začiatočníčka



Všetko okolo akvarijných rýb

začiatočníčka

Odoslaťod tinca34 » 11 Apr 2010 16:00 pm

Dobrý deň ,som úplná začiatočníka, ktorá by rada mala krásne 12 -13 l akvárko len neviem ako nato.Chcela by som mať viac rybiek buď z jedného druhu alebo nejaké, ktoré by sa k sebe hodili .Páčia sa mi gupky .Prosím Vás ak viete mi nejak popísať alebo odporučiť aj koľko rastlín môžem dať do takého akvárka alebo nejaké ozdôbky budem povďačná.Viem ,že by mi mohli poradiť aj akva obchode len nechcem ,aby tá rada spočívala len kvôli ich zisku veď sú rôzni obchodníci :) .Ďakujem veľmi pekne za rady pekný dník prajem všetkím nadšencom akváriek :D
tinca34
 
Príspevky: 13
Založený: 11 Apr 2010 15:23 pm

Reklama

Re: začiatočníčka

Odoslaťod gabrielkoo » 11 Apr 2010 16:31 pm

skus citat na forume ..
Gupka je hejnova ryba akva bude pre nu asi male .. mozno pre krevetky by bolo akurat ..
Staci len studovat forum a najdes odpoved .
gabrielkoo
 
Príspevky: 177
Obrázky: 3
Založený: 07 Feb 2010 21:26 pm

Re: začiatočníčka

Odoslaťod tinca34 » 11 Apr 2010 16:37 pm

Ďakujem za odpoveď ,tých info na fórume je véééľmi veľa preto som napísala konkrétne otázky aspoň z časti ...ešte raz dík za info.
tinca34
 
Príspevky: 13
Založený: 11 Apr 2010 15:23 pm

Re: začiatočníčka

Odoslaťod Miloš » 11 Apr 2010 16:39 pm

12l akvarko je z dlhodobeho hladiska vyzva pre skuseneho akvaristu nie pre zaciatocnika
doporucujem ti akva o objeme aspon 50l cim viac tym lepsie vyhnes sa tym problemom so stabilitou a moznemu sklamaniu
pocet rastlin cim viac tym lepsie
ozdobky neviem co tym myslis ( tusim to len si nechcem pripustit ze to pre niekoho ozdobky su :) ) ale korenom nic nepokazis pripadne tam mozes dat nejake zaujimave kamene
Obrázok používateľa
Miloš
 
Príspevky: 1083
Obrázky: 113
Založený: 19 Aug 2005 18:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: začiatočníčka

Odoslaťod Miloš » 11 Apr 2010 16:41 pm

tinca34 napísal:Ďakujem za odpoveď ,tých info na fórume je véééľmi veľa preto som napísala konkrétne otázky aspoň z časti ...ešte raz dík za info.

odpovedi je velmi vela ale ak to myslis s akvaristikou vazne tak ich musis aktivne hladat a musis vela o akvaristike studovat lebo je fakt ze skusenych akvaristov prestava bavit neustale odpovedat na tie iste otazky ak vedia ze odpoved na ne je v kazdej knihe akvaristike venovanej a rady od zaciatocnikov mozu byt niekedy smrtiace
Obrázok používateľa
Miloš
 
Príspevky: 1083
Obrázky: 113
Založený: 19 Aug 2005 18:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: začiatočníčka

Odoslaťod stevo112 » 11 Apr 2010 16:43 pm

Myslim ze informacii je tu dost ;-) a nemysli si ze male akvarium=mensia starost... prave naopak ;-) tak citaj citaj a studuj
Obrázok používateľa
stevo112
 
Príspevky: 81
Obrázky: 3
Založený: 09 Feb 2010 14:27 pm
Bydlisko: Košice (Furča)

Re: začiatočníčka

Odoslaťod Barbora =) » 11 Apr 2010 17:05 pm

Skús si prejsť časopis Akvárium - je tam veľa informácii o miniakváriách a minirybkách a píšu ho skúsení akvaristi:
http://klub.akva.sk/akvarium.php - čísla 3, 9, 15 a číslo 4 - Dusík v akváriu. :wink:
Obrázok používateľa
Barbora =)
 
Príspevky: 485
Obrázky: 18
Založený: 07 Máj 2009 18:13 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: začiatočníčka

