Čierny povlak na rastlinách



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Re: Čierny povlak na rastlinách

Odoslaťod Poly » 02 Máj 2010 19:34 pm

Ak v ramci dna pH kolise, podla mna to az tak nevadi. U mna to lieta od 6,6 rano po 7,2 vecer. kH mam 12, CO2 davam z burciaku, niekedy na noc odpajam, niekedy nie. Horsie je, ak jeden den CO2 ide a druhy nie, to u mna znamenalo uplnu riasovu pohromu, pretoze pH vtedy dokazalo vyletiet az nad 8.
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Čierny povlak na rastlinách

Odoslaťod BarbarOSA » 02 Máj 2010 19:58 pm

Poly napísal:Ak v ramci dna pH kolise, podla mna to az tak nevadi. U mna to lieta od 6,6 rano po 7,2 vecer. kH mam 12, CO2 davam z burciaku, niekedy na noc odpajam, niekedy nie. Horsie je, ak jeden den CO2 ide a druhy nie, to u mna znamenalo uplnu riasovu pohromu, pretoze pH vtedy dokazalo vyletiet az nad 8.


Mne CO2 nikdy nedojde uplne lebo mam napojene 2 flasky jednu 2-litrovu a druhu 1,5-litrovu a zakladal som ich po tyzdni cize vidim, ze toho ide menej a uz viem co sa deje..
To kolisanie sa snazim zmiernit a pustam na noc vzduchovanie, niekedy zabudnem a nic sa nedeje, ale predsa..
Cital som jeden clanok, ze vraj je to pridavanim fosforu, ale ci ?? Nevedeli to na 100%
O osadke nic nebolo pisane..
Fosfor uplne vyradim, zvysok PMDD tiez nacas, uvidim co sa udeje..
Obrázok používateľa
BarbarOSA
 
Príspevky: 557
Obrázky: 1
Založený: 26 Feb 2010 12:57 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Čierny povlak na rastlinách

Odoslaťod smik » 02 Máj 2010 20:20 pm

BarbarOSA napísal:Fosfor uplne vyradim, zvysok PMDD tiez nacas, uvidim co sa udeje..


Můžeš to zkusit, podle mého se dostaneš do větších problémů.

1. dobré a stabilní CO2. Drop checker před rozsvícením světel mám skoro do žluta a ryby jsou OK. Chce si to pohrát. Přidávat CO2 a pozorovat ryby. Když začnou lapat u haldiny tak ubrat (s burčákem je to ale nešikovné). Dobré je vyčlenit si weekend a přemisťovat dropchecker na různá místa po nádrži a nechat ho tam tři hodinky. Tím uvidíš jak distribuuješ CO2 po nádrži. Pokud špatně tak zvýšit proudění.
2. Pokud je dobré CO2 (což je nejtěžší parametr na vylazení), pak ani 10mg/l PO4 nic neudělá.
3. 10mg/l NO3 může být klidně méně nebo 0 testy jsou velice nepřesné.
4. Držet NO3 na 20mg/l, PO4 na 1-2mg/L, mikro zatím držet na Fe 0,1- 0,2 mg/l
5. K (draslík) - mě černalo třeba Microsorium pteropus po přidání K na 20mg/l černat přestalo.
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

Re: Čierny povlak na rastlinách

Odoslaťod BarbarOSA » 02 Máj 2010 20:40 pm

smik napísal:
BarbarOSA napísal:Fosfor uplne vyradim, zvysok PMDD tiez nacas, uvidim co sa udeje..


Můžeš to zkusit, podle mého se dostaneš do větších problémů.

