Hnednutie a odhnivanie listov po okrajoch



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Re: NO 3 test od Rataja

Odoslaťod nostradamus » 27 Mar 2010 19:38 pm

smik napísal:NO3 test od Rataje si někdo chválí. Já jsem zkoušel dva a vždy jsem v mém kalibračním roztoku o hodnotě 20 mg/l naměřil 0 takže testům moc nevěřím. Rostlinné akvárium se dá provozovat i bez měření hodnot živin. Musí se splnit několik podmínek. Zjednodušeně:
1. Rozumné světlo (0,5W/l)
2. CO2 na hranici 30-40 mg/l
4. Dobré a dostatečné proudění vody v akva
3. Hnojení metodou Estimative index
Při tomto druhu provozování akva je jistota, že pokud se něco podělá (řasy, různé projevy nedostatků u rostlin) tak je na vině nedostatečné CO2 a tok vody.

Nicméně si pořád myslím, že ten list co je na fotografii má na svědomí Ancistrus.




svetlo je 80W na 170litrove akva,co2 je,prudenie vody je....
ancitrusy su to neny..prikladam foto co robi echinodorus.....inak rekordne rychlo vyrastol na cele akva...
Prílohy
270320101592.jpg
Obrázok používateľa
nostradamus
 
Príspevky: 86
Obrázky: 0
Založený: 07 Mar 2010 19:22 pm
Bydlisko: Topolcany

Reklama

Re: Hnednutie a odhnivanie listov po okrajoch

Odoslaťod nostradamus » 30 Mar 2010 16:17 pm

dnes som zase studoval a dostal som sa k zaujmavym nazozorm....ze echinodorus meni emerzne listy na subemerzne....a ze ta hydrophila vplyvom velkeho mnozstva zivin/pmdd,co2/rastie tak rychlo do vrchu ze ako kazda stonkova rastlina zhadzuje spodne stare listy.....co si o tom myslite????lebo mne naozaj rastu tie rastliny doslova pred ocami.....

pridavam foto cca mesiac rozdiel.......medzi nimi.....nezda sa vam to strasne rychly rast????
Prílohy
pred.jpg
pred mesiacom cca
po.jpg
skoro aktualne
Obrázok používateľa
nostradamus
 
Príspevky: 86
Obrázky: 0
Založený: 07 Mar 2010 19:22 pm
Bydlisko: Topolcany

Re: Hnednutie a odhnivanie listov po okrajoch

Odoslaťod azet » 30 Mar 2010 21:31 pm

dovol par mojich postrehov:

farbu testera na fotke tazko rozoznat, skor vsak ide do modra, mohla by byt kludne svetlejsie zelena. 1. zvysit co2.

hnojenie sa da aj bez merania, tak ako pise smik, metoda je znama pod oznacenim "estimative index". ale kubova "metoda" Ti dokaze rychlejsie otvorit oci a pochopit, ze vo co go.

pokial maju rastliny dostatok zivin, co2 a vhodne prudenie vody, nezhadzuju stare listy, ani stonkate rastliny ako je hygrophila (jasne, prastare listy casom idu prec) - to co vidiet na tvojej fotke je oslabeny list nedostatkom N a K a nasledne vyhlodany ancistrusom. na druhej fotke vidiet uz zlte zilnatenie listov aj volake neduzive zariasene listy. to moze smerovat k nedostatku Mg, ale aj makroprvkov. v Tvojom mixe chyba P a KNO3 je velmi malo, zvysenim davky to neporiesis, musis skor zmenit pomery. osvedcene pomery Ti napovie znovu estimative index. bud si 200% isty s CO2, 100x si prever, ze ho nieje malo, pokial je vela, ryby a krevetky to budu signalizovat, sleduj pozorne. potom odladuj hnojenie. zaklad su makroprvky. nastuduj si pomery a od toho sa odrazaj. potom sa mozes hrajkat, bud sypat jednotlive komponenty priamo do vody, alebo si mixovat vlastne roztoky. este nikdo neprisiel aby za mesiac tromfol amana a jeho "ucenikov", tak nehadz flintu do zita, kazdy sa neustale ucime.

poznamka vseobecna a otazka na admina: o com je teraz tato tema? testy od rataja, ci problem s rastlinami?
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: Hnednutie a odhnivanie listov po okrajoch

