chov gupiek na balkone



Všetko okolo akvarijných rýb

Re: chov gupiek na balkone

Odoslaťod kudrik » 12 Júl 2007 09:05 am

Mate tam aj filtraciu?
Obrázok používateľa
kudrik
 
Príspevky: 150
Obrázky: 55
Založený: 27 Nov 2004 18:40 pm
Bydlisko: Zvolen

Reklama

Re: chov gupiek na balkone

Odoslaťod viti » 12 Júl 2007 14:15 pm

kudrik napísal:Mate tam aj filtraciu?


Nemam. Akvo je hodne zarostle a na hladine je prakticky komplet prikrov plovoucich kytek. Takze zadne problemy, jen obcas doleju vodu .... no a ted ta blba zima :-)
viti
 
Príspevky: 16
Založený: 10 Okt 2006 07:38 am

Re: chov gupiek na balkone

Odoslaťod iwan » 15 Júl 2007 15:09 pm

aj ja som asi pred mesiacom dal do maleho jazierka par mladych mecunov a blackmoly dari sa im skvele vyzeraju spokojne a pekne rastu filtracia tam nieje ziadna len obcas doplnim vyparenu vodu a velmi striedmo prikrmim
Obrázok používateľa
iwan
 
Príspevky: 149
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2007 22:58 pm
Bydlisko: brusno

Re: chov gupiek na balkone

Odoslaťod Jirka Scobak » 15 Júl 2007 15:10 pm

taky jsem dal prebytecne dunajske gupky na balkon - tvari se spokojene.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod SoRex » 21 Okt 2008 22:35 pm

Zpráva pro všechny "pokusníky" i "nevěřící" s balkónovým chovem ryb;
dnes (21.10.2008) jsem se dostal k tomu, abych vylovil svoje "kalfasové" nádrže. Teplota vody už několik týdnů klesala v noci přibližně na 13 °C, přes den už dlouho nevylezla nad 18 °C. Vylovil jsem asi 50 dospělých gupek a mrak mladých, všechny v perfektní kondici a přibližně stejné množství Poeciliopsis prolifica. V květnu (máj) jsem do každého kalfasu dal přesně 10 párů každého druhu.
Rybky jsem vylovil především proto, že v dlouhodobě nízkých večerních teplotách už nepřijímaly potravu a přes den, kdy se teplota alespoň trochu zvedá jsem v práci, takže jsem chtěl zabránit jejich hladovění.
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Odoslaťod formaldehyd » 22 Okt 2008 09:20 am

Rovnaka skusenost s P. prolifica. Nebol som ale taky tvrdas a zlovil som ich uz ku koncu septembra ( uplne vsetky sa zlovit nepodarilo, tak este mozno uvidim...: ( ). Namnozili sa teda poriadne. Naproti tomu Heterandria formosa sa nerozmnozili vobec (mali same pre seba asi 200 l vody, samice boli v case vylovu pochudnute, po presune dovnutra sa rychlo spravili. Nebolo to myslim nizkou teplotou (vzhladom na ich prirodzeny vyskyt aj v miernom pasme), vadilo im zrejme nieco ine. Boli v uplne priezracnej vody s mnozstvom dafnii, kde sa nechcela uchytit ziadna vegetacia. Samci sa samice pokusali oplodnit, zda sa vsak, ze sa im to nedarilo :)
formaldehyd
 
Príspevky: 13
Založený: 29 Máj 2007 16:27 pm

Odoslaťod SoRex » 22 Okt 2008 10:24 am

Heterandria formosa dost špatně prospívá ve velkých nádržích, zvláště, jsou-li hluboké. Ideální je pro ně nádrž do 50 litrů a do 40 cm výšky. Ani dafnie jako krmivo pro ně nejsou vhodné. Jsou dost velké, takže je nejsou schopny spolknout a povětšinou jim olámou jenom tykadla. To rozhodně není žádná nutriční bomba a formosky trpí podvýživou a nerodí. Absolutně nejlepší výsledky jsou v jednodruhových, dobře zarostlých akváriích kolem 30 litrů a pravidelným krmením (alespoň 5x denně).
Před lety jsem je také zkoušel "letnit", ale dopadal jsem podobně jako Ty. Jen jednou jsem je z nouze umístil do lavóru, kde bylo max 10 cm vody, která se extrémně řasila a extrémně přehřívala. Než jsem si to uvědomil, všechny nádherně zesílily, vybarvily se a začaly se množit.
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Odoslaťod formaldehyd » 22 Okt 2008 10:39 am

