AstroAkvárium - 570 l



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: Astroakvárium - 570 l

Odoslaťod astro » 26 Mar 2010 20:37 pm

a zákal hustol a hustol až nebolo vidieť ani korene, hadicu čo je hore takisto vôbec nie, rastliny absolútne nie, vyzeralo to príšerne, sodoma-gomora. nikomu neprajem ten pohľad. to čo dokázal biely zákal v kombinácii so žltohnedým zafarbením z koreňov sa pocitovo vyrovnalo najhororovejšiemu hororu. už som myslel, že to budem musieť celé rozobrať a namiesto rybičiek chovať hada - ten nepotrebuje vodu :D. navyše - čo ma najviac vystrašilo bol fakt, že všetky slimáky, ktoré sa do akva dostali vyliezli až ku hladine a zdržiavali sa len tam, dokonca aj vežovky a ako som dopúšťal vodu liezli vždy vyššie ku hladine. čo robiť? rady sa mi dostalo (ďakujem jirko) - aplikoval som chloramin T, niekde medzi 1,5 - 2 g na 100 litrov vody, rozriedil som to v litri vody a pomaly lial do výtoku filtra. zároveň som dnu strčil starý vnútorný filter, ktorý má prisávanie vzduchu a tento nádrž dôsledne prevzdušňoval. ako sa hýbala voda tak sa valili akoby biele husté mraky pozdĺž čelného skla, no strašné. okrem toho nebolo nič vidno, totálna tma. na druhý deň po aplikácii chloraminu sa stav mierne, opakujem veľmi mierne zlepšil. 48 hodín od prvej aplikácie som spustil 50% vody, postieral svinstvo z čelného skla (hnusný bielo-žlto-hnedý slizký povlak), vyčistil všetky náplne vo filtri vo vode zo starého akvária (snáď tam niečo prospešné ešte prežilo) - v tom filtri bolo všetko pokryté tým istým slizkým svinstvom (ak to bol nálevník tak dúfam, že to boli jeho skapaté telíčka). dopustil som polovicu vody zo starého akva a polovicu čerstvej z vodovodu a celý postup s chloraminom T zopakoval. to bolo včera. a čuduj sa svete ono to funguje, už vidím aj rastliny pri pozadí a dokonca aj to že pozadie je modré :-) (ešte raz díky jirko). zajtra - opäť po 48 hodinách od aplikácie chloraminu - spustím znovu cca 1/3 - 1/2 vody a dopustím z pôvodného akva a z vodovodu, premyjem filter a vložím tam aktívne uhlie na pár dní ak by sa náhodou niečo chcelo z toho chloramínu v nádrži zdržať trochu dlhšie. verím, že voda už bude ok. fotky prikladám.
Prílohy
8.jpg
7.jpg
toto ešte nie je ten najhorší stav, ten som radšej ani nefotil
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Reklama

Re: Astroakvárium - 570 l

Odoslaťod astro » 26 Mar 2010 20:55 pm

a takto to vyzerá dnes. stav ešte nie je 100%-ný, chce to trpezlivosť. myslel som, že zábehu akvária pomôžem použitím starého nepremytého štrku a zabehnutou vodou zo starého akvária ale to, že sa mi objaví takýto brutálny zákal ma zaskočilo. akvárium som zakladal už viackrát, napr. naposledy v decembri keď som sa sťahoval a použil som starú vodu a starý nepremytý štrk a nikdy som žiadny zákal nemal. a teraz toto. možno by to niektorí vzdali..... jo a ešte jeden postreh - po aplikácii chloraminu T sa na listoch - najmä na anubiase je to vidno - objavili malé takmer biele "čiarky", vyzerajú ako malé červíčky, ktoré sa ale nehýbu. netuším čo by to mohlo byť, nálevník je asi menší ale ak to bolo nejaké potvorstvo čo ten zákal spôsobilo tak mu treba. doteraz som vám tu písal len o technických veciach - nádrž, stojan, lampa, elektrika...... ale to ešte nie je akvaristika, to najťažšie ešte len čaká. vytvoriť rybám prostredie, v ktorom sa budú cítíť dobre a kde sa rastlinkám bude dariť je ťažšie ako kúpiť si alebo si urobiť kopu technických vymožeností, to dokáže každý.
a ešte malý dodatok k tomu čo už v nádrži je: anubias barteri var. nana, blyxa japonica, crinum calamistratum, nymphaea tiger lotus red, hydrocotyle leucocephala, rotala rotundifolia, echinodorus bleherae, cryptocoryne ?affinis? (nie som istý), egeria densa, valisneria rubra serpanta, cabomba caroliniana, samolus valerandii (na skúšku, vyzerá ako šalát a aj keď to nie je veľmi odporúčaná rastlina do akvárií uvidíme čo ukáže)
Prílohy
9.jpg
dnešný stav
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Astroakvárium - 570 l