Odoslaťod milkott » 30 Mar 2010 21:45 pm

ja by som skorej chcel vedet co sposobuje odhnivanie z vnutra listov, pravdepodobne su to starsie listy...
Obrázok používateľa
milkott
 
Príspevky: 148
Obrázky: 37
Založený: 27 Feb 2010 09:39 am
Bydlisko: trnava

Re: Hnednutie a odhnivanie listov po okrajoch

Odoslaťod nostradamus » 30 Mar 2010 22:02 pm

azet napísal:dovol par mojich postrehov..

aj volake neduzive zariasene listy??to asi tazko ja tam riasi nemam to vybledli tak listy echinodora....
estimative index to neviem co je.....
cital som od teba prispevky a pises tak profesne ze mne ako lajkovy polovica veci nedochadza co vlastne znamena....

no nieco uz googlim ale to je na mna moc z chemie som nikdy nevynikal,jaj ze som ja nespravil malawi....toto je uz moc aby som tu bol pomali chemik na par rastliniek....lebo normalny clovek potom nema sancu....asi vysadim pmdd uplne,vykaslem sa aj na co2 a hotovo ..uvidime.....ja som neny moc zastancom chemickeho laboratoria som chcel mat par rastliniek,rybiciek,pusteny filter,rano zapat svetlo vecer vypnut....si neviem predstavit ze chodim na tyzdnovky sak by setko vykapalo komplet....
Obrázok používateľa
nostradamus
 
Príspevky: 86
Obrázky: 0
Založený: 07 Mar 2010 19:22 pm
Bydlisko: Topolcany

Re: Hnednutie a odhnivanie listov po okrajoch

Odoslaťod nostradamus » 30 Mar 2010 22:40 pm

od dnes na skusku prestavam davat pmdd..davam ho cca mesiac rastliny rastu vo velkom tempe ale objavilo sa my to o com tu diskutujeme..a to jedina zmena v akvariu bolo pmdd.../ked uz hladame pricinu od kedy sa co deje/svetlo,voda nic podobne.....chcem hladat priciny a mozno pre niekoho uplna absurdita,mozno kontraproduktivne...ale za skusku to stoji....uvidime na konci aprila ci budem mat rastliny ok..alebo uz pomali malawi : D
Obrázok používateľa
nostradamus
 
Príspevky: 86
Obrázky: 0
Založený: 07 Mar 2010 19:22 pm
Bydlisko: Topolcany

Re: Hnednutie a odhnivanie listov po okrajoch

Odoslaťod roberto33 » 31 Mar 2010 07:29 am

Nezúfaj nostradamus, každý z nás sa trápime a chod akvária je u každého iný... Ak by to bolo také jednoduché tak časom by ťa to prešlo ako psa mráz... :D To je na akvaristike zaujímavé, motivujúce a inšpirujúce, že ťa stále niečim novým prekvapí a máš možnosť to napraviť ak sa vyskytne problém( neviem či vždy,ale zatiaľ áno)...Aj Ja som to častokrát skúšal metódou pokus-omyl, ale niekedy to ani ináč nejde... :( Ja hnojím CO2 od začiatku, ale aj tak to není ono rastliny ako tak rástli, nakoľko mám dosť tvrdú vodu a miešam ju s vodou z RO tak sami trocha podarilo zbaviť štetinkovej riasy aj vystabilizovať akvárium. Po čase som prišiel na to, že nemá zmysel hnojiť rastliny rozličnými komerčnými hnojivami s obashom Fe, Mb, Mn,Mg,N,K ako sú: Sera Florena, Tropical Ferroactiv, Aquaplant, JBL Ferroactvi, RAtaj Brutus, Kobal a pod. :twisted: Všetko je to na nič! Začal som vážne uvažovať na PMDD a tak som začal dávkovať najprv pomaly 5ml na moje akvárium (612L) po 1 mesiaci som to zvýšil na 10ml na deň a každý deň som meral Fe,NO3,Po4, obsah CO2 vo vode som kontroloval pravidelne aj ostatné veličiny a začal som tuto na fóre študovať jednotlivé zloženie PMDD a skúšať to najprv samostatne Tenso Coctail, KNO3, vynechal som aj Mg2SO4 zo zložky keďže mám tvrdú vodu a po 1,5 mesiaci sa mi strašne zariasilo akvárium, tak som vypustil PMDD z dávkovania zatienil akvárium úplne na 3 dni a veľmi mi to pomohlo zbaviť sa raisy. Momentálne nehnojím ničím rastliny rastú ako tak,ale vždy ma trápi strašne vysoký obsah Fosfora vo vode 1-2 mg/l a nedarí sa mi ničím ho znížiť... Takže riasa v mojom akváriu konkrétne typ Cladophora prebýva nokoľko je dostatočne zásobovaná makroprvkami z PMDD aj teraz po vysadení nastal trocha jej ústup, ale celej som sa nezbavil...Takže ak túžiš po veľmi krásnom akváriu ala štýl Takashi Amano alebo Oliver Knott ako Ja s krásnymi vyfarbenými rastlinami tak musíš mať obrovskú trpezlivosť , trocha viac času a hlavne čítať čítať a čítať na fóre témy odborné články, knižky, literatúru...!!!!
Obrázok používateľa
roberto33
 
