Skalár [Pterophyllum scalare] problem s ikrami



Všetko okolo akvarijných rýb

Re: Skalár [Pterophyllum scalare] problem s ikrami

Odoslaťod -TrO- » 08 Feb 2009 11:00 am

To sa mi paci ta veskera mudrost, ospravedlnujem sa, ze som ich nenechal zozrat rodicmi... Vies keby som to bol vedel, tak by som tomu predisiel, niekedy ma clovek aj ine starosti a neuvedomi si co bude o 2 mesiace (stava sa, inak by si nepoznamenal, českí priatelia tomu hovoria...). Mozno by stalo za to napisat suhrnny postup co ako, co treba (ak sa netaja skuseni svojimi technikami). Citat tu pojednom, kto sa co pyta a odpovede... Poucil som sa z vlastnej chyby, nabuduce kricte riso riso chystaj big akva lebo dropci ta zakandeju :D
Obrázok používateľa
-TrO-
 
Príspevky: 131
Obrázky: 43
Založený: 30 Mar 2007 00:49 am
Bydlisko: BA, BB, ZV

Reklama

Odoslaťod Mariok » 08 Feb 2009 11:43 am

TrO : To snáť nemyslíš celkom vážne, že potrebuješ radu k tomu, aké veľké akvárium potrebuješ na odchov 100-ky skalárov??? No to by si ma sklamal :!:
Pozri si názov témy a tú sme myslím dostatočne vyčerpali, nikde som od teba nevidel žiadnu informáciu, ktorá by mohla pomôcť niekomu ďalšiemu, myslím napr. nejaké testové hodnoty vývojovej vody, v rámci možností sme ti aj aspoň čiastočne pomohli priebežne riešiť tvoj problém, a ty by si nedbal ešte dostať Manuál na skalárov od A do Z? :shock: :shock: :shock:
Vieš aj ostatní máme aj (hlavne) iné starosti, ale kto chce, čas si nájde!
A pokiaľ ide o tie tajnosti - prihlás sa na http://www.cesky-cichlid-klub.org/SKALARY/ a všetky Tajnosti sa dozvieš, ak teda budeš mať čas ... Registrácia je jednoduchá a neobmedzená.
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod Jankovič » 08 Feb 2009 12:14 pm

Mariok a -TrO-berte to tak ze niektory chovatelia sa nikedy nemilia a nerobia ziadne blbosti mi obicajny ludia sa ucime navlastnych chybach a racej si trochu poradime ty druhy su v inych sferach jako my. 8) :?:
Naposledy upravil Jankovič dňa 08 Feb 2009 12:17 pm, celkovo upravené 1 krát.
Jankovič
 
Príspevky: 72
Obrázky: 13
Založený: 31 Jan 2009 20:36 pm
Bydlisko: Ilava

Odoslaťod -TrO- » 08 Feb 2009 12:17 pm

Nie, myslel som tym, ze kedze sa rozplavli, tak som ich uz nechcel zmarnit. To, ze to potrebuje velku nadrz je jasne (aj mi bolo), no bol som fascinovny tym vyvojom, videl som to prvy raz, takze som sa popri pozabudol, ze to bude problem. Nie nie, nechap ma tak, ze vytikam, ze tu nie je "manual", to urcite nie :) . Proste u mna je to prvy krat, a nemal som zaujem ich odchovavat, prave pre nedostatok casu a moznosti. Ked ryby nalozili tak som ich chcel nechat tak, nak si skusia znova rodicovstvo. Len som spravil co to pre ne a rybkam sa darilo. Ked sa zacali hemzit, tak som ich uz nechcel zmarnit. Nepredpokladal som, ze sa rozplavaju, stalo sa. Cely ten cas som rad a na druhej strane nie, lebo bohuzial nemam moznost ich dat inam. Urcite sa nehodlam znova zapodievat odchovom. A ak som ta sklamal, tak ma to mrzi :( Mrzi ma aj, ze som im na zaciatku pomohol... Mne to tiez takto nevyhovuje :( Jednoducho je lahke poznamenat, ze co ty cvoku chovas 150 ryb v 30... Pre mna je ale tazke nieco len tak vyliat do hajzla, bud to na zaciatku pozeru botie alebo to skonci takto. Mrzi ma to... Clovek je tvor omylny a zvierata prenho trpia. Ja si to priznavam, co vsak teraz spravit, skantri to ? Chcem tento tyzden tie pekne rozdat, v shope chcu len vacsie... Ano neprisievam konkretnymi meraniami, a specialnymi radami. Ale miesto toho sa snazim poradit tym zaciatocnikom, ktory sem davaju fotky a vidiet chyby (vela krat im totiz nikto neporadi!). Snazim sa ich povzbudit a podobne. Na druhej strane je moj problem upozornenim pre inych. Chcel som spravit video ako to prebieha a co to obnasa, no aktualne cas nemam. Tak dufam, ze si ma pochopil, resp som napisal to co som myslel.
Obrázok používateľa
-TrO-
 