1. dobré a stabilní CO2. Drop checker před rozsvícením světel mám skoro do žluta a ryby jsou OK. Chce si to pohrát. Přidávat CO2 a pozorovat ryby. Když začnou lapat u haldiny tak ubrat (s burčákem je to ale nešikovné). Dobré je vyčlenit si weekend a přemisťovat dropchecker na různá místa po nádrži a nechat ho tam tři hodinky. Tím uvidíš jak distribuuješ CO2 po nádrži. Pokud špatně tak zvýšit proudění.
2. Pokud je dobré CO2 (což je nejtěžší parametr na vylazení), pak ani 10mg/l PO4 nic neudělá.
3. 10mg/l NO3 může být klidně méně nebo 0 testy jsou velice nepřesné.
4. Držet NO3 na 20mg/l, PO4 na 1-2mg/L, mikro zatím držet na Fe 0,1- 0,2 mg/l
5. K (draslík) - mě černalo třeba Microsorium pteropus po přidání K na 20mg/l černat přestalo.


Z tvojho vyplyva ze ked je CO2 ok tak len draslik vyhnat vysoko??
No mal som problem, nove listy boli zlte a objavovali sa mi diery v listoch..
Teraz je vsetko ok ale spozoroval som to cernanie, kurnik sopa to treba byt fakt chemik aby som si dokazal udrzat par rastliniek pod kontrolou, ktore nemusia prekypovat zdravim a kvitnut, to ani neocakavam kedze svetla nemam dost, ale ostatne sa snazim dohnat, tak aby dobre bolo..
Mam namiesat PMDD uplne inak??
Kubo pise ze toho leje do vody pre mna nepredstavitelne mega davky, ale akva je nadherne klobuk dolu..
Kortezhugo co mi radil ako namiesat PMDD, dava 2ml PMDD na 100l vody a rastie mu to ako o prietrh, vyhadzuje rastliny kazde dva tyzdne..
Tak co kurnik sopa robim este stale zle??Mnna uz asi fakt slahne :-(
Zase som nestastny..
Viem, ze chcem mozno vela, ale uz vsetko vyzeralo OK a zrazu dalsi problem..
Prvy bol uhyn ryb, druhy riasy, dalsi pomaly rast alebo skor stagnovanie rastliniek, vsetko sa napravilo a zase je tu nieco..
Obrázok používateľa
BarbarOSA
 
Príspevky: 557
Obrázky: 1
Založený: 26 Feb 2010 12:57 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Čierny povlak na rastlinách

Odoslaťod smik » 02 Máj 2010 21:17 pm

To barbarOSA: Neházej flintu do žita. Nevím jaké akvárko je tvojím cílem jestli něco ve stylu Kortezhuga (nic proti jeho akvárku) nebo ve stylu Kuby, Azeta. Je to všechno o rovnováze. Můžeš mít naprosto bezřasé akvárko bez CO2 krásně zarostlé a třeby i s minimem hnojení. Do toho musíš přizpůsobit rostliny, vyladit míru osvětlení a počítat s tím, že porostou velice pomalu.
Pak můžeš mít akvárko kde budeš tak nějak hnojit CO2 (vždy ale bez výkyvů). To můžeš udržovat za pomocí nějakého omezení živin nejčastěji fosforu (na 0 nesmí být aspoň 0,5-1,5mg/l) růst rostlin bude dobrý, ale balancuješ na hraně, že se něco zvrtne.
Pak je tu přístup (který Tom Barr uvádí jako vhodný pro začátečníky) a to je EI při kterém je jediná starost CO2, hnojiva v nádrži je nadbytek. Růst rostlin je omezen pouze mírou osvětlení.
Pak je ještě možný Amanovský způsob. Ten je založený na vysoce výživném substrátu a v podstatě draslíku (Brighty K) Ostatní živiny jsou do vodního sloupce dodávány minimálně (snad kromě fosforu).
No a teď babo raď.
Navíc bych se vsadil, že většina akvaristů kterým akvárka fungují nemá páru proč.

K tvé otázce na draslík. Draslík můžeš zvednout i když nemáš úplně ideální CO2.
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

Re: Čierny povlak na rastlinách

Odoslaťod BarbarOSA » 02 Máj 2010 21:35 pm

Nie nie nehadzem flintu do zita..
Jasne ze mam snahu a chcem sa zlepsit..

