Dochnu mi rybky a ja netusim preco SURNE



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Dochnu mi rybky a ja netusim preco SURNE

Odoslaťod shegy03601 » 09 Apr 2010 23:17 pm

Dobrý deň.

Mám akvárium fluval vincenza 180 s filtrom fluval 205. toto akvarium mam uz asi mesiac no vcera mi zdochla jedna a dnes dve rybki. Mozno tyzden dozadu som do akvaria vlozil vlastnorucne zlepeny bridlicovy "utes".

Este som zaregistroval ze vo vode plavaju velmi male biele akoby kamienky a rybky dýchaju zrychlene ( v porovnani s tym ako dychali prvi týzden)

V akvariu mam zahrabaných 10 guličkovych hnojiv pre rastlinky na ktorych sa vytvoril akysi hnedy povlak.

Vdaka.

http://picasaweb.google.sk/mpetricko/Akvarium#
shegy03601
 
Príspevky: 8
Založený: 09 Apr 2010 22:58 pm

Reklama

Re: Dochnu mi rybky a ja netusim preco SURNE

Odoslaťod BarbarOSA » 09 Apr 2010 23:25 pm

Uz na zaciatku pisem, ze ti presne nepoviem co sa s nimi deje..
Ale aspon nejake udaje o vode ktore poznas, teplota ak nieco ine napis aj to..
Pridavas CO2??Hnojis aj niecim inym??
Na tych fotkach som si vsimol, ze by si mohol pridat nejake rastlinky, a dat prec tu ulitu z nejakej morskej priserky, zvysuje tvrdost vody..
A tak, vlastne si nespomenul, ani o ake rybky sa jedna, videl som tam neonky a skalare..
Vymena vody, kolko a ako casto..
Obrázok používateľa
BarbarOSA
 
Príspevky: 557
Obrázky: 1
Založený: 26 Feb 2010 12:57 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Dochnu mi rybky a ja netusim preco SURNE

Odoslaťod shegy03601 » 10 Apr 2010 11:48 am

V akvariu mam 5 skalarou 6 neoniek uz len 3 gubky a 7 tetier.

Teplotu vody sa snazim drzat na 24stupnoch a nicim inym neprihnojujem.
shegy03601
 
Príspevky: 8
Založený: 09 Apr 2010 22:58 pm

Re: Dochnu mi rybky a ja netusim preco SURNE

Odoslaťod Poly » 10 Apr 2010 12:00 pm

Kedy si tam dal tie ryby? Pusti do akvaria prevzdusnovac, na plny vykon a vymienaj denne 30-50% vody kym sa to nezlepsi. Musle odtial vyber.
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Dochnu mi rybky a ja netusim preco SURNE

Odoslaťod shegy03601 » 10 Apr 2010 13:21 pm

tie ryby som tam dal tyzden po naplneni akvaria a doteraz boli v poriadku.

skusim.
shegy03601
 
Príspevky: 8
Založený: 09 Apr 2010 22:58 pm

Re: Dochnu mi rybky a ja netusim preco SURNE

Odoslaťod milkott » 10 Apr 2010 13:40 pm

hmmm dusia sa pravdepodobne no2 alebo no3
Obrázok používateľa
milkott
 
Príspevky: 148
Obrázky: 37
Založený: 27 Feb 2010 09:39 am
Bydlisko: trnava

Re: Dochnu mi rybky a ja netusim preco SURNE

Odoslaťod Poly » 10 Apr 2010 14:42 pm

Tyzden po zalozeni je skoro. NO2 sa ti postupne hromadil v akvariu az zacal otravovat ryby. Akvarium nie je zabehnute a nestihli sa vytvorit bakterie na jeho dostatocne rychle odburavanie. Takze ako som pisal, denne menit vodu, kym sa to nezlepsi a zasad co najviac rychlorastucich rastlin.
Este mi napadlo... ako casto menis vodu? Cistil si niekedy v nedavnej dobe filter?
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Dochnu mi rybky a ja netusim preco SURNE

Odoslaťod shegy03601 » 10 Apr 2010 15:41 pm

pred dvoma dnami preco ?
shegy03601
 
Príspevky: 8
Založený: 09 Apr 2010 22:58 pm

Re: Dochnu mi rybky a ja netusim preco SURNE

Odoslaťod matus_pigy » 10 Apr 2010 15:54 pm

a ako čistíš filter???
Obrázok používateľa
matus_pigy
 
Príspevky: 317
Obrázky: 61
Založený: 19 Nov 2007 21:41 pm
Bydlisko: Zlaté Moravce

