holandske akvarium



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

holandske akvarium

Odoslaťod divad33 » 30 Apr 2010 19:08 pm

caute chcel by som si zalozit holandske teda husto osadene akva a chcem sa spytat vsetkych co s tym maju skusenosti nech napisu svoje rady .Chcel by som sa spytat aku najvacsiu tvrdost vody vydrzia rastliny ALTERNANTHERA REINECKII,CABOMBA AQUATICA, HYGROPHILA CORYMBOSA a BACOPA CAROLINIANA. tak isto sa chcem spytat aky substrat dna odporucate .Prosim napiste .Vopred vsetkym DAKUJEM :kiss:
divad33
 
Príspevky: 81
Založený: 07 Jan 2010 21:17 pm

Reklama

Re: holandske akvarium

Odoslaťod BarbarOSA » 30 Apr 2010 19:17 pm

Tazko povedat..
Podla mna sa rastlinky vedia prisposobit a nikto ti nepovie presne cislo..
Ako tercevce, niekto musi vodu riedit aby bola makka z RO a niekto ich ma v tvrdej vode a pohodicka..
Aj ked to nebol najstastnejsi priklad, ale myslel som tie iste ryby a odlisne podmienky :-D

Zasad uvidis ono samo sa ti vykrystalizuje a co sa ti bude pacit nechas, co nie vyberies a das nieco nove..
Kazda rastlinka ma ine naroky..

Substrat heh tiez tazko vsak aky sa ti paci dobrej frakcie 1 - 4mm, a pod to natrieskat ziviny, hnojivo a tak..
Obrázok používateľa
BarbarOSA
 
Príspevky: 557
Obrázky: 1
Založený: 26 Feb 2010 12:57 pm
Bydlisko: Nitra

Re: holandske akvarium

Odoslaťod matus » 30 Apr 2010 19:41 pm

divad33 napísal:caute chcel by som si zalozit holandske teda husto osadene akva a chcem sa spytat vsetkych co s tym maju skusenosti nech napisu svoje rady .Chcel by som sa spytat aku najvacsiu tvrdost vody vydrzia rastliny ALTERNANTHERA REINECKII,CABOMBA AQUATICA, HYGROPHILA CORYMBOSA a BACOPA CAROLINIANA. tak isto sa chcem spytat aky substrat dna odporucate .Prosim napiste .Vopred vsetkym DAKUJEM :kiss:
:lol: :twisted: :x :shock: :? :cry: :cry: :dead: :dead:
... cize ak som to spravne pochopil tak v podstate chces skoro vsetky informacie z tohoto portalu zhrnut do jednej temy s niekolkymi prispevkami
skus nezakladat ziadne temy a zacni si citat jednotlive fora a akva casopis
Obrázok používateľa
matus
 
Príspevky: 602
Obrázky: 14
Založený: 20 Jan 2005 21:50 pm

Re: holandske akvarium

Odoslaťod Poly » 01 Máj 2010 13:11 pm

Vsetko o narokoch jednotlivych rastlin sa docitas tu:
http://rybicky.net/atlasrostlin/latinsky/
O substratoch sa docitas vela tu:
http://www.akva.sk/substraty-druhy-porovnanie-alternativy-t3571.html?hilit=substrat
Dalsie info o substratoch najdes cez vyhladavanie vpravo hore, pripadne pogoogli :wink:
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: holandske akvarium

Odoslaťod trinitysk » 02 Máj 2010 12:23 pm

Holandske akvarium ...asi prva rada je vyckat s tym a zacat s "normalnym" akva. Z tvojej otazky citim, ze sa v akvaristike este len zacinas orientovat..ak sa mylim tak sa ospravedlnujem. Mat doma Holandana (ozajstneho a nie nejaku "lacnu" napodobeninu) stoji velmi vela usilia, penazi a casu. Ak by si s tym teraz naozaj zacal (a za predpokladu ze si naozaj menej skuseny akvarista) tak by hrozil na 99,9% neuspech a ten by ta od akvaristiky len odradil a to by bola skoda. Zacni normalnym akva, pochop zakladne suvislosti