Hnisava, otvorena, krvana rana



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Odoslaťod Milan666 » 28 Feb 2009 14:43 pm

jojto napísal:SAE to ma za sebou :oops:
Škoda, že som túto tému nezachytil skôr, je mi ľúto. No určite to nebolo zranenie, ale choroba, ktorú spôsobuje baktéria, toto ochorenie viac poznajú majitelia rybníkov, ale vyskytuje sa aj v akva. Baktéria je pod vrchnou vrstvou kože, až sa v koži vytvorí absces praskne to a pri neliečení sa to rozširuje z vonku, ale šíri sa aj do vnútra tela, žiaľ soľ síce obsahuje jód, ale je to pramálo, no zároveň vytvára sliz na koži to núti baktériu zrýchliť postup do vnútra. (pri liečení krupičky je sliz naopak pozitívom).Lieči sa to. Mne sa osvedčil sera-baktopur, je aj v tabletkovej forme, tá rastlinkám neublíži. odporučil by som ti uvažovať o prevencií, všetko dobre a veľa zdaru
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Reklama

Re: Hnisava, otvorena, krvana rana

Odoslaťod Tomas54 » 01 Mar 2009 20:10 pm

Tak potom to bola asi ta choroba, co som pisal aj ja
Tomas54
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 9
Založený: 08 Jan 2009 13:47 pm
Bydlisko: Bratislava - Dubravka

Re: Hnisava, otvorena, krvana rana

Odoslaťod Tomas54 » 01 Mar 2009 20:12 pm

Tomas54 napísal:este ma napadla choroba Erythrodermatitis, ale ta sa najme prejavuje na kaprovitych rybach, len ojedinele na akvariovych
Toto som mal na mysli. Ja som to mal na Koi kaproch v jazierku
Tomas54
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 9
Založený: 08 Jan 2009 13:47 pm
Bydlisko: Bratislava - Dubravka

Odoslaťod dusik » 08 Mar 2009 11:24 am

Na moje Mrenke Siamskej sa objavila taká hrčka, nazvyme to v okoli krku nad bruškom.
Zachrániť sa mi ju nepodarilo, ale čo to mohlo byť a čím spôsobené?
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Re: Hnisava, otvorena, krvana rana

Odoslaťod Gabriello » 15 Feb 2010 12:48 pm

Ahojte. Mám niečo podobné. Na jednej SAE som zo dňa na deň zistil ranu v oblasti oka. V 60l akva sú 2 kusy. Nevšimol som si že by sa bili, ale skôr boli spoločenské. V akva som nič nemenil ani nič nepridával. Skušal som pridať soľ no zatiaľ nič. SAE stratila svoju plachosť a zdržiava sa iba pri dne pod krmitkom. Ak ju niečo vyruší tak sa hýbe normálne. Prosím ak viete poradte. Vopred ďakujem.
Obrázok
Gabriello
 
Príspevky: 5
Obrázky: 17
Založený: 12 Nov 2009 20:28 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: Hnisava, otvorena, krvana rana

Odoslaťod Milan666 » 16 Feb 2010 08:47 am

to Gabriello je to buď jarná viróza, čo je bakt. infekcia. Skús od SERY baktopur alebo cyprinopur. Môže to byť aj opuch štítnej žľazy tá sa vyskytuje v okolí očí a žiabier a vzniká nedostatkom jódu
skús preštudovať:

http://www.sera.sk/Data/poradca/RG_HEILMITTEL_CZ.pdf
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Hnisava, otvorena, krvana rana

Odoslaťod Gabriello » 16 Feb 2010 10:09 am

Ďakujem. Dnes ráno SAE bola už trocha aktívnejšia a plachšia. To nafuknuté oko už nieje až ta veľké. Možno pomohla soľ. Skúsim ešte pridať baktopur. No zatiaľ nie je nič vyhrané. Držte palce.
Gabriello
 
Príspevky: 5
Obrázky: 17
Založený: 12 Nov 2009 20:28 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: Hnisava, otvorena, krvana rana

Odoslaťod Gabriello » 28 Feb 2010 13:25 pm

Tak to nevišlo. SAE tomá už za sebou. Škoda. Ostatné ryby sú OK. Stav sa stabilizoval, vyzeralo to v pohode a potom zomrela.
Gabriello
 
Príspevky: 5
Obrázky: 17
Založený: 12 Nov 2009 20:28 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: Hnisava, otvorena, krvana rana