Info o dafniach som daval na lepsiu ilustraciu podmienok (vela dafnii-priezracna voda), viem ze ich formosky prakticky nezeru. Na druhej strane, podvyzivou urcite netrpeli, v podobnej nadrzi vonku nikdy nemoze byt plankton len monokulturny (sem tam som videl aj cyklopa), nehovoriac o bentose v detrite na dne. Rybky ale v dafniach doslova plavali, mozno ich to stresovalo, takisto aj absencia ukrytov. Buduci rok skusim nieco mensie, kde sa neudrzia dafnie.
formaldehyd
 
Príspevky: 13
Založený: 29 Máj 2007 16:27 pm

Re: chov gupiek na balkone

Odoslaťod Foxinko96 » 03 Apr 2010 17:29 pm

Ked budem mat stale zapnuty ohrievac(50W , 240V) napr. 28 stupnov a bude akva v tieni tak by vtom boli velke teplotne rozdieli?
Akva mam 30 litrov.
Foxinko96
 
Príspevky: 116
Obrázky: 0
Založený: 24 Jan 2010 17:14 pm

Re: chov gupiek na balkone

Odoslaťod Milan666 » 04 Apr 2010 13:30 pm

Podľa mňa to komplikuješ, keď tam dáš ohrievač a zasvieti na to slnko, alebo stačí, že sa ohreje vzduch od slnka a uvaríš ich. Počkaj do mája daj ich do nádoby, (ja ich mám v keramickej nádobe na kvety cca 40l ), nádobu oblož bambusovou rohožou, pre zatienenie, (je tvoja vec do akej výšky), ku rohoži niejaký kvet, konifér a pod. a hotovo.
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: chov gupiek na balkone

Odoslaťod tomas1 » 04 Apr 2010 15:42 pm

a máte tam aj vzduchovanie alebo niečo také?
tomas1
 
Príspevky: 312
Obrázky: 17
Založený: 21 Feb 2010 08:18 am
Bydlisko: bratislava

Re: chov gupiek na balkone

Odoslaťod jiri sajar » 04 Apr 2010 17:39 pm

Pre osvieženie témy ....
prípadní záujemci by mohli okrem gupiek a mečúňov vyskúšať "letnenie v záhradných (rešpektíve balkónových) nádržiach labyrintiek - ja (aj keď to boli moje chlapčenské roky) som spolu s otcom cez leto - obdobie apríl-september chovali konkrétne rájovce v bazéniku školy (oco bol taký polovičný školník)
labyrintky sú svojim pôvodom ryby rýžových políčok s často veľmi kalnou vodou, s veľkým kolísaním teplôt a nízkym obsahom kyslíku vo vode (preto sú to tzv. labyrintky)
rajovci takto chovaní vonku dosahovali obrovských rozmerov, boli nádherne vyfarbené a po jesennom prelovení do pokojového akvária sa zbesilo vytierali a mali fantastické potomstvo.
tak omladina ako aj dospelé kusy, ktoré absolvovali letnú kúru išli na dračku či už u výkupcov v predajniach alebo na burzách....
myslím si že okrem rájovcov by sa takto dali letniť aj colisy či guramy
dávam ale do pozornosti, že ryby, ktoré na takový odchov nie sú zvyknuté je možné dať na "letný byt" až najskôr tak koncom apríla (ak je teplý rok a je potrebné rátať so ztrátami, no prirodzený výber zaistí opravdu životaschopné ryby....
Obrázok používateľa
jiri sajar
 
