AstroAkvárium - 570 l



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: Astroakvárium - 570 l

Odoslaťod candino » 15 Apr 2010 10:48 am

ako to sledujem, ideš pekne od piky so všetkým čo k tomu patrí... hádam len sinici si sa vyhol...
držím palce
Obrázok používateľa
candino
 
Príspevky: 343
Obrázky: 42
Založený: 09 Dec 2008 20:56 pm
Bydlisko: Prešov

Reklama

Re: Astroakvárium - 570 l

Odoslaťod astro » 29 Apr 2010 09:05 am

pridám zopár fotiek - na tejto sú vežovky - feťáčky :-)
Prílohy
fetacky.jpg
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Astroakvárium - 570 l

Odoslaťod Giftzahn » 29 Apr 2010 09:11 am

jj, CO2 "prskadlo" ... ako si s nim spokojny ?
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Astroakvárium - 570 l

Odoslaťod astro » 29 Apr 2010 09:42 am

zopár aktualít:
- z akvária sa porúčala cabomba, slimáky ju vždy vybrali, stačilo aby na ňu vyliezli a už bola von zo substrátu
- podobne sa mi "starajú" aj o hydrocotylu ale tej sa vzdať nechcem tak som jej stonky zabalil do vystrihnutého molitanu zo špongie a zaskrutkoval som to do matíc a tak posadil do substrátu
- vodu mením každý týždeň cca 1/4 za čerstvú priamo z vodovodu
- nádherne rastie lotus, listy rozkladá na všetky strany a keď pistia pokryla hladinu vypustil dva listy takmer k hladine a teraz vyzerajú ako anténky mimozemšťana :-) ďalšie dva malé lotusy, ktoré mám sa nejako nemajú k svetu
- blyxa rastie, super, teším sa prevelice ale stále som neprišiel na to ako ju oddeliť arozsadiť alebo radšej nechať tak a počkať kým sa sama rozrastie
- valisneria sa spamätala a v pozadí tvorí nádherný kubistický obraz z pokrútených listov
- hydrocotyle dosiahla hladinu a driape za von z akvária
- čo ma trochu znepokojuje sú dve veci - drobné mechanické nečistoty vo vode - v jednom filtri mám vatu ale v druhom nie, budem ju tam musieť doplniť a druhá vec je že mi 1,5 kg bomba s CO2 vydrží peresne 2 týždne. neviem či to púšťam prisilno, tesní to všade, to som preveril. skúsim ešte nainštalovať nejaký drop-checker zo sopľoodsávačky a pozriem sa na to.
- zdá sa, že podmienky sa osadenstvu páčia, terčovce sa vytierali síce už aj predtým ale teraz sa drobizg aj zdarne "vykulil" a prilepený na spodku listu anubiasu kmital chvostíkmi ako besný. bohužiaľ prežili len deň, na druhý deň ráno už pod listom neviselo nič
- z doterajšieho priebehu pár postrehov čo by som urobil inak: svetlo by som zavesil viac k prednej strane akvária, takto sa stáva, že keď sú terče vpred a pri hladine tak sú presvietené zozadu a nevyzerá to tak dobre, to isté platí o neonkach; a určite by som volil šírku 60 namiesto 50 cm
- ampulárie mám už nejaký ten piatok ale včera prvýkrát ukázali čo dokážu "naložiť" - viď foto
- neritinám sa zjavne páči tiež pretože mi celé akvárium vyzdobili svojimi vajíčkami nevynechajúc pritom ani čelné sklo....čo sa mi až tak veľmi nepáči
Prílohy
slimaci vlacik.jpg
slimačí vláčik - neritiny a brotia ako sused - pozorovateľ
ampula.jpg
znáška ampulárie
celkovy.jpg
celkový pohľad - jasné že ja neviem fotiť
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Astroakvárium - 570 l

Odoslaťod astro » 29 Apr 2010 09:46 am

Giftzahn napísal:jj, CO2 "prskadlo" ... ako si s nim spokojny ?

hmmm ťažko hodnotiť, jednoducho tam je pricucnutý a funguje, ťažko sa mi ale nastavuje primeraný tok CO2 tak aby mi zbytočne neunikali bublinky k hladine ale na druhej strane aby sa do akva dostal dostatok plynu lenže to nie je záležitosť tohoto prskadla ale ihlového ventilu, s ktorým sa mi akosi ťažko manipuluje
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Astroakvárium - 570 l

Odoslaťod hongi » 29 Apr 2010 10:34 am

pocuj astro. vravis ze sa ti vyliahli malinke disky, co robis s vodou? mne kladu ikry pravidelne ale stale som sa nedostal dalej , tak by som rad vedel ako si sa k tomu dopracoval. myslim ze ked sa vyliahli je uz len otazka casu kedy sa ti podari udrzat ich pri zivote. drzim palciska :pivo:
hongi
 