Re: Dochnu mi rybky a ja netusim preco SURNE

Odoslaťod shegy03601 » 10 Apr 2010 16:54 pm

mam filter fluval 205 a dal som setko od takeho cierneho piesku a este granule a cistim ho tak ze preplachnem vodou 4 filtrovacie spongie a potom to dam do hromady
shegy03601
 
Príspevky: 8
Založený: 09 Apr 2010 22:58 pm

Re: Dochnu mi rybky a ja netusim preco SURNE

Odoslaťod Poly » 10 Apr 2010 17:18 pm

Filtracne media treba cistit v odstatej vode (tak aby v nej nebol ani naznak chloru), alebo najlepsie pri vymene vody nabrat vodu z akva do lavora/kybla a v nej media vyplachovat. Chlorovana voda zabija uzitocne bakterie. V tvojom pripade sa to asi skombinovalo: Nezabehnute akva + nespravne cistenie filtra.
A ak myslis ciernym pieskom aktivne uhlie, tak to z filtra vyber. Sluzi na chemicke cistenie vody po liecbe. Moze sa pouzivat max. tyzden, potom je uz nepouzitelne, dokonca jedy, ktore naviazalo, sa mozu uvolnit naspat do vody.
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Dochnu mi rybky a ja netusim preco SURNE

Odoslaťod BarbarOSA » 10 Apr 2010 17:25 pm

Poly napísal:Filtracne media treba cistit v odstatej vode (tak aby v nej nebol ani naznak chloru), alebo najlepsie pri vymene vody nabrat vodu z akva do lavora/kybla a v nej media vyplachovat. Chlorovana voda zabija uzitocne bakterie. V tvojom pripade sa to asi skombinovalo: Nezabehnute akva + nespravne cistenie filtra.
A ak myslis ciernym pieskom aktivne uhlie, tak to z filtra vyber. Sluzi na chemicke cistenie vody po liecbe. Moze sa pouzivat max. tyzden, potom je uz nepouzitelne, dokonca jedy, ktore naviazalo, sa mozu uvolnit naspat do vody.



Vymyvat filtracne media v studenej vode z vodovodu nie je ziadna chyba, ale ked je akva zabehnute, kym nie tak najlepsie v tej vode vybratej z akva..
A aktivne uhlie je dobry pomocnik po liecbe, pripadne pri zakale aleho hocicom podobnom tak super funguje odstrani zbytky lieciva, zafarbenie, ale bohuzial aj latky potrebne k zivotu rastlin :-(
A naspat do vody ich je nemozne dostat ak mam dobre informacie..
Uhlie sa da zreparovat, ale ak si dobre spominam je to pri nejakych 600 stupnoch C..Cize ak by sa mali tie latky uvolnit z uhlia je to presne pri tej teplote..
To v akva nikto urcite nema, takze ho tam nechaj kolko chces, ale vyzivne latky tam mat veru nebudes..
Lepsie je ho teda vybrat :-D
Obrázok používateľa
BarbarOSA
 
Príspevky: 557
Obrázky: 1
Založený: 26 Feb 2010 12:57 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Dochnu mi rybky a ja netusim preco SURNE

Odoslaťod Poly » 10 Apr 2010 17:46 pm

Ide o 2 odlisne procesy. Pri regeneracii sa latky odstranuju z uhlia teplom - vyssou teplotou slabnu pritazlive sily medzi uhlim a adsorbovanou latkou. Adsorbovane latky sa odparia, zostane ti prakticky ciste uhlie.
Ked sa ale povrch uhlia uplne zaplni adsorbovanymi latkami, tieto sa mozu zacat uvolnovat tym, ze sa na povrch namiesto nich adsorbuju ine latky, ktorych pritazlive sily s uhlim su silnejsie alebo su jednoducho v prevahe. To vedie k uvolneniu uz naadsorbovanych latok. Uhlie mozes nechat v akva kolko chces, ale po par tyzdnoch straca zmysel a prave uvedenym sposobom moze, ale samozrejme nemusi dojst k otrave akva. Zavisi od toho, co sa za ten cas na uhli naadsorbovalo.
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Dochnu mi rybky a ja netusim preco SURNE

