uhyn "bez" priznakov



Akvarijné ryby - choroby, liečba

uhyn "bez" priznakov

Odoslaťod icecko2 » 10 Mar 2010 15:14 pm

Cafte

Kupil som si do 250lit Juweler akvaria kde som doposial pestoval iba rastliny, tetry neonove 20kusov a 4 kusy prisavka thajska. Rybicky vizeraju byt zdrave pohyblive a zrave. Problem ale je ze pocas 6 dni mi 5 tetier zahynulo. Nemaju na sebe ziadne vonkajsie priznaky na zaklade ktorich by som vedel urcit pricinu. Nenapada z vas niekoho nieco co by som mohol skusit?
icecko2
 
Príspevky: 4
Obrázky: 1
Založený: 19 Aug 2005 17:38 pm
Bydlisko: Pezinok

Reklama

Re: uhyn "bez" priznakov

Odoslaťod martin_s » 10 Mar 2010 15:32 pm

Pri uhyne väcsieho poctu ryb naraz takmer vzdy ide o otravu. Ako dlho bolo akva zalozene predtym nez si tam dal ryby? A aka bola dalsia vybava (filter atd)? Neonky byvaju casto citlive na zmenu prostredia.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: uhyn "bez" priznakov

Odoslaťod icecko2 » 10 Mar 2010 20:44 pm

martin_s napísal:Pri uhyne väcsieho poctu ryb naraz takmer vzdy ide o otravu. Ako dlho bolo akva zalozene predtym nez si tam dal ryby? A aka bola dalsia vybava (filter atd)? Neonky byvaju casto citlive na zmenu prostredia.

Keby bol uhyn naraz tiez si to takto vysvetlujem. Uhyn zistim vzdy az rano po zapnuti svetla v nadrzi, ze je uz rybka uhynuta alebo ze ma tesne pred uhynom. Vtedy uz len trhane plava alebo sa nehybe a hlavou je otocena priamo hohora. Vzdy uhynie iba jedna rubicka na tele nevidno ziadne plesne huby alebo skvrny ak este plava tak ma aj farby rovnako pestre. Ak je uz uhynuta tak je bez farieb.
Nadrz bola zalozena 2 roky pred vysadbou ryb. Vtedy som iba raz do mesiaca vymenil 20l vody "cela nadrz ma 250litrov". Pred nasadenim tychto ryb som vymenil 50litrov vody a to dva tyzdne vopred. Do akvaria som dolieval mekku vodu z odvlhcovaca vzduchu. V Akvariu je aj vstavany filter s aktivnou uhlikovou vrstvou. Mam v nom este davkovac CO2 ktory momentalne nepouzivam. Teplota vody je 25C
icecko2
 
Príspevky: 4
Obrázky: 1
Založený: 19 Aug 2005 17:38 pm
Bydlisko: Pezinok

Re: uhyn "bez" priznakov

Odoslaťod martin_s » 10 Mar 2010 21:30 pm

No pri otrave to "naraz" nemusi byt vzdy doslovne. Moze ist aj o uhyn napr. kazdy den jedna rybka.
Neviem ci je dobre riesenie davat do akva vodu z pohlcovaca vlhkosti, kedze v tej vode sa mozu nachadzat aj latky ktore su skodlive pre ryby (podla typu pohlcovaca vlhkosti). Cize pricinu by som hladal asi tam.
Tu vlozku z aktivneho uhlia vyber a nahrad niecim inym. Po 2 rokoch je to aktivne uhlie uz aj tak vycerpane. Navyse aktivne uhlie je vhodne pouzit skor na odcerpanie zvyskov lieciv po liecbe.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: uhyn "bez" priznakov

Odoslaťod milkott » 11 Mar 2010 09:39 am

a vzduchovanie ti funguje? ci sa nepodusili, ale vodu z odvlhcovaca by som tam nedaval...
Obrázok používateľa
milkott
 
Príspevky: 148
Obrázky: 37
Založený: 27 Feb 2010 09:39 am
Bydlisko: trnava

Re: uhyn "bez" priznakov

Odoslaťod icecko2 » 11 Mar 2010 10:46 am

martin_s napísal:No pri otrave to "naraz" nemusi byt vzdy doslovne. Moze ist aj o uhyn napr. kazdy den jedna rybka.
Neviem ci je dobre riesenie davat do akva vodu z pohlcovaca vlhkosti, kedze v tej vode sa mozu nachadzat aj latky ktore su skodlive pre ryby (podla typu pohlcovaca vlhkosti). Cize pricinu by som hladal asi tam.
Tu vlozku z aktivneho uhlia vyber a nahrad niecim inym. Po 2 rokoch je to aktivne uhlie uz aj tak vycerpane. Navyse aktivne uhlie je vhodne pouzit skor na odcerpanie zvyskov lieciv po liecbe.

