Unavená voda a minerály vo vode a farba vody



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Unavená voda a minerály vo vode a farba vody

Odoslaťod jankoo » 03 Mar 2010 23:31 pm

Pekný večer otváram vlastne 3 témy v jednej aby sa neotváralo zbytočne viac tém.
Túto tému som nikde nevidel a ani sa toto nikde neprediskutovávalo.
Takže. SLADKOVODNÉ akvárium.

Niekde som čítal že voda sa mení preto lebo po čase je voda "unavená" "vyčerpaná"

Čo to znamená? Znamená to to že po čase sa minerálne látky z vody vyčerpajú?
Čiže klesne hodnota Ph, Kh - uhličitánová tvrdosť a Gh - celková tvrdost?

Takže ak mám vysoký obsah vápnika vo vode a mám rastliny ako egeria densa tak časom klesne vápnik sám?

A ako má vyzerať voda v dobre fungujúcom sladkovodnom akváriu kde je všetko v poriadku?(taká do žlta ako (ľudský moč) alebo má byť ako zrkadlo priesvitná?

A čo sa týka unavenej vody. Ako viem kedy treba vodu meniť? A nepíšte že mám čítať knihy.
Poradte:
Keď je málo minerálov vo vode a vednú rastliny alebo keď voda smrdí alebo keď je na hladine pena?
Lebo ak mám v 140 litrovom akva 10 neóniek červených tak asi netreba 1/3 vody meniť týždenne.
Obrázok používateľa
jankoo
 
Príspevky: 330
Obrázky: 16
Založený: 03 Dec 2009 00:53 am
Bydlisko: Dubovec

Reklama

Re: Unavená voda a minerály vo vode a farba vody

Odoslaťod tigrik321 » 04 Mar 2010 00:14 am

ze ludsky moc..to je prirovnanie a ak ho mas furt zlty tak odporucam navstevu urologa : D
no tak ja mam priezracne cistu .....asi to je ta naj farba v spravne fungujucom akva....na ostatne akoze nedostatky je v akva filter ...no a voda teda 1/3 sa meni prave kvoli tomu vyprchaniu mineralov....napr....

ak nemam pravdu tak ma opravte alebo zabite.......
Obrázok používateľa
tigrik321
 
Príspevky: 375
Obrázky: 12
Založený: 09 Aug 2009 12:35 pm
Bydlisko: Topolcany

Re: Unavená voda a minerály vo vode a farba vody

Odoslaťod jankoo » 04 Mar 2010 00:20 am

1 : http://www.sozo.sk/phprs/view.php?cislo ... 2007040013

Farba vody v akváriu by mala byť hnedožltá, až zelená, resp. ak je taká, s najväčšou pravdepodobnosťou je všetko v poriadku. Práve číra čistá voda je niekedy znakom vysokého obsahu škodlivých dusitanov.

2 : ide mi o to ak mám GH 28 a nechám tú vodu dlhšie v akva takže mi z nej vyprchajú minerály a budem mať GH 15 ?

Veď o to mi ide aby som nemusel kupovať reverznú osmózu.
Obrázok používateľa
jankoo
 
Príspevky: 330
Obrázky: 16
Založený: 03 Dec 2009 00:53 am
Bydlisko: Dubovec

Re: Unavená voda a minerály vo vode a farba vody

Odoslaťod Tomas54 » 04 Mar 2010 00:27 am

hnedu vodu hlavne sposobuje substrat a koren, takze hneda voda nie je podmienka. Zelena je samozrejme, ze zla
Tomas54
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 9
Založený: 08 Jan 2009 13:47 pm
Bydlisko: Bratislava - Dubravka

Re: Unavená voda a minerály vo vode a farba vody

Odoslaťod astro » 04 Mar 2010 00:32 am

mám krásnu hnedú vodu, do filtra som napchal JBL Tormec (granulovaná rašelina), že čo to urobí, voda sa zafarbila za 2-3 dni na krásne hnedý pigi čaj, nie každému sa to musí páčiť ale to tajomno čo to vytvára je priam čarovné.
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Unavená voda a minerály vo vode a farba vody

Odoslaťod Tomas54 » 04 Mar 2010 00:34 am

Jasne, poznam, mal som to iste, ale od Sery a bolo to fajn.
Tomas54
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 9
Založený: 08 Jan 2009 13:47 pm
Bydlisko: Bratislava - Dubravka

Re: Unavená voda a minerály vo vode a farba vody

Odoslaťod tigrik321 » 04 Mar 2010 00:35 am

jankoo napísal:1 : http://www.sozo.sk/phprs/view.php?cislo ... 2007040013

Farba vody v akváriu by mala byť hnedožltá, až zelená, resp. ak je taká, s najväčšou pravdepodobnosťou je všetko v poriadku. Práve číra čistá voda je niekedy znakom vysokého obsahu škodlivých dusitanov.

