zmena osvetlenia - zastaveny rast a riasy



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

zmena osvetlenia - zastaveny rast a riasy

Odoslaťod pakozdy » 19 Apr 2009 16:00 pm

zdravim ...

po dlhom case sa mi podarilo dostat k prerobeniu krytu a zvyseniu osvetlenia.
Povodne bolo 1xT8 15W (960lm) .
Teraz je 2x T5 14W(1440lm) tepla a studena.
Nastala situacia - prisli riasy. toto som ocakaval ze moze nastat, ale vo velkom prisli sede a v malom aj zelene riasy.
Rastliny zacali bublat o 106 ale pri niektorych - blyxa, hydrophila sa rast zastavil. su dost pokryte riasou. Machu to celkom prospelo a pekne sa zahustil. Limnophila sa uz nesplha a celkom sa jej dari.

Pred tym to bolo opacne, ziadne riasy, blyxa rastla ako blazon, limnophila bola ako kefa a mach chradol.

Ostatna situacia sa nemenila. co-ckujem cez zvon, hnojim dalej 1x za tyzden . Ph podla testu 6,5-7

dostal som rady, zaby som zatienil hladinu ale nevratim sa do povodneho stavu, ked bude chybat svetlo ?

mam este tajny tip, ze by v tom mohol mat prsty studeny odtien ziarivky.
Je mozne ze sa rastliny "prepinaju" na inu vlnovu dlzku ?

nemate nejake rady na tento stav ?

PS: je bublanie rastlin znakom dobreho fungovania rastlin ? alebo je to iba dosledok dostatku svetla a zakladnych procesov v rastline .

vdaka.
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Reklama

Odoslaťod rafa » 19 Apr 2009 18:18 pm

Ja som v jednom casaku citala, ze bublinkovanie rastlin nastava vtedy, ked je akva maximalne nasytene kyslikom. To nema nic spolocne so svetlom. Okrem toho bolo tam spomenute aj to, ze to nie je az tak idealny stav ale teraz uz neviem preco :) Ak mas vzduchovac, kludne mozes vypnut.
rafa
 
Príspevky: 19
Obrázky: 7
Založený: 11 Apr 2009 21:42 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod Tomas54 » 19 Apr 2009 18:47 pm

Neviem, preco sa zastavil rast ratlin. Svetlo sposobilo fotosyntezu, preto to bublanie a nie je na skodu, ako pise rafa.
Tomas54
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 9
Založený: 08 Jan 2009 13:47 pm
Bydlisko: Bratislava - Dubravka

Re: zmena osvetlenia - zastaveny rast a riasy

Odoslaťod hongi » 19 Apr 2009 19:26 pm

ja osobne by som kazdopadne pockal a dal tomu cas , nech si rastliny privyknu. je logicke ze nastanu zmeny. tie bublinky z rastlin by som si nevsimal. a k tym riasam: viac svetla viac rias. nasad do boja nejaku riasozravu rybu.
hongi
 
Príspevky: 925
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Odoslaťod pakozdy » 22 Apr 2009 22:27 pm

takze situacia ide k horsiemu. zacali kapat ryby. najskor 1 neonka. neskor nannostomus a vcera dalsie neonky. postupne po 1ks. dalsia uz je nacata. jedina neonka mala vonkajsie priznaky - biely flak na hlave.

takze to vyzera na velky vyplach - ocistu :-(
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Odoslaťod Giftzahn » 23 Apr 2009 07:29 am

pakozdy napísal:takze situacia ide k horsiemu. zacali kapat ryby. najskor 1 neonka. neskor nannostomus a vcera dalsie neonky. postupne po 1ks. dalsia uz je nacata. jedina neonka mala vonkajsie priznaky - biely flak na hlave.

takze to vyzera na velky vyplach - ocistu :-(


no na tvojom mieste by som vymenil aspon 50% vody v akva a vodu skusil upravit...napr. JBL Biotopol,Sera Toxivec .... a vymenu opakoval pocas nasledujuceho tyzdna bud kazdy den alebo kazdy druhy den kym sa situacia nezlepsi .... :wink: je mozne ze tymto este rybky zachranis ... inak ako casto menis vodu v akva?
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod pakozdy » 23 Apr 2009 09:13 am

1x za tyzden cca 8l . akva ma 60l.
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Re: zmena osvetlenia - zastaveny rast a riasy

Odoslaťod hongi » 23 Apr 2009 09:30 am

tak to ale uz nebude zmenou osvetlenia, hladaj pricinu inde.
hongi
 
Príspevky: 925
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Odoslaťod Giftzahn » 23 Apr 2009 12:03 pm

pakozdy napísal:1x za tyzden cca 8l . akva ma 60l.