Odoslaťod Kubo » 26 Mar 2010 21:27 pm

No zacina to celkom fajne. :)
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Astroakvárium - 570 l

Odoslaťod gabrielkoo » 26 Mar 2010 21:47 pm

krasa .. ake bude obyvatelstvo ??
gabrielkoo
 
Príspevky: 177
Obrázky: 3
Založený: 07 Feb 2010 21:26 pm

Re: Astroakvárium - 570 l

Odoslaťod gabrielkoo » 26 Mar 2010 21:50 pm

gabrielkoo napísal:krasa .. ake bude obyvatelstvo ??

aha uz so sa docital o tom :)
gabrielkoo
 
Príspevky: 177
Obrázky: 3
Založený: 07 Feb 2010 21:26 pm

Re: Astroakvárium - 570 l

Odoslaťod astro » 26 Mar 2010 22:21 pm

aby som nezabudol - zohnať chloramin T nebolo až tak jednoduché, prešiel som zopár lekární a zopár drogérií v okolí a nikde nič. tak som si sadol na zadok a obvolával jednu lekáreň za druhou. v jednej mali chloramin TN ale ten obsahuje aj nejaké prímesi na odmasťovanie, ten som nechcel ale zase boli ochotní mi to aj navážiť koľko by som potreboval. asi na desiaty pokus som našiel lekáreň kde ho mali ale len v 1 kg balení a mne bolo treba cca 20 g a rozvážiť ho nechceli, za ten kg chceli nejakých 6,40,- evri. čo so zvyškom - umývať wecko? :mrgreen: našťastie som našiel zúradného kamaráta, ktorý T-čko mal k dispozícii a dokonca mi ho aj navážil tak ako som ho potreboval (ja nemám doma ani kuchynskú váhu). dík martin :pivo:
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Astroakvárium - 570 l

Odoslaťod milkott » 27 Mar 2010 08:08 am

jedna otazocka: ten bledomodry pasik co ide po vrch akvarka durch je vlastne co?

na margo zakalu, mozno by stacilo pridat sol, a nakolko mam doma vytvarac ozonu , tak by som to tam supol a to by sposobilo fatalne dosledky pre zakal... ten slyz: to boli bud bakterialne kolonie alebo plesne... velmi neprijemna vec...
Obrázok používateľa
milkott
 
Príspevky: 148
Obrázky: 37
Založený: 27 Feb 2010 09:39 am
Bydlisko: trnava

Re: Astroakvárium - 570 l

Odoslaťod astro » 27 Mar 2010 11:51 am

milkott napísal:jedna otazocka: ten bledomodry pasik co ide po vrch akvarka durch je vlastne co?

na margo zakalu, mozno by stacilo pridat sol, a nakolko mam doma vytvarac ozonu , tak by som to tam supol a to by sposobilo fatalne dosledky pre zakal... ten slyz: to boli bud bakterialne kolonie alebo plesne... velmi neprijemna vec...

ten bledomodrý pásik je svetlozelený a je to hadica z filtra, filter je ešte položený len provizórne vedľa akvárka na stoličke lebo ním občas prečerpávam vodu zo starého akva, potom samozrejme zmizne. tá hadica ide z OUT filtra na druhú stranu nádrže aby výpusť (rozstrekovacia rampa) bola na opačnej ako je nasávanie. no jo, ozone maker ja bohužiaľ nemám.
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Astroakvárium - 570 l