Tazko povedat koho akvarka sa mi pacia, kazdy ma svoj styl a tak..
Paci sa mi rozny styl akva..Kazde ma nieco do seba..
Som zaciatocnik v akva s rastlinkami, takze som pozhanal vsetko co sa dalo, posadil a uvidim co ostane necham a co pojde prec..
Stale to je tak, ze uvidim co a ako, co bude o mesiac dva..

Choval som cichlidy cize rastliny co som tam mal bol anubias a cryptocoryne aponogentifolia ci ako taka dlha rastlinka..
Tie jedine prezili napor :-D

Chcel som pekne rastlinne akva, cize som zacal nieco citat, hladat a tak..
Prisiel som nato, ze treba vela svetla, hned som vedel ze vela toho mat nebudem, takze som studoval menej narocne rastlinky, zaobstaral si nejaku tu techniku samozrejme v ramci mojich financnych moznosti, cierny strk ako sa tu pise vhodnej frakcie..
No necital som az tak pozorne, ze by bolo dobre do dna zaobstarat nejaku zivinovu cast..
Akvarko som zalozil a zacal studovat podrobnejsie..
Teraz keby som to mal vsetko vybrat a odznova asi ma slahne, mam dost, ked raz za 10 - 14 dni sa vrhnem nato, odkalim, vymenim vodu, odtrhnem listky co sa mi nepacia, ponapravujem chybicky krasy ktore sposobili slimaky a panciernickovia, filter a tak vsetko co treba /samozrejme nieco robim aj castejsie ked treba/..
Takze mozno by sa nieco naslo co by sa dalo aplikovat do dna, kedze vlastne ziviny teraz rastlinky cerpaju len z vody, kedze dno je cca len 2 mesiace stare..
CO2 sa budem snazit ukorigovat tak aby slo stale, este by som chcel asi zmenit a inak namiesat jednotlive prvky PMDD a ich davkovanie..
Asi to budeme riesit cez SS, mozno tieto moje vylevy nikomu nepomozu, neviem ako to vidia ostatny..

Teraz ale napravu ciernych listov riesime, cize to je prvotna zalezitost..
Vcera ako prve poriadne odkalenie a vymena cca 1/3 vody bola..
Krmim este menej ako som krmil, ked Kubo pisal ze na 95% to je bordelom v akva..
A PMDD som dnes nedal vobec..Neviem ako co dalej :-(
Obrázok používateľa
BarbarOSA
 
Príspevky: 557
Obrázky: 1
Založený: 26 Feb 2010 12:57 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Čierny povlak na rastlinách

Odoslaťod smik » 02 Máj 2010 22:13 pm

Já bych hnojení nevynechával. Víš co zkus zlepšit údržbu. Tím nemyslím odkalování. Já neodkaluju vůbec jen měním vodu. Rýpat do dna není moc dobré. Zkus zintenzivnit výměnu vody. Klidně 2x týdně 40% vody. To dost pomáhá při řešení různých problémů. Můžeš i častěji. Nevím co máš za filtr. Spousta akvaristů by mě za to ukamenovala, ale já mám dva vnější filtry a čistím je po 14-ti dnech na přeskáčku. Tzn. 1x měsíčně. Tím jak mám větší proudění v nádrži než je obvykle doporučované, poměrně dost rostlin (málo ryb) tak jsou hlavně vaty dost zaneřáděné
Já když jsem se snažil provozovat rostlinné akvárko podle obecných doporučení tak jsem měl vždycky problémy.
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

Re: Čierny povlak na rastlinách

Odoslaťod smik » 02 Máj 2010 22:15 pm

Jo a nezapomeň, že každá změna se neprojeví hned, ale chce to čas tak 2-3 týdny (s tvým osvětlením). Nějakou dobu trvá než si rostliny zvyknou na změnu a začnou reagovat. Vhodné je taky měnit vždy jeden parametr, protože kdyš se něco zlepší tak nevíš co to způsobilo. :-)
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

