost.
canart
 
Príspevky: 296
Obrázky: 3
Založený: 26 Jún 2003 09:07 am
Bydlisko: Nitra

Re: Rastlinky a strk

Odoslaťod slonik » 18 Mar 2004 14:31 pm

Tak teda prezradim. Cele dno je z maličkých morských mušličiek, ktoré sa už postupne rozpadávajú. Na tom je štrk frakcie 1 - 3 mm. Celková tvrdosť vody presahuje 40. Ph je okolo 6,8. Ináč merania nerobím pravidelne, lebo pri bežnej údržbe v akva všetko funguje a ani s riasami nemám problém ( po miernej redukcii času svietenia). Teraz je úplne priehľadná, číra voda, rybičky sa netvária že by im to vadilo a rastlinky musím pretrhávať. Len preto som konštatovala že tvrdosť vody by nemala mať vplyv na to, že sa rastlinám nedarí.
Chemizmu vody nerozumiem ako ty Skala, je to iba moja skúsenosť.
A pre tie mušle mi nenadávajte, ja viem že sa to nemá. :oops:
Obrázok používateľa
slonik
 
Príspevky: 23
Obrázky: 5
Založený: 07 Jan 2004 14:13 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: Rastlinky a strk

Odoslaťod skala » 18 Mar 2004 16:31 pm

Slonik, v tom pripade, je problem velmi jasny. Mas velmi vysoku hladinu CO2 - preto ti rastliny tak super rastu.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Rastlinky a strk

Odoslaťod Peter » 18 Mar 2004 21:31 pm

No ja teda neviem, ked som zakladal 240l akvarium, tak som kupil volajaky pouzity strk ci co to bolo, taky drobny v Baumaxe, nie od rataja a v tom su zamiesane take male muslicky cca 2-3 mm, neviem naco. :?: Na to som dal normalny strk. Obcas ked sa prisavniky zacnu rypat pod skalami tak tie muslicky vyplavi na povrch. Takze muslicky mam aj ja, aj ked som ich tam nechcel. :oops:
Peter
 
Príspevky: 470
Obrázky: 23
Založený: 29 Nov 2002 23:37 pm

Re: Rastlinky a strk

Odoslaťod ferou » 17 Apr 2004 20:11 pm

zdravim...uz som sem pisal pred mesiacom ze mam problem s rastlinkami..len som nevedel nic blizsie..takze tentoraz som sledoval co sa vlastne deje...dufal som ze sa to diat nebude ale smola...takze rastlinka (konkret. bacopa caroliniana) si veselo rastie (relativne rychlo) asi mesiac a zrazu zacne stracat farbu....zltne a "odhnivaju" jej listy.... a hynie a hynie az nakoniec vyhynie :( . mam cca 40 l akva, mal som 25W ziarovku, po zlych skusenostiach s riasmi som dal 15W, akva je zarybnene 6 dospelymi kusmi (danio+prisavnici)...nemam slimakov, voda prevarena odstata z vodovodu...
please hilfe....
thx
ferou
Obrázok používateľa
ferou
 
Príspevky: 8
Založený: 10 Mar 2004 21:55 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Rastlinky a strk

Odoslaťod salik » 18 Apr 2004 07:51 am

ferou napísal:zdravim...uz som sem pisal pred mesiacom ze mam problem s rastlinkami..len som nevedel nic blizsie..takze tentoraz som sledoval co sa vlastne deje...dufal som ze sa to diat nebude ale smola...takze rastlinka (konkret. bacopa caroliniana) si veselo rastie (relativne rychlo) asi mesiac a zrazu zacne stracat farbu....zltne a "odhnivaju" jej listy.... a hynie a hynie az nakoniec vyhynie :( . mam cca 40 l akva, mal som 25W ziarovku, po zlych skusenostiach s riasmi som dal 15W, akva je zarybnene 6 dospelymi kusmi (danio+prisavnici)...nemam slimakov, voda prevarena odstata z vodovodu...
please hilfe....
thx
ferou

...malo svetla a zivin
(kolko a ake este rastliny tam mas? filtracia? preco prevaras vodu? kolko hodin svietis? malo informacii)
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Rastlinky a strk

Odoslaťod Raviolka » 18 Apr 2004 12:47 pm

Málo světla - ale pokud rostlinka měsíc roste dobře, nebude to ten hlavní problém. Pokud najednou přestane a začne žloutnout a rozpadat se, chybí živiny. Vyčerpala zásobu a teď nemá nový zdroj. 6 ryb je málo, a dania ti moc "hnojiva" nedají.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Rastlinky a strk

Odoslaťod gabriela » 19 Apr 2004 11:14 am

Mne sa niekedy rastlinka sprava podobne. Skor mi to pripada tak, ze zacne rychlo pustat listy a vyzera ze rastie. Ale ak sa jej nepodari zakorenit z akychkolvek dovodov, zacne postupne odhnivat.
Odkial mas rastlinky?
Skus si zohnat ine druhy, napr. dobre rastuce od nejakeho akvaristu.
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Rastlinky a strk