Príspevky: 925
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Re: Astroakvárium - 570 l

Odoslaťod MAUceu » 29 Apr 2010 10:57 am

Vatu budem musiet dat aj ja. Stale mi tam plavaju miktocasticky. Ale zase sa mi nechce cistit filter kazdy tyzden. Dal som tam biomolitan, tak ratam ze ked sa trosku zanesie, tak jemne castice uz nebudu prechadzat.
Inak pekne sa to rozrastlo. :)
Obrázok používateľa
MAUceu
 
Príspevky: 1165
Obrázky: 25
Založený: 13 Dec 2009 20:48 pm
Bydlisko: Nitra, Nove Zamky

Re: Astroakvárium - 570 l

Odoslaťod astro » 29 Apr 2010 11:02 am

hongi ďakujem. s vodou robím to, že cca raz do týždňa strčím do akvária 1/2 colovú hadicu, jej druhý koniec strčím do WC a vycucám cca 1/4 vody. potom ten koniec z WC naskrutkujem na prívod vody do práčky (ktorú ešte nemáme ale už máme akvárko :P) a napustím totál studenú chlorovanú vodu z vodovodu. teplota vody v celom akvárku mi klesne o cca 4 stupne na 25, to sa zohreje pomocou vstavaného 150W ohrievača vo filtri a 100W jägera cez noc na nastavených 29, potom 100W vypnem a zohrieva len filter.
hongi trochu žartujem ale s vodou nerobím absolútne, opakujem absolútne nič! nemám osmózu, nekupujem mäkkú vodu, nezohrievam ju na izbovú teplotu, nenechávam odstáť aby vyprchal chlór, nemeriam tvrdosť takú ani onakú, nemeriam pH, nemeriam vodivosť, dusičnany (na to mi stačí trochu pistie), dusitany, K, P, N....jediné čo meriam (a to sa tu opakujem) je teplota vody.
tak ako píšeš ty, ikry kladú pravidelne ale rovnako doteraz to v tejto fáze skončilo, toto bolo prvýkrát čo sa z nich niečo vyliahlo. ak sa to zopakuje a rodičia si ich dokážu ustrážiť budem len rád ale na odchov nemám žiadne ambície ani priestorové možnosti. v nádrži je priveľa iných rýb, ktorým maličké disky zrejme poslúžili cez noc ako dezert, mohli si na nich pochutnať tak neonky ako aj SAE napr.
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Astroakvárium - 570 l

Odoslaťod jiri sajar » 29 Apr 2010 16:12 pm

k tomu lotusu -
predpokladám, že uvediem čo už všetci viete - ak je lotus na veľmi dobre osvetlenom stanovisku tak neženie listy ku hladine, tak sa dá regulovať jeho vzrast a teda aj vzhľad... tie malé lotusíky sa nehybu preto, že si ako každá bahenná rastlina najskôr buduje koreňový systém, a až keď bude riadne prekorenený v substráte začne sa rozvoj listov, starí akvaristi práve tým, že u väčších (matečných) lotusov ich občas potiahli v substráte, narušili jeho koreňový systém a lotus potom tak rýchlo neprerastal a neutláčal (najme veľkými hladinovými listami) zvyšnú rastlinnú osádku nádrže.
k tej teplote vody u terčovcov - udržiavanie stálej konštantnej teploty vody nenapomáha chuti terčovcov sa trieť....
jemným (nie skokom) znížením teploty vody pri výmene vody a jej pozvoľným zohriatim na pôvodnú teplotu vlastne imitujeme pokles teploty a prílev čerstvej (a mäkšej vody) v prírode pri dažďoch - kedy sa väčšina rýb trie...
o tom sa píše napr. v portáli českých diskusárov
ja napríklad doplňujem vodu v nádrži (nie vždy!!!) po odkalení cca 1/4 nádrže cez RO tak, že mám z RO natiahnutú PVC vzduchovaciu hadičku priamo do nádrže, nádrž tak za cca 2-2,5 hodiny doplním na plný objem (80-100 litrov novej vody), teplota v nádrži poklesne jemne a pomalu cca o 3-4- stupne, pričom sa po doplnení teplota po ďaľších dvoch hodinách vráti na priemernú 29 °C teplotu...
ak doplňujem vodu cez RO je úroveň jej vodivosti po doplnení v hodnote cca 280 - 320 mikrosiemens (mohla by byť aj nižšia no neznižujem vodivosť pod uvedenú úroveň ), ak doplňujem neupravenú vodu priamo z vodovodu je vodivosť cca 470 mikrosiemens
a máte vidieť čo sa s rybami po doplnení vody cez RO deje .... trú sa terčovce, samci císarských tetier sa idú zblázniť od imponovania (a v tieni rastlín sa následne trú so samicami) a dokonca aj SAE začnú "blbnúť" - čierny stredový pruh im prakticky zmizne a sfarbí sa do žiarivej zlatej. obtierajú sa o seba a navzájom si imponujú....
takovéto "OBDOBIE DAŽĎOV" im vždycky robím 1-2x za mesiac a ten večer máme doma len jediný TV program :pivo:
Obrázok používateľa
jiri sajar
 