Re: Čierny povlak na rastlinách

Odoslaťod BarbarOSA » 02 Máj 2010 22:21 pm

No ja som zabudol predtym dodat, ze sa tu pise ze sledovat rastlinky a ryby..
No ryby su stale ok, zeru, plavaju, zabavaju sa heh..
Ale rastlinky, no ja neviem tazko povedat..Ked prilejem toho viac co mam odsledovat a tak :-(
Skusime to inde prediskutovat ok??
Filter mam Aquael Turbofilter 650 vnutorny, na vonkajsi zatial nie su peniaze, ale chcem nejaky..
Dakujem pekne za rady..
Obrázok používateľa
BarbarOSA
 
Príspevky: 557
Obrázky: 1
Založený: 26 Feb 2010 12:57 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Čierny povlak na rastlinách

Odoslaťod trinitysk » 03 Máj 2010 08:58 am

to Poly: ak ti takto skace pH pri Kh 12 tak s tym som sa nestretol a mam pocit ze nieco tu nesedi. Bud mas zly tester na pH alebo kH...(aby sme si rozumeli, nepopieram zmeny pH v priebehu dna ale nie taketo a pri KH 12...)
to Smik: absolutny suhlas s tvojim prispevkami, je vidiet ze mas nieco uz za sebou. Mozno by som odporucil len trochu viacej Fe ako uvadza tych 0,1 - 0,2 mg.
to Barbarosa: nepodliehaj panike, chce to len trpezlivost a skusat. Akvaristika nie je matematika...u niekoho plati jedno a u druheho co ma tie iste podmienky nieco ine...je to proste priroda. Hlavne sa drz tych zakladov ako stabilne pH, makksiu a slabo kyselu vodu a pravidlene tyzdenne vymeny vody. To je ten zaklad. Ak zacnes hnojit trebars len podla navodu (ja doporucujem Seru alebo JBL) tak uz vtedy uvidis pozitivnu zmenu. Ostatne veci co ti tu radime (kubo, smik) ako hrat sa s dusicnanmi, fosforom, draslikom atd je uz taky fine tuning...velmi dolezity, ale chce to (podla mna) u teba este cas...Ak budes mat nejaky konkretny problem tak kludne cez SS...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Čierny povlak na rastlinách

Odoslaťod Poly » 03 Máj 2010 09:27 am

Ak necham CO2 cez noc, rano je 6,6, ak na noc vyberiem, tak rano je 6,8. K veceru to potom vylezie na 7,0-7,2. Ale uznavam, ze ak to lieta o viac, uz nastavaju problemy, hlavne pri zvyseni na 7,4 a viac. :P
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Čierny povlak na rastlinách

Odoslaťod trinitysk » 03 Máj 2010 09:37 am

Ja som proti tomuto kolisaniu a ak je mozne (financne) tak radim vzdy CO2 flasu. Dovod-stabilne pH. Ak bude takto lietat v priebehu dna a mas makro/mikro doladene na hrane tak to kolisanie robi neplechu. Inak pochopil by som ze to takto skace pri UT 2-4 ale pri 12? To sa mi nechce verit (co neznamena samozrejme ze to nie je mozne..)
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Čierny povlak na rastlinách

Odoslaťod pha » 03 Máj 2010 12:12 pm

Navrhujem nepisat SS. Aspom sa to uz nebude niekedy znova preberat, a posunie sa to dalej....
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

Re: Čierny povlak na rastlinách

Odoslaťod BarbarOSA » 03 Máj 2010 14:23 pm

No a teraz fakt neviem co je na hovno, ci PMDD ktore tam lejem je nejaka ina chemicka debilina, alebo ten Ratajov Foskol by som najradsej majitelovi firmy otrieskal o hlavu a kopol ho .. tam..