Voda z odvlhcovaca je cista nakolko kondenzacia prebieha nie na chcemickej baze ale na fyzikalnej "vzduch prechadza studenym priestorom kde sa skondenzuje". Za dnesnu noc mi ziadna ryba neuhynula. Pravda ale je ze by mozno mohli byt pridusene. Rastlin mam v akvariu dost a vzduchovanie nepouzivam nakolko to z vody vytlaca CO2 ktore potrebuju rastliny. Neviem ci sa to da volako sklbit, napriklad vzduchovat iba v noci ked rastliny produkuju CO2. Ryb mam v akvariu celkovo 19. 15 Tetier neonovych a 4 prisavky thajske. Na 250litrove akvarium sa mi do nezda byt vela. Ak sa pletiem tak ma dajte do laty preto ze doteraz som v akvariu pestoval iba rastliny a na rybicky som kaslal. :(
icecko2
 
Príspevky: 4
Obrázky: 1
Založený: 19 Aug 2005 17:38 pm
Bydlisko: Pezinok

Re: uhyn "bez" priznakov

Odoslaťod Loc » 14 Mar 2010 12:23 pm

Ahojte, prosím o pomoc pri identifikácii choroby. jedná sa o platu západ slnka za posledné 2 týždne mi uhynuli 2 bez toho aby na nich bolo badať nejaké zmeny či v chovaní alebo sfarbení či iných zmien na šupinách. Tejto plate (západ slnka) odstavajú šupiny ako ježkovi a je strašne nafúknutá ako balónik ale to je už dlkšiu dobu - myslel som, že je tehotná ale už sa mi to nezdá... dnes už neprišla ani na ranné kŕmenie ...teplota vody 25, bez uhlia cez penu. co2 nepridávam, včera som vymenil cca 1/3 vody asi pred mesiacom prekonali úspešne krupičku. ďalšie osadenstvo 3x moly black, 2x tetra kryvoplutvá, 3x prísavník, 3x crossocheilus siamensis, 8x razborka klinostranná a 4x plata západ slnka. akvárium 112l. Ďakujem vopred za pomoc.
Loc
 
Príspevky: 7
Obrázky: 4
Založený: 14 Mar 2010 11:56 am
Bydlisko: Nitra

Re: uhyn "bez" priznakov

Odoslaťod Barbora =) » 14 Mar 2010 12:42 pm

Tej už nebude pomoci - je to vodnatieľka. http://www.sera.sk/Data/poradca/RG_HEILMITTEL_CZ.pdf - str. 33
Obrázok používateľa
Barbora =)
 
Príspevky: 485
Obrázky: 18
Založený: 07 Máj 2009 18:13 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: uhyn "bez" priznakov

Odoslaťod Loc » 14 Mar 2010 12:57 pm

dakujem za odpoved, a nepoznaš nejaký rýchly a bezbolestný spozob ako ju zbaviť utrpenia ?..
Loc
 
Príspevky: 7
Obrázky: 4
Založený: 14 Mar 2010 11:56 am
Bydlisko: Nitra

Re: uhyn "bez" priznakov

Odoslaťod Barbora =) » 14 Mar 2010 12:59 pm

Obrázok používateľa
Barbora =)
 
Príspevky: 485
Obrázky: 18
Založený: 07 Máj 2009 18:13 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: uhyn "bez" priznakov

Odoslaťod Poly » 14 Mar 2010 19:16 pm

Icecko2: Ak mas vo filtri aktivne uhlie, to sa moze pouzivat iba par dni, potom musi ist von. Pohlcuje toxicke latky, ak je tam vsak dlho, zacnu sa z neho casom zase uvolnovat, aj to moze byt pricinou uhynu. A ta voda s odvlhcovaca nema byt preco nevhodna, len v priestoroch, kde voda kondenzuje sa zvykne darit plesniam, takze by si ho mal udrziavat cisty, ked chces vodu takto vyuzivat.
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: uhyn "bez" priznakov