Príspevky: 229
Obrázky: 42
Založený: 19 Mar 2008 12:45 pm
Bydlisko: Majerovce

Re: Hnednutie a odhnivanie listov po okrajoch

Odoslaťod Giftzahn » 31 Mar 2010 07:46 am

nostradamus napísal:od dnes na skusku prestavam davat pmdd..davam ho cca mesiac rastliny rastu vo velkom tempe ale objavilo sa my to o com tu diskutujeme..a to jedina zmena v akvariu bolo pmdd.../ked uz hladame pricinu od kedy sa co deje/svetlo,voda nic podobne.....chcem hladat priciny a mozno pre niekoho uplna absurdita,mozno kontraproduktivne...ale za skusku to stoji....uvidime na konci aprila ci budem mat rastliny ok..alebo uz pomali malawi : D


njn, ... nic si s toho nerob, to co potrebujes je trpezlivost ... malawi nie je univerzalne riesenie :x ...... podla tvojich fotiek by som na tvojom mieste by skusil pridat N, P pripadne Mangan, Molybden .... a samozrejme dostatok Co2 je samozrejmostou .... cize co? nikdy to nevzdavaj, chce to len cas :)
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Hnednutie a odhnivanie listov po okrajoch

Odoslaťod Kubo » 31 Mar 2010 08:04 am

Tu je metoda Estimative index. Treba to nastudovat : http://www.aquaticplantcentral.com/foru ... guide.html

Ja som sa tejto metody vzdal , pretoze sa vecsinou jedna o akvarka bez ryb a kedze sa tu sypu vecsie mnozstva KNO3 naraz v jednej davke , tak som radsej od tejto metody upustil. Ak by som ryby nemal , tak jednoznacne idem do toho pretoze co sa tyka hnojenia je to najjednoduchsie riesenie. Takto som si radsej vsetko pekne premeral kolko mam coho v akvarku a podla toho si vypocital presne tyzdenne davky (do vymeny vody) a rozlozil to na denne. :)
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Hnednutie a odhnivanie listov po okrajoch

Odoslaťod nostradamus » 31 Mar 2010 10:11 am

Kubo napísal:Tu je metoda Estimative index. Treba to nastudovat : http://www.aquaticplantcentral.com/foru ... guide.html

Ja som sa tejto metody vzdal , pretoze sa vecsinou jedna o akvarka bez ryb a kedze sa tu sypu vecsie mnozstva KNO3 naraz v jednej davke , tak som radsej od tejto metody upustil. Ak by som ryby nemal , tak jednoznacne idem do toho pretoze co sa tyka hnojenia je to najjednoduchsie riesenie. Takto som si radsej vsetko pekne premeral kolko mam coho v akvarku a podla toho si vypocital presne tyzdenne davky (do vymeny vody) a rozlozil to na denne. :)



no tak to bude asi problem kedze mam v akva okolo 50 ryb.....pozeral som to a naozaj to je moc chemie.....myslim ze rybam to urcite neprospeje.....
Obrázok používateľa
nostradamus
 
