chov gupiek na balkone



Všetko okolo akvarijných rýb

Re: chov gupiek na balkone

Odoslaťod Foxinko96 » 05 Apr 2010 15:50 pm

Poly napísal:Ked uz, daj tam ohrievac s termostatom a temperuj tu vodu na nejaku rozumnu hodnotu, najnizsiu, aku tie ryby bez ujmy zvladnu. Pri 28°C budu velke straty, kedze rychlost prestupu tepla je priamo umerna rozdielu teplot. Ak sa da, obal to akvarium nejakym izolacnym materialom, ci uz polystyren, molitan, alebo ine. Teoreticky ak by 50W ohrievac isiel 24/7, tak by ti mesacne zozral elektrinu za 5-6 EUR.

Spravim asi s polystyrenu taky kryt ... bez spodku . Ked bude vecer tak nasadim na akvarko .
Foxinko96
 
Príspevky: 116
Obrázky: 0
Založený: 24 Jan 2010 17:14 pm

Reklama

Re: chov gupiek na balkone

Odoslaťod jiri sajar » 05 Apr 2010 16:18 pm

for vilo
jasne, išlo mi len o potvrdenie, že nejde o nejaké plivátko ale o nádrž niekoľko 100 a viac litrov
pre ostatných -
nemyslíte si že ak do nádrže na balkóne dáte ohrievač bude to len ďalšie izbové akva s regulovanou teplotou ?!?
už to nebude prírodou (vonkajšími podmienkami ovplyvnené) prostredie pre ryby, ktoré ich bude stimulovať k otužilosti, k inému spôsobu metabolizmu a de-facto sa odkloníte od pôvodného cieľa?!? .... už len zostáva aby ste začali riešiť zabezpečenie umelého osvetlenia, spektrum použitých zdrojov svetla, dĺžku svietenia a nedaj bože co systémy alebo druh substrátu..... :twisted:
Obrázok používateľa
jiri sajar
 
Príspevky: 720
Obrázky: 77
Založený: 28 Jún 2005 08:28 am
Bydlisko: Bratislava

Re: chov gupiek na balkone

Odoslaťod Milan666 » 05 Apr 2010 20:35 pm

Ja chcem ubezpečiť tých, čo chcú chovať gubky na balkóne v akváriu tak ako v izbe, t.z., že chcú mať priehľadné sklá, tak to nepôjde.Pretože takto stavané akvárium má aj v lete pri stabilnej teplote strašné výkyvy. Treba uvažovať o chove ale vždy! v podobe rybníka, rybníčka či mini-rybníčka s fontánkou, ktorá aj keď sa to nezdá bráni rýchlym výkyvom teplôt, skôr dochádza prostredníctvom nej k spontánnemu ochladzovaniu a naopak k jej otepľovaniu. Takže akvárium na balkón nie a keď, tak ho zatieniť, je to však pre každého slobodná vôľa
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: chov gupiek na balkone

Odoslaťod SoRex » 05 Apr 2010 21:25 pm

Milan666 napísal:Ja chcem ubezpečiť tých, čo chcú chovať gubky na balkóne v akváriu tak ako v izbe, t.z., že chcú mať priehľadné sklá, tak to nepôjde.Pretože takto stavané akvárium má aj v lete pri stabilnej teplote strašné výkyvy. Treba uvažovať o chove ale vždy! v podobe rybníka, rybníčka či mini-rybníčka s fontánkou, ktorá aj keď sa to nezdá bráni rýchlym výkyvom teplôt, skôr dochádza prostredníctvom nej k spontánnemu ochladzovaniu a naopak k jej otepľovaniu. Takže akvárium na balkón nie a keď, tak ho zatieniť, je to však pre každého slobodná vôľa
A já chci zase ubezpečit všechny, že to, co píše Milan666 prostě není pravda. Mám mnohaleté zkušenosti s letními chovy na balkóně, které jasně říkají, že výkyvy teplot nejsou žádný problém. Viz hned první strana této diskuse.
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Re: chov gupiek na balkone

