Rozmnozovanie Echinodorusov



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Rozmnozovanie Echinodorusov

Odoslaťod Asterix » 26 Mar 2004 08:06 am

Ahojte, nemate niekto skusenosti s rozmnozovanim Echinodorusov. V mojom akva mam par nadhernych kuskov E.amazonikus, E. ovalis, a i. a aj ked su uz velke nie a nie vyhnat slahun. Akva 470L, osvetlenie 3xPhilips 950 58W a 2x Philips 965 58W, pouzivam raselinu Aqua Exotic a idem skusit aj PMDD. Teplota 25°C. Pridavam CO2.
Dakujem za odpovede
Asterix
 
Príspevky: 341
Obrázky: 41
Založený: 26 Aug 2003 16:28 pm
Bydlisko: Šaľa

Reklama

Re: Rozmnozovanie Echinodorusov

Odoslaťod johhhny » 28 Mar 2004 22:37 pm

Tak to mas take iste akva ako ja, ja svietim 3x osram 31 lumilux, ech. nevyhanaju slahune (drviva vacsina, aj tie tvoje ), ale kvetnu stonku, na ktorej potom vyrastaju mlade rastlinky. U mna to takto prebieha, ale musia mat dobre podmienky ( velka vrstva piesku, cca 7cm, dobre svetlo - ale to mas, dost zivin, to by ti mohlo pomoct to PMDD, ja ho tiez pouzivam)
Ak ti uz vyzenie tu stopku, treba pockat, kym na nej narastu rastlinky ( 3-5 cm ) a potom stonku zatazit, oni potom pustia aj korienky, nechaj si ich narast do velkosti akej xces, potom sa iba vytrhnu, oddelia od stonky a mas pekny, novy, mlady ech.
Uz mam aj dig. fotak, takze buduci vikend idem robit foto a potom to supnem sem, do svojej galerie.
Obrázok používateľa
johhhny
 
Príspevky: 250
Obrázky: 18
Založený: 07 Nov 2003 00:18 am
Bydlisko: Myjava, prechodne BA

Re: Rozmnozovanie Echinodorusov

Odoslaťod Asterix » 29 Mar 2004 06:46 am

Viem ako to funguje, raz sa mi uz takto podarilo rozmnozit ech.amazonicus. Problem je len v tom ze to bolo pred rokom a ja by som potreboval teraz viac rastliniek. Niekto my hovoril ze echinodory potrebuju bodove svetlo a nie rozptylene :?: No ved skusim este pridat to PMDD a uvidim
Asterix
 
Príspevky: 341
Obrázky: 41
Založený: 26 Aug 2003 16:28 pm
Bydlisko: Šaľa

Re: Rozmnozovanie Echinodorusov

Odoslaťod joko » 29 Mar 2004 09:10 am

Mne zacal Echinodorus 'Ozelot' green vyhanat nejaku stonku, uz je asi o 10cm nad materskou rastlinou. Neviem ci je to kvet alebo ako je na obrazku, dalsia rastlina, ktora porastie nad hladinou?
Obrázok
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Rozmnozovanie Echinodorusov

Odoslaťod pernik » 29 Mar 2004 09:57 am

mne vyhaneji okvetni stonky pravidelne, resp. porad. Chce to jen hodne hnojit a pak to jde samo.
pernik
 
Príspevky: 145
Obrázky: 5
Založený: 08 Feb 2004 22:39 pm

Re: Rozmnozovanie Echinodorusov

Odoslaťod Asterix » 29 Mar 2004 12:11 pm

Ok, cize problem je v zivinach :idea:
Asterix
 
Príspevky: 341
Obrázky: 41
Založený: 26 Aug 2003 16:28 pm
Bydlisko: Šaľa

Re: Rozmnozovanie Echinodorusov

Odoslaťod viridis » 30 Mar 2004 15:43 pm

Asterix napísal:Ok, cize problem je v zivinach :idea:


Asterix, ak mas rastliny v kondicii a nemnozia sa, skus im skratit/predlzit den. Ak svietis povedzme 12-14 hodin, skus svietit 10-12. A naopak.
Echinodory patria k rastlinam, ktorych zivotne cykly sa mozu riadit aj dlzkou svetelneho dna.
viridis
 
Príspevky: 274
Obrázky: 13
Založený: 08 Nov 2002 10:26 am
Bydlisko: ZV

Re: Rozmnozovanie Echinodorusov

Odoslaťod skala » 30 Mar 2004 15:47 pm

Amazon nie je prave na rovniku, takze, den (svetlo) kolise. No skus aj imitaciu obdobia dazdov, sucha znizenim, resp. zvysenim teploty.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Rozmnozovanie Echinodorusov

Odoslaťod Raviolka » 30 Mar 2004 15:48 pm

Souhlasím s viridisem, že to chce změnu, byť i k "horšímu" (ubrat světlo). Často pokud se podmínky změní z optimálních na suboptimální (tj. "něco málo tomu chybí"), vyprovokuje to rostliny k rozmnožování. Takže pokud jsou v dobré kondici, můžeš se do experimentu pustit s klidným svědomím :wink:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Rozmnozovanie Echinodorusov

Odoslaťod skala » 30 Mar 2004 15:52 pm

Raviolka napísal:... vyprovokuje to rostliny k rozmnožování.

- snaha o zachovanie - vlastne cosi ako pud sebazachovy a perzistencie - trvaleho pretrvavania - odovzdanie genetickeho materialu, resp. snaha o to.
cosi ako ked sa u dafnii, cyklopov, ale aj inych potvoriek zrazu zacnu vyskytovat samcekovia, aby mohlo prijst ku pohlavnemu rozmnozovaniu. a to prave pri zhorseni podmienok, za podmienok ktore su daleko od optima.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Rozmnozovanie Echinodorusov

Odoslaťod Raviolka » 30 Mar 2004 15:58 pm

skala napísal:Amazon nie je prave na rovniku, takze, den (svetlo) kolise. No skus aj imitaciu obdobia dazdov, sucha znizenim, resp. zvysenim teploty.


Hmmm, vzhledem k tomu že Amazonka ústí do moře přesně na rovníku, to kolísání okolo 5° nebude zrovna patrný, nemám pravdu Skala? Jinak imitovat období sucha a dešťů mi v domácích podmínkách připadá dost náročný, kdo by chtěl střídavě vypouštět a napouštět akvárium, kalit vodu a měnit řadu dalších parametrů, které s tím souvisí... ?! Buďme realisti, beztak se podmínky v domovině rostlin a v našich akváriích nedají srovnat :wink:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Rozmnozovanie Echinodorusov

Odoslaťod viridis » 30 Mar 2004 16:01 pm

teplota je pomerne stabilna. Svetlo je dolezitejsie.
viridis
 
Príspevky: 274
Obrázky: 13
Založený: 08 Nov 2002 10:26 am
Bydlisko: ZV

Re: Rozmnozovanie Echinodorusov

Odoslaťod Zibi » 30 Mar 2004 18:10 pm

Mne pred 10timi dnami zacal pustat slahune Echinodorus horemanii green.Za ten cas doteraz mam dva slahune a na kazdom vyrastaju tri rastlinky.Nerobil som nic extra pre to aby zacal mnozit.Hnojim slabo CO2+kazdy druhy-treti den PMDD 2ml.Svietim 2x18w na 100l cca 10-12 hod.denne.Teplota 27C.1x tyzdenne 10ml Ferro Aktiv od Tropikal-u.
PMDD ti mozno velmi nepomoze,echynodorusy zbieraju ziviny hlavne od korenov.Takze skus gulickove hnijivo JBL die sieben kugeln alebo Bivoj od Rataja.Pokial nemusis neprehnojuj takze pocas toho ako budes pouzivat gulicky,vypust PMDD.
Alebo ti mozno pomoze pridat raselinovy vyluh resp.Tetra Toru Min,Sera Morena.Malo by to pomoct nastartovat rastlinky.
Obrázok používateľa
Zibi
 