Odoslaťod jiri sajar » 27 Mar 2010 14:07 pm

servus Peter, som rád, že ti moja rada pomohla zvládnuť problém so záklaom.... to kilo Chloraminu máš na doživotie :roll: jesť to nepýta a je ideálny pre potreby dezinfekcie a aj prevencie proti niektorým cudzopasníkom rýb ....
zvyšky chloraminu vo vode nie sú na škodu, s tým sa netráp
ja ako najpravdepodobnejší dôvod takého enormného zákalu vidím v tom novom nepremytom štrku s kombináciou nových a veľkých koreňov.... no ale (ak do akva hneď človek nestrčí aj ryby) ide vlastne "len o problém enormne rýchleho zabehnutia novo vytvorenej nádrže a esteticko-upratovavací problém"
viem že ťa pohľad na mliečnokávovú polievku v akva vydesil, no ale treba sa držať hesla - aj komáre musia byť - :angel:

tvoja nepríjemná skúsenosť ma vrátila k spomienke na starý, no múdry postup akvaristov z 60 a 70 rokov (neboli externé filtre, neboli super vymakané ohrievače apod.), kedy najskôr do nádrže vložili substrát, kamene a prípadne korene, do polovice naplnili vodou a dali si týždeň pauzu, potom osadili rastliny, doliali vodu a zasa týždeň-dva počkali a až potom vpustili rybiu osádku - od začiatku prirodzene filtrovali vodu (vtedy vlastne boli k dispozícii len bublifuky) jednoducho podľa hesla pomalý dalej zájdeš :lol:

ale nič to... so presvedčená Peter, že teraz už to pôjde podľa tvojich predstáv .... tak mnoho zdaru ... :idea:
Obrázok používateľa
jiri sajar
 
Príspevky: 720
Obrázky: 77
Založený: 28 Jún 2005 08:28 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Astroakvárium - 570 l

Odoslaťod jiri sajar » 27 Mar 2010 14:14 pm

ešte k tomu chloraminu T - to je chloramín používaný v zdravotníctve pri dezinfekcii chirurgických nástrojov a v potravinárstve....
ak máš pocit že ho máš priveľa, určite sa tu nájdu záujemcovia....
ale dá sa využiť v domácnosti na dezinfekciu všetkého čo je v styku so sliznicami človeka, alebo potravinami ... nie je tak agresívny vôči predmetom, ktoré dezinfikuješ ale má rovnakú účinnosť ako iné podstatne drsnejšie dezinfekčné prostriedky.... ale pozor proti vodnému kameňu je neúčinný....
Obrázok používateľa
jiri sajar
 
Príspevky: 720
Obrázky: 77
Založený: 28 Jún 2005 08:28 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Astroakvárium - 570 l

Odoslaťod martin_s » 27 Mar 2010 23:00 pm

jiri sajar napísal:ešte k tomu chloraminu T - to je chloramín používaný v zdravotníctve pri dezinfekcii chirurgických nástrojov a v potravinárstve....
ak máš pocit že ho máš priveľa, určite sa tu nájdu záujemcovia....
ale dá sa využiť v domácnosti na dezinfekciu všetkého čo je v styku so sliznicami človeka, alebo potravinami ... nie je tak agresívny vôči predmetom, ktoré dezinfikuješ ale má rovnakú účinnosť ako iné podstatne drsnejšie dezinfekčné prostriedky.... ale pozor proti vodnému kameňu je neúčinný....
Myslim ze sa uz na dezinfekciu chirurgickych nastrojov moc nepouziva ak vobec (to ci sa este niekde pouziva neviem, kedze na to s cim pracujem je neucinny, ako aj skoro vsetky pouzivane sposoby dezinfekcie).
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Astroakvárium - 570 l

Odoslaťod astro » 27 Mar 2010 23:54 pm

uplynulo ďalších 48 hodín od aplikácie chloraminu T tak zvestujem čo nové:
- vymenil som opäť 50% vody za čerstvú z vodovodu, bez úpravy,
- prepláchol filter a filtračné náplne vo vode zo starého akva,
- z jedného koša som vybral ehfisunstrát a namiesto neho napratal plnú pančuchu altívneho uhlia,
- filter som umiestnil do skrinky, vytiahol zelenú hadicu z nádrže a natiahol novú pekne poza akvárium
- nainštaloval co2 set aj s hydor motorickým difuzerom (budem ho musieť dať inde, je ho moc vidieť),
- dosadil a doviazal nejaké ďalšie rastlinstvo - microsorium pteropus "Windelow", ďalšie anubias barteri var. nana, anubias heterophylla, nejaké machy a jeden väčší nymphaea tiger lotus red. vo vedre mám ešte kopec riccie lenže je tak prerastená lemnou, že dostať ju odtiaľ vyzerá byť nad sily aj samotnej popolušky,
- z hladiny som pozbieral lemnu, čo sa dalo,
- odstránil som starý filter, už nevzduchujem.
no a to je všetko, trošku som upratal, odstránil odumreté listy. voda sa pekne prečisťuje, ešte stále to nie je 100% ale vidím, že aj výmena vody veľmi pomáha. vo filtri už taký mazľavý bordel ako minule nebol, teda nebolo ho už tak veľa. celkovo sa mi to ešte celkom nepáči, niečo je navyše, niečo niekde chýba, niečo musí dorásť, pokukám, podumem a porobím.
prikladám nejaké foto, pripomínam zas a znovu, že fotiť neviem a obrázky robím kompaktom konica minolta dimage x31
Prílohy
11.jpg
10.jpg
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Astroakvárium - 570 l