2 : ide mi o to ak mám GH 28 a nechám tú vodu dlhšie v akva takže mi z nej vyprchajú minerály a budem mať GH 15 ?

Veď o to mi ide aby som nemusel kupovať reverznú osmózu.



no tomu moc neverim....nevidel by som na rybach ze by mali problemi ..rastlin mam kopec,este aj pmdd a co2 davam,sera test modry,,,,,,.....asi to slovicko niekedy je tam na mieste.... 8)
Naposledy upravil tigrik321 dňa 04 Mar 2010 00:37 am, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
tigrik321
 
Príspevky: 375
Obrázky: 12
Založený: 09 Aug 2009 12:35 pm
Bydlisko: Topolcany

Re: Unavená voda a minerály vo vode a farba vody

Odoslaťod tigrik321 » 04 Mar 2010 00:36 am

astro napísal:mám krásnu hnedú vodu, do filtra som napchal JBL Tormec (granulovaná rašelina), že čo to urobí, voda sa zafarbila za 2-3 dni na krásne hnedý pigi čaj, nie každému sa to musí páčiť ale to tajomno čo to vytvára je priam čarovné.


no astro on asi nemyslel ked tu vodu upravujes...praveze bez v zakladnej podstate.....
Obrázok používateľa
tigrik321
 
Príspevky: 375
Obrázky: 12
Založený: 09 Aug 2009 12:35 pm
Bydlisko: Topolcany

Re: Unavená voda a minerály vo vode a farba vody

Odoslaťod astro » 04 Mar 2010 00:42 am

tigrik asi máš pravdu, každopádne voda sa len zdá zrkadlovo alebo krištáľovo čistá ale keď jej za kýbel vyberieš a naleješ do bielej vane uvidíš aká je pekne zafarbená, veď je v nej plno všelijakých živočáíchov, ktoré voľným okom nevidíš. ale prirovnanie k urei sa mi zdá prinajmenšom čudné
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Unavená voda a minerály vo vode a farba vody

Odoslaťod tigrik321 » 04 Mar 2010 00:50 am

ak by sme chceli dosiahnut zelenu resp hnedozltu vodu staci vybrat filter nemenit aspom rok vodu ..premnozenie rias,mikroorganizmov a neviem coho bude mat zarucene efekt...to bude ako mociar v ktorom nieje ziaden pohyb....takze nemyslim ze by bolo vsetko z najvetsou pravdepodobnostou v poriadku....mozno by tam nieco prezilo zo silou dobrej vole...ale nie dnesne mozem povedat oproti casom minulym rozmaznane rybky......jankoo kde ty na tie tvoje niektore info chodis......a este daj foto vody z akvarka akej je farby.....

astro....staci bieli gybel a vidis aka je..ale na prvy pohlad vetsinou cira......samozrejme pokial nepridavas nieco na jej popripade prirodzene sfarbenie podla prostredia z volnej prirody...danej lokality ....... typu akva a pod..to uz nebudem rozoberat.....samozrejme neratam koren.....napriklad....
Naposledy upravil tigrik321 dňa 04 Mar 2010 00:52 am, celkovo upravené 2 krát.
Obrázok používateľa
tigrik321
 
Príspevky: 375
Obrázky: 12
Založený: 09 Aug 2009 12:35 pm
Bydlisko: Topolcany

Re: Unavená voda a minerály vo vode a farba vody

Odoslaťod Tomas54 » 04 Mar 2010 00:50 am

jasne, hneda, do zlta moze byt a aj je. Ako pise astro, v tej vode je vela rozpustenych latok. Aj take, na ktore som zabudol :)
Tomas54
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 9
Založený: 08 Jan 2009 13:47 pm
Bydlisko: Bratislava - Dubravka