Odoslaťod shegy03601 » 10 Apr 2010 18:58 pm

dnes som sa bol na to este spytat jedneho akvaristu ktory sa na to pred chvilou pozeral a povedal mi ze mam v akvariu bakteriu ktora spotrebuvava vsetok kyslik a rybkam a rastlinam nic nenecha. odporucil mi aby som si kupil bakterie ktore ich zabiju a potom dalsie bakterie ktore budu upravovat vodu.

aky mate na to nazor?
shegy03601
 
Príspevky: 8
Založený: 09 Apr 2010 22:58 pm

Re: Dochnu mi rybky a ja netusim preco SURNE

Odoslaťod remusator » 10 Apr 2010 20:13 pm

Ja som akvarista zaciatocnik. Ale mam divny pocit z toho, co si napisal.
Nepozdava sa mi to. Bakterie, ktore spotrebuvaju kyslik. Ine bakterie ktore ich zabiju...
Osobne som proti tymto "umelinam". Normalne zabehnut akva. V tvojom pripade, ked uz mas ryby, normalne zabiehat nemozes.

Este sa spytam k tomu fluvalu. Priskrtujes ho ? Je hlucny ?
Obrázok používateľa
remusator
 
Príspevky: 130
Obrázky: 0
Založený: 17 Mar 2010 09:47 am
Bydlisko: Pressburg

Re: Dochnu mi rybky a ja netusim preco SURNE

Odoslaťod shegy03601 » 11 Apr 2010 11:43 am

neni hlucny a nepriskrtujem ho
shegy03601
 
Príspevky: 8
Založený: 09 Apr 2010 22:58 pm

Re: Dochnu mi rybky a ja netusim preco SURNE

Odoslaťod SoRex » 11 Apr 2010 12:09 pm

shegy03601 napísal:dnes som sa bol na to este spytat jedneho akvaristu ktory sa na to pred chvilou pozeral a povedal mi ze mam v akvariu bakteriu ktora spotrebuvava vsetok kyslik a rybkam a rastlinam nic nenecha. odporucil mi aby som si kupil bakterie ktore ich zabiju a potom dalsie bakterie ktore budu upravovat vodu.

aky mate na to nazor?

Nesmysl!
Už Ti zde poradili vše potřebné; měnit vodu 1x za 1-2 dny, přidat rostliny, zatím NEČISTIT filtr! Teprve až se akvárium zajede - rybky se budou chovat normálně, budou dobře žrát, nebudou plaché, voda bude čirá (asi tak za 3-4 týdny od založení) - tak jej začni čistit. I na toto téma už zde existuje diskusní vlákno, tak si jej vyhledej a přečti. Ale jednoduše řečeno, je dost jedno, v jaké vodě filtr budeš promývat.
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Re: Dochnu mi rybky a ja netusim preco SURNE

Odoslaťod shegy03601 » 11 Apr 2010 13:03 pm

ja dakujem ale nevadi ak som mal akvarko ciste a uz som tam dal to uhlie a teraz ked sa zaspinilo ci to nemoze bit s toho lebo mi zdechinaju
Naposledy upravil martin_s dňa 19 Apr 2010 16:09 pm, celkovo upravené 1 krát.
Dôvod: lepsie nezapajat umelecku tvorivost pri pisani prispevkov...
shegy03601
 
Príspevky: 8
Založený: 09 Apr 2010 22:58 pm

Re: Dochnu mi rybky a ja netusim preco SURNE

Odoslaťod janka2012 » 19 Apr 2010 15:05 pm

ahojte, neviete mi poradit? dnes som prisla domov a nasla som botiu Macracantha mrtvu :( bola mlada kupovala som ju asi pred mesiacom, nic sa v akvarku nedialo, ma nejake specialne naroky????
janka2012
 