Odoslaťod astro » 27 Mar 2010 23:56 pm

a ešte pár pohľadov
Prílohy
14.jpg
ľavá strana
13.jpg
stred
12.jpg
pravá strana
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Astroakvárium - 570 l

Odoslaťod astro » 28 Mar 2010 00:17 am

už to vidím teraz, egeria pôjde von
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Astroakvárium - 570 l

Odoslaťod jiri sajar » 28 Mar 2010 10:16 am

Ak ti smiem peter poradiť, snaž sa byť teraz trpezlivý a daj si so zmenami umiestnenia rastlín tak na 2-3- týždne voľno..... v novom akva budeš mať úplne iné svetelné a "klimatické podmienky" (prúdenie vody apod.) ako v starom akva ... nech sa rastliny, ktoré už v nádrži máš ukážu, či im poloha v nádrži vyhovuje a až podľa toho ako budú za tie 2-3 týždne prospievať sa rozhodneš čo zmeniť... ušetríš si prácu a peniaze...
ja som tak ušetril nervy s hnedovkou .... na jednom dreve mi prakticky úplne zhodila staré listy ... no rhizomy zostali, ak by som si vtedy myslel že je to na "prd" a zvyšok trsu hneď vyhodil, prišiel by som o teraz nádherne rozrastajúci sa trs zmladenej hnedovky....
skús si teraz technicky nastaviť všetku techniku (náplne vo filtri, CO-čko, a aj dľžku osvetlenia) tak ako si predstavuješ.... počkaj si až sa ti v akva ustália podmienky v nádrži a podľa toho ako na to budú reagovať a prospievať rastliny, tak ich následne doplníš, presadíš, či vymeníš za iné..... nezabudni, že dôjde k veľkej zmene v akva, ke´d do nej vypustíš ryby a klimu ovplyvní ich metabolické potreby....
a inak ma teší, že najväčšie ťažkosti už máš za sebou
Obrázok používateľa
jiri sajar
 
Príspevky: 720
Obrázky: 77
Založený: 28 Jún 2005 08:28 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Astroakvárium - 570 l

Odoslaťod pipper » 28 Mar 2010 23:50 pm

NAAAAAAAAAAADHERA :) pači sa mi to :) veľa šťastia :)
pipper
 
Príspevky: 106
Obrázky: 3
Založený: 14 Feb 2010 16:13 pm

Re: Astroakvárium - 570 l

Odoslaťod astro » 29 Mar 2010 00:01 am

jirko ďakujem za cenné rady. kvetinky zatiaľ nechám tak, akurát tú egeriu odtiaľ dám preč, nepasuje mi tam. v pozadí je tých rastlín celkom dosť - veľké echinodory, valisneria, cryptocoryna... len musia vyrásť a k nim mi proste "akosichcem" rastúca egeria nejde. co2 funguje fantasticky, nádrž je doslova jeden veľký bublifuk, bublá všetko a neskutočne intenzívne, to je niečo čo som vždy obdivoval a ticho závidel. Vežovky nie sú v dne, asi nemajú čo konzumovať ale lozia po koreňoch a po rastlinách a z ich povrchu zbierajú všetok bordel, ktorý po tom zákale ostal.
@pipper ďakujem
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Astroakvárium - 570 l

Odoslaťod MAUceu » 31 Mar 2010 00:08 am

Dnes som sa pokochal nazivo touto nadrzou. Tisko zavidim a snad do roka a do dna...... :)
Tie vezovky ma prekvapili ze boli vsade mozne len v strku nie. U mna vezovku nevidiet. A je ich tam dost. Mozno ti to zapricinil Chloramin. Tazko povedat. Ale mozno by to bol navod pre tych ktory chcu vyzbierat vezovky a zbavit sa ich. .)
V kazdom pripade sa velmi tesim na to ako toto akva bude posobit za mesiac... S obyvatelmi. ;)
Obrázok používateľa
MAUceu
 