Príspevky: 131
Obrázky: 43
Založený: 30 Mar 2007 00:49 am
Bydlisko: BA, BB, ZV

Odoslaťod Jankovič » 08 Feb 2009 12:24 pm

no toto je ine litanie! ale aj stebou suhlasi je to len kolobeh a to nezmenis ale nabuduce racej nech si rodicia pochutnaju ako ich mas potom trapit hej... :wink:
Jankovič
 
Príspevky: 72
Obrázky: 13
Založený: 31 Jan 2009 20:36 pm
Bydlisko: Ilava

Odoslaťod -TrO- » 08 Feb 2009 15:14 pm

Nuz ano, napr. 20 najvacsich som dal kamaratovi do 600ky. Dalsich 5 - 10 ide dalsiemu. A k tej chorobe tych plutiev - prejavilo sa to skor, este ked boli mensie, ked ich velkost (v tom pocte) este namala taky narok na vacsiu nadrz. Je mozne, ze to bolo zo ziabronozky, mozno nie, kazdopadne ten medeny drot je dobra informacia a hlavne ked rozbor nedokazal zvyseny objem tazkych kovov.
Obrázok používateľa
-TrO-
 
Príspevky: 131
Obrázky: 43
Založený: 30 Mar 2007 00:49 am
Bydlisko: BA, BB, ZV

Odoslaťod Jankovič » 08 Feb 2009 15:20 pm

nechce to nic ine len vyskusat... :)
Jankovič
 
Príspevky: 72
Obrázky: 13
Založený: 31 Jan 2009 20:36 pm
Bydlisko: Ilava

Odoslaťod Mariok » 08 Feb 2009 21:45 pm

-TrO: Ahoj! Ja som predsa napísal : "No to by si ma sklamal :!:" Čo si nemyslím a potvrdil si mi to svojou reakciou. :wink: :wink: :wink:
Nenechaj sa znechutiť! :wink: :roll: 8)
Ja z tohoto istého dôvodu už rok radšej riešim techniku filtrácie (pokusy), aby ma nenapadlo vyskúšať, či sa nakladené ikry skalárov vyliahnu, lebo si už vopred uvedomujem, že keď to vyjde, nebudem mať tiež to srdce ich "spotrebovať" lebo nemám na ne priestor!!!
Už som tuším niekde písal, že som pred viac ako 10-timi rokmi skoro skončil s akvaristikou z dôvodu, že nikto nechcel ani zadara zobrať 40ks Cichlasoma Sajica a to už boli v predajnej veľkosti (5-7cm) a v spoločenskej 150-tke to už tiež sranda nebola. Takže ťa plne chápem...
...ale nabudúce, keď sa ti vytrú, by si mohol zmerať vodu - čo sa bude dať - to by sme uvítali asi viacerí s tvrdou vodou a pH nad 7,5 z vodovodu! :wink:
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod Mariok » 08 Feb 2009 22:00 pm

P.S. : Zabudol som k tým plutvám: U mňa sa objavuje rozstrapkanie a belavé okraje v drtivej väčšine len na prsných plutvách a zatiaľ som prišiel k teórii, že to v "našej" zásaditej vody súvisí s nárastom hladiny NO3 nad hodnotu.... A to by som rád zistiť, lebo z Ratajových testov nedokážem presnejšie odčítať, či to je 20,25,30 alebo viac mg/l :oops: :oops: :oops:
Každopádne častejšia výmeny vody pomáha, len neviem potvrdiť určite, či je to len v tom, lebo som to kombinoval aj s odvarom z orechových škrupín. Účinkuje parádne, len neviem posúdiť čo to urobí s rastlinami a filtrom (baktériami) , lebo ten odvar má dezinfekčné účinky...
Kto bude trpezlivejší ako ja, určite tú hranicu NO3 nájde.... :angel:
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod Jankovič » 08 Feb 2009 22:29 pm