Odoslaťod Milan666 » 01 Mar 2010 08:46 am

zbytočne si čakal, či dúfal
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Hnisava, otvorena, krvana rana

Odoslaťod SONICKA » 06 Apr 2010 11:11 am

potrebujem pomoc. ako som vyberala rybku z akvaria, tak sa niako poranila asi som ju niako omylom pritlacila neviem.ma taky cervyny flak pri chrbrovej plutve ale je troska k oku blizsie a je to rybka danio pruhovane a stalo sa mi to cca pred 40minutami. ptrebujem vediet ci ju mam liecit alebo sa jej to samo spravi? :( a este moja gupka samec plava tak trocha na chvostiku ako keby ju tahal ten chvost dole- rada by som vedela co by som mala proti tomu robit :( dakujem
SONICKA
 
Príspevky: 18
Založený: 01 Apr 2010 18:08 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Hnisava, otvorena, krvana rana

Odoslaťod Blikina » 07 Apr 2010 19:37 pm

Ahojte...Ja mam doma dvoch Rajovcov a jednu Bojovnicu pestrú. Nedávno som si všimla že jeden z tých rájovcov má takúto podobnú ranu jak je na týchto fotkách ale tak kde tá bočná plutva začína. Dala som tu rybu do ineho akvarka ale neviem co dalej...Myslíte že sa to zahojí samé?...alebo jej mám dať nejaky slabý vývar z bylinkového čaju?...Neuškodí jej to?...4o mám robiť?...A myslíte že jejj to mohli spraviť tie druhé rybky?...Lebo som si všimla že tie druhé dve sa spolu viac hrávajú a táto poranená je večšinou sama dolu...POMOZTE prosím...
Blikina
 
Príspevky: 15
Založený: 07 Apr 2010 13:58 pm

POMOZTE PROSIM

Odoslaťod Blikina » 11 Apr 2010 17:47 pm

Ahojte. Ja som si teraz vsimla že moja rybka- rajovec má krvavú ranu pod bocnou plutvickou...Predtym mala len taký červený flak tak som ju skusila liečit s baktopurom ale teraz som si vsimla ze jej tam aj odstáva meso...ešte viac sa jej to zhoršilo...uz na obidvoch plutvyckach...PROSIIIIIIM POMOZTEEE !!!!!!!!!!! Co mam robit????
Blikina
 
Príspevky: 15
Založený: 07 Apr 2010 13:58 pm

Re: POMOZTE PROSIM

Odoslaťod Blikina » 11 Apr 2010 17:47 pm

Pridam aj foto
Blikina
 
Príspevky: 15
Založený: 07 Apr 2010 13:58 pm

Re: POMOZTE PROSIM

Odoslaťod Blikina » 11 Apr 2010 17:50 pm

...
Prílohy
DSC05698.JPG
je to dost rozmazane ale je to tam trochu videt
Blikina
 
Príspevky: 15
Založený: 07 Apr 2010 13:58 pm

Re: POMOZTE PROSIM

Odoslaťod remusator » 11 Apr 2010 18:14 pm

Presne hinto sa stalo aj mojej gurame, plutvou nevladala ani pohnut. Uz "vrtela" len lavou, prava ohryzena a ten krvavy flak. Este aj take vystupene to mala, akoby napuchnuta.
Bohuzial som ju musel "utratit", ale neviem kto jej to sposobil...
Obrázok používateľa
remusator
 
Príspevky: 130
Obrázky: 0
Založený: 17 Mar 2010 09:47 am
Bydlisko: Pressburg

Re: POMOZTE PROSIM

Odoslaťod Blikina » 11 Apr 2010 18:20 pm

no nieco také podobné ma aj moja len si myslim ze jej to neurobila ryba ale ze je to nejaka choroba, lebo uz ju mam dlhsie samu a teraz to ma uz na obidvoch plutvach...Nedá sa to liecit?..A ako si ju utratil?
Blikina
 
Príspevky: 15
Založený: 07 Apr 2010 13:58 pm

Re: POMOZTE PROSIM

Odoslaťod remusator » 11 Apr 2010 18:24 pm

"Posledny vir" aka zachod. Na nic humanejsie som este neprisiel.
Obrázok používateľa
remusator
 
Príspevky: 130
Obrázky: 0
Založený: 17 Mar 2010 09:47 am
Bydlisko: Pressburg

Re: POMOZTE PROSIM

Odoslaťod vilo » 11 Apr 2010 19:02 pm

remusator napísal:"Posledny vir" aka zachod. Na nic humanejsie som este neprisiel.