Príspevky: 49
Obrázky: 24
Založený: 18 Nov 2003 22:58 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Rozmnozovanie Echinodorusov

Odoslaťod Raviolka » 30 Mar 2004 18:20 pm

joko napísal:Mne zacal Echinodorus 'Ozelot' green vyhanat nejaku stonku, uz je asi o 10cm nad materskou rastlinou. Neviem ci je to kvet alebo ako je na obrazku, dalsia rastlina, ktora porastie nad hladinou?

joko květ to asi nebude, vzhledem k tomu že se jedná o křížence... takže se můžeš těšit rovnou na novou rostlinku 8)
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Rozmnozovanie Echinodorusov

Odoslaťod Asterix » 31 Mar 2004 06:50 am

viridis napísal:
Asterix napísal:Ok, cize problem je v zivinach :idea:


Asterix, ak mas rastliny v kondicii a nemnozia sa, skus im skratit/predlzit den. Ak svietis povedzme 12-14 hodin, skus svietit 10-12. A naopak.
Echinodory patria k rastlinam, ktorych zivotne cykly sa mozu riadit aj dlzkou svetelneho dna.

V kondicii su, ved su nadherne aj mohutne. Minuly piatok som Ti poslal objednavku na PMDD takze skusim aj to. Inak echinodorusy mi zenu nove listy tak jeden tyzdenne, takze si myslim, ze su v mojom akva "spokojne" :)
Asterix
 
Príspevky: 341
Obrázky: 41
Založený: 26 Aug 2003 16:28 pm
Bydlisko: Šaľa

Re: Rozmnozovanie Echinodorusov

Odoslaťod Asterix » 31 Mar 2004 06:52 am

skala napísal:Amazon nie je prave na rovniku, takze, den (svetlo) kolise. No skus aj imitaciu obdobia dazdov, sucha znizenim, resp. zvysenim teploty.

S teplotou by som nerad manipuloval, mam tam 25°C, lebo by si to mohli odskakat ryby a ostatne rastliky
Asterix
 
Príspevky: 341
Obrázky: 41
Založený: 26 Aug 2003 16:28 pm
Bydlisko: Šaľa

Re: Rozmnozovanie Echinodorusov

Odoslaťod Asterix » 31 Mar 2004 06:55 am

Raviolka napísal:Hmmm, vzhledem k tomu že Amazonka ústí do moře přesně na rovníku, to kolísání okolo 5° nebude zrovna patrný, nemám pravdu Skala? Jinak imitovat období sucha a dešťů mi v domácích podmínkách připadá dost náročný, kdo by chtěl střídavě vypouštět a napouštět akvárium, kalit vodu a měnit řadu dalších parametrů, které s tím souvisí... ?! Buďme realisti, beztak se podmínky v domovině rostlin a v našich akváriích nedají srovnat :wink:

Suhlasim s Tebou, asi by to ryby tazko niesli, keby som im imitoval obdobie sucha :o :lol:
Asterix
 
Príspevky: 341
Obrázky: 41
Založený: 26 Aug 2003 16:28 pm
Bydlisko: Šaľa

Re: Rozmnozovanie Echinodorusov

Odoslaťod Asterix » 31 Mar 2004 07:01 am

viridis napísal:teplota je pomerne stabilna. Svetlo je dolezitejsie.