skus kuchynsku sol odober jednu rybu do karantennej nadrze a pridaj sol pomer dve polievkove lizice kopcom na 10L vody sol je obohatena jodom a ten zevraj dezinfikuje aspon to tak vravia nezabudni na vzduchovadlo...ja som to robieval Betam samickam ked ich samec brutal dobil a nestihol som ju odobrat ribka pekne zregenerovala a nemala ziadu pliesen na ranach o 14dni sa znovu vitierala otom orechovom vyluhu pocujem prvi krat ale zoskoly viem ze orech je cely jedovaty okrem plodov(ORECHOV)..je hodne kisevy :P
Jankovič
 
Príspevky: 72
Obrázky: 13
Založený: 31 Jan 2009 20:36 pm
Bydlisko: Ilava

Odoslaťod Mariok » 08 Feb 2009 22:58 pm

Soli sa vyhýbam. Bol som poučený odborníkmi, že soľ zaťažuje obličky rýb, čo nieje najlepšie. Hoci som to v predošlom období skúšal, v zásaditej vode to jednoducho dlhodobo neúčinkuje.
Ten odvar jedovatý nieje, ver mi, mám to odskúšané. Rybám plutvy pekne regenerovali a za pár dní sa dokonca vytierali, lebo som to použil v spoločenskej 300-ke. (hovoríme o vlašských orechoch) :wink:

P.S.: NIe som chemik, ale či je odvar kyslý alebo zásaditý posúdiť neviem, pretože som už počul aj taký, aj taký názor. A potom si vyberaj :cry:
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod Jankovič » 08 Feb 2009 23:09 pm

to je pravda niekory ludia sa tu v nicom nezhodnu 100ludi100nazorov mozno len taky co prikyvuju tym druhym a sami su z toho duty.. ja len pisem co skusam a co sa mi podari alebo co mi poradely iny chovatelia mozno to robim zle neviem ale rybam chcem len to najlepsie.. :( nikdo ti neporadi niaku vec na 100% ani lekar ti nepredpise liek ktory zaberie na 100% len natu chorobu a neposkodi ine organy preto bunky odumieraju a regeneruje...
Jankovič
 
Príspevky: 72
Obrázky: 13
Založený: 31 Jan 2009 20:36 pm
Bydlisko: Ilava

Re: Skalár [Pterophyllum scalare] problem s ikrami

Odoslaťod -TrO- » 09 Feb 2009 10:39 am

Hmm skoda, merania som dake robil, no asi som ich pri upratovani vyhodil. Mari sa mi ale, ze voda bola makka a ph typujem tak 6,8 a viac(nikdy to neviem z toho testu presne urcit). Kazdopadne som v tedy dost dlho nemenil rybam vodu! Sam som sa cudoval, ze nesplesneli ikry. Teda v akva bol aj detrit, zvysky rastlin a nezmenena voda, povedal by som, ze z mojej strany to nebolo nijak narusane. Co sa tyka hnojenia, pridavam PMDD 1ml/den ale aj to nie vzdy, v tej dobe cca tak 4 krat do tyzdna. Skoda no, toto je len odhad, to vam velmi nepomoze :(
Obrázok používateľa
-TrO-
 
Príspevky: 131
Obrázky: 43
Založený: 30 Mar 2007 00:49 am
Bydlisko: BA, BB, ZV

Odoslaťod Jankovič » 09 Feb 2009 22:37 pm

:shock:
Jankovič
 
Príspevky: 72
Obrázky: 13
Založený: 31 Jan 2009 20:36 pm
Bydlisko: Ilava

Odoslaťod -TrO- » 10 Feb 2009 02:50 am

:?:
Obrázok používateľa
-TrO-
 
Príspevky: 131
Obrázky: 43
Založený: 30 Mar 2007 00:49 am
Bydlisko: BA, BB, ZV

Odoslaťod Jankovič » 10 Feb 2009 21:55 pm

neviem ja mam hole akvarka bes kamienko a podobne nemam skusenosti z akva hnojivamy ale nemaly by mat vpliv na rybky :oops:
Jankovič
 