dať do malej nádobky s trochou vody a na zhruba 1/4 hodinu šupnúť do mrazničky. síce tiež nie ideálne riešenie (z hľadiska rybky), ale lepšie ako za živa spláchnutá do kanalizácie - tu sa ešte môže dosť dlho trápiť :cry:
Obrázok používateľa
vilo
 
Príspevky: 384
Obrázky: 56
Založený: 04 Jan 2007 17:00 pm
Bydlisko: Trnava, Bratislava

Re: POMOZTE PROSIM

Odoslaťod remusator » 11 Apr 2010 19:09 pm

Tak to mi je luto ;(
O tom som pocul, ze ked ju schladis, oslabuje jej zmysly az "zaspi"...
Ale to by asi neprezila rodina, keby som dal do mrazaku zivu rybu vo vode...
Obrázok používateľa
remusator
 
Príspevky: 130
Obrázky: 0
Založený: 17 Mar 2010 09:47 am
Bydlisko: Pressburg

Re: POMOZTE PROSIM

Odoslaťod Barbora =) » 11 Apr 2010 20:22 pm

V akom veľkom akváriu je a s akými rybami?
Obrázok používateľa
Barbora =)
 
Príspevky: 485
Obrázky: 18
Založený: 07 Máj 2009 18:13 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: POMOZTE PROSIM

Odoslaťod milkott » 11 Apr 2010 20:54 pm

najrychlejsia smrt je asi vriacou vodou... je mozne ze si to urobila aj sama ked sa obtrela niekde o kamen... inak neviem
Obrázok používateľa
milkott
 
Príspevky: 148
Obrázky: 37
Založený: 27 Feb 2010 09:39 am
Bydlisko: trnava

Re: Hnisava, otvorena, krvana rana

Odoslaťod Blikina » 12 Apr 2010 14:35 pm

no ja som ju mala asi v 10 l akvariu a s bojovnicou a este jedným rajovcom. Nemyslím že si to spravila sama, lebo najprv mala len jednú plutvu takú.Tak som ju dala do iného akvaria samú a tam sa jej to ešte zhorsilo.MAla to na obidvoch.A v tom akváriu skoro nic nebolo len taka mala dekorácia.No a to druhe sa jej tak zrazu spravilo.Asi behom 10 minút...Včera mi ten rájovec zdochol :( ... Bolo to hrozné pozerať sa naňho ako umiera...:( Zrazu sa začala už trochu dávať nabok a potom už len také krčovité pohyby robila a zostala na spodku ležat... :( ...Inak ja by som asi tak nedokázala zabit rybu. Aj ked by sa trápila by som sa ju do poslednej chvíli snažila zachrániť. A inak čo by ste mi poradili...? Mam si kupiť k nim nejakú novú alebo nie? A ak áno tak aký druh by bol najlepši?
Blikina
 
Príspevky: 15
Založený: 07 Apr 2010 13:58 pm

Re: Hnisava, otvorena, krvana rana

Odoslaťod martin_s » 12 Apr 2010 14:48 pm

V 10l akva 2 rajovcov a bojovnicu? :shock:
Blikina napísal:...Inak ja by som asi tak nedokázala zabit rybu. Aj ked by sa trápila by som sa ju do poslednej chvíli snažila zachrániť.
No podla toho objemu v akom si ich mala, tak ti mozem povedat ze by si dokazala...
Blikina napísal:A inak čo by ste mi poradili...? Mam si kupiť k nim nejakú novú alebo nie? A ak áno tak aký druh by bol najlepši?
Kup im hlavne väcsie akva a nie dalsiu rybu k nim...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Hnisava, otvorena, krvana rana

Odoslaťod Barbora =) » 12 Apr 2010 15:01 pm

Blikina napísal:no ja som ju mala asi v 10 l akvariu a s bojovnicou a este jedným rajovcom.

Presne to som si myslela. Ak chceš mať zdravé rybičky, musíš im zabezpečiť vhodné prostredie. 10l je pre rajovce a bojovnicu žalostne málo - skús si o nich niečo prečítať ( http://rybicky.net/atlasryb/bojovnice_pestra , http://rybicky.net/atlasryb/rajovec_dlouhoploutvy ). Tiež odporúčam prečítať sa časopis Akvárium - http://klub.akva.sk/akvarium.php .
Obrázok používateľa
Barbora =)
 
Príspevky: 485
Obrázky: 18
Založený: 07 Máj 2009 18:13 pm
Bydlisko: Michalovce

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.