njn, 8L to je ako by si ani nemenil .... bezny kybel ma cca. 10 - 12L :cry: .... vo svojom 60L akva (este najaka fotecka je v mojom osobnom albume) som menil 1 x tyzdenne 20L (2 x kybel von a 2x kybel dnu ... na vypustenie vzduchu :lol: ) a akva malo cisty objem tak max. 40L ak odratam korene a kamene ... :lol:

sorry ale tych 8L vymenej vody ocividne dobrotu u teba nerobi .... odporuca sa menit 30% - 50% .... cize vymena vody by mohla byt u teba kludne 18L - 20L 1 x tyzdenne :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod pakozdy » 23 Apr 2009 12:28 pm

no o tych cislach sa nebudem hadat ale predpokladam ze hovoris o stave ked je v akva problem. akva doteraz frcalo v pohode aj napriek tym 8l.
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Odoslaťod Giftzahn » 23 Apr 2009 13:21 pm

pakozdy napísal:no o tych cislach sa nebudem hadat ale predpokladam ze hovoris o stave ked je v akva problem. akva doteraz frcalo v pohode aj napriek tym 8l.


njn, ja som vzdy menil 1x tyzdenne 20L vo svojom 60L akva problem som nikdy nemal ... ani s rastom rastliniek, osadkou a ani s riasami ... :lol:

ono pokial mas probelm s uhynom rybiek je snad aj dobre tych napr. 20L+ aj kazdy den vymenit ... az pokial sa stav nezlepsi :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: zmena osvetlenia - zastaveny rast a riasy

Odoslaťod hongi » 23 Apr 2009 13:55 pm

chyba bude inde, rozmyslaj co sa zmenilo , okrem toho svetla.
hongi
 
Príspevky: 925
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Odoslaťod matus » 23 Apr 2009 20:35 pm

popis presnesnejsie tie t5-kove trubice -je to HO alebo HE a kelviny?
nezmenil si dobu osvitu ? nezmenil si filtraciu ? prietok filtrom ? z coho co-ckujes ? aky je velky zvon ? rozmery akva ? skusal si napr. vypnut na osvit cez obed ? nesvieti na neho slnko ? je to naozaj len osvetlenie, co si zmenil ? ...
skus este aj sam popisat nejake relevantne fakty k tvojej situacii
a ako pisat giftzahn - kludne vymen 1/3 obsahu
Obrázok používateľa
matus
 
Príspevky: 602
Obrázky: 14
Založený: 20 Jan 2005 21:50 pm

Odoslaťod pakozdy » 29 Apr 2009 21:19 pm

takze trocha posun dopredu.

kapanie ustalo. Rastliny sa trocha rozbehli.
seda riasa zastavila a mierne sa ukazuju zelene - zabi vlas a este nejake.

Otazka je: tie najviac porastene rastliny riasou odstranit alebo pockat kym zacne riasa ustupovat sama ? Predpokladam ze nejakemu masivnemu odstranovaniu by som sa mal vyhnut.

Este dotaz k riasozrutom: do 60l akva by som nerad strcil SAE lebo z nej vyrastie terorista (vlastna skusenost). naozaj dokazu japoniky nahradit SAE ? pripadne ake mnozstvo 3-4 ks ?

K tym ostatnym otazkam
kapanie:
menil som ziarivky aj s celym krytom. ten je ciastocne lakovany lodnym lakom a polepeny rekl.foliou. tiez je tam neutralny silikon na zatesnenie krytu predradnika. je mozne ze z kondenzujucej vody sa nieco z krytu dostalo do vody. ale ryby by nesli dole v 2-3 dnovych intervaloch po jednom kuse.

Ostante - filter sa nemenil ani prietok.
Prestavka v svieteni - dobry napad skusim spravit.
ziarivky - zmena odtienu z 1x830 na 1x840vpredu+1x830vzadu
CO2 - po tom co vyskocilo co2 na 7,5 som spravil novu davku kvasnic a pridal rozpustanie do vytoku filtra. ale stale to je na 7,5 . takze ma caka zaobstarat nejaky riadny difuzer pripadne co2 flasu.


vdaka.
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Re: zmena osvetlenia - zastaveny rast a riasy

Odoslaťod hongi » 30 Apr 2009 08:55 am

myslim ze by si mal do toho teraz co najmenej sprtat a zasahovat , nechaj nech sa to vsetko ustali. a proti riasam nasad napr. Gyrinocheilus aymonieri. z vlastnej skusenosti mozem odporucit. v 300 l akvariu mam dve a riasu som nevidel ani nepametam.
hongi
 
Príspevky: 925
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Odoslaťod pakozdy » 30 Apr 2009 09:54 am

no ale ja mam 60l. takze to uz radsej sae.
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Odoslaťod matus » 30 Apr 2009 21:59 pm

pakozdy napísal: takze ma caka zaobstarat nejaky riadny difuzer pripadne co2 flasu.
vdaka.
tak flasu difuzer a ostatne veci si vyhod z hlavy (a uz vobec pri 60l akva), to nie je tvoja spasa, tvoja zachrana je momentalne velka davka trpezlivosti, ak sa ti rastliny chytili a zacalo to vsetko trosku napredovat, tak to nechaj tak, nastav na hodinach obednajsie zamracenie (asi 1 hodinu), pokracuj v hnojeni, vymene vody, atd ...
CO2 davaj nadalej z kvasnic, vyhadzovanie penazi za flasku, ventily a ine momentalne nepotrebujes, zvladnes to aj bez toho
Obrázok používateľa
matus
 