Odoslaťod Mariok » 05 Apr 2010 23:02 pm

SoRex napísal:
Milan666 napísal:Ja chcem ubezpečiť tých, čo chcú chovať gubky na balkóne v akváriu tak ako v izbe, t.z., že chcú mať priehľadné sklá, tak to nepôjde.Pretože takto stavané akvárium má aj v lete pri stabilnej teplote strašné výkyvy. Treba uvažovať o chove ale vždy! v podobe rybníka, rybníčka či mini-rybníčka s fontánkou, ktorá aj keď sa to nezdá bráni rýchlym výkyvom teplôt, skôr dochádza prostredníctvom nej k spontánnemu ochladzovaniu a naopak k jej otepľovaniu. Takže akvárium na balkón nie a keď, tak ho zatieniť, je to však pre každého slobodná vôľa
A já chci zase ubezpečit všechny, že to, co píše Milan666 prostě není pravda. Mám mnohaleté zkušenosti s letními chovy na balkóně, které jasně říkají, že výkyvy teplot nejsou žádný problém. Viz hned první strana této diskuse.


A ja si prisadím: Podporím SoRexa - S akváriom na balkóne to ide, samozrejme čím väčšie tým lepšie (lepšia tepelná zotrvačnosť), ale gupky zvládajú výkyvy teploty vody úplne v pohode v rozsahu + 15 ráno, +34 popoludní v čase najväčšej horúčavy (testované na 12l akvárku), a čiastočne podporím aj Milana666 - pritienenie pred priamym slnkom okolo poludnia je vhodné, hlavne pri malých akvárkach.
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: chov gupiek na balkone

Odoslaťod Milan666 » 06 Apr 2010 16:25 pm

Na akej svetovej strane máte balkón ?Odpovedzte si sami. Dajte akva na balkón situovaný na južnú stranu, čiže na juh, nechajte počas celého dňa na slnku a potom mi napíšte závery a nie hneď bez rozmyslu. O znášaní výkyv teplôt rybkami nepíšem, všimli ste si? To ale není o znášaní výkyvov teplôt rybkami to je o varení rýbyčiek. Boli ste niekedy cez poludnie v skleníku? Je to podobné malému akvárku na slnku podotýkam pre nechápavých
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: chov gupiek na balkone

Odoslaťod smajdalf » 06 Apr 2010 18:36 pm

ako som si tak čítam túto diskusiu tak mám stále väčšiu a väčšiu chuť skúsiť takýto sezónny chov aj ja... ale mal by som ešte dve otázky :
1. používali ste aj nejaké rastliny okrem plávacích ?
2. je možné použiť aj nejakú plastovú nádobu ako napríklad vedro alebo vaňu o objem zhruba od 50l a vyššie ?
Obrázok používateľa
smajdalf
 
Príspevky: 40
Obrázky: 0
Založený: 06 Apr 2010 14:07 pm
Bydlisko: Dolné Saliby [GA]

Re: chov gupiek na balkone

Odoslaťod Mariok » 06 Apr 2010 23:45 pm

Milan666 napísal:Na akej svetovej strane máte balkón ?Odpovedzte si sami. Dajte akva na balkón situovaný na južnú stranu, čiže na juh, nechajte počas celého dňa na slnku a potom mi napíšte závery a nie hneď bez rozmyslu. O znášaní výkyv teplôt rybkami nepíšem, všimli ste si? To ale není o znášaní výkyvov teplôt rybkami to je o varení rýbyčiek. Boli ste niekedy cez poludnie v skleníku? Je to podobné malému akvárku na slnku podotýkam pre nechápavých


Neviem, čo tým chceš povedať, my tu tvrdíme, že "letnenie" gubiek aj s pomerne radikálnymi výkyvmi teploty prospieva populácii týchto rýb. Je predsa samozrejmé, že na južne orientovanom balkóne budú teploty iné ako na východe, alebo západe. Určite by som nedal 12l akva bez tienenia na južný balkón.

smajdalf napísal:ako som si tak čítam túto diskusiu tak mám stále väčšiu a väčšiu chuť skúsiť takýto sezónny chov aj ja... ale mal by som ešte dve otázky :
1. používali ste aj nejaké rastliny okrem plávacích ?
2. je možné použiť aj nejakú plastovú nádobu ako napríklad vedro alebo vaňu o objem zhruba od 50l a vyššie ?