Odoslaťod vilo » 11 Apr 2010 19:11 pm

Miloš napísal:korenom nic nepokazis pripadne tam mozes dat nejake zaujimave kamene


do malého akvária radšej nejaké kamene, koreň by som pre istotu nedával (záleží dosť od druhu dreva, niektoré dosť rýchlo znehodnotia malý objem vody).
pre 2 páry gupiek by také 12 litrové akvárium aj stačilo, ak by malo primeraú filtráciu. z rastliniek sú dobré napr. Anubias "nana", menší chumáč "jávskeho machu" (Vesicularia dubyana), na hladinu napr. rožkatec (Ceratophyllum submersum)
Obrázok používateľa
vilo
 
Príspevky: 384
Obrázky: 56
Založený: 04 Jan 2007 17:00 pm
Bydlisko: Trnava, Bratislava

Re: začiatočníčka

Odoslaťod kathynka » 11 Apr 2010 20:20 pm

ja mam 12-litrove akva...mam tam aj drevo, ale je to skor len taka dlha haluz ako normalny koren...a potom taky malicky, ktory mi viac-menej drzi anubias...cize z rastlin tam mam 1 anubias, sagittariu, mach, machovu gulu, pogostemon a staugoryne...rybky mam len danio margaritatus (galaxky) - 6 ks a krevetky - tiger 6ks, sacury 6ks...filter nemam, mam len vzduchovanie..o prebytok dusicnanov sa mi v dostatocnej miere stara plavajuca rastlina lemna minor, ktorou mam zarastenu celu hladinu...a tiez mam cierny strk navrchu...tak tolko pre tvoju inspiraciu...ale je pravda, co pisu ostatni, ze pre zaciatocnika je 12-litrove akva dost sila...bude to chciet vela snahy, viem o com hovorim, ja som tiez nim zacinala...a casom pribudla 160ka...
kathynka
 
Príspevky: 131
Obrázky: 4
Založený: 11 Okt 2009 21:05 pm
Bydlisko: BA

Re: začiatočníčka

Odoslaťod Adhara » 11 Apr 2010 23:06 pm

12 litrovku s gupkami som mala istý čas aj ja a nie veľmi úspešne. Prekonala som sinicu, no prvá várka rýb mi kompletne pošla zrejme na problémy s dusičnanmi. Keď už bolo zabehnuté, premiestnila som jeho obsah (s novými gupkami) do 32-litrového a to už je viac-menej v pohode.
Ozdôbky... nuž ja ako zrejme drvivá väčšina skalných fanušíkov akvaristiky preferujem výzdobu čisto prírodného pôvodu ktorá navyše aj (živé rastliny) plní dôležité funkcie v kolobehu látok. Rastliny, drevo, štrk (všetko kúpené) a kamene (z prírody)...
Obrázok používateľa
Adhara
 
Príspevky: 86
Obrázky: 17
Založený: 06 Júl 2009 10:08 am
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Re: začiatočníčka

Odoslaťod Miloš » 12 Apr 2010 07:35 am

vilo napísal:
Miloš napísal:korenom nic nepokazis pripadne tam mozes dat nejake zaujimave kamene


do malého akvária radšej nejaké kamene, koreň by som pre istotu nedával (záleží dosť od druhu dreva, niektoré dosť rýchlo znehodnotia malý objem vody).
pre 2 páry gupiek by také 12 litrové akvárium aj stačilo, ak by malo primeraú filtráciu. z rastliniek sú dobré napr. Anubias "nana", menší chumáč "jávskeho machu" (Vesicularia dubyana), na hladinu napr. rožkatec (Ceratophyllum submersum)

tak 12l rozhodne pre gupky nestaci
neviem co si predstavujes pod pojmom znehodnoti vodu
Obrázok používateľa
Miloš
 
Príspevky: 1083
Obrázky: 113
Založený: 19 Aug 2005 18:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: začiatočníčka

Odoslaťod tinca34 » 12 Apr 2010 07:40 am

Ahoj Miloš vidím,že si prihlásný tak sa priamo spýtam Teba,prečo je 12 l na gupky málo?
tinca34
 
Príspevky: 13
Založený: 11 Apr 2010 15:23 pm

Re: začiatočníčka

Odoslaťod martin_s » 12 Apr 2010 08:04 am

Nie som sice Milos, ale skusim ti v kratkosti odpovedat: gupky sa pomerne rychlo dokazu premnozit a ako ostatne zivorodky maju nedokonaly metabolizmus a teda znacne znecistuju vodu svojimi vykalmi, cize v takom malom objeme je pri nich velmi tazke udrzat nejaku tu biologicku rovnovahu. Viac a podrobnejsie sa dozvies ak si precitas temu venovanu gupkam...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: začiatočníčka

Odoslaťod Miloš » 12 Apr 2010 08:21 am

ja len doplnim ze su na 12l akva aj jednoducho prilis velke (videl som samice velke 5-6cm)
Obrázok používateľa
Miloš
 