Príspevky: 602
Obrázky: 14
Založený: 20 Jan 2005 21:50 pm

Re: zmena osvetlenia - zastaveny rast a riasy

Odoslaťod hongi » 30 Apr 2009 23:49 pm

tym som chcel len ukazat ake su tie ryby ucinne v boji proti riasam , .. a co tak obycajne prisavniky?
hongi
 
Príspevky: 925
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Odoslaťod geminika » 14 Máj 2009 12:49 pm

Keď sa mne pred "100" rokmi riasilo akva, vždy pomohlo pár dní nesvietiť vôbec. Najkrajšie bolo, keď sme prišli napr. po dovolenke. Nemal im kto svietiť a sklo bolo ako vyleštené. Bola to paráda. Teraz sa na šťastie riasam u mňa nedarí. Ale mám aj prísavníka, ktorý pomáha čistiť. Možno by to chcelo vyskúšať aj túto možnosť.
Obrázok používateľa
geminika
 
Príspevky: 62
Obrázky: 31
Založený: 18 Mar 2009 14:21 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: zmena osvetlenia - zastaveny rast a riasy

Odoslaťod jankoo » 17 Mar 2010 23:23 pm

no mám tiež zelenú štetinkovú riasu. Akva založené v novembri.pekné ako zrkadlo aj akva aj sklo aj voda.a ako končila zima tak sa mi začal objavovať biely zákal a zelené riasi.

Mojou príčinou bude to že cez zimu som žalúzie na oknách vyťahoval okolo 10.00 a stmievalo sa okolo 16.00 a zamračené alebo hmla bola stále.a teraz už žalúzie vyťahujem okolo 8.00 a priamo na akva svieti slniečko a vidno je do 18.00 a ja svietim od 8.00 do 20.00.

Asi bude na príčine zelených rias nadmerné svetlo.skúsim nesvietiť pár dní. a nechám len prirodzené osvetlenie z vonka.a dám vedieť
Obrázok používateľa
jankoo
 
Príspevky: 330
Obrázky: 16
Založený: 03 Dec 2009 00:53 am
Bydlisko: Dubovec

Re: zmena osvetlenia - zastaveny rast a riasy

Odoslaťod milkott » 18 Mar 2010 00:04 am

janko tvojim problemom bude slnko:) a staci menit vodu....

pakozdy: no co sa tyka tvojho pH... ked rastliny bujne spracuvavaju co2 , viac ako predtym , tak teraz nestihas doplnat. tym padom ti to vyskocilo... stacil by len nejaky lepsi difuzer a vypnut vzduchovanie....
Obrázok používateľa
milkott
 
Príspevky: 148
Obrázky: 37
Založený: 27 Feb 2010 09:39 am
Bydlisko: trnava

Re: zmena osvetlenia - zastaveny rast a riasy

Odoslaťod Volodus » 18 Mar 2010 00:24 am

A samozrejme poradime pakozdymu okamzitu vymenu vody nie? Urcite pomoze ... aj ked to je dobry rok stara tema :D
Volodus
 
Príspevky: 150
Založený: 25 Aug 2009 12:43 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: zmena osvetlenia - zastaveny rast a riasy

Odoslaťod Poly » 18 Mar 2010 00:24 am

Janko, ak ti mozem poradit, nenechaj na akva dopadnut ani prirodzene svetlo. Poriadne ho na 3 dni zabedni. Riasy to nepreziju, pretoze nemaju tak vyvinute zasobne mechanizmy ako rastliny. Rastliny to zvladnu bez vacsej ujmy... ked sa posielaju v baliku, tiez to vydrzia.
Ja som to robil uz asi 2x. Na 3 dni som zakryl akva, aby donho islo co najmenej svetla, po odkryti tam sice vacsina rias este bola, ale uz odumierali. Zacal som zase svietit ako predtym, riasy sa rozpadli a rastliny isli dalej. A najviac to znicilo sinicu, tyzden po zacati svietenia sa po nej zlahla zem. :)
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: zmena osvetlenia - zastaveny rast a riasy

Odoslaťod nostradamus » 18 Mar 2010 02:08 am

6 sae,bioferm...tyzden vo filtri....po tyzdni ani jedna riasa ziadna ani na skle ani na rastlinach.....2 tyzden po tejto kure nic ...stale.....sae uz musia zrat chudatka vlocky........okamzite to zabralo bez ziadnych nasledkov...zbytocne tu spekulujete....myslim riasi len nie uhyn ryb..tam je pricina inde....
Obrázok používateľa
nostradamus
 
Príspevky: 86
Obrázky: 0
Založený: 07 Mar 2010 19:22 pm
Bydlisko: Topolcany

Ďalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 17 hostí.