Ad 1. - Egeria densa, Ceratophyllum, určite by šli aj ďalšie, treba skúsiť (Sagitaria, Valisneria)
Ad 2. - Samozrejme.
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: chov gupiek na balkone

Odoslaťod SoRex » 07 Apr 2010 07:59 am

Milan666 napísal:Na akej svetovej strane máte balkón ?Odpovedzte si sami. Dajte akva na balkón situovaný na južnú stranu, čiže na juh, nechajte počas celého dňa na slnku a potom mi napíšte závery a nie hneď bez rozmyslu. O znášaní výkyv teplôt rybkami nepíšem, všimli ste si? To ale není o znášaní výkyvov teplôt rybkami to je o varení rýbyčiek. Boli ste niekedy cez poludnie v skleníku? Je to podobné malému akvárku na slnku podotýkam pre nechápavých
Já zase "pre nechápavých" opakuji, že to mám odzkoušeno několikaletou praxí. Z toho vyplývá, že nepíši závěry "hneď bez rozmyslu", všiml sis? :)
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Re: chov gupiek na balkone

Odoslaťod Giftzahn » 07 Apr 2010 08:31 am

njn, nad balkonovym "rybnickom" som uz rozmyslal ... ale nakolko cez leto ked slnko priamo (od asi 10:00 do 18:00) svieti na balkon (juzna strana) teploty dosahuju na balkone v pohode 55 stupnov ... cize mam dost obavy aby sa letnene rybky ... neuvarili a k veceru som nemal z balkonoveho akva rybaciu polievku ... :cry:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: chov gupiek na balkone

Odoslaťod Milan666 » 07 Apr 2010 09:16 am

Giftzahn napísal:njn, nad balkonovym "rybnickom" som uz rozmyslal ... ale nakolko cez leto ked slnko priamo (od asi 10:00 do 18:00) svieti na balkon (juzna strana) teploty dosahuju na balkone v pohode 55 stupnov ... cize mam dost obavy aby sa letnene rybky ... neuvarili a k veceru som nemal z balkonoveho akva rybaciu polievku ... :cry:


SoRex to som chcel povedať, keďže mám rovnako niekoľko ročné skúsenosti s chovom rybyčiek tkzv. vonku, aj s chovom na balkóne situovanom na južnú stranu, chcel som poradiť. A na ktorú stranu máš situovaný balkón ty? :)
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: chov gupiek na balkone

Odoslaťod Giftzahn » 07 Apr 2010 09:19 am

@ Sorex: co myslis? pri max. balkonovej teplote cca. okolo 55C je mozne vobec uvazovat nad balkonovym akva?
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: chov gupiek na balkone

Odoslaťod SoRex » 07 Apr 2010 09:25 am

Náš balkon je orientován přímo na jih a teplota vody v černých (píšu o nich na začátku tohoto tématu) kalfasech nikdy nestoupla nad 38 °C (měřeno MAX/MIN teploměrem) a to jen výjimečně, což je pro ryby krátkodobě únosné.
Nedělejte z toho vědu a zkuste to 8)
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Re: chov gupiek na balkone

Odoslaťod Milan666 » 07 Apr 2010 09:41 am

Milan666 napísal:Ja chcem ubezpečiť tých, čo chcú chovať gubky na balkóne v akváriu tak ako v izbe, t.z., že chcú mať priehľadné sklá, tak to nepôjde.Pretože takto stavané akvárium má aj v lete pri stabilnej teplote strašné výkyvy. Treba uvažovať o chove ale vždy! v podobe rybníka, rybníčka či mini-rybníčka s fontánkou, ktorá aj keď sa to nezdá bráni rýchlym výkyvom teplôt, skôr dochádza prostredníctvom nej k spontánnemu ochladzovaniu a naopak k jej otepľovaniu. Takže akvárium na balkón nie a keď, tak ho zatieniť, je to však pre každého slobodná vôľa


SoRex tým som začal, keďže píšeš o plastovom sude či nádobe tak neviem čo si si......., prosím ťa nezavádzajme, ale poraďme,

Pre tých,ktorí chcú letniť rybky na balkóne situovanom na juh: do toho! len nie štýl akvárium, ale keramická nadoba, (izoluje od prehriatia), alebo plastová nádoba a jemne zatieniť. Či je práve čierná vhodná to neviem, aj keď viem, že čierná farba teplo priťahuje. Takto si v čierných sudoch na záhradke ohrievam vodu na umývanie. SoRex sorex
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: chov gupiek na balkone