Re: Unavená voda a minerály vo vode a farba vody

Odoslaťod tigrik321 » 04 Mar 2010 00:54 am

Tomas54 napísal:jasne, hneda, do zlta moze byt a aj je. Ako pise astro, v tej vode je vela rozpustenych latok. Aj take, na ktore som zabudol :)


no tu je zase rozdial ako to myslel...ci odtien co hovoris ty alebo farba ktoru spomina jankoo.....odtien jasne ze ciry v bielom kybli nebude.....no lenze je to velky rozdiel....
Obrázok používateľa
tigrik321
 
Príspevky: 375
Obrázky: 12
Založený: 09 Aug 2009 12:35 pm
Bydlisko: Topolcany

Re: Unavená voda a minerály vo vode a farba vody

Odoslaťod Tomas54 » 04 Mar 2010 00:57 am

nemam na mysli pomarancovy dzus alebo jankov moc. Ale taka bleda - hnedo zlta.
Tomas54
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 9
Založený: 08 Jan 2009 13:47 pm
Bydlisko: Bratislava - Dubravka

Re: Unavená voda a minerály vo vode a farba vody

Odoslaťod astro » 04 Mar 2010 01:11 am

tigrik ak by si si odmyslel mikroorganizmy, ktoré v tej vode žijú a nie sú číro priehľadné tak si vezmi len to čo rybkám dávaš jesť a čo z nich vychádza von - to vodu zafarbí či chceš alebo nie :-)
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Unavená voda a minerály vo vode a farba vody

Odoslaťod Poly » 04 Mar 2010 20:10 pm

Mineraly urcite nevyprchaju ani za 1000 rokov, jedine, co z akvaria moze prchat, je voda a rozpustene plyny. Mineraly sa mozu akurat spotrebovavat rastlinami, ci inymi organizmami. Pod unavou vody si skor predstavujem spotrebovanie niektorych dolezitych prvkov (makro, mikro, alebo stopove), pripadne ich hromadenie. Nasledkom toho moze byt spomalenie rastu rastlin, pripadne chorobne zmeny (zltnutie, rozpad, ...), alebo aj zhorsenie zdravotneho stavu ryb (vela dusicnanov, org. latok,...), ci premnozenie rias. Tvrdost ti moze klesnut o par stupnov, ale RO voda to urcite nebude a nez ti klesne tvrdost, je cas na pravidelnu vymenu vody :) A urcite ti neklesne z 28 na 15, mozno tak nanajvys na 20, pretoze budes musiet dolievat odparenu vodu a tym budes tvrdost zvysovat, pokial nepouzijes vodu nizsej tvrdosti.
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Unavená voda a minerály vo vode a farba vody

Odoslaťod jankoo » 04 Mar 2010 23:27 pm

poly asi nemáš pravdu.S tým že keď sa ti bude odparovať voda a ty budeš dolievať čistou vodou bez tvrdosti tak v akva by ti tvrdosť nemala klesať lebo pokiaľ viem tak pri destilácii čiže odparovaní vody sa odparuje iba čistá voda a všetky minerály aj vápnik ostáva vo vode v akva.

Ide mi o tú únavu vody.Ja som myslel že pri únave vody z nej vlastne ubúdajú minerály a vápnik.

Ale ako ste doteraz písali tak z nej ubúdajú iné látky, ktoré potrebujú ryby na prežitie.Takže unavená voda (stará voda) nemá nič spoločné s minerálmi ani vápnikom.

A čo sa týka farby vody takže by vlastne zdravá voda mala byť pekne priezračná a nie zafarbená do hneda ani do púpavovej žltej.Ale zafarbenie do odtieňa hnedej či žltej mohla spôsobiť rašelina alebo koreň A v tom prípade ak žiadne testy neukazujú nič zlé tak voda neni nijako škodlivá pre ryby.

Už len tá výmena vody.Dá sa zistiť že je voda unavená a je potrebná výmena?Pretože ak je problém pozháňať nezávadnú vodu do akvária z dôvodu že ešte aj pri vode z mestkého vodovodu ktorá prešla úpravami je vysoké PH aj GH tak vodu v akváriu chcem menil LEN v tedy keď treba.