Príspevky: 86
Obrázky: 0
Založený: 07 Mar 2010 19:22 pm
Bydlisko: Topolcany

Re: Hnednutie a odhnivanie listov po okrajoch

Odoslaťod nostradamus » 31 Mar 2010 10:17 am

roberto33 napísal:Nezúfaj nostradamus, každý z nás sa trápime a chod akvária je u každého iný... Ak by to bolo také jednoduché tak časom by ťa to prešlo ako psa mráz... :D To je na akvaristike zaujímavé, motivujúce a inšpirujúce, že ťa stále niečim novým prekvapí a máš možnosť to napraviť ak sa vyskytne problém( neviem či vždy,ale zatiaľ áno)...Aj Ja som to častokrát skúšal metódou pokus-omyl, ale niekedy to ani ináč nejde... :( Ja hnojím CO2 od začiatku, ale aj tak to není ono rastliny ako tak rástli, nakoľko mám dosť tvrdú vodu a miešam ju s vodou z RO tak sami trocha podarilo zbaviť štetinkovej riasy aj vystabilizovať akvárium. Po čase som prišiel na to, že nemá zmysel hnojiť rastliny rozličnými komerčnými hnojivami s obashom Fe, Mb, Mn,Mg,N,K ako sú: Sera Florena, Tropical Ferroactiv, Aquaplant, JBL Ferroactvi, RAtaj Brutus, Kobal a pod. :twisted: Všetko je to na nič! Začal som vážne uvažovať na PMDD a tak som začal dávkovať najprv pomaly 5ml na moje akvárium (612L) po 1 mesiaci som to zvýšil na 10ml na deň a každý deň som meral Fe,NO3,Po4, obsah CO2 vo vode som kontroloval pravidelne aj ostatné veličiny a začal som tuto na fóre študovať jednotlivé zloženie PMDD a skúšať to najprv samostatne Tenso Coctail, KNO3, vynechal som aj Mg2SO4 zo zložky keďže mám tvrdú vodu a po 1,5 mesiaci sa mi strašne zariasilo akvárium, tak som vypustil PMDD z dávkovania zatienil akvárium úplne na 3 dni a veľmi mi to pomohlo zbaviť sa raisy. Momentálne nehnojím ničím rastliny rastú ako tak,ale vždy ma trápi strašne vysoký obsah Fosfora vo vode 1-2 mg/l a nedarí sa mi ničím ho znížiť... Takže riasa v mojom akváriu konkrétne typ Cladophora prebýva nokoľko je dostatočne zásobovaná makroprvkami z PMDD aj teraz po vysadení nastal trocha jej ústup, ale celej som sa nezbavil...Takže ak túžiš po veľmi krásnom akváriu ala štýl Takashi Amano alebo Oliver Knott ako Ja s krásnymi vyfarbenými rastlinami tak musíš mať obrovskú trpezlivosť , trocha viac času a hlavne čítať čítať a čítať na fóre témy odborné články, knižky, literatúru...!!!!



no tak ako sa tu pise na fore hladam v prvom rade pricinu.....a pricina znamena co sa zmenilo v poslednom obdobi a malo negativny vplyv na rastliny.....jedine som po premnozeny stetinkovej riasy dal na tyzden Bioferm,a zacal pouzivat pmdd,je to inak paradox ze do tyzdna stetinka ovladla akva a do dalsieho zmizla....myslim ze to nebude len tak..../pripada my to ako neaka klimaticka zmena....k prirovnaniu/aj ked jedinou prirodnou metodou sa moze nazvat asi len praca Sae......ako som uz pisal....bioferm je vonku,pmdd zastavene,jedine co2 som nechal......a toho je asi malo ked test je modry vetsinou stale a ryby su uplne v pohode keby uz sa uberam tymto smerom pozorovania.....vyskusam mesiac ist v tomto trende a uvidime....este rozmyslam najme tie chytene listy echinodoru ostrihat ved zbytocne odoberaju ziviny a zhniju tak ci tak.....aj ked ako som pozoroval zasiahnutych je len par najvetsich listov ostatne su v pohode a ma ich naozaj pozehnane....
Obrázok používateľa
nostradamus
 
Príspevky: 86
Obrázky: 0
Založený: 07 Mar 2010 19:22 pm
Bydlisko: Topolcany

Re: Hnednutie a odhnivanie listov po okrajoch

Odoslaťod Kubo » 31 Mar 2010 11:17 am

Tato stranka vie tiez dost dobre pomoct ak chce niekto zacat s estimative index : http://www.ukaps.org/EI.htm
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Hnednutie a odhnivanie listov po okrajoch