Príspevky: 72
Obrázky: 13
Založený: 31 Jan 2009 20:36 pm
Bydlisko: Ilava

Odoslaťod -TrO- » 10 Feb 2009 21:59 pm

Aha, som nechapal ci ph sa ti nezdalo alebo tak podobne. Ja to mam ako norm. akva.
Obrázok používateľa
-TrO-
 
Príspevky: 131
Obrázky: 43
Založený: 30 Mar 2007 00:49 am
Bydlisko: BA, BB, ZV

Odoslaťod Jankovič » 10 Feb 2009 22:12 pm

ph ok celkom optimum ale neporadim ti prepac mne ked sa vyskytne niaka pliaga co si neviem rady tak sup s tym do kanalyzacie nemozem si dovolit nakazit dalsie nadrze...
Jankovič
 
Príspevky: 72
Obrázky: 13
Založený: 31 Jan 2009 20:36 pm
Bydlisko: Ilava

Odoslaťod -TrO- » 10 Feb 2009 23:03 pm

Jaj ahá. Nie nemal som namysli riesit tu chorobu. To som len tak napisal, ako to predchadzalo (stav akva) ked isli nalozit :) .
Obrázok používateľa
-TrO-
 
Príspevky: 131
Obrázky: 43
Založený: 30 Mar 2007 00:49 am
Bydlisko: BA, BB, ZV

Odoslaťod Jankovič » 11 Feb 2009 22:27 pm

jaj :D
Jankovič
 
Príspevky: 72
Obrázky: 13
Založený: 31 Jan 2009 20:36 pm
Bydlisko: Ilava

Re: Skalár [Pterophyllum scalare] problem s ikrami

Odoslaťod Adhara » 09 Apr 2010 23:53 pm

Mohol by to niekto teda zosumarizovať? Myslím to, ako domácimi a ľahko prístupnými prostriedkami čo najviac zvýšime šancu na odchovanie skalárov.
Mne sa skaláre samovoľne dvakrát vytreli, zakaždým však pár hodín na to rodičia požrali ikry. Aj som uvažovala keď som ich videla klásť ikry druhýkrát, že ich preložím (ikry, nie rodičov), ale nevedela som do akých podmienok ich mám dať a či sa vôbec s nimi môže manipulovať. Tak som sa rozhodla dať rodičom ešte jednu šancu (napokon, to prvýkrát bolo ich prvé trenie), ale opäť nič z toho.
Ak sa vytrvú znova, chcem byť pripravená a hoci tomu veľké nádeje nedávam (nemám s množením rýb nijaké skúsenosti ani prostriedky na to) myslím, že by to stálo za pokus a odchov čo i len dvoch-troch skalárikov by bol obrovský úspech. Že by mi množstvo odchovaných rýb presiahlo kapacitnú možnosť akvárií, toho sa neobávam ani v najdivokejšom sne. Aj tak z toho zrejme nič nebude.
Takže ako? Dať preč ikry? Alebo nehýbať ikrami a vybrať radšej rodičov? Či len ostatné osadenstvo akvária? Čo s úpravou vody, obávam sa nedostatku kyslíka, mám totiž veľmi málo rastlín a bez prevzdušňovania. Okrem toho je tvrdá... Dajú sa nedostatky vody odstrániť nejakými "kuchynskými" metódami?
Obrázok používateľa
Adhara
 
Príspevky: 86
Obrázky: 17
Založený: 06 Júl 2009 10:08 am
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Re: Skalár [Pterophyllum scalare] problem s ikrami