Nalial som cisty roztok KH2PO4 do odmernej nadobky z Foskolu a pridal 5 kvapiek podla navodu a nesfarbilo sa to vobec, pridal som do toho este tan kalibracny roztok a nic..
Co je zle??
A ja sa cudujem co to nemeria a v akva akoze je nula fosforu..
Bohvie kolko som ho tam napackal a neukazuje nic, alebo tam lejem somarinu a uplne zbytocne .-(
Obrázok používateľa
BarbarOSA
 
Príspevky: 557
Obrázky: 1
Založený: 26 Feb 2010 12:57 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Čierny povlak na rastlinách

Odoslaťod trinitysk » 03 Máj 2010 14:59 pm

Aj ked su testy od Rataja skor hrubo orientacne tak sa mi nezda ze by ani v tomto pripade nic neukazal. Ak nie je preexpirovany test a postupoval si spravne, tak tipujem ze tvoje kh2po4 je nieco ine....Skus pripadne od nejakeho ineho akvaristu-kamarata otestovat tvoju kh2po4 a budes vediet kde je chyba...a potom sa vyber do Sumperku....:-)
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Čierny povlak na rastlinách

Odoslaťod StanleyPWL » 03 Máj 2010 15:22 pm

tak zrovna ratajov test na fosofor by som neokydaval, podla mna pre ucely rastlinkoveho akvaristu bohate bohate postacuje ... nejaku superpresnu hodnotu ajtak nepotrebujes, navyse si ajtak musis sledovat NO3 minimalne a aj Fe (aj ked to je nic moc) aby si videl ci je pre teba P vobec limitujuci prvok ... okrem toho mas pri foskole aj kalibracny roztok, tak si sprav kalibraciu vo vodovodnej vode a mas dost jasne co ti ukazuje ... nechapem presne, ze preco ti nefunguje ... ja mam rok vyrobi 2004 a nemam problema ...

ajtak potrebujes vediet len 3 polohy (nic, akurat a vela) ... ktore ti povedia pridavat, nepridavat, vymenit vodu ...

inak henten fesny povlak (foteny na zaciatku temy) mam na starych listoch bohuzial aj ja v jednom akvarku a 100% suhlasim s Kubom, ze to ma hodne co docinenia s prerybnenou nadrzou ... skusam teraz castejsie menit vodu, ze co to spravi ...
Naposledy upravil StanleyPWL dňa 03 Máj 2010 15:23 pm, celkovo upravené 1 krát.
StanleyPWL
 
Príspevky: 189
Založený: 13 Feb 2008 15:15 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Čierny povlak na rastlinách

Odoslaťod BarbarOSA » 03 Máj 2010 15:22 pm

Tak potom je vlastne mozne ze cela moja snaha a to ze tam nieco davam je nie PMDD, ale nejaka debilina, co tomu mozno ani neprospieva :-(
Slahne ma asi..
Kazdy den sa najde nieco comu nerozumiem, alebo co mi pokazi naladu :-(
Dakujem za vsetky rady co som dostal..
Ak to takto pojde dalej vela toho asi v akva neostane..
Obrázok používateľa
BarbarOSA
 
Príspevky: 557
Obrázky: 1
Založený: 26 Feb 2010 12:57 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Čierny povlak na rastlinách

Odoslaťod StanleyPWL » 03 Máj 2010 15:24 pm

inak este jedna vec ... co by skor ti japonci vedeli dlho rozpravat ... k akvarku treba mat kludny a pozitivny pristup, inak sa ti proste darit nebude aj ked budes chodiaca encyklopedia ...