Odoslaťod Loc » 14 Mar 2010 22:20 pm

tak a už je po rybičke... ráno som ju odlovil a večer ked som prišiel domov robila stojku v štrku celkom vychladnutá... :(
čo im može vadiť ked ostatné druhy v akva sú v ,,poriadku,, bez úhynu...
Loc
 
Príspevky: 7
Obrázky: 4
Založený: 14 Mar 2010 11:56 am
Bydlisko: Nitra

Re: uhyn "bez" priznakov

Odoslaťod icecko2 » 15 Mar 2010 09:33 am

Poly napísal:Icecko2: Ak mas vo filtri aktivne uhlie, to sa moze pouzivat iba par dni, potom musi ist von. Pohlcuje toxicke latky, ak je tam vsak dlho, zacnu sa z neho casom zase uvolnovat, aj to moze byt pricinou uhynu. A ta voda s odvlhcovaca nema byt preco nevhodna, len v priestoroch, kde voda kondenzuje sa zvykne darit plesniam, takze by si ho mal udrziavat cisty, ked chces vodu takto vyuzivat.

Odkedy som zakupil vzduchovaci motorcek do akvaria ktory spustam iba na noc, tak uz mi ani jedna rybicka neuhynula. Samozrejme som este 1/10 vody z akvaria vymenil. Uvidim ako dlho to takto bude fungovat.
icecko2
 
Príspevky: 4
Obrázky: 1
Založený: 19 Aug 2005 17:38 pm
Bydlisko: Pezinok

Re: uhyn "bez" priznakov

Odoslaťod Hora » 25 Feb 2013 23:23 pm

Ráno som našiel 9 tetier červenohlavých hore bruškom na dne.Deň predtým som ich prelovil zo 60L do 200L.Snažil som sa nestresovať ich veľmi,ale chytať v polovypustenom akváriu tiež nie je bohviečo.Mohli uhynúť od stresu? Všetky parametre vody sú dobré a podobné v obidvoch akváriách. 30minút som postupne dolieval vodu z 200-vky do vedra,takže neboli v šoku.Včera večer už plávali v pohode,tak kde nastala chyba? Obidve akvária sú 6mesačné. Pancierníčkovia to prežili a očividne si užívajú väčšie akva.
cl 0 ph 7,2 kh6 gh 16 no2 0 no3 25 co2 30mg/ide 5 hod. cez deň
V 200 mám mrenky štvorpruhé,denisonové,pákistánské,tetry krvavé a sú bez problémov. Menil som 30L vody (aquatan,nitrivec,blackaquatan,florena) v predpísaných dávkach.Teplota v obidvoch akva 23C.Do 200 som pred dvoma dňami nalial algovec 20ml ale asi bude lepšie kúpiť 5-6 Otocinclusov affinis.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: uhyn "bez" priznakov

Odoslaťod triscene » 26 Feb 2013 00:39 am

ja by som sa zbavil tych "magickych" vodiciek, su na dve veci a ich pouzivanie je vzdy risk pri osadke
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: uhyn "bez" priznakov

Odoslaťod Hora » 26 Feb 2013 10:11 am

nemôžem nechávať odstáť 50L vody,používam rovno vodovodnú a hlavne kvôli chlóru dávam aquatan,blackaquatan je rašelinový výluh a voda je vhodná pre tetrovité ryby (niekto dáva magrovové listy),florena hnojí rastlinky (bez nej by to šlo?),nitrivec by som oželel.Algovec už nedám,pozeral som na prísavky thajské na riasy alebo tých menších otocinclusov.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: uhyn "bez" priznakov

Odoslaťod martin_s » 26 Feb 2013 10:21 am

aquatan tiez vobec nemusis pouzivat. Voda sa uz davno nechloruje ako v minulosti. Pri ciastocnej vymene ju nie je potrebne vobec nechavat odstat, teda pokial vodu nemas rovno zo studne do ktorej si prave nalial savo kvoli dezinfekcii...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: uhyn "bez" priznakov

Odoslaťod Hora » 26 Feb 2013 10:32 am

no super,v piatok som kúpil na Zoohite pollitrové balenia aquatanu a nitrivca.Boli v akcii. Dám svokre do kávy akože smotanu :)
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: uhyn "bez" priznakov

Odoslaťod armagedon » 26 Feb 2013 19:58 pm

No to to, toto...., nadavkovať a rozpredať, či? Tiež som to používal
armagedon
 
Príspevky: 10
Založený: 21 Feb 2013 17:53 pm


Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.