Odoslaťod -TrO- » 10 Apr 2010 13:53 pm

Ahoj Adhara,
no u mna to bola tiez skor nahoda, takze co napisem je len hrstka info. co mam a ako to bolo u mna (chcem tym povedat, ze nemusim mat pravdu, len referujem co viem). Si si ista, ze mas par? Niekedy vraj polozia aj dve samicky. To, ze ich pojedli vraj zvyknu robit mlade ryby, prve razy to tak vraj byva. Pokial mas par, teda si videla samca oplodnovat ikry, tak to kludne mozes podla mojho nazoru skusat ako pokus omyl. Napr. najblizsie ked polozia pozri ci ich samec oplodnuje, ci ich zacinaju ovievat plutvami, ci vyberaju priplesnene ikry a podobne (ci sa zacinaju starat). Ja osobne by som zatial ikry resp. rodicov neprekladal, pretoze nevies v akom stave by boli ikry po par dnoch v povodnej nadrzi (kedze ich zatial hned zozrali). Pokial ich mas totiz prelozit tak ak ma pamet neklame sa nesmu dat do inej vody (ale mozno ma klame :D). Cize ich budes zbytocne prekladat a vystavovat dakym nakazam a koniec koncou by aj tak v povodnej vode nemali sancu. Celkom nerozumiem tym tvojim rastlinkam lebo pre rastlinky sa pridava CO2 a nie kyslik, cize ak chces rastlinky radsej pridaj CO2. Pre ikry treba vodu virit (vzduchovacom) aby mali kysliku dostatok (cize to co inak robia rodicia plutvami). Ak mas tvrdu vodu skus najprv vyriesit ako ju zmakcit (voda z potokov, prevaranim, dazdova, popr. z inej casti mesta alebo rovno mesta, mozno dake pripravky - neviem). Hlavne ak chces ist do toho tak par krm kadecim od patentiek, komarich lariev, srdc, ja som im zbieral mravcie vajicka :D (ked som to niekomu povedal tak na mna pozeral ako puk :D :D :D) ale ryby ich jedli ako ja nedelne rezne a boli vitalne (bojovali, treli sa, boli zdrave), alebo kvalitne krmiva a co ja viem co (ved ako my ludia - nikto neje dookola ovsaky). Ako som pisal vyssie, ja som nebabral s akvariom v tej dobe vobec (fungovalo to tak neijak samo), to vsak neznamena, ze to tak pojde donekonecna. Mne osobne par tiez parkrat pozral ikry, potom sa o ne zacal starat a pozrali im ich ine ryby :D. Nakoniec im to raz vyslo a tak som len predelil akva sklom a vsetky ine ryby boli v druhej casti. Rodicia sa starali a ikry sa postupne zacali hemzit a menit na rybky. Po par dnoch sa do nich zrazu ryby pustili a zacali ich asi zrat. Ked som prisiel domov oco mal uz asi polku ikier prehodenu v 5L pohari a ja som pipetou vylovil zvysok a dal ho do pohara. Voda bola z povodnej nadrze a pridal som vzduchovac. Postupne sa poterik premenil a rybky sa rozplavovali. Presunul som ich do druheho akva a zacal ich krmit. Nic mi ale nezrali a tak som este v sobotu poobede zhanal artemiu. Tu uz pucili o sto6. Kazdy den vsak ale boli dake chcipalky. Tie co vydrzali zacali rast do skalarieho tvaru :). Napadla mi ich vsak daka choroba co im rozozierala plutvy. Osobne som mal vela malych rybiek na male akvarium a to bol kamen urazu :( Treba proste velke akva lebo v malom sa rychlo kazi voda, ryby vela jedia a spinia. Nakoniec ich bolo asi vyse 100 a cast som predal a zvysok rozdal. Kazdy to ale asi robi inak, niekto ich preklada hned niekto nie, neviem. Musia ti napisat machri z fora, ktori to fakt vedia lebo mne sa to podarilo nahodne a vela si uz nepamatam, lebo momentalne na akva nemam cas a podmienky :`(. Skus zacat asi s tou vodou, aka by mala byt a ked budes dobre krmit tak sa ryby budu triet a mozes to s nimi skusat ;). Dufam, ze som nepopisal dake zle info., vela hladaj na fore a hadam poradia odbornici a pojde to. Drzim palec ;)
Obrázok používateľa
-TrO-
 