Príspevky: 720
Obrázky: 77
Založený: 28 Jún 2005 08:28 am
Bydlisko: Bratislava

Re: chov gupiek na balkone

Odoslaťod Milan666 » 04 Apr 2010 18:31 pm

Klobúk dole pred tvojou gramatikou zo slovenčiny. Samozrejme rajovce sú vhodné na chov vonku, no do malých nádrží na balkón nie, oni totiž radi vyskakujú. Kardinálky čínske sú rovnako odolné voči výkyvom teplôt a znášajú chladnú vodu výborne

to tomas1, mám tam čerpadielko poľské, niejaký fan 350, to už aj kvoli mne, neviem sa nabažiť pri rannej káve toho žblnkotu a na nasávaní mám molitán, na ktorý pripevním ricciu a čudoval by si sa aký krásný zelený obláčik vytvorí na hladine, (časom pochopiteľne)
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: chov gupiek na balkone

Odoslaťod Foxinko96 » 04 Apr 2010 19:41 pm

Milan666 napísal:Podľa mňa to komplikuješ, keď tam dáš ohrievač a zasvieti na to slnko, alebo stačí, že sa ohreje vzduch od slnka a uvaríš ich. Počkaj do mája daj ich do nádoby, (ja ich mám v keramickej nádobe na kvety cca 40l ), nádobu oblož bambusovou rohožou, pre zatienenie, (je tvoja vec do akej výšky), ku rohoži niejaký kvet, konifér a pod. a hotovo.


Ja ho dam do rohu tam je celý čas tien...
Len ja sa bojim toho ze keby bol ten ohrievac cely cas pusteny tak by prisiel nedoplatok za elektriku a mama ma zabuije :?
Foxinko96
 
Príspevky: 116
Obrázky: 0
Založený: 24 Jan 2010 17:14 pm

Re: chov gupiek na balkone

Odoslaťod Poly » 04 Apr 2010 20:47 pm

Ked uz, daj tam ohrievac s termostatom a temperuj tu vodu na nejaku rozumnu hodnotu, najnizsiu, aku tie ryby bez ujmy zvladnu. Pri 28°C budu velke straty, kedze rychlost prestupu tepla je priamo umerna rozdielu teplot. Ak sa da, obal to akvarium nejakym izolacnym materialom, ci uz polystyren, molitan, alebo ine. Teoreticky ak by 50W ohrievac isiel 24/7, tak by ti mesacne zozral elektrinu za 5-6 EUR.
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: chov gupiek na balkone

Odoslaťod salonka » 04 Apr 2010 20:52 pm

to čo je za chorý nápad?
Obrázok používateľa
salonka
 
Príspevky: 12
Obrázky: 11
Založený: 07 Mar 2010 22:58 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: chov gupiek na balkone

Odoslaťod vilo » 04 Apr 2010 20:58 pm

jiri sajar napísal:myslím si že okrem rájovcov by sa takto dali letniť aj colisy či guramy


párik rajovcov Macropodus opercularis, čo som v jednej sezóne vysadil koncom jari do jazierka, som aj na jeseň vylovil - boli naozaj krásne "urastené". Vysadené 2 páry Colisa fasciata som odvtedy ale už nevidel :(.
Myslí, že kolizy a guramy sú predsa len o niečo chúlostivejšie vo vzťahu k nízkym teplotám. Možno by sa dali chovať vonku, za predpokladu, že by sa na noc nádrž nejako zakrývala, aby bol do rána pokles teploty miernejší (?)
Obrázok používateľa
vilo
 
Príspevky: 384
Obrázky: 56
Založený: 04 Jan 2007 17:00 pm
Bydlisko: Trnava, Bratislava