Príspevky: 720
Obrázky: 77
Založený: 28 Jún 2005 08:28 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Astroakvárium - 570 l

Odoslaťod mystka » 30 Apr 2010 20:42 pm

Velmi pekne akva...Uz len poratat tie neonky :)
Obrázok používateľa
mystka
 
Príspevky: 598
Obrázky: 62
Založený: 07 Jan 2009 20:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Astroakvárium - 570 l

Odoslaťod skaner » 30 Apr 2010 22:17 pm

ten lotus je šleha človeče, chceš to mať ako dominantu? aspoň dočasne? alebo plánuješ vôbec nejaký megavýrazný prvok?
a tie matice .. horácova metóda ?
Obrázok používateľa
skaner
 
Príspevky: 255
Obrázky: 11
Založený: 17 Máj 2008 08:28 am
Bydlisko: Bratislava - Rendez

Re: Astroakvárium - 570 l

Odoslaťod astro » 30 Apr 2010 22:25 pm

skaner napísal:ten lotus je šleha človeče, chceš to mať ako dominantu? aspoň dočasne? alebo plánuješ vôbec nejaký megavýrazný prvok?
a tie matice .. horácova metóda ?

áno čítal som to u horáca a zdá sa mi to celkom šikovné. lotus sa sám rozhodol byť dominantou, nebudem mu v tom brániť, je naozaj veľmi pekný. nechám ho nech si rastie ako bude chcieť, neplánujem mu stonky natáčať na natáčky a účes zastrihávať nožničkami na tupý strih :P
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Astroakvárium - 570 l

Odoslaťod Kubo » 01 Máj 2010 07:25 am

No budem ta musiet astro sklamat , ak ho nebudes strihat za 1-2 mesiace mas tmu v akvarku. ;) Ja osobne som uz mal listy velke ak lopuchy. Dokonca pamatam , ze ked som ho mal v 170tke tak 2 listy zakryli c elu hladinu. :D No ale zasa ak sa chces dockat pravidelnych kvietkov tak ho nestrihaj. Ti co ho nechavaju pod hladinou a nedopraju listom vystrelit ku hladine , nikdy kvietok nemali. :)
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Astroakvárium - 570 l

Odoslaťod hongi » 01 Máj 2010 08:48 am

tak to je zaujimave ze sa takto bez akejkolvek upravy vody vyliahli. potesil si ma, aspon si mi potvrdil ze to ide i bez toho :) len ci sa neobjavi problem potom, vyliahnutim sme asi este nevyhrali, to nebude take jednoduche. ale je to zrejme na dobrej ceste. sme na tom podobne takisto mam teplotu 28-29 a jedine co robim je vymena vody. menil som dva krat tyzdenne asi 60-70 %. teraz uz menej, kedze nie som doma.. rozmyslam co vsetko mas v akvarku vdaka comu by mohla byt voda prirodzene upravena aspon bliziac sa k hodnotam ktore chcu disky. hm? mas tam dreva, vyluhy z nich urcite spravia nieco. ake mas tam rastliny? tusim vidim nejake microsorium, ale neni ho tam tolko aby spravilo zazrak :o
este ma napadlo kam nakladli ikry? napr. to microsorium je zname ze prospieva ikram pri vyvoji. upravuje vodu atd.... nakladli tam kde aj predtym? alebo na nove miesto? tento tvoj uspech ciastocny ma celkom zaujal kedze sa pokusam o nieco podobne. nech sa dari :pivo:
hongi
 
Príspevky: 925
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Re: Astroakvárium - 570 l

Odoslaťod hongi » 01 Máj 2010 09:04 am

este ma napadlo teraz , ake su stare tie terce? podla velkosti by som im nedaval dlhy vek.
hongi
 
Príspevky: 925
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Re: Astroakvárium - 570 l