Príspevky: 1165
Obrázky: 25
Založený: 13 Dec 2009 20:48 pm
Bydlisko: Nitra, Nove Zamky

Re: Astroakvárium - 570 l

Odoslaťod astro » 04 Apr 2010 10:39 am

z dennej tlače:
- do nádrže som prelovil SAE a červené neonky. SAE aby sa pohrali s riasou, neonky preto lebo v starom akva bol ich osud vopred spečatený skalármi, zo 100 kusov mi ich ostalo viac ako polovica - presne 51. terče ešte stále ostávajú v starej nádrži
- pridal som ceratophylum demersum a pistiu aby stiahla prípadné dusičnany. ceratophylum sa zbláznilo, za deň je schopné vyrásť o 10 cm, nijako nehnojím
- rastliny sa pomaly rozbiehajú, najviac je to samozrejme vidno na rýchlorastúcich, ako som spomínal ceratophylum a egeria
- ostatné púšťajú tiež nové listy len valisnerii sa nejako nechce, všetky pekne bublajú
- riasa: nasmeroval som výtok z filtra tak aby rozháňal bublinky CO2 čo najviac po nádrži, bohužiaľ v prúde boli anubias barteri var. nana, nymphaea tiger lotus red a crinum calamistratum, na ktorých sa do dňa vytvorila celkom slušná štetina alebo žabí vlas, prídavam fotky aby ste mi pomohli to rozlíšiť.
- výtok z filtra som presmeroval, SAE vyčistili lotus, sčasti aj anubias, tam pomoli aj neritiny ale crinum ostáva zarastené
- vodu mením raz za 3 dni - 25% za čerstvú priamo z vodovodu
- svietim 8-12, 14-22, teplota vody zdvihnutá zatiaľ na 29 stupňov
Prílohy
Zmenená veľkosť PICT7088.JPG
aktuálny stav
Zmenená veľkosť PICT7091.JPG
žabiak či štetka?
Zmenená veľkosť PICT7092.JPG
žabiak či štetka?
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Astroakvárium - 570 l

Odoslaťod mystka » 04 Apr 2010 12:27 pm

Taku istu riasu mam aj ja v miestach kde vyteka voda z rozstrekovacej rampy. Snad po case ustupi...
Obrázok používateľa
mystka
 
Príspevky: 598
Obrázky: 62
Založený: 07 Jan 2009 20:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Astroakvárium - 570 l

Odoslaťod matus_pigy » 04 Apr 2010 13:03 pm

podľa mňa je to štetka. Zníž prietok filtra a SAE by sa mali o to postarať.
Obrázok používateľa
matus_pigy
 
Príspevky: 317
Obrázky: 61
Založený: 19 Nov 2007 21:41 pm
Bydlisko: Zlaté Moravce

Re: Astroakvárium - 570 l

Odoslaťod MAUceu » 04 Apr 2010 13:09 pm

Zabi vlas to podla mna nie je. Co je dobre, lebo so stetkou sa bojuje lahsie ako so zabim vlasom.
Zabi vlas mava zvacsa syto zelenu farbu a tvori sa trosku odlisnym sposobom.
Na stetku mne osobne SAE nepomohli. Mozno keby som ich nechal trosku hladovat. :)
Pomohlo ine nasmerovanie vytoku filtra a dorobenie roztrekovacej rampy na inom mieste. Samozrejme je to aj o zivinach vo vode.
Obrázok používateľa
MAUceu
 
Príspevky: 1165
Obrázky: 25
Založený: 13 Dec 2009 20:48 pm
Bydlisko: Nitra, Nove Zamky

