Moje nove akvarium+mastny povlak na hladine



Všetko okolo cichlíd z jazier Malawi, Tanganika, Victoria....

Re: Moje nove akvarium+mastny povlak na hladine

Odoslaťod Peter » 15 Feb 2004 09:50 am

No a este by to mohlo byt z ruk (ruky su furt mastne), ak ich clovek pricasto pcha do akvaria. :roll:
Peter
 
Príspevky: 470
Obrázky: 23
Založený: 29 Nov 2002 23:37 pm

Reklama

Re: Moje nove akvarium+mastny povlak na hladine

Odoslaťod roox » 16 Feb 2004 23:43 pm

No musim taky neco pridat k tematu. Masty povlak mam na akva uz asi mesic, akva je 1rok stare a povlak nemizi... ja ho zatim ignoruji, ale nadseny z nej nejsem. Asi vyzkousim vice cerit hladinu.

Vliv mastnoty rukou vylucuji.. stejnejma rukama se racham i v druhym akvarku, kde povlak neni :)
Obrázok používateľa
roox
 
Príspevky: 312
Obrázky: 32
Založený: 14 Júl 2003 21:45 pm
Bydlisko: CR, Brno

Re: Moje nove akvarium+mastny povlak na hladine

Odoslaťod Peter » 15 Mar 2004 23:21 pm

Takze pre tyzdnom som sa chystal vymenit cast vody v akvariu. Napustil som do kybla a nechal cez noc odlezat. Lenze na druhy den nebol cas, a cez tyzden sa vraciam dost neskoro, tak som chcel vymenit vodu tento tyzden. Pozeram na kybel s vodou a na jej povrchu bol mastny flak. Z toho plynie ponaucenie: Bud tam nieco napadalo zo vzduchu alebo je to v tej vode a nieco sa z toho "luhuje", pricina asi nie je v akvariu. Moze byt voda z vodovodu mastnejsia? Obsahuje nieco take? Mastnost vody v akvariu sa predsa nemeria... ci da sa? :?:
Peter
 
Príspevky: 470
Obrázky: 23
Založený: 29 Nov 2002 23:37 pm

Re: Moje nove akvarium+mastny povlak na hladine

Odoslaťod bolek » 16 Mar 2004 08:46 am

podobnú skúsenoť mám aj ja..... a to priamo po napustení vody do vedra a po asi 1/2 hodinovom odstátí
Obrázok používateľa
bolek
 
Príspevky: 402
Obrázky: 10
Založený: 18 Jún 2003 09:43 am
Bydlisko: BA

Re: Moje nove akvarium+mastny povlak na hladine

Odoslaťod Stuka » 22 Mar 2004 11:46 am

tak musim na tuto temu prispiet aj ja...sice mam novo zalozene akvarium, ale ziadny povlak som tam nemal prvy tyzden vobec nic voda bola uplne cista. Teraz som si kupil 3x Vallisneria americana (gigantea) zasadil a co nevidim dalsi den je na hladine mastny flak rovnaky ako je na caji. Mozno ze to vypustaju niekore rastliny ako pisal tuto uz niekto predomnou.
Stuka
 