Odoslaťod astro » 01 Máj 2010 10:01 am

@hongi ďakujem. terče mám necelý rok a kupoval som ich vo veľkosti cca 6 cm, boli v menšom 288 litrovom akvárku a tam nemali veľmi možnosť rásť keďže nádrž zdieľali okrem iných rýb aj s tromi pármi skalárov; takže už zrejme ani neporastú. Čo sa rastlinstva týka už som to tu kdesi písal, je tam anubias barteri var. nana, blyxa japonica, crinum calamistratum, nymphaea tiger lotus red, hydrocotyle leucocephala, rotala rotundifolia, echinodorus bleherae, cryptocoryne aponogetifolia (asi), egeria densa, valisneria rubra serpanta, samolus valerandii, microsorium pteropus windelow, anubias heterophylla a nejaké machy, na hladine pár pistií a mizivé množstvo lemny.. Ikry nakládli na a. heterophylla, určite to nebolo ich obvyklé miesto pretože to bolo prvýkrát v novom akváriu. Predtým v starom to kládli väčšinou na ohrievač :P. Ešte pre upresnenie hongi, táto nádrž je založená len niečo cez mesiac takže sám považujem za zázrak čo sa udialo ;).
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Astroakvárium - 570 l

Odoslaťod hongi » 01 Máj 2010 10:59 am

tak potom musi byt v tom novom akvarku vplyvom niecoho lepsia voda pre ich vyvoj. predpokladam ze vstupna vodovodna je ta ista, takze co je tam navyse oproti starej nadrzi? tie dreva su nove pravda? a este zrejme niektore rastliny... mozno to drevo, ak je z kyslej oblasti, napr. z nejakeho raseliniska vrchovskeho tak by to mohlo byt to co sposobilo zazrak :) ak sa este prida vplyv niektorych rastlin, ktore upravuju vodu... zeby takato vydarena nahoda :shock:
hongi
 
Príspevky: 925
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Re: Astroakvárium - 570 l

Odoslaťod astro » 01 Máj 2010 11:44 am

to drevo je driftwood od Plačeka, kdesi na začiatku tejto témy je aj link a to je naozaj oproti starej nádrži nové a ďalšia dôležitá vec je, že sú v nádrži už bez skalárov a majú pokoj. Keď sa náhodou vytreli aj skaláre a aj disky naraz tak to v akváriu naozaj vrelo, teraz ich neohrozuje žiadna iná veľká ryba. z rastlín oproti starej nádrži, pribudli crinum, lotus, samolus, blyxa, hydrocotyle, vallisneria. a voda ja naozaj tá istá, práve odteká do wecka, o chvíľu bude pritekať čistá, vodovodná, studená a chlórovaná :P
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Astroakvárium - 570 l

Odoslaťod astro » 01 Máj 2010 12:37 pm

@Kubo uvidím ako dlho ho vydržím nestrihať ale možnosť vidieť ho kvitnúť je viac ako lákavá :-)
btw poraďte mi niekto čo s blyxou, ako sa množí, mám ju vybrať zo substrátu a rozobrať každý trs alebo nechať tak?
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Astroakvárium - 570 l

Odoslaťod astro » 04 Máj 2010 18:18 pm

ak sa ma raz niekto opýta aké rýchlorastúce akvarijné rastliny poznám začnem vymenúvanie takto 1. lotus......dlho dlho dlho nič........2. a iné :-) Kubo mal si pravdu :pivo:
pre lepšiu predstavivosť nádrž je vysoká 60 cm
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Astroakvárium - 570 l

Odoslaťod astro » 04 Máj 2010 18:20 pm

tak chcel som tu pridať obrázky lotusu ale píše mi toto: Prepáčte, kvóta pridelená pre prílohy bola prekročená.
nájdete ich teda v mojom albume
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Astroakvárium - 570 l

Odoslaťod trinitysk » 04 Máj 2010 18:41 pm

K blyxe...mnozi sa tak, ze sa ti po strane akoby vycleni uz s pomerne vyvinutymi koriekami nova rastlinka, tu mozes potom jemne oddelit (noznice) a zasadit separatne. Mam lepsiu skusenost ak oddelim tu novu rastlinku trochu neskor, ked je trochu vacsia i.e. ma aspon nejakych cca 10- 15 listov o velkosti listov matecnej rastlinky. Prilis male rastlinky ktore odoberies maju dlhsiu dobu adaptacie - trva dlhsie kym zacnu naplno rast..
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Astroakvárium - 570 l

Odoslaťod thorncrown » 14 Máj 2010 22:21 pm

Tak dnes som sa bol osobne pozriet na astrovo miničko :D a zostal by som tam kukať aj celú noc keby som mohol :) Naozaj paráda, hlavne keď to ešte trocha zarastie tak to bude asi najkrajsie akva aké som kedy videl. Klobúk dolu.
Obrázok používateľa
thorncrown
 
Príspevky: 136
Obrázky: 5
Založený: 31 Máj 2009 12:17 pm
Bydlisko: Bratislava-DNV

Re: Astroakvárium - 570 l

Odoslaťod hongi » 14 Máj 2010 22:36 pm

a co nove s tercami astro? daco ci nic?
hongi
 
Príspevky: 925
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 7 hostí.