Re: Astroakvárium - 570 l

Odoslaťod jiri sajar » 04 Apr 2010 13:30 pm

možno rýpnem do osieho hniezda (mám na mysli časté odporúčanie veľkého počtu diskutujúcich vkladať do nových nádrží "staré zabehnuté dno")no ...
ja hodnotím a som toho názoru, že od základu nová nádrž, by mala byť založená aj s novým dnom ( to znamená bez pridania starého dna z iného akva), pričom ja by som osobne odporúčal použiť len zabehnutý filter ( to znamená s filtračnými náplňami osídlenými potrebnou mikroflórou), ktorý pred zapojením v novej nádrži absolvuje bežnú údržbu - t.j. odstranenie prebytočného odfiltrovaného kalu a klasického šetrného prepláchnutia náplní.
Som presvedčený, že niekedy až katastrofické bujenie rôznych zákalov, rias, siníc a plesní významným podielom podporuje práve staré dno, ktoré tým, že ho prerýpeme a nasypeme do novej nádrže, uvolňuje nadštandardne veľké množstvo živín a aj metabolitov v ňom uložených do vody a tým aj bujenie všetkého možného v nádrži, ktoré ešte podporí aj mocné filtrovanie a prúdenie vody s tým spojené....
dobre vyvinuté a kvalitné rastliny podľa môjho presvedčenia dobre znesú dočasný nedostatok živín v novom a čistom substráte (alebo v pôvodnom substráte riadne -dôkladne- premytom pod tečúcou vodou) a je to pre naštartovanie metabolických pochodov v novej nádrži oveľa lepšia východisková situácia ako geometrickou radou uvolňovanie rôznych zlúčenín z usadenín v starom dne, o ktorých koľkokrát nemá akvarista ani potuchy....
o to skôr, že akvarista v snahe rýchlo zabezpečiť optimálne podmienky začne hnojiť, pridávať CO2 atď atď...
tým však nechcem Peter kritizovať tvoj spôsob zakladania novej nádrže (osobne som rád, že ti moje rady pomohli zvládnuť situáciu v nádrži), len vychádzam z udalostí, ktoré prišli po založení a uvedení do prevádzky nielen tvojho ale aj iných nádrží, ktoré sú na tomto portále zverejnené...
Obrázok používateľa
jiri sajar
 
Príspevky: 720
Obrázky: 77
Založený: 28 Jún 2005 08:28 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Astroakvárium - 570 l

Odoslaťod astro » 15 Apr 2010 10:26 am

z občas-dennej tlače_
- riasa hore na obrázkoch bol len začiatok, do pár dní mohutne obalila najmä crinum calamistratum ale neštítila sa vrhnúť na takmer všetko čo v nádrži rástlo aj keď v menšej miere. jej štetinky dosahovali dĺžku bežne do 5 cm, niekde aj dlhšie
- SAE sa do nej trochu pustili, nedostali jesť tak ju kmásali, trhali pri tom hlavou aby ju odtrhli ale nestačilo
- 2x s odstupom 48 hod som aplikoval 3%-ný peroxid vodíka na najpostihnutejšie rastliny, niekde som riasu odstránil mechanicky ale nie všade to šlo lebo držala tak že pri snahe ju odtrhnúť išla aj rastlina z dna, nikde som jej urobil aspoň nožnicami nový zostrih, ako trávniček. po aplikácii peroxidu riasa na niektorých miestach zhrdzavela, SAE sa do nej pustili ešte viac - dnešný stav: trúfnem si povedať, že som vyhral, riasa sa ďalej nerozširuje, SAE ju dorážajú a odpadáva aj sama
- rastliny nerastú, rastliny explodujú - rýchlorastúce sa zbláznili - egeria, ceratophyllum ale nezaostáva nijako ani nymphaea tiger lotus red, ožila už aj valisneria, blyxa ide tiež (u tej by som sa veľmi potešil rozrasteniu, dokonca aj dva pokusné pogostemony od MAUceu-a sa držia. musel som urobiť radikálny zostrih - igelitka rastlín (najmä egeria, ceratophylum, pistia, rotala) putovala martin_s-ovi výmenou za krevetky a ampulárie - opäť vidím modrú tapetu na pozadí :P
- v nádrži už sú prelovené všetky moje ryby, ktoré tam zo starého akva mali putovať - neonky, SAE, otíci a terčovce, okrem nich faunu tvoria ešte nespočítané jedince neocaridina denticulata a slimáky rôznych druhov - ampularia, brotia pagodula, septaria porcelana, melanoides tuberculata, neritina
- prelovenie rýb urýchlila rozlúčka starého vnútorného filtra, ktorý zabezpečoval chod v starom akvárku, so svetom
- teplota aj svietenie stále rovnaké, všetka ostatná technika je už nastavená
- oddnes začínam hnojiť s A1 Daily
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.