Príspevky: 444
Obrázky: 15
Založený: 11 Mar 2004 03:47 am
Bydlisko: Galanta

Re: Moje nove akvarium+mastny povlak na hladine

Odoslaťod Raviolka » 22 Mar 2004 13:38 pm

Já taky bojuju s "mastným" povlakem na hladině, ale nemyslím si, že je opravdu mastný. Připomíná nápadně sraženinu na čaji (jak tu někteří už zmiňovali), která je problémem ve městech s hodně tvrdou vodou. Protože i tady v BA je voda tvrdá, zkouším jí do akvária dolévat po převaření - vzhledem k trochu "polním" podmínkám ji převařuju ve varné konvici a potom nechám vychladnout ve velkém hrnku. (Přiznávám, že při 250l akváriu to jde pomalu :lol: ) Zkouším to teď pár dní, ale občas jsem zapomněla vodu hned přelít do hrnku a potom jsem v konvici na vychladlé vodě našla úplně stejný povlak, jako je v akváriu. No a už se blíží pointa: podle mě jsou to vysrážené krystalky vápenatých solí :!:
Celkem to dává smysl, protože píšete o souvislosti s CO2 nebo množstvím rostlin. Při vzniku povlaku dochází vlastně k přechodnému snížení tvrdosti vody (přechodnému proto, že se krystalky zase můžou rozpustit, pokud je tam necháme). Zabránit tvorbě povlaku se dá používáním měkké vody, nebo úpravou pH...

Netvrdím, že je tohle ta správná odpověď, zkuste to porovnat s vašimi poznatky a snad se něčeho dobereme... :wink:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Moje nove akvarium+mastny povlak na hladine

Odoslaťod Peter » 22 Mar 2004 19:56 pm

Raviolka napísal: Při vzniku povlaku dochází vlastně k přechodnému snížení tvrdosti vody (přechodnému proto, že se krystalky zase můžou rozpustit, pokud je tam necháme). Zabránit tvorbě povlaku se dá používáním měkké vody, nebo úpravou pH...


Mohlo by to znamenat, ze ak mam mastny povlak, tak mam pod nim v akvariu mekksiu vodu? U nas je tiez hrozne tvrda voda a to by mohlo znamenat, ze sa s tym akvarium nejakym mechanizmom vysporiadava? Vlastne by sa to mohlo chapat aj ako pozitivny znak... :shock: Nemohol by niekto, nejaky chemik analyzovat, z coho sa vlastne ta skvrna sklada? Mohla by to byt reakcia niektorych rastlin na tvrdu vodu?
Od zaciatku vyslovujem podozrenie, ze to nie je mastna, ale je to taky prakticky nazov :)
Peter
 
Príspevky: 470
Obrázky: 23
Založený: 29 Nov 2002 23:37 pm

Re: Moje nove akvarium+mastny povlak na hladine

Odoslaťod Raviolka » 23 Mar 2004 13:18 pm

Nejde o reakci rostlin nebo akvária na tvrdost vody, je to vlastně vedlejší důsledek pochodů, ke kterým ve vodě dochází. V té tvojí vodě máš vždycky nějaké množství rozpuštěných vápenatých (a hořečnatých) solí, které tvoří přechodnou tvrdost. Jejich množství není ale pořád stejné, dodáváš je s novou vodou, srážejí se při odpařování vody a činností rostlin, mohou se rozpouštět z vápenitého štěrku atd. Pokud vzroste pH (z jakýchkoliv důvodů, nejčastěji poklesem koncentrace CO2 činností rostlin), voda je méně "kyselinou" a tím menší má schopnost vápenaté soli rozpouštět... no a ty přebytečné se potom vysráží.
Takže podle mě ten povlak není nijak pozitivní, sice to znamená snížení přechodné tvrdosti vody, ale na druhou stranu může indikovat nedostatek CO2 / resp. vysoké pH (CO2 při umělém dosycování může být OK). Sám o sobě ale není nijak závadný.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Moje nove akvarium+mastny povlak na hladine

Odoslaťod Peter » 23 Mar 2004 21:11 pm

To by asi sedelo, moje pH sa pohybuje okolo 8 - 8,5. :( Momentalne ale povlak nemam (pH som nemeral). Cez vikend som vyplel zahradku, lebo valisnerie sa mi mnozia ako dive, aj tam kde by nemuseli. Uvidim, ci sa povlak vytvori. Ty velmi mudry clovek... :shock: Konecne odpoved, ktora ma uspokojila, dakujem.... :roll:
Peter
 
Príspevky: 470
Obrázky: 23
Založený: 29 Nov 2002 23:37 pm

Predchádzajúca

Naspäť na Africké cichlidy

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.