Odoslaťod smik » 31 Mar 2010 11:38 am

nostradamus napísal:
Kubo napísal:Tu je metoda Estimative index. Treba to nastudovat : http://www.aquaticplantcentral.com/foru ... guide.html

Ja som sa tejto metody vzdal , pretoze sa vecsinou jedna o akvarka bez ryb a kedze sa tu sypu vecsie mnozstva KNO3 naraz v jednej davke , tak som radsej od tejto metody upustil. Ak by som ryby nemal , tak jednoznacne idem do toho pretoze co sa tyka hnojenia je to najjednoduchsie riesenie. Takto som si radsej vsetko pekne premeral kolko mam coho v akvarku a podla toho si vypocital presne tyzdenne davky (do vymeny vody) a rozlozil to na denne. :)



no tak to bude asi problem kedze mam v akva okolo 50 ryb.....pozeral som to a naozaj to je moc chemie.....myslim ze rybam to urcite neprospeje.....


Měl jsem v akváriu hnojeném systémem EI terčovce. Teď mám Apistogramy, méně běžné druhy tetrovitých, krevetky a žádný problém jsem nezaznamenal. EI není vytesáno do kamene a dá se s ním pracovat. Jde o princip a jeho přizpůsobení na dané podmínky.
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

odhnivanie listov -

Odoslaťod milkott » 06 Apr 2010 17:37 pm

Obrázok

neviem jej pomoct a umiera mi doslova pred ocami... :oops:

mam tuto rastlinku, ktoru ani neviem pomenovat...samozrejme kupena v akvaristike. asi mesiac pekne rastla a potom zacalo toto odhnivanie aj relativne mladych listov... voda ma 25stupnov, hnojim zatial hnojivom Aquili Liquid fertilizer , ktore ma obsah stopovych prvkov len neviem v akom pomere. ph okolo 7, meni sa aj vplyvom davkovania co2 z burciaku, voda stredne tvrda az tvrda... svetlo 2x20W na 90l akva,ale cisty objem je mensi tak ze 0,5W/l by malo byt dodrzane.

v akvarku su rozne druhy slimakov- premnozene niesu lebo ich skoro neni vidiet , jedna clea helena to zvlada :P
filter jbl e700 s obsahom raselinoveho vyluhu....
Obrázok používateľa
milkott
 
Príspevky: 148
Obrázky: 37
Založený: 27 Feb 2010 09:39 am
Bydlisko: trnava

Re: Hnednutie a odhnivanie listov po okrajoch

Odoslaťod jankoo » 06 Apr 2010 21:54 pm

toto sa deje v mojom akva. 2 mesiace po novo založenom akva a rastlinách 2 krát takých ako keď som ich kupoval.zastavil sa zast a egeria densa sa rozpadáva. na fotke je hemigraphis minima

milkott Ceratopteris cornuta??
Prílohy
akva.jpg
Obrázok používateľa
jankoo
 
Príspevky: 330
Obrázky: 16
Založený: 03 Dec 2009 00:53 am
Bydlisko: Dubovec

Re: Hnednutie a odhnivanie listov po okrajoch

Odoslaťod milkott » 06 Apr 2010 22:19 pm

janko ano presne to je ono
Obrázok používateľa
milkott
 
Príspevky: 148
Obrázky: 37
Založený: 27 Feb 2010 09:39 am
Bydlisko: trnava

Re: Hnednutie a odhnivanie listov po okrajoch

Odoslaťod azet » 06 Apr 2010 23:02 pm

trpia aj ine rastliny? obsah co2 je urcovany ako? su dodavane aj makroprvky?
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: Hnednutie a odhnivanie listov po okrajoch

Odoslaťod jankoo » 06 Apr 2010 23:13 pm

azet to patrilo mne?? no nič nepridávam. nič. a odchádza egeria densa rozpadáva sa. Limnophila sessiliflora odpadávajú jej listy.hemigraphis minima . je na obrazku
Prílohy
akva.jpg
Obrázok používateľa
jankoo
 
