LED osvetlenie



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod arowana » 05 Apr 2010 23:38 pm

Ja mám celkom dobrú skúsenosť s obdobnými modelmi

http://www.enel-x.sk/index.php?page=sho ... &Itemid=62

a ani rastliny sa nesťažujú / použité v miničkách /.

Rovnako dobrú skúsenosť mám aj s LED pásmi

http://www.enel-x.sk/index.php?page=sho ... &Itemid=62

ale dnes sa tieto svetelné zdroje dajú kúpiť našťastie za podstatne lepšiu cenu, ako na uvedenom shope.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Reklama

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod eminence » 06 Apr 2010 09:39 am

chcem sa opytat, lebo som hladal a nikde som nenasiel, ci existuju aj 107 cm T8 ledkove trubice ?
eminence
 
Príspevky: 272
Obrázky: 14
Založený: 29 Máj 2009 19:44 pm

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod budulinecek » 06 Apr 2010 09:56 am

Tak tuhle délku jsem nikde neviděl.
Ale tahle nestandardní délka by se dala řešit pomocí pásku, který si můžeš připravit libovolné délky. Podívej na druhý odkaz od Arowany na začátku této stránky.....

Začínám si u svého budoucího akva pěně vymýšlet. Možná by bylo pěkné použít právě jeden zmíněný pásek k nasvícení akva a doplnit ho nějakou bodovkou a tím i světelně zvýraznit určitou část akva ....
koukám že budu muset hooodně ještě přemýšlet. Možná si k tomu založím i téma v akváriích. Třeba se nějaké dobré návrhy sejdou ....
budulinecek
 
Príspevky: 352
Obrázky: 28
Založený: 25 Feb 2007 14:01 pm
Bydlisko: Krkonoše

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod roberto33 » 06 Apr 2010 11:14 am

Arowana mohol by si mi prosím ťa poslať na mail alebo do SS link kde zohnať tie LED Hi Power pásy s čo najviac lumenov ak Ti to nerobí problém, nakoľko som nenašiel nič seriózne okrem KAKI
Obrázok používateľa
roberto33
 
Príspevky: 229
Obrázky: 42
Založený: 19 Mar 2008 12:45 pm
Bydlisko: Majerovce

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod arowana » 06 Apr 2010 12:38 pm

roberto33 napísal:Arowana mohol by si mi prosím ťa poslať na mail alebo do SS link kde zohnať tie LED Hi Power pásy s čo najviac lumenov ak Ti to nerobí problém, nakoľko som nenašiel nič seriózne okrem KAKI

Na to ti nahodím odpoveď priamo.
Nakupujem ich v prípade požiadavky zo zahraničných veľkoobchodov, kde je však tiež čiastočne limitovaný min.odber, teda asi ako malospotrebiteľ neuspeješ. :(
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod roberto33 » 06 Apr 2010 13:38 pm

Joj tak mi neostáva len hľadať tú na Slovensku tak aj tak díkes za ochotu...
Obrázok používateľa
roberto33
 
Príspevky: 229
Obrázky: 42
Založený: 19 Mar 2008 12:45 pm
Bydlisko: Majerovce

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod budulinecek » 06 Apr 2010 21:38 pm

Stále s tím bojuju, ale pomalu se přikláním k tomu že půjdu do 1 LED trubice a k tomu nějakou silnější LED bodovkou zkusím nasvítit část akva - mohlo by to vypadat pěkně.

Ještě mě ale napadla jedna věc a nikde jsem nepřišel na to, jak to je:

- klasická trubice má 4 vývody a jejich zapojení je jasné a mockrát probírané ať už s připojením na tlumivku a startér nebo připojení na elektronický předřadník

- jak je to ale s LED trubicí, když se připojuje do klasické patice pro T8 zářivky, tzn. má také 4 vývody, ale kam s nimi když se má připojit na přímo na 230? Všude u těchto trubic píší že se musí vyřadit z obvodu tlumivka a startér, ale to je mám jen vypojit a místo nich udělat přímé propojení? Tzn. po vyřazení startéru dojde k propojení jednoho z vývodů mezi oběma konci?
Nebo se to zapojuje ještě jinak? Dioda přímo na AC zdroj je stejně nesmysl, ta funguje jen na DC, takže v té LED trubici je stejně nějaká elektronika.
Jak je to tedy s tím zapojením? Díky ....