Príspevky: 34
Obrázky: 2
Založený: 16 Júl 2009 20:31 pm
Bydlisko: Šaľa

Re: Dochnu mi rybky a ja netusim preco SURNE

Odoslaťod martin_s » 19 Apr 2010 16:06 pm

shegy03601 napísal:ja dakujem ale nevadi ak som mal akvarko ciste a uz som tam dal to uhlie a teraz ked sa zaspinilo ci to nemoze bit s toho lebo mi zdechinaju
Uz ti tu bolo odpovedane. Citas vobec co ti kto napise?
Inak s tymi bakteriami som sa celkom pobavil... Neprezradil ti ten akvarista aj o aky rod a druh bakterii ide? :o

janka2012 napísal:ahojte, neviete mi poradit? dnes som prisla domov a nasla som botiu Macracantha mrtvu :( bola mlada kupovala som ju asi pred mesiacom, nic sa v akvarku nedialo, ma nejake specialne naroky????
Neuviedla si nic okrem toho ze si nasla mrtvu Botiu... Zial krystalova gula pricinu asi neukaze... Chcelo by to viac info o akvariu aj o pocte tych botii ktore si mala v akva. Ak si o nich nieco precitas tak zistis ze ak ich chovas osamote 1ks tak su velmi plache, co moze mat za nasledok aj to ze aj pri slabom vyplaseni vyrazi priamo celom do skla... (a vie byt dost rychla) Samozrejme pricin moze byt ovela viac (otravy, choroby...)
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Dochnu mi rybky a ja netusim preco SURNE

Odoslaťod janka2012 » 19 Apr 2010 18:45 pm

tak asi v tom bude problem lebo som ju mala len jednu, a moze byt aj problem to ze moja mamavypina rybam hocijako svetlo kedy sa jej zachce a nenecha ho svietit nonstop tych 10-12 hodin? Proste odide z bytu a vypne ho...na porazenie
inak ine ryby su v poriadku, mam tetry a gupky
janka2012
 
Príspevky: 34
Obrázky: 2
Založený: 16 Júl 2009 20:31 pm
Bydlisko: Šaľa

Re: Dochnu mi rybky a ja netusim preco SURNE

Odoslaťod remusator » 19 Apr 2010 18:51 pm

Tak urcite im moze vadit aj svetlo. Mozu byt stresovane.
Skus si predstavit ze ides do skoly a zrazu je noc. Tak si na to privyknes a po ceste domov sa zrazu rozsvieti...
Obrázok používateľa
remusator
 
Príspevky: 130
Obrázky: 0
Založený: 17 Mar 2010 09:47 am
Bydlisko: Pressburg

Re: Dochnu mi rybky a ja netusim preco SURNE

Odoslaťod kecaja3 » 15 Aug 2011 20:01 pm

prosim vas, mam taky isty problem. dnes uz druha rybka zdochla a ja netusim preco. nemam filter len na okyslicovanie a doteraz bolo vsetko fajn, rybky mam tri mesiace anikdy nebol ziadny problem ale teraz vcera jedna, dnes druha a co je horsie ze ostatne lezia na kamienkoch a len tak sa obtieraju, najhorsie je na tom asi beta bojovnica, ktora sa schova do musle a lezi tam cely den, potom sa nazerie a zase sa niekde schova. mam dva skalare ale oddelene v inom akvarku kvoli obhryzavaniu chvostou, dve tetry tiez oddelene z toho isteho dovodu, tri gupky(teraz uz len dve), dve pandy(teraz len jedna), prisavku jednu, 1 gupku, 1 mecuna, tu bojovnicu 1, 2 karasy, 2 ktorych druh nepoznam, oni su spolu okrem skalarov a tetier v jednom 30 l akvarku. nikdy ziadny problem nebol len teraz. neviem co sa deje, prosim pomozte mi :shock:
kecaja3
 
Príspevky: 2
Založený: 15 Aug 2011 19:48 pm

Re: Dochnu mi rybky a ja netusim preco SURNE

Odoslaťod PetuldoX » 15 Aug 2011 20:22 pm

kecaja3 : Opíš svoje akvárko,teplota vody? pH? (ak meraš),rastlinky?, krmivo? ako často meníš vodu? odkaľuješ? .Môže to byť aj zlou kvalitou vody ale to je len môj názor.Mušla do akva nepatrí,vyber ju !!!Tá osadka rýb mi neprichádza najlepšia.Vymeň vodu aspoň 1/3.Karasy toho dosť našpinia a do 30l akva nepatria!Preried´ osadenstvo rýb je ich tam na 30l celkom dosť..Ja ti veľmi nepomôžem,som len začiatočnik,nech ti poradia skúsenejší.
PetuldoX
 
Príspevky: 40
Založený: 05 Aug 2011 20:17 pm

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.