mrenka ružová



Všetko okolo akvarijných rýb

mrenka ružová

Odoslaťod imoro1982 » 30 Apr 2010 20:24 pm

Dobrý deň
možno sa tu o týchto mrenkach už niečo popísalo, chcel by som vedieť ako resp. kedy je mrenka plodná, lebo ja už neviem. Dal som samca a samičku do samostatného akvária. Už sú spolu viac ako týždeň, za ten čas samička pribrala natoľko, že už neviem či je prežratá alebo vážne plodná. Po zdravotnej stránke sa mi zdá v poriadku, so samcom sa naháňajú len do kedy bude taká tučná, bojím sa, že až praskne.
Prosím má niekto s nimi skúsenosti?
Ďakujem za rady
imoro1982
 
Príspevky: 2
Založený: 30 Apr 2010 20:16 pm

Reklama

Re: mrenka ružová

Odoslaťod vilo » 30 Apr 2010 23:18 pm

ja chovám mrenky ružové v húfe a vytierajú sa spontánne a celkom pravidelne v spoločnom akváriu (trenie prebieha hlavne ráno). je pravda, že niekedy je ťažko povedať, či je samica len obézna alebo aj plná ikier - majú sklon k prejedaniu sa.
najlepšie by asi bolo oddeliť ich a najprv kŕmiť len striedmo. neskôr kŕmiť kvalitnejšie, hlavne samičku a nakoniec ich dať spolu...nechce sa mi veriť, že by sa nevytreli
Obrázok používateľa
vilo
 
Príspevky: 384
Obrázky: 56
Založený: 04 Jan 2007 17:00 pm
Bydlisko: Trnava, Bratislava

Re: mrenka ružová

Odoslaťod imoro1982 » 01 Máj 2010 14:37 pm

Je lepsie ju nechať najprv samu a potom k nej dať samca?
Aké prostredie používate na vytretie? ja mam piesok, par rastliniech a machove gule.
Ak je možné rozlíšiť, či je prežratá alebo plodná,. Samec ju často naháňa po akváriu.
imoro1982
 
Príspevky: 2
Založený: 30 Apr 2010 20:16 pm

Re: mrenka ružová

Odoslaťod vilo » 02 Máj 2010 21:56 pm

na trenie sú najlepšie trsy "jemnolistých", resp. "hustolistých" rastlín ("jávsky mach", Myriophyllum, Limnophila, Cabomba, Rotala, Hygrophila,...), ale nie sú podmienkou....mrenky dokážu využiť na neresenie aj trs echinodoru alebo podobnej rastliny

či je samica prežratá, zistíš tak, že ju necháš pár dní bez kŕmenia - mala by pochudnúť

myslím, že je lepšie pripustiť samicu k samcovi, než naopak, ale niekedy to nerozhoduje....alebo ich v jednom akváriu dočasne oddeliť tabuľkou skla
Obrázok používateľa
vilo
 
Príspevky: 384
Obrázky: 56
Založený: 04 Jan 2007 17:00 pm
Bydlisko: Trnava, Bratislava

Re: mrenka ružová

Odoslaťod Jan Blanar » 03 Máj 2010 07:56 am

- u mreniek je najlepší výter ako spomínal kolega v húfe
- na istý čas oddeliť sance a samice
- striedmo ale bohato kŕmiť - mrazená a živá potrava
- dať do vztieračky - najlepšie ako spomenul kolega jemnolisté rastliny ( a bude rošambo :-) )
po výtere odstrániť rodičov a potom už len vzduchovať jemne, pravidelná výmena vody (pozor náhla zmena chemizmu)
- po vytretí je potrebné odstraňovať plesnejúce a neoplodnené ikry, na zabránenie prílišného plesnenia ikier (možné podať napr. acryflavin)
- po rozplávaní záleží od teploty (strávení žĺtkového vaku, prachová potrava, alebo žĺtok z vajíčka, komerčné microkrmivká)
- držím palce
Jan Blanar
 
Príspevky: 363
Obrázky: 0
Založený: 05 Jan 2008 18:18 pm
Bydlisko: Drienovská Nová Ves 95

Re: mrenka ružová

Odoslaťod Jan Blanar » 03 Máj 2010 07:59 am

nedať hneď spolu ale postupne - abstinence pomáha :-) občas
Jan Blanar
 
Príspevky: 363
Obrázky: 0
Založený: 05 Jan 2008 18:18 pm
Bydlisko: Drienovská Nová Ves 95

Re: mrenka ružová

Odoslaťod darkblader » 02 Feb 2012 21:34 pm

Zdravim,
aj ja chovam huf mreniek a nejake gupky v 120 litrovom akvariu a nedavno som dal do mensej nadrzky s velkym mnozstvom machu jedneho samceka mrenky ruzovej a dve samicky, ktore boli uz na prvy pohlad plnsie ako ostatne. Tak prave preto som ich vybral , hned som k nim dal aj samceka, nenechaval som ich oddelen bez samceka lebo som nemal vela casu. Tak som ich tam nechal asi styri dni, az som si vsimol ze jedna samicka je uz prazdna, ale ikry som si vôbec nevsimol, tak som ich nakoniec vylovil a dal naspat do velkeho akvaria, s pocitom ze sa nic nepodarilo a ze to skusim o tyzden, ale ako som si prave vsimol v malom akvarku mi plava plno malych mreniek, zatial sa len rozplavali, tak som im dal prachove krmivo, neviem kolko ich je, lebo len teraz som si ich vsimol, tak v nasledujucich dnoch, sa budem snazit aby prezili, zajtra im dam artemie a uvidime, mam skusenosti uz aj s odchovom dani, a tieto mrenky , resp. plodik je vacsi ako plodik danii, aspon sa mi to tak zda, snad nebudu problemy, ale aspon sa o to pokusim, drzte palce. Pridam aj fotky a postup chovu,
tak zatim :)
darkblader
 
Príspevky: 1
Založený: 02 Feb 2012 21:11 pm


Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.