Takže sa pýtam ako zistím že je čas meniť vodu.
Obrázok používateľa
jankoo
 
Príspevky: 330
Obrázky: 16
Založený: 03 Dec 2009 00:53 am
Bydlisko: Dubovec

Re: Unavená voda a minerály vo vode a farba vody

Odoslaťod idk » 04 Mar 2010 23:49 pm

jankoo, k tej tvrdosti, co takto nechat naplnit sud dazdovou vodou? neviem ake velke mas akva a kolko vody menis, no zmiesanim tvojej tvrdej a makkej dazdovej vody by mohol vzniknut daky "kompromis"

vyjadrite sa aj ostatny k tejto dazdovej vody.. dake + / - ?
idk
 
Príspevky: 110
Obrázky: 5
Založený: 05 Dec 2009 16:22 pm
Bydlisko: Levice okolie

Re: Unavená voda a minerály vo vode a farba vody

Odoslaťod Mariok » 05 Mar 2010 10:37 am

Obávam sa páni, že termín únava vody je praktický nezmysel! Skala ho použil len ako orientačné označenie. Považujem to za ďalšie potvrdenie toho, že vytrhávanie z kontextu neprináša nič dobré, ale len veci komplikuje. H2O bude vždy len H2O. Údajná "únava" vody je spôsobená činnosťou biosystému v akva ako celku, ktorá zmení zloženie roztoku v akváriu novými prímesami, alebo zmenou ich pomeru do takej miery, že prestáva byť pre daný účel optimálna. A je úplne jedno, čo zoberieme za parameter tejto "únavy" - beztak to doma nikto (málokto) nebude testovať.
Výsledkom dlhodobého sledovania dejov v akváriu je podľa mňa napr. praktický záver generácií akvaristov o potrebe menenia vody za čerstvú v objeme 20-30% 1x za dva týždne. Je to presné? Určite nie! Je to univerzálne! Dovolím si tvrdiť na 98%, že je!
Len si treba uvedomiť aj nepopísané podmienky, ktoré keby sa začali rozoberať, tak sme v nekonečnom kolotoči. Osobne som si ich vysvetlil takto: Jedná sa o priemrne zarybnené akvárium ( nech je to napr. 1l vody na 1cm dospelej ryby), priemerne osadené rastlinami a priemerne osvetlené (nech napr. 0,5W/l), priemerná dĺžka svietenia (nech 12h denne), priemerne kŕmené.
Ak sa na to pozrieme bližšie, tak je už tu toľko možností, že sa znova zamotáme.
Záver: Pokiaľ dokáže človek zabezpečiť, aby všetky produkty metabolizmu živých organizmov v akva boli aj 100% vrátené do ekosystému, nemusí meniť vodu vôbec. Myslím, že v tom prípade sa dá hovoriť o uzavretom ekosystéme. Pre akvaristov je to niečo ako ideálny stav, ku ktorému sa každý snaží dostať, a drvivá väčšina sa k nej nedostane. Vrátane mňa osobne!
...a preto "unavená" voda a meniť každé dva týždne 20-30% vody... :angel:
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Unavená voda a minerály vo vode a farba vody

Odoslaťod martin_s » 05 Mar 2010 11:11 am

jankoo napísal:poly asi nemáš pravdu.S tým že keď sa ti bude odparovať voda a ty budeš dolievať čistou vodou bez tvrdosti tak v akva by ti tvrdosť nemala klesať lebo pokiaľ viem tak pri destilácii čiže odparovaní vody sa odparuje iba čistá voda a všetky minerály aj vápnik ostáva vo vode v akva.

Ide mi o tú únavu vody.Ja som myslel že pri únave vody z nej vlastne ubúdajú minerály a vápnik.

Ale ako ste doteraz písali tak z nej ubúdajú iné látky, ktoré potrebujú ryby na prežitie.Takže unavená voda (stará voda) nemá nič spoločné s minerálmi ani vápnikom.

A čo sa týka farby vody takže by vlastne zdravá voda mala byť pekne priezračná a nie zafarbená do hneda ani do púpavovej žltej.Ale zafarbenie do odtieňa hnedej či žltej mohla spôsobiť rašelina alebo koreň A v tom prípade ak žiadne testy neukazujú nič zlé tak voda neni nijako škodlivá pre ryby.

Už len tá výmena vody.Dá sa zistiť že je voda unavená a je potrebná výmena?Pretože ak je problém pozháňať nezávadnú vodu do akvária z dôvodu že ešte aj pri vode z mestkého vodovodu ktorá prešla úpravami je vysoké PH aj GH tak vodu v akváriu chcem menil LEN v tedy keď treba.