BarbarOSA sledujem ta uz nejaku chvilu tu na akve, si aktivny v XY temach a vsade daco riesis, neviem sice co realne robis so svojim akvarkom, ale je lahko mozne, ze proste skusas prilis vela veci naraz a aj ked jednu napravis, tak pritom mozes pokazit vela dalsich, ktore si monzo robil dobre ... takze klud, trpezlivost a kazdej zmenej daj cas aby sa mohla prejavit ...
StanleyPWL
 
Príspevky: 189
Založený: 13 Feb 2008 15:15 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Čierny povlak na rastlinách

Odoslaťod BarbarOSA » 03 Máj 2010 15:50 pm

BarbarOSA sledujem ta uz nejaku chvilu tu na akve, si aktivny v XY temach a vsade daco riesis, neviem sice co realne robis so svojim akvarkom, ale je lahko mozne, ze proste skusas prilis vela veci naraz a aj ked jednu napravis, tak pritom mozes pokazit vela dalsich, ktore si monzo robil dobre ... takze klud, trpezlivost a kazdej zmenej daj cas aby sa mohla prejavit ...[/quote]

Ak tu niekoho obtazujem SORRY..
Chcem len vyriesit svoje problemy s akva ktore mam..
Vsak nato forum je, aby sa tu preberali problemy a vyriesli sa ci sa mylim??Ak ano sorry, budem len citat..
Realne robim veci ktore mi boli poradene ale v ramci svojich moznosti..
Este prikladam fotku svojich ciernych listov a budem len citat..
Prílohy
Listy1.JPG
Listy1.JPG (55.47 KiB) Zobrazená 18096 krát
Obrázok používateľa
BarbarOSA
 
Príspevky: 557
Obrázky: 1
Založený: 26 Feb 2010 12:57 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Čierny povlak na rastlinách

Odoslaťod Kubo » 03 Máj 2010 16:08 pm

zober vodu z akvarka , prdni tam tych 5 kvapiek z toho roztoku P2 a premiesaj. Ak sa ti nesfarbi do 5 minut , tak skus tam kvapnut z toho KH2PO4 , pripadne tam hod par zrniek. Ak sa nesfarbi ani potom je zly test. Ak sa sfarbi davas malo fosforu a budes musiet prtvrdit. :)
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Čierny povlak na rastlinách

Odoslaťod smik » 03 Máj 2010 16:53 pm

To BarbarOSA:
Klidně to tady řeš :-). Ty listy jsou v malém rozlišení a je na nich ten problém blbě vidět. Vidím tam nějaké tečky, nevím jestli jsou to dírky nebo zelená přisedlá řasa. Nějaký černý povlak tam také vidím. Pokud v těch listech jsou dírky tak je to nedostatek draslíku.
Prostě existují určité zásady, které když splníš tak to půjde.
Tak jak jsem tady psal tak nejsem moc zastáncem přidávání PMDD u kterého nemáš moc kontrolu nad tím co přidáváš do vody.
Vím, že nemáš moc peněz, ale doporučil bych ti koupit makro komponenty ve větším množství a naučit se je míchat tak abys věděl kolik jich do svého akva přidáváš. Hodnoty které bych přidával do tvého akvárka já jsem už někde psal. V 90% pokud máš dost živin tak řasu způsobí nějaký problém s CO2 (pokud se přidává). Kontroverzní prvek o kterém se říká, že způsobí řasu je fosfor. Já teď pokusně do svého akvárka přidávám 15mg/l týdně PO4 a zatím se řasa nekoná. Dovedu si představit že fosfor je spouštěč řasy, ale zase jenom v souvislosti se špatným CO2 a špatným tokem v nádrži kdy se CO2 nedostane do všech koutů akvárka.
Rady jsou u mě takové:
Přidej týdně:
15mg/L NO3
15mg/L K
1,5 mg/L PO4
0,2mg/L Fe (komplexní mikro můžeš pak i přidat)
zaměř se na správnou distribuci CO2 tak aby ti pH kleslo někam k 6,7 (dropchecker žluto zelený)
měň častěji vodu třeba 2x týdně 40% (jestli ti to nevadí tak klidně 3xtýdně)
nepřestávej hnojit
Neodkaluj hloubkově dno jen měň vodu.
Odstraň veškeré listy, které by mohli přispět k hnilobným procesům.
Vydrž to v tomhle režimu 2-3 týdny a jestli ti to nezačne fungovat tak už fakt nevím :)
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