Príspevky: 330
Obrázky: 16
Založený: 03 Dec 2009 00:53 am
Bydlisko: Dubovec

Re: Hnednutie a odhnivanie listov po okrajoch

Odoslaťod milkott » 07 Apr 2010 07:42 am

co2 nemeriam,ostatne rastliny nemaju taketo priznaky, rastu normalne.na anubiasoch sa mi robia hnede flaky od detritu a riasy
Obrázok používateľa
milkott
 
Príspevky: 148
Obrázky: 37
Založený: 27 Feb 2010 09:39 am
Bydlisko: trnava

Re: Hnednutie a odhnivanie listov po okrajoch

Odoslaťod nostradamus » 12 Apr 2010 18:35 pm

takze dnes som meral a takto my to vyslo..po osobnom teste nehnojit uz pmdd listy prestali opadavat..../hydrophila/

testy my vysli nasledovne : PH 7,6 myslim ze ideal
NO3 sa my konecne zvysilo z 10 na 50mg/l taktiez myslim ze ideal
NO2 okolo 0...ideal...
KH/karbonátovú tvrdosť/ 6 d pre spolocenske akva ideal.... : D
no a aby som nebol az taky dokonaly tak tvrdost vody je GH 21 d co je maxi tvrda voda.....ale zato ja uz nemozem.......ale aj bez testu my po kazdes kvapke na skle ktora ledva po uschnuti ide zoskriabat to bolo viacmenej jasne..!!!




este aby som nezabudol vsetko testy JBL !!! test od rataja a od seri sa my zdal diametralne odlisny......
Obrázok používateľa
nostradamus
 
Príspevky: 86
Obrázky: 0
Založený: 07 Mar 2010 19:22 pm
Bydlisko: Topolcany

Re: Hnednutie a odhnivanie listov po okrajoch

Odoslaťod nostradamus » 12 Apr 2010 19:25 pm

Hygrophila corymbosa tvrdost 2-15 d.....ja mam vyse 21 d ...moze to sposobovat opadavanie listov?..kedze vsetko ostatne mam v norme...?
Obrázok používateľa
nostradamus
 
Príspevky: 86
Obrázky: 0
Založený: 07 Mar 2010 19:22 pm
Bydlisko: Topolcany

Re: Hnednutie a odhnivanie listov po okrajoch

Odoslaťod milkott » 12 Apr 2010 19:47 pm

to no3 by som povedal ze je uz na hrane... je ho tam na moj vkus dost.... vymen vodu
Obrázok používateľa
milkott
 
Príspevky: 148
Obrázky: 37
Založený: 27 Feb 2010 09:39 am
Bydlisko: trnava

Re: Hnednutie a odhnivanie listov po okrajoch

Odoslaťod jankoo » 16 Apr 2010 23:20 pm

čo robí veľmi veľmi tvrdá voda s rastlinami??? napriklad VALISNERIA RUBRA, EGERIA DENSA, HEMIGRAPHIS MINIMA.
Obrázok používateľa
jankoo
 
Príspevky: 330
Obrázky: 16
Založený: 03 Dec 2009 00:53 am
Bydlisko: Dubovec

dierkovane listy POMOOOOC

Odoslaťod HASEMANIA_NANA » 19 Apr 2010 23:39 pm

no tak uz aj ja potrebujem pomoct , idem hned k veci 120 L AQ rastliny rozne,hnojenie MG,CO2,FE , i molibden a Feropol od JBL,No higrofily skoro vsetky druhy dokonca aj niektore criprocoriny maju listy sice zdrave, farbu a tak, krasne asru ale su ako keby ste ich prestrelili brokovnicou, listy maju dierky asi 1mm velke s okrajom do zlta, nic neodhniva ani nepresvita, proste su dierkove ale najhorsie ze vsetky listy aj mlade aj starsie casom proste odpadnu a vyplavaju na hladinu, takze priserny pohlad na to...prosim ak mate skusenost tak mi poradte. voda je 25,5 stupnov, PH pod 6, KH nizke cize voda makka a celkova tvrdost tvrda teda v norme. neviem kde je problem skor to vyzera ako keby za to mohol nejaky parazit alebo tedy choroba nejaka.. vopred dakujem dufam ze ma aspon usmernite rosicku.. :cry:
HASEMANIA_NANA
 

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.