Odoslaťod skala » 19 Apr 2004 11:26 am

ked nedostava vyzivu odspodu, nic ine jej nezostava - ak necerpa energiu prevazne listami z vody. napr. Cryptocoryny
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Rastlinky a strk

Odoslaťod ferou » 19 Apr 2004 16:11 pm

takze blizsie info: vodu prevaram aby stratila "docasnu tvrdost" (to mi poradila volajaka mudra knizocka...je to zle???), rastlinky okrem tej hynucej bacopy nemam ziadne (predtym mi vsetky postupne vyhynuli, tak uz som nexcel riskovat...), vodu menim tak asi cca 1/3 raz za 2-3 tyzdne, filtrujem klasicky s molit.filtrom+vzd.motorcek, svietim od cca 16:00 do cca 23:00 s 15W na 40l, teplota cca 23-24C. Skusim prihnojovat (pravdupovediac som si myslel ze ma predavacka salie ked mi ponukala hnojivo, pocul som o tom totizto prvy krat, kedze v mojich knizockach sa o takych srandach nepise a ja som nexcel tam zbytocne strkat nejaku chemiu)...co odporucate (ak samozrejme je z coho vyberat...)
zdravim...
_______________________
ferou<at>centrum.sk
icq: 293141010
Obrázok používateľa
ferou
 
Príspevky: 8
Založený: 10 Mar 2004 21:55 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Rastlinky a strk

Odoslaťod Rori » 19 Apr 2004 16:29 pm

ferou napísal:takze blizsie info: vodu prevaram aby stratila "docasnu tvrdost" (to mi poradila volajaka mudra knizocka...je to zle???), rastlinky okrem tej hynucej bacopy nemam ziadne (predtym mi vsetky postupne vyhynuli, tak uz som nexcel riskovat...), vodu menim tak asi cca 1/3 raz za 2-3 tyzdne, filtrujem klasicky s molit.filtrom+vzd.motorcek, svietim od cca 16:00 do cca 23:00 s 15W na 40l, teplota cca 23-24C. Skusim prihnojovat (pravdupovediac som si myslel ze ma predavacka salie ked mi ponukala hnojivo, pocul som o tom totizto prvy krat, kedze v mojich knizockach sa o takych srandach nepise a ja som nexcel tam zbytocne strkat nejaku chemiu)...co odporucate (ak samozrejme je z coho vyberat...)

Moj odhad je, ze tak ci tak malo svietis (kratko a slabo) takze rastliny ani poriadne nevyuziju to hnojivo.
Obrázok používateľa
Rori
 
Príspevky: 427
Obrázky: 14
Založený: 07 Jan 2004 21:39 pm
Bydlisko: BA

Re: Rastlinky a strk

Odoslaťod Raviolka » 19 Apr 2004 17:07 pm

15 W by mělo stačit, ale musíš svítit 12 hod. a ne jen večer. To je potom strašně málo :!:

Pokud jde o převařování vody, špatně to není, jde jen o to, jestli se to vyplatí. Měřil jsi tvrdost vody před a po převaření? Já jsem to zkusila a rozdíl byl asi 3°, což není moc ani málo. Otázka je jak nenalít do akvária ty vysrážené soli (zmiňovala jsem to v souvislosti s povlakem na hladině, pokud tě to zajímá, najdeš to tuším někde pod africkými cichlidami).
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Rastlinky a strk

Odoslaťod skala » 19 Apr 2004 18:38 pm

ferou - efekt je maximalne - 2.7 °dKH. vodu neprevaraj - nestracaj tym energiu
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Rastlinky a strk

Odoslaťod gabriela » 20 Apr 2004 09:04 am

Ak nemas v a akvariu rastlinky, ani hnojivo ti nepomoze.
Tak ako ti tu poradili: svietit musis aspon 10hodin. Ak nechces svietit dlhsie, zameraj sa trebars na rastlinky, ktore tolko svetla nepotrebuju, trebars cryptocoryny, skus sa poobzerat po nenarocnejsich, lahsie rastucich rastlinkach, egeria a tak. Alebo neviem odkial si, akvaristi ti isto nejake prebytky pre zaciatok ponuknu.
Hnojenie je dobre ak mas rastliniek vela a rybky nestihaju hnojit. Ale predovsetkym najdolezitejsie je svetlo.
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Rastlinky a strk

Odoslaťod ferou » 23 Apr 2004 19:58 pm

gabriela napísal: Alebo neviem odkial si, akvaristi ti isto nejake prebytky pre zaciatok ponuknu.
Hnojenie je dobre ak mas rastliniek vela a rybky nestihaju hnojit. Ale predovsetkym najdolezitejsie je svetlo.

ak by sa nasli nejaki akvaristi z nr ktori by to boli ochotni urobit...bol by som moc rad :)
Obrázok používateľa
ferou
 
Príspevky: 8
Založený: 10 Mar 2004 21:55 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Rastlinky a strk

Odoslaťod gabriela » 26 Apr 2004 08:34 am

Skus napisat do inzercie ze zhanas nejake nenarocne rastlinky.
Aby sa tu tvoja prosba nestratila.
Co je nr?
V stredu mame v Kosiciach stretnutie, urcite by sa nejake rastlinky nasli.
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Ďalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.