Re: Čierny povlak na rastlinách

Odoslaťod BarbarOSA » 03 Máj 2010 17:21 pm

Kubo: ja som ten roztok KH2PO4 a destilky nalial namiesto akvarijnej vody a pridal 5 kvapiek a ani po 10 minutach nic..

smik: dakujem za rady, ale ked nie PMDD co presne mam kupit aby som zase nekupil somarinu??
skus mi napisat presny nazov alebo firmu aspon, alebo tak co mam kupit ked nie PMDD..
CO2 ide do akva nonstop, niekedy na noc pustam vzduchovanie..
JBL tester na CO2 ukazuje cely den zltozelenu farbu cize nieco medzi 6,4 a 6,8 neviem to presne odhadnut, ale tak 6,7 tipujem je cely den, v noci to nesledujem..
vodu menit nie je problem..
A na fotke je to najviac vidno na tom malom liste je z anubiasu je skoro cely cierny..tie ostatne listy su tam bodky nie dierky, takto mi to zacina, najprv cierne bodky a pomaly to zaberie cely list, preto som zobral aj take bodkovane listy..
Obrázok používateľa
BarbarOSA
 
Príspevky: 557
Obrázky: 1
Založený: 26 Feb 2010 12:57 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Čierny povlak na rastlinách

Odoslaťod Poly » 03 Máj 2010 17:24 pm

BarbarOSA napísal:No a teraz fakt neviem co je na hovno, ci PMDD ktore tam lejem je nejaka ina chemicka debilina, alebo ten Ratajov Foskol by som najradsej majitelovi firmy otrieskal o hlavu a kopol ho .. tam..

Nalial som cisty roztok KH2PO4 do odmernej nadobky z Foskolu a pridal 5 kvapiek podla navodu a nesfarbilo sa to vobec, pridal som do toho este tan kalibracny roztok a nic..
Co je zle??
A ja sa cudujem co to nemeria a v akva akoze je nula fosforu..
Bohvie kolko som ho tam napackal a neukazuje nic, alebo tam lejem somarinu a uplne zbytocne .-(

Je to v poriadku, pravdepodobne si chcel merat prilis koncentrovany roztok. Uz som to skusal, ked das prilis koncentrovany roztok, tak sa to nesfarbi. Musis zarobit nejaky s rozumnou hodnotou. Ak dobre tipujem, tak ten stanovovaci roztok P2 je nejaka zlucenina molybdenu, ktora tvori zlty komplex. Ak to s PO4(3-) prezenies, vznika iny komplex, ktory je uz bezfarebny, resp. nevznika ziadny. :D
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Čierny povlak na rastlinách

Odoslaťod smik » 03 Máj 2010 21:14 pm

trinitysk napísal:Ja som proti tomuto kolisaniu a ak je mozne (financne) tak radim vzdy CO2 flasu. Dovod-stabilne pH.


Jenom k tomu stabilnímu pH. Já dávkuji CO2 od asi 7:00 ráno. Světla zapínají ve 12:00. CO2 vypínám v 18:00hod. Světla vypínám v 21:00hod Po vypnutí světel se spustí čerpací hlava, která hodně hýbe hladinou a do rána všechen CO2 vytěsní. Ph pak kolísá ráno kolem 7 při zapnutí světel už je někde u 6,4 večer je 6,4-6,6. Tím že večer okysličím vodu tak si ryby "odfrknou" odbourají CO2 z krve a přes den je můžu zase zmáčknout. Nevšiml jsem si na živočišstvu nějaký negativní vliv kolísání pH, ale samo že lze i ph držet stabilní.
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.