Re: chov gupiek na balkone

Odoslaťod jiri sajar » 04 Apr 2010 22:43 pm

vilo napísal:
jiri sajar napísal:myslím si že okrem rájovcov by sa takto dali letniť aj colisy či guramy


párik rajovcov Macropodus opercularis, čo som v jednej sezóne vysadil koncom jari do jazierka, som aj na jeseň vylovil - boli naozaj krásne "urastené". Vysadené 2 páry Colisa fasciata som odvtedy ale už nevidel :(.
Myslí, že kolizy a guramy sú predsa len o niečo chúlostivejšie vo vzťahu k nízkym teplotám. Možno by sa dali chovať vonku, za predpokladu, že by sa na noc nádrž nejako zakrývala, aby bol do rána pokles teploty miernejší (?)


otázka je, či tie colisy boli v rovnakej nádrži ako rajovci... ak áno nečuduj sa že si ich nenašiel, rajovci sa určite postarali .... prirodzene že ich strata mohla mať za príčinu aj ich chúlostivosť, to nepopieram...
Obrázok používateľa
jiri sajar
 
Príspevky: 720
Obrázky: 77
Založený: 28 Jún 2005 08:28 am
Bydlisko: Bratislava

Re: chov gupiek na balkone

Odoslaťod vilo » 04 Apr 2010 23:05 pm

jiri sajar: rajovce a kolizy som vysádzal v iných rokoch, neboli spolu (to som mal napísať, ...moja chyba). Ale osobne si myslím, že aj keby boli spolu, určite by ich rajovce nevybili. M. opercularis, čo som choval (viac krát) neboli nikdy extrémne agresívne, práve naopak: u kolíz (C.fasciata) a gurám (T.trichopterus) som pozoroval väčšiu agresivitu. Navyše, v jazierku dlhom cca 3,5 m a širokom cca 2 m by podľa mňa nejaká vražda nehrozila.
Obrázok používateľa
vilo
 
Príspevky: 384
Obrázky: 56
Založený: 04 Jan 2007 17:00 pm
Bydlisko: Trnava, Bratislava

Re: chov gupiek na balkone

Odoslaťod lukáš » 04 Apr 2010 23:38 pm

jiri sajar napísal:Pre osvieženie témy ....
prípadní záujemci by mohli okrem gupiek a mečúňov vyskúšať "letnenie v záhradných (rešpektíve balkónových) nádržiach labyrintiek


Presne take osviezenie napadlo aj mne. Takze uz otuzujem a pripravujem na novu "zahradkarsku" sezonu vysadok Osphronemus goramy a 2 druhov tilapii (+ ako vzdy Poecilia reticulata a Xiphophorus helleri)
Obrázok používateľa
lukáš
 
Príspevky: 218
Obrázky: 1
Založený: 07 Okt 2005 17:09 pm
Bydlisko: SC

Re: chov gupiek na balkone

Odoslaťod jiri sajar » 05 Apr 2010 11:20 am

for VILO -
prirodzene, ťažko posúdim prečo colisy neprežili, tých premenných je veľmi veľa ... určite však veľký podiel na tom či ryba úspešne prežije v bazénových podmienkach je jej odolnosť - neviem koľko rokov dozadu si to skúšal, no v dnešných pomeroch je veľmi veľa druhov rýb prešlachtených a oveľa chúlostivejších ako za čas mojej mladosti - ako príklad môžem uviesť, že "bežné druhy" rýb - gubky, mečúne, niektoré tetrovité, skaláre apod sa v čase mojej puberty chovali v akvariách bez kúrenia a teplota vody v nádrži kopírovala teplotu miestnosti - dnes to nie je myslitelné
for LUKÁŠ -
dúfam že sa potom pochváliš ako sa jednotlivé druhy rýb osvedčili aj keď výsledok nebude pozitívny ... prvé čo ma zaujíma je či jednotlivé druhy budú v spoločnej nádrži alebo každé osve....
Obrázok používateľa
jiri sajar
 