Príspevky: 131
Obrázky: 43
Založený: 30 Mar 2007 00:49 am
Bydlisko: BA, BB, ZV

Re: Skalár [Pterophyllum scalare] problem s ikrami

Odoslaťod Adhara » 10 Apr 2010 20:46 pm

Ahoj a dík za komentár. No u mňa to je tak, že strava - dosť oničom, granule, vločky, sušené niťovky - živú potravu som ešte nikdy neskúšala a znepokojuje ma, že plôdik sa odchováva výlučne na živej. Vaječný žĺtok by nežrali? No ale to sú zatiaľ len akademické úvahy, zatiaľ mi ide o to udržať ikry živé do liahnutia... mne sa totiž ryby začali vytierať nejaký čas potom, čo som prestala do kavária dávať chlórovanú vodu. Namiesto toho dávam odstátu. Určite to bude tým, lebo skaláre chováme už 12 rokov a hoci sa niektoré z nich dožívali aj značného veku, nevytreli sa ani raz. Tento rok prvýkrát... A keďže ikry nevydržali ani do liahnutia, nemám ako vedieť ani či ide skutočne o pár labeo len o dve samice.
Nepridávam do vody kyslík ani oxid uhličitý. Mám tam proste len dosť mizerné rastliny a jeden dosť mizerný filter. Celkove to akva nie je nijaká sláva, môjmu 30 l miniakvárku sa darí oveľa lepšie. Skaláre sú v 120 litrovej nádrži, momentálne s guramami.
Rozmýšľala som, že ikry by som najbližšie vybrala do nádoby s pôvodnou vodou z akvária. Nádoba by bola stále ponorená v akváriu (kvôli ohrievaniu), ale ich vody by sa už nepremiešavali, ostatné ryby by nemali prístup, navyše vodu v nádobe by som chcela po malých dávkach vymienať za okysličenú odstátu (neviem, či by to stačilo z hľadiska kyslíka, nemám nijaké zariadenie len na okysličovanie, pchať do nádoby plávajúce rastliny by bola asi blbosť). Tak by to zostalo až do liahnutia.
Povedzte mi, je môj vyššie popísaný plán s ikrami veľká blbosť, alebo to sotjí apsoň za ten pokus? :D
Viem, že najlepšie by sa o ikry postarali asi rodičia, ak by sa starali tak ako majú. Utešuje ma aspoň to, že požieranie ikier nie je nič výnimočné, takže nielen ja mám také psychopatické ryby. :D
Obrázok používateľa
Adhara
 
Príspevky: 86
Obrázky: 17
Založený: 06 Júl 2009 10:08 am
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Re: Skalár [Pterophyllum scalare] problem s ikrami

Odoslaťod Mariok » 10 Apr 2010 22:05 pm

Adhara, to čo si popísala určite nieje veľká blbosť, ale úspech je veľmi nepravdepodobný (nie nemožný). S tou chlorovanou vodou nemôžem súhlasiť, u mňa sa skaláre bežne vytierajú po obmene 20% vody za vodu priamo z vodovodu, konkrétne naposledy dnes večer, takže chlór je v tom nevinne. Možno si začala kŕmiť kvalitnejším krmivom. Kŕmenie kvalitným suchým krmivom dokáže v dnešnej dobe takmer nahradiť živé. Aj keď len takmer. Ale k výteru ich dostať môžeš. Otázkou ostane kvalita pohlavných produktov rýb, čo sa ale dá posudzovať porovnaním počtu úspešne rozplávaného plôdika k počtu nakladených ikier... Ale tak ďaleko nie sme. Ak chceš niečo jednoduché vyskúšať, odporúčam použiť spôsob, ktorý si popísala, myslím s tou nádobou v akváriu, ale s tým, že ju naplníš z dvoch tretín destilovanou/demineralizovanou vodou a jednou tretinou priamo studenou z vodovodu. Dáš do nej nejaké tebou overené stonkové rastlinky (napr. Ceratophillum, egeria) a nejaké huminy (jelšové šišky, kvalitnú rašelinu, Torumin...), nech sa nádobka "zabehne" (tie tri týždne, alebo daj tú tretinu z akva a môže to byť do týždňa?) A potom tam prelož ikry s listom-ak sa ti vytrú na list). Vzduchovanie slúži na vytvorenie jemného prúdu vody v okolí ikier/nahrádza "ovievanie" prsnými plutvami rodičov, v žiadnom prípade však bublinky nesmú priamo zasahovať ikry!
Prajem ti úspešný chov, ak ťa skaláre naozaj zaujali, odporúčam ti registrovať sa na výbornom (myslím obsahovo) skalárfóre :
http://cesky-cichlid-klub.org/SKALARY/ tam nájdeš pri troche námahy naozaj takmer VŠETKO.
P.S.: A na žĺtko zabudni, na 90% si v prípade úspešného rozplávania plôdika zanesieš hygienou pri kŕmení žĺtkom nejakú chorobu a pokapú ti. Zháňaj artémiu.
P.S.2: Preloženie ikier treba spraviť asi tak do 2-4 hodín, neviem to presne, bude to dosť záležať od teploty, musí to byť skrátka čím skôr, pred tým, ako sa ikry začnú deliť (vyvíjať)
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.