Inak teraz mali dost velku zmenu, lebo asi pred 2 mesiacmi som si zariadil nove akva 470L a vsetko som tam prestahoval z 200-ky. V 200-ke som svietil trubicami AquaGlo a Aquastar a teraz v novom mam Philips TLD 965 a 950, takze zmena bola myslim dostacujuca a to uz nevravim o intenzite svetla. V povodnom akva som mal 82W na 200L a teraz mam 290W na 470L. A viete si predstavit rozdiel medzi Philipsom a AquaGlo :idea: :)
Asterix
 
Príspevky: 341
Obrázky: 41
Založený: 26 Aug 2003 16:28 pm
Bydlisko: Šaľa

Re: Rozmnozovanie Echinodorusov

Odoslaťod Asterix » 31 Mar 2004 07:04 am

Zibi napísal:Mne pred 10timi dnami zacal pustat slahune Echinodorus horemanii green.Za ten cas doteraz mam dva slahune a na kazdom vyrastaju tri rastlinky.Nerobil som nic extra pre to aby zacal mnozit.Hnojim slabo CO2+kazdy druhy-treti den PMDD 2ml.Svietim 2x18w na 100l cca 10-12 hod.denne.Teplota 27C.1x tyzdenne 10ml Ferro Aktiv od Tropikal-u.
PMDD ti mozno velmi nepomoze,echynodorusy zbieraju ziviny hlavne od korenov.Takze skus gulickove hnijivo JBL die sieben kugeln alebo Bivoj od Rataja.Pokial nemusis neprehnojuj takze pocas toho ako budes pouzivat gulicky,vypust PMDD.
Alebo ti mozno pomoze pridat raselinovy vyluh resp.Tetra Toru Min,Sera Morena.Malo by to pomoct nastartovat rastlinky.

Doteraz som nepouzival ziadne hnojiva, iba raz som skusil SERA FLORENU. Vystacil som si s CO2 a Raselinou Aqua Exotic
Asterix
 
Príspevky: 341
Obrázky: 41
Založený: 26 Aug 2003 16:28 pm
Bydlisko: Šaľa

Re: Rozmnozovanie Echinodorusov

Odoslaťod skala » 31 Mar 2004 07:13 am

snad by stacilo teplotu zvysit (ked je sucho, je menej vody - viac sa prehrieva a menej jej prichadza z lesnych oblasti, kde je voda studensia) hladinu by som neznizoval :)!
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Rozmnozovanie Echinodorusov

Odoslaťod Asterix » 31 Mar 2004 07:39 am

skala napísal:snad by stacilo teplotu zvysit (ked je sucho, je menej vody - viac sa prehrieva a menej jej prichadza z lesnych oblasti, kde je voda studensia) hladinu by som neznizoval :)!

Minuly rok som mal v lete v akva 28°C a nic. Vies ja ich chcem rozmnozit len kvoli tomu, ze akvarko je velke a nemal som az tolko rastliniek a aby som nemusel kupovat a potom zas cakat ci sa adaptuju. Takto by som videl aka je materska rastlina a vedel by som ze taka bude aj "mlad" :)
Asterix
 
Príspevky: 341
Obrázky: 41
Založený: 26 Aug 2003 16:28 pm
Bydlisko: Šaľa

Re: Rozmnozovanie Echinodorusov

Odoslaťod skala » 31 Mar 2004 08:18 am

tak snad je vo vode pren prilis vela zivin. Tipoval by som, ze ked sa nechce reprodukovat, tak mu je fajn.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Rozmnozovanie Echinodorusov

Odoslaťod Asterix » 13 Apr 2004 06:41 am

Ahojte, tak po tyzdni pridavania PMDD mi Echinodorus ovalis a amazonicus vyhnali kvetne stonky :) Takze predpokladam, ze im predtym chybali nejake ziviny.
Asterix
 
Príspevky: 341
Obrázky: 41
Založený: 26 Aug 2003 16:28 pm
Bydlisko: Šaľa

Re: Rozmnozovanie Echinodorusov

Odoslaťod Raviolka » 13 Apr 2004 17:35 pm

Asterix napísal:Ahojte, tak po tyzdni pridavania PMDD mi Echinodorus ovalis a amazonicus vyhnali kvetne stonky :) Takze predpokladam, ze im predtym chybali nejake ziviny.


:shock:

Tak tohle je asi ta poslední kapka, to PMDD jdu taky vyzkoušet!
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Ďalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.