Odoslaťod Mariok » 07 Apr 2010 10:42 am

Ešte že fyzika funguje! Tepelná zotrvačnosť vody v prípadnom balkónovom akváriu na Južnej (akejkoľvek) strane domu/bytu, sa postará o to, že ani pri 55st teplote vzduchu cez obed nevystúpi teplota vody nad únosnú mieru. Sorexov "čierny kalfas" má predpokladám 50l obsah a zrejme to stačí (ja som nešiel s priestorových dôvodov do väčšieho, samozrejme väčšia nádrž udrží užší rozdiel teplôt ráno-večer). Každopádne to ide aj s podobným akváriom, za predpokladu, že dotyčný "výskumník" má základné vedomosti z fyziky a dokáže merať teplotu vody (spočiatku bez rýb na overenie) a overí si, či v poludňajšom úpeku nestúpne teplota príliš vysoko. Ak áno, použije pritienenie z vonkajšej strany, aby slnko priamo do akvária nepieklo.
P.S. Súhlasím stým, že malé nádržky 10-20l to na južnom balkóne zvládnuť nemusia ani s pritienením - tam by sa musela robiť denne obmena vody pre schladenie, čo asi optimálne nieje. Treba jednoducho vyskúšať.
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: chov gupiek na balkone

Odoslaťod jiri sajar » 07 Apr 2010 18:21 pm

Mariok ....
práve že fyzika funguje a teda aj tepelná zotrvačnosť vody, tak ak budeš mať nádrž v čiernom - všetky solárne zariadenia na ohrev vody sú väčšinou čierne - tak príde k tomu, že napr. pri počiatočnej teplote vody cca 15 °C po celodennom osvetlení nádrže na juh orientovaného balkónu bude po 1 dni možno 21 stupňov - cez noc (ak bude studená- čo si nemyslím, lebo kvalitne vyhriaty balkón bude ešte kúriť minimálne do 1-2 hodiny v noci) možno voda ochladne o 2-3 stupne ... 2. deň to vyskočí na 25-26 stupňov atď atď ....
jednoducho za týždeň, tam budeš mať 50°C aj v noci
ak chcete skúšať tak skúšajte no bez rýb a rastlín, inak páchate týranie živej bytosti....
Obrázok používateľa
jiri sajar
 
Príspevky: 720
Obrázky: 77
Založený: 28 Jún 2005 08:28 am
Bydlisko: Bratislava

Re: chov gupiek na balkone

Odoslaťod SoRex » 07 Apr 2010 20:23 pm

Moc se mi líbí, jak všichni teoretizujete, ale praxe je nulová.
Srovnávat kumulativní ohřev vody v mase cca 50 cm v nádrži s odkrytou hladinou a cca 1 cm v uzavřených solárních kolektorech, které navíc odvedou ohřátou vodu do izolované nádrže - to si snad ani nezaslouží komentář, protože jde o elementární znalosti fyziky.

Znovu opakuji, a slibuji, že naposledy - mám ověřen chov ryb v černých kalfasech na balkóně už dobrých 10 let. Teplota vody v nich nikdy nestoupla nad 38 °C, normálně je pod 30 °C. V noci běžně klesá o 5-15 °C (podle ročního období). V kalfasech je vždy velké množství plovoucích rostlin (Egeria, Cabomba, Myriophyllum, Pistia, Eichhornia). Ryby se bez problémů množí a rostou "jako z vody".
Vaše teorie o nemožnosti takového chovu jsou úsměvné - evidentně nemáte osobní zkušenost.
Stejně tak jsou úsměvné řeči o trápení ryb v kolísavých teplotách - v přírodě to na řadě lokalit funguje úplně stejně.

Věřit nemusíte, ale vyjadřujte se až si to vyzkoušíte 8)
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Re: chov gupiek na balkone

Odoslaťod vlada » 07 Apr 2010 21:31 pm

Souhlasím se Sorexem ( promiň Romane jestli se Ti pletu do diskuse) v létě 2009 jsem dal na balkón do 15 litrového škopku 1pár Heterandria formosa. Teplota kolísala v noci na 12 st.C a přes den 29 st.C Heterandriím to náramně prospívalo a množily se lépe než v akváriu. Jediný problém byl v tom že jsem musel často doplňovat vodu,která se odpařovala,aby tam vůbec nějaká byla. V přírodě také určitě dochází ke kolísání teplot a hladiny vody. Vláďa
Obrázok používateľa
vlada
 