Príspevky: 1083
Obrázky: 113
Založený: 19 Aug 2005 18:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: začiatočníčka

Odoslaťod tinca34 » 12 Apr 2010 13:38 pm

Dikes za rady,a co ak by som kupila len samích samcov ?Mne sa páčia samci a nechcem na rozmnožovanie k nim samicu .To môže byť?HMM alebo 3 gupky -samcov a 2och mečúňov -samcov:)Čítam rôzne veci v časopise -akvárium ,akoste mi odporučili až sa mi z kečky parí :)ale je to veľmi zaujímavé a baví ma to ...
tinca34
 
Príspevky: 13
Založený: 11 Apr 2010 15:23 pm

Re: začiatočníčka

Odoslaťod Barbora =) » 12 Apr 2010 13:43 pm

Tak čítaj ďalej a dočítaš sa, že mečúň potrebuje podstatne väčšie akvárium, ako 12l. Keď sa ti páčia gupky, tak skús skôr endlerky - http://rybicky.net/atlasryb/zivorodka_endlerova . :wink:
Obrázok používateľa
Barbora =)
 
Príspevky: 485
Obrázky: 18
Založený: 07 Máj 2009 18:13 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: začiatočníčka

Odoslaťod Miloš » 12 Apr 2010 13:56 pm

do 12l mozno tych samcou endleriek ale aj tak ti doporucujem zvazit velkost akvarka budes mat okolo toho vela roboty a kazda tvoja chyba sa hned prejavi a omnoho vyraznejsie ako vo vacsom akvarku
Obrázok používateľa
Miloš
 
Príspevky: 1083
Obrázky: 113
Založený: 19 Aug 2005 18:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: začiatočníčka

Odoslaťod Raviolka » 12 Apr 2010 14:30 pm

tinca34, uz to akvarium mas? Nebo se teprve chystas ho koupit a zaridit?
Pokud je to ten prvni pripad, tak mas stesti a Tvoje budouci rybky taky - kup si aspon 20-30 l akvarium, ale padesatkou taky nic nezkazis. Ver tomu, ze 12 a 20 je veliky rozdil - ne ale financni ani prostorovy (nevim, co Te limituje, ze touzis prave po dvanactce).
Jestli se Ti libi gupky, tak ve 30 l akvariu jim muzes zaridit velmi pekny domov a jeste je navic kombinovat s jinym malym druhem (NE mecovky).

12 l je nejnutnejsi minimum pro chov opravdu trpaslicich druhu, nebo pro krevetky.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: začiatočníčka

Odoslaťod vilo » 12 Apr 2010 17:23 pm

Miloš napísal:tak 12l rozhodne pre gupky nestaci
neviem co si predstavujes pod pojmom znehodnoti vodu


pri dobrej filtrácii vody si myslím, že by nebol problém. samozrejme čiastočná výmena vody by sa mala robiť častejšie. ja som mal s gupkami (a aj inými živorodkami) takú skúsenosť, že pokiaľ sú chované spolu samčeky aj samičky, tak samce prijímajú relatívne málo potravy a skôr sa snažia páriť so samičkami. tým chcem povedať, že vrámci 2 párov by väčšinu výkalov a tým pádom "záťaže" vody mali na svedomí 2 samice. ...čo by sa pravidelnou výmenou časti vody dalo zvládať.
choval som kedysi v cca 10 l akváriu v podobných počtoch gupky aj platy (X.maculatus) a nebol problém

ku koreňom: priznám sa, že všelijakú "chémiu" ohľadom dreva vo vode neovládam, ale určite mnohé drevá dosť výrazne "farbia" vodu - čiže nastáva výluh látok z dreva do vody a tým pádom zmena chemizmu vody. v malom akváriu môže vzniknúť za krátku dobu aj pri čiastočných výmenách vody "čaj", čo nemusí všetkým organizmom v akváriu zrovna prospievať

ale samozrejme, že čím väčšie akvarko, tým lepšie....s tým súhlasím :D
Obrázok používateľa
vilo
 
Príspevky: 384
Obrázky: 56
Založený: 04 Jan 2007 17:00 pm
Bydlisko: Trnava, Bratislava

Re: začiatočníčka

Odoslaťod smajdalf » 12 Apr 2010 17:41 pm

Prikláňam sa k návrhu na to aspoň 20l AQ, tekéto miniAQ môžeš osadiť husto rastlinkami + zopár krevetiek a 3-4 endlerky. Takéto AQ si vystačí myslím zrejme aj bez filtrácie nakoľko rastlinky sa o spotrebovanie odpadných látok postarajú a krevetky budú slúžiť ako taká upratovacia čata ktorá zlikviduje odumreté listy alebo nespotrebované krmivo a bude stačiť občasná týždňová výmena časti vody.
To je môj názor ak by som sa v niečom mýlil tak ma prosím opravte. Lebo aj ja rozmýšľam ešte nad nejakým miníčkom.
:)
Obrázok používateľa
smajdalf
 