Príspevky: 720
Obrázky: 77
Založený: 28 Jún 2005 08:28 am
Bydlisko: Bratislava

Re: chov gupiek na balkone

Odoslaťod vilo » 05 Apr 2010 14:24 pm

jiri sajar: úplný súhlas - dnešné ryby sú naozaj oproti minulosti schúlostivelé, ohrievač sa stal takmer "nepostrádatelnou" súčasťou vybavenia akvárií (len tak bokom - zažil som, ako predajca v akva-obchode dával začiatočníčke kupujúcej karasa!! okrem 20 l akvária, strku, filtra,... a "nutných serepetičiek" aj ohrievač !!....pre zisk niekto spraví naozaj všetko).
ja osobne používam v akváriách ohrievače len málokedy
už som to myslím písal inde, ale zopakujem sa :) : mrenky ružové (P.conchonius, normálna aj žltá forma) som vychytával minulý rok z jazierka v čase, keď už nadránom hladina zamŕzala, a v pohode to prežili, plávajú mi dodnes niektoré z nich v akváriu. Cichlidy Hemichromis lifalili žili v pohode po výlove z 11-12 C vody, podobne napr. Xiphophorus helleri, X. variatus, Puntius "odessa", Macropodus opercularis, Brachydanio rerio, Tanichthys albonubes (chované v 1 jazierku počas minulých 4 rokov, vždy 2-3 druhy za sezónu).
Myslím si ale, že nízku teplotu dokážu prežiť takéto rybky len za predpokladu, že ide o krátkodobé pôsobenie, resp. počas dňa sa teplota aj zvyšuje. Udávaná teplota bola meraná väčšinou ráno, čiže ju treba chápať ako minimálnu dennú teplotu vody.
Obrázok používateľa
vilo
 
Príspevky: 384
Obrázky: 56
Založený: 04 Jan 2007 17:00 pm
Bydlisko: Trnava, Bratislava

Re: chov gupiek na balkone

Odoslaťod jiri sajar » 05 Apr 2010 15:00 pm

ja si naopak myslím, že jazierko (zdôrazňujem jazierko!!! nie nejaká nádržka na balkóne) má vzhľadom na svoj obsah vody a skutočnosť, že je zahlbené v pôde obrovskú tepelnú zotrvačnosť, a teplotné výkyvy sú tam rozložené do pomerne dlhého časového obdobia ako napr. sklenená nádrž na nechránenom balkóne...
preto sa ryby oveľa ľahšie prispôsobia aj pomerne hlbokému (no postupnému) poklesu teploty v jazierku (opäť pre laikov zdôrazňujem, že hovoríme o rybách, ktoré sú na takýto odchov aklimatizované)
taktiež nepredpokladám, že si ryby po výlove z jazierka hneď "nebachol" do izbového akvária so štandardnou izbovou teplotou
možno by si mohol spomenúť aký obsah má spomenuté jazierko - odhadom - a akú má hĺbku, lebo mláčku o priemernej hĺbke 10-20 cm určite nemožno nazvať jazierkom...
Obrázok používateľa
jiri sajar
 
Príspevky: 720
Obrázky: 77
Založený: 28 Jún 2005 08:28 am
Bydlisko: Bratislava

Re: chov gupiek na balkone

Odoslaťod vilo » 05 Apr 2010 15:42 pm

...jasné, že ryby hneď po výlove nehádžem do normálneho akvária :). 1-3 dni sú ešte v pôvodne vode, v chladnejšom prostredí, takže voda sa oteplí maximálne o 5-6 stupňov. potom idú do akvária, vody sa zmiešajú.
objem jazierka neviem ani približne (ak poviem, že má určite "pár kubíkov" je to príliš hrubý a málohovoriaci odhad :( ). rozmery na dĺžku a šírku sú asi 3,5 x 2 m, v najhlbšej časti má asi 70-80 cm.
...a máš pravdu, porovnávať to s balkónovým chovom je trochu nemiestne, preto začína asi byť táto diskusia dosť OT, keďže nesie nadpis "chov gupiek na balkóne"
Obrázok používateľa
vilo
 
Príspevky: 384
Obrázky: 56
Založený: 04 Jan 2007 17:00 pm
Bydlisko: Trnava, Bratislava

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.