Príspevky: 121
Založený: 19 Nov 2009 22:49 pm
Bydlisko: Litovel u Olomouce

Re: chov gupiek na balkone

Odoslaťod jiri sajar » 08 Apr 2010 07:57 am

for sorex -
máte pravdu - mně osobně by nikdy nenapadlo chovat ryby v černých plastových kalfasech na balkóne který je nedejbože otočený na jižní stranu, jak jsem psal výše, s otcem jsme (před několika desítkami let) přes léto chovali některé ryby - hlavně rájovce - v zahradním bazénku o obsahu několika tísíc litrů vody
určitě se rád poučím z nějaké fotodokumentace vašeho několikaletého odchovu ryb spůsobem, který tady prezentujete....a nejen já... hlavne s jeho výsledkem po sezóně

a k těm solárním zařízením - z mé strany šlo jen o přírovnání ohledně černé barvy nádrže vystavené slunečnímu záření...pokud chci zamezit přehřívání vody v nádrži vlivem slunce, určite se budu snažit vyhnout černé barvě, která kumuluje teplo nejvíce, nic víc a nic méně
Obrázok používateľa
jiri sajar
 
Príspevky: 720
Obrázky: 77
Založený: 28 Jún 2005 08:28 am
Bydlisko: Bratislava

Re: chov gupiek na balkone

Odoslaťod Barbora =) » 09 Apr 2010 17:39 pm

Chystám sa spraviť si na balkóne ,,jazierko" - asi 10l keramický kvetináč. Dali by sa v ňom chovať aj nejaké rybičky alebo radšej nie? :angel:
Obrázok používateľa
Barbora =)
 
Príspevky: 485
Obrázky: 18
Založený: 07 Máj 2009 18:13 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: chov gupiek na balkone

Odoslaťod vlada » 09 Apr 2010 21:01 pm

Milá Barboro 10 litrů je velmi málo,problém s kolísáním teplot nevadí,ale voda se bude příliš rychle odpařovat a denně doplňovat vodu při velkých vedrech navíc,aby měla přibližně stejnou teplotu jako zbytek,který zůstane v květináči je úkol téměř nadlidský. Mám problémy s 30 litrovým škopkem,kde vodu doplňuji při velkých vedrech 1x týdně.
Obrázok používateľa
vlada
 
Príspevky: 121
Založený: 19 Nov 2009 22:49 pm
Bydlisko: Litovel u Olomouce

Re: chov gupiek na balkone

Odoslaťod Milan666 » 10 Apr 2010 10:58 am

Barbora =) napísal:Chystám sa spraviť si na balkóne ,,jazierko" - asi 10l keramický kvetináč. Dali by sa v ňom chovať aj nejaké rybičky alebo radšej nie? :angel:


Tiež si myslím, že 10 l je málo, navštív železiarstvo, alebo potreby pre stavbárov tam majú plastové nádoby na výrobu malty 50litrová u nás stojí 6€, no majú aj väčšie aj menšie :wink:
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: chov gupiek na balkone

Odoslaťod Barbora =) » 10 Apr 2010 14:54 pm

Samozrejme, že by som bola radšej, keby to bolo väčšie, ale musím rešpektovať názor rodičov.
Obrázok používateľa
Barbora =)
 
Príspevky: 485
Obrázky: 18
Založený: 07 Máj 2009 18:13 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: chov gupiek na balkone

Odoslaťod vlada » 01 Máj 2010 19:30 pm

Mám dotaz jaké se dají použít naše rostliny z volné přírody na letnění ryb do kalfasu na balkon,když je málo akvarijních. Z našich uvažuji pouze o Fontinelis antipyretika,Lemna minor,Ceratophylun demersum a Lysimachia nummularia. Dají se použít i některé další? Nyní dotaz na Sorexa. Romane dáváš ven na balkon živorodky po zmrzlých již v květnu? Není to brzy myslel jsem že až v červnu a čím prosím zakrýváš boky kalfasu polystyrénem? Děkuji za odpovědi. Vláďa
Obrázok používateľa
vlada
 
Príspevky: 121
Založený: 19 Nov 2009 22:49 pm
Bydlisko: Litovel u Olomouce

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.