Príspevky: 40
Obrázky: 0
Založený: 06 Apr 2010 14:07 pm
Bydlisko: Dolné Saliby [GA]

Re: začiatočníčka

Odoslaťod Miloš » 12 Apr 2010 19:56 pm

vilo napísal:
Miloš napísal:tak 12l rozhodne pre gupky nestaci
neviem co si predstavujes pod pojmom znehodnoti vodu


pri dobrej filtrácii vody si myslím, že by nebol problém. samozrejme čiastočná výmena vody by sa mala robiť častejšie. ja som mal s gupkami (a aj inými živorodkami) takú skúsenosť, že pokiaľ sú chované spolu samčeky aj samičky, tak samce prijímajú relatívne málo potravy a skôr sa snažia páriť so samičkami. tým chcem povedať, že vrámci 2 párov by väčšinu výkalov a tým pádom "záťaže" vody mali na svedomí 2 samice. ...čo by sa pravidelnou výmenou časti vody dalo zvládať.
choval som kedysi v cca 10 l akváriu v podobných počtoch gupky aj platy (X.maculatus) a nebol problém

ku koreňom: priznám sa, že všelijakú "chémiu" ohľadom dreva vo vode neovládam, ale určite mnohé drevá dosť výrazne "farbia" vodu - čiže nastáva výluh látok z dreva do vody a tým pádom zmena chemizmu vody. v malom akváriu môže vzniknúť za krátku dobu aj pri čiastočných výmenách vody "čaj", čo nemusí všetkým organizmom v akváriu zrovna prospievať

ale samozrejme, že čím väčšie akvarko, tým lepšie....s tým súhlasím :D


to ze nieco dokaze fungovat neznamena ze to tak je spravne to ze by sa voda dala kvalitnou filtraciou udrzat v pozadovanej kvalite je totiz jedna vec ale toz eryba potrebuje aj priestor na plavanie a zropvna gupky su dost aktivne je vec druha
co sa tyka korenov ano niektore farbia vodu dost vyrazne ale zvacsa len zo zaciatku potom reakcia postupne upada ale znehodnotenie vody to nie je ano napr. pri africkych cichlidach to moze byt neziaduce nakolko tym pride k znizeniu tvrdosti ale vacsina ryb chovanych v akvarku si bude pochvalovat skor tu meku vodu
Obrázok používateľa
Miloš
 
Príspevky: 1083
Obrázky: 113
Založený: 19 Aug 2005 18:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: začiatočníčka

Odoslaťod vilo » 12 Apr 2010 20:38 pm

Miloš: ok....ja zase tie gupky v malom akváriu nepropagujem, len som písal, že by sa tak dali chovať....s tou témou končím :)

čo sa týka mäkkej vody, myslím, že ani väčšina živorodiek z nej nebýva nadšená....to je len mýtus, že väčšina tropických rýb žije v "mäkkých vodách"
Obrázok používateľa
vilo
 
Príspevky: 384
Obrázky: 56
Založený: 04 Jan 2007 17:00 pm
Bydlisko: Trnava, Bratislava

Re: začiatočníčka

Odoslaťod Miloš » 12 Apr 2010 20:52 pm

vilo napísal:Miloš: ok....ja zase tie gupky v malom akváriu nepropagujem, len som písal, že by sa tak dali chovať....s tou témou končím :)

čo sa týka mäkkej vody, myslím, že ani väčšina živorodiek z nej nebýva nadšená....to je len mýtus, že väčšina tropických rýb žije v "mäkkých vodách"

s tym stebou suhlasim vacsina zivorodieky ma radcej tvrdsiu vodu
Obrázok používateľa
Miloš
 
Príspevky: 1083
Obrázky: 113
Založený: 19 Aug 2005 18:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: začiatočníčka

Odoslaťod tinca34 » 12 Apr 2010 20:55 pm

hmmm asi to vyriešim tak ,ako mi poradil smajdalf ...tá predstava sa mi páči... také pekné..rastlinkaté s endlerkami :)ale tak z každého názoru som si niečo vzala a uvažujem nad 50 l akvárkom:)) noo mala by som dve dikes za názory a rady...
tinca34
 
Príspevky: 13
Založený: 11 Apr 2010 15:23 pm

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.