Takže sa pýtam ako zistím že je čas meniť vodu.
Je toho vela, ale skusim ti odpovedat.
1. Poly mal zrejme na mysli ciastocne znizovanie tvrdosti spotrebovavanim latok, ktore ju tvoria napr. niektorymi druhmi zivocichov (napr. ampullarie maju vysoku spotrebu Ca) alebo rastlin. No kym ju stihnu znizit na prijatelnu hodnotu, tak budes musiet vymenit vodu v ramci pravidelnej udrzby a tym (najmä ak dolievas tvrdu vodu) tieto latky znova doplnis, cize (hlavne pri tvojich parametroch vody) tu tvrdost vody aku mas +/- udrzis.
2. Vapnik je vo vode v podobe rozpustenych mineralov (CaSO4, CaHCO3, atd.)
3. Mineraly z vody spotrebovavaju hlavne rastliny. Niektore sa ti ale aj doplnaju pri hnojeni, krmeni ryb (nie vsetko stihnu ryby zozrat), z vykalov ryb...
4. Co sa tyka "Unavenej vody" (tento pojem som pocul prvy krat), tak si sam sebe protirecis - na jednej strane tvrdis ze unava vody je sposobena ubytkom latok, ktore su v nej rozpustene a na druhej strane tvrdis ze to nema nis spolocne s mineralmi...
5. Neviem odkial beries ze zafarbena voda nie je "zdrava voda". Prave napr. rozpustene huminiove kyseliny, ktore tiez sposobuju zafarbenie vody, su prospesne pre ryby aj pre rastliny.
6. Vymena vody sa nerobi prave koli spotrebovanym mineralnym latkam (tie mozes doplnit lahko), ale hlavne koli akumulacii odpadnych latok (skus si aj nieco konecne vyhladat...).
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Unavená voda a minerály vo vode a farba vody

Odoslaťod mad_man » 05 Mar 2010 11:46 am

ja myslim ze farbu vody ovplyvnuje aj farba svetla neonky... ;)

totiz vymenil som aquaglo za obyc philips 640ku a zrazu mam z cerveneho substratu orazovy a aj farba vody sa nejak zmenila do zlta...
mad_man
 
Príspevky: 33
Obrázky: 2
Založený: 10 Jan 2010 15:22 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Unavená voda a minerály vo vode a farba vody

Odoslaťod PatriciuS » 13 Mar 2010 15:54 pm

Podľa mna primeraná voda je tak žltkastá až slabo hnedá ale iba ak je v akva koren.Ked nieje tak je kryštálovo čistá ako v mojom druhom akva kde koren neni.Ak hovorím zle tak ma opravte :)
PatriciuS
 
Príspevky: 77
Založený: 12 Feb 2010 18:28 pm

Re: Unavená voda a minerály vo vode a farba vody

Odoslaťod Poly » 13 Mar 2010 16:34 pm

jankoo napísal:poly asi nemáš pravdu.S tým že keď sa ti bude odparovať voda a ty budeš dolievať čistou vodou bez tvrdosti tak v akva by ti tvrdosť nemala klesať lebo pokiaľ viem tak pri destilácii čiže odparovaní vody sa odparuje iba čistá voda a všetky minerály aj vápnik ostáva vo vode v akva.

Ostava ako ostava, ciastocne ho viazu rastliny, takze tvrdost ti moze naozaj klesnut, mam to odskusane. Pri kazdom dolievani som zmeral UT z vodovodu, mala okolo 12-13, v akvariu som mal po vymene vody 11,5. Po tyzdni a pol iba dolievania som mal v akva UT 10, takze asi mam pravdu, len keby si necital medzi riadkami, vsimol by si si, ze pisem o tom, ze rastliny spotrebuvavaju hydrogenuhlicitany, ale aj horcik - na tvorbu chlorofylu, ci vapnik :)
Jo, a este pri biologickej oxidacii amoniaku na dusicnany vznika kyselina dusicna, takze ta moze znizovat UT a nasledne znizovat pH.
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Unavená voda a minerály vo vode a farba vody

Odoslaťod kilo18 » 17 Mar 2010 00:20 am

OT.

Jankoo máš krásne kamene
Obrázok používateľa
kilo18
 
Príspevky: 306
Obrázky: 1
Založený: 30 Jan 2010 14:58 pm
Bydlisko: Topoľčany

Re: Unavená voda a minerály vo vode a farba vody

Odoslaťod astro » 17 Mar 2010 09:59 am

kilo18 napísal:OT.

Jankoo máš krásne kamene

jankoo čo tak dohodiť nejaké fotky ako sa ti kamene v akva pekne rozrástli alebo rozmnožili? :roll:
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Ďalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.