Obrázek klasického zapojení jsem si půjčil na serveru elektrika.cz
Obrázok
budulinecek
 
Príspevky: 352
Obrázky: 28
Založený: 25 Feb 2007 14:01 pm
Bydlisko: Krkonoše

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod arowana » 06 Apr 2010 23:10 pm

Budulinecek, nad tým som sa pravdupovediac nezamyslel, nakoľko tieto typy LED trubíc neužívam.
Vyradením štartéra v podstate ostane uzavretý el. okruh a diódy sú zapojené asi sériovo, aby pri súčte napätia, dostala každá dióda patrične správne prúdové napätie, v závislosti od daného typu LED diódy.
Môžem sa však aj mýliť...
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod raki » 07 Apr 2010 22:01 pm

budulinecek napísal:- jak je to ale s LED trubicí, když se připojuje do klasické patice pro T8 zářivky, tzn. má také 4 vývody, ale kam s nimi když se má připojit na přímo na 230? Všude u těchto trubic píší že se musí vyřadit z obvodu tlumivka a startér, ale to je mám jen vypojit a místo nich udělat přímé propojení? Tzn. po vyřazení startéru dojde k propojení jednoho z vývodů mezi oběma konci?


Tak co ja viem, starter /2/ sa vyberie, tlmivka /3/ sa prepoji - obíde. Kondenzator /4/ tam mozes ponechat, pripadne vybrat.
raki
 
Príspevky: 53
Obrázky: 1
Založený: 17 Nov 2006 13:03 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod Ajven » 07 Apr 2010 22:17 pm

tak, tak, starter vybrat a tlmivku vyskratovat
Prílohy
magnetic_ballast.jpg
Obrázok používateľa
Ajven
 
Príspevky: 1024
Obrázky: 63
Založený: 20 Mar 2007 16:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod budulinecek » 08 Apr 2010 07:26 am

Díky za odpovědi, ale asi to bude záležet od výrobce jak jsou trubice udělané. U jednoho typu jsem nakonec vypátral, že se mají oba vývody trubice v patici ještě propojit. Zde je odkaz na PDF dokument se schematem: http://www.led-zarovky-zarivky.cz/produ ... p?did=1799
budulinecek
 
Príspevky: 352
Obrázky: 28
Založený: 25 Feb 2007 14:01 pm
Bydlisko: Krkonoše

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod Giftzahn » 08 Apr 2010 08:05 am

pre vsetkych LED chtivich ...zaujimavy PDF dokument http://www.led-tech.de/en/Circuit-Boards_DB-111.pdf firmy LED-TECH http://www.led-tech.de/ z nemecka

.... a akva svetlo postavene na produktoch fy. LED-TECH - seoul p4 (CRI 93) ... njn, mozno niekomu posluzi ako inspiracia aj:

http://www.flowgrow.de/aquarienvorstellungen/nano-wandaquarium-t5562-45.html

Obrázok
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod roberto33 » 08 Apr 2010 11:50 am

Giftzahn tka toto vyzerá veľmi bombovo a super-tie kolieska sú určite na chladenie extrémne výkonných LED aspoň tak som to pochopil z tých obrázkov.ešte By to chcelo zistiť tie lumeny nakoľko nikde som sa nedočítal. Aj preto váham ešte nad tými Led pásmi nakoľko sú málo lumenové len 820 a T5 má skoro 3700lm tak si myslím ,že by mi rastliny živorili...
Obrázok používateľa
roberto33
 
Príspevky: 229
Obrázky: 42
Založený: 19 Mar 2008 12:45 pm
Bydlisko: Majerovce

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod Giftzahn » 08 Apr 2010 12:34 pm

roberto33 napísal:Giftzahn tka toto vyzerá veľmi bombovo a super-tie kolieska sú určite na chladenie extrémne výkonných LED aspoň tak som to pochopil z tých obrázkov.ešte By to chcelo zistiť tie lumeny nakoľko nikde som sa nedočítal. Aj preto váham ešte nad tými Led pásmi nakoľko sú málo lumenové len 820 a T5 má skoro 3700lm tak si myslím ,že by mi rastliny živorili...



njn, nie nutne napr. LEDky typu EdiPower 5W,10W,15W a 20W LED myslim ze je to najsilnesie co som u tej firmy v ponuke nasiel budu v pohode ... cize co sa tyka Lumenov: u 20 W Cool white to je min. 725 lumen ... typicky 1200 lumen .... u 20 W Warm white to je min. 630 lumen a typicky 900 lumen .... nebude to take strasne ..... treba si kuknut datasheet a hned vies na com si teda na akych lumenoch :wink:

Obrázok

njn, po takejto 10W, 15W alebo 20W LED uz dlhsie pokukujem .... na 12L, 16L, 20L minicka by bola ako stvorena .... :mrgreen: a inak ak sa pozres http://www.flowgrow.de/aquarienvorstell ... 62-45.html tak aj narocnejsie rastlinky ficia pod tymto svetlom .... dokonca typek pouzil slabsiu variantu LEDiek :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod roberto33 » 08 Apr 2010 14:57 pm

ešte jedna malá blbá otázka Giftzahn čo je to ten datasheet? no ak by som mal brať tú 20w tak na koľko kusov by dokázala nahradiť 120cm trubicu?
Obrázok používateľa
roberto33
 
Príspevky: 229
Obrázky: 42
Založený: 19 Mar 2008 12:45 pm
Bydlisko: Majerovce

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod budulinecek » 08 Apr 2010 16:16 pm

Ty světelné výkony mě u těch ledek na německém webu docela dostaly. Vůbec jsem netušil že už to je až tak daleko.
Jen ty ceny by mohly být trošku níže.

roberto33: pokud se budeme bavit jen o trubicích klasických zářivek a jejich náhradnících LED trubicích tak s tou svítivostí to není tak jednoznačné ... podívej se na první stránku tohoto tématu, tam je výpočtem dokázáno, že i 1500lm klasická zářivka může mít stejně kvalitní náhradu v LED zářivce s 1000lm (čísla jsem teď střelil od boku pro ilustraci tak je nebrat vážně ale číst první stranu tématu)
budulinecek
 
Príspevky: 352
Obrázky: 28
Založený: 25 Feb 2007 14:01 pm
Bydlisko: Krkonoše

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod Giftzahn » 08 Apr 2010 19:59 pm

@budulinecek : jj, mna tiez ... celkom slusny pokrok ... zacal som tuto tematiku trochu viacej sledovat po tom co som si minuly rok precital v Nemeckom DATZ vyborny clanok ohladne pouzitia LED technologie pre morsku a sladkovodnu akvaristiku .... :wink: njn, ceny su predsa este len dost "mastne" ... ale casom sa to "utrasie" ....

ono momentalne ak by som vzal cez net tu 20W LEDku pre svoje minicko .... 20W LED - 29,90 EUR, hlinikovy chladic - cca. 5,- EUR, teplovodiva lepkava paska 0,50 EUR, nejaky ventilator na chladenie povedzme ze cca. 5,- EUR a nejaky ten vhodny zdroj cca. od 7,- EUR ... cize quanta costa je to "by ocko " do 50,- EUR co je priblizne o 17,- az 20 EUR viacej ako napr. Dennerle Nano Light .... cize momentalne stale este len poskulujem a rozmyslam ci sa do toho pustit..... :wink:

ono na druhej strane chladic mozem vziat zo stareho CPU (tucny medeny blok aj s ventilatorom) , zdroj by sa tiez niekde nasiel to iste plati aj o teplovodivej lepkavej paske ... cize stacilo by len tu LEDku kupit ... :mrgreen:

@robeto33: Datasheet alebo Data Sheet alebo aj Spec.Sheet je dokument, katalogovy list atd. ktorý sumarizuje technické vlastnosti, parametre, pripadne jednotlive casti s ktorych sa vyrobok,suciastka sklada atd. cize nejaka ta technicka dokumentacia ..... pokial ma moja chaba pamat neklame ... poprosim nebrat to ako definiciu skor ako informaciu :wink:

inak wikipedia ma k teme Datasheet aj nejkau tu fesnu definiciu, poucku skladom .... : http://en.wikipedia.org/wiki/Datasheet
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod roberto33 » 08 Apr 2010 20:45 pm

díkes moc velicekrát Giftzahn veľmi si mi pomohol a som opäť múdrejší...
Obrázok používateľa
roberto33
 
Príspevky: 229
Obrázky: 42
Založený: 19 Mar 2008 12:45 pm
Bydlisko: Majerovce

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod budulinecek » 08 Apr 2010 21:11 pm

Giftzahn: moje předchozí odpověď byla na první dotaz od roberto33 :) jen na vysvětlenou. Když dáváš takové odkazy tak je mě jasné že už se tím trochu budeš zabývat :)
Jinak co se ceny osvětlení týče tak ono se musí počítat i trochu s delší životností a pak se náklady srovnají a dokonce se i časem uspoří.
Moje úvaha je v této tabulce:
Obrázok
Takto vyhrává LED trubice, protože k novému akva musím pořídit celé osvětlení. Dále jde o to, že to nové osvětlení vydrží asi víc jak 50000hodin. I tak ale úspora na energii je taková, že mě zaplatí po 50000 hodinách nákup těch samých LED a ještě zbyde.
Těch 50000 hodin by u akva mělo být víc jak 10let. Za tu dobu půjde cena elektřiny určitě nahoru - opět větší prospěch LED a zároveň pokud se tato technologie dál rozšíří, tak i pořizovací náklady by měli jít za LED dolů.
Pokud ale někdo chce stávající osvětlení vyměnit za LED trubice tak zde se to spíše ještě nevyplatí, nebo je to na hraně (lze dopočítat z mé tabulky).
Pokud jsem něco udělal špatně tak samozřejmě na to upozorněte. Třeba si to moc zjednodušuji, ale jednoduché věci mám rád :)
Jinak srovnával jsem konkrétně tyto výrobky:
http://www.nasezahrady.cz/To4451/osvetl ... -20r-76-cm
http://www.i4wifi.cz/Default.asp?cls=st ... 9-w-230-v-

Takže ekonomicky to vypadá jednoznačně pro LED.
Podle toho co jsem tu četl by mě LED trubice co jsem si vybral (viz. druhý odkaz) měly bez problémů dostatečně svítit nad 54L akva i na náročnější rostliny na světlo (Rotala walichii, Eleocharis, Pogostemon, Blyxa). Tedy nahradit 2x18W klasických T8 trubic.
Souhlasíte s tím? Nebo jsem to někde přestřelil :| a pak mě z toho možná :dead: a koupím ty T8 :idea:
budulinecek
 
Príspevky: 352
Obrázky: 28
Založený: 25 Feb 2007 14:01 pm
Bydlisko: Krkonoše

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod roberto33 » 08 Apr 2010 21:44 pm

Ja ešte tiež nie som na 100% rozhodnutý či vymením svoje T5 4x54W 865 za 4 LED trubice 120cm alebo za LED HI POWER pásy, ide mi hlavne aj o úsporu ale aj to svetelný tok a tých 1200lm pri LED pásom nevime či mi to bude postačovať...
Obrázok používateľa
roberto33
 
Príspevky: 229
Obrázky: 42
Založený: 19 Mar 2008 12:45 pm
Bydlisko: Majerovce

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod Giftzahn » 08 Apr 2010 22:32 pm

@budulinecek: jj, tak nejak co sa tyka tej tvojej tabulky by som uvazoval aj ja ... cize urcite LEDky maju buducnost a samozrejme ze udavana zivotnost 50.000 hodin/10 rokov je fajn ale obavam sa ci su to udaje nazbierane v nejakych laboratornych podmienkach alebo uvadzane v DataSheete vyrobcu pridadne WhitePaper vyrobcu ... alebo marketingovy tah predajcu :twisted: .... ale aj keby "slapali" len polovicku odhadovanej doby je to fajn ....

... plus samozrejme vsetky High Power LEDky sa hreju a to poriadne ... cize vsetky riesenia resp. drviva vacsina rata s montazou na nejaky hlinikovy blok + tepelne vodiva paska, pasta atd. pripadne chladenie ventilatorom ... cize prehriatie je pre LEDky ista smrt ... (vyrobcovia dokoca uvadzaju max. dovolenu teplotu substratu, max.teplotu pri pajkovani, odporucenu tepelnu vodivost chladiceho bloku, tepelne vodivej pasky, pasty atd.) :( t..... a taktiez zvysena vlhkost im nerobi zrovna dobre ... sak budu vysiet nad akvarkom :(

njn, osobne sa priklanam k pouzitiu High Power LEDiek z dovodu "vhodneho" svetelneho toku 1200 lumen az 1480 lumen podla typu .....

cele to vsak ma aj nevyhody ako napr. pri High Power LEDkach je max. dovolena prevadzkova teplota 85C pri relativnej vlhkosti 85% ... teda treba usilovne chladit a pri takychto podmienkach je zivotnost HIghPower LEDiek okolo 1.000 hod /cca.41 dni ... takze ak chcem s takychto LEDiek "vyzmykat" vyssiu zivotnost musim sa dostat pod uvadzanu max.teplotu, relativnu vlhkost ..... u White High Power LEDkach (6500K) sa moze (a nemusi) uz po 1000 hod /cca. 41 dni realnej prevadzky objavit posun od bielej smerom k modrej farbe svetla ako uvadza sam vyrobca .... a ine "detske nemoci" High Power LEDiek ...

ale aj napriek tomu LED technologii patri urcite buducnost .... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod budulinecek » 09 Apr 2010 08:17 am

Jo to je taky pravda že ta životnost je ve hvězdách, jestli si prodejci jen lžou do kapsy aby prodali a nebo je opravdu taková. Už proto mě zaujala nabídka té firmy i4wifi, protože na ty LED trubice dává 5let záruku. Tedy aspoň to tam píší :)

Co se týče toho přehřívání a co jsem si o těch trubicích zjišťoval všeobecně, tak většinou právě horní část trubice je tvořena hliníkovým chladičem. Myslím si že by to mělo být u kompletní trubice už ošetřená tak, aby opravdu něco vydržela. Něco jiného by bylo, kdybych si bastlil takové osvětlení sám, tak jako to je na těch německých stránkách. Byť to vypadá jednoduše tak bych se do toho nepustil právě kvůli tomu chlazení. Když nedodržím provozní parametry u zakoupené výkonové LED, tak mě to na záruku nikdo zpět nevezme, ale u kompletu by to mělo být zařízené výrobcem.

Právě při hledání výkonových LED jsem narazil na takové světelné výkony, že jsem se zprvu divil proč ty trubice dělají s tak malým světelným tokem, ale je to jasné - zatím nejsou výrobci podle mě schopni zajistit dostatečné chlazení tak, aby ty nejvýkonnější LED mohli do trubice zabudovat.

Další věc která mě u chlazení pomůže je ta, že trubice se mě líbí tak jak jsou (uvidím ještě na živo) a tak nepředpokládám jejich zabudování do uzavřeného prostoru, ale budou volně zavěšeny nad akváriem, takže případné teplo z nich bude mít dost prostoru kam odejít.
budulinecek
 
Príspevky: 352
Obrázky: 28
Založený: 25 Feb 2007 14:01 pm
Bydlisko: Krkonoše

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod arowana » 09 Apr 2010 13:17 pm

A čo tak niečo také ?

Kód: Vybrať všetko
http://www.shopakva.sk/led-osvetlenie-akvaria-50cm-60xled-6500-p-2810.html
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod roberto33 » 09 Apr 2010 13:47 pm

Tak na to prvé som myslel aj ja ale po rozhovore s pánom Ing. Vladom Burešom som od toho upustil nakoľko je to len 170lm a je to minimum a je to dosť drahé a málo efektívne aj keď je to na začiatok dobrý pokus od shopakva
Obrázok používateľa
roberto33
 
Príspevky: 229
Obrázky: 42
Založený: 19 Mar 2008 12:45 pm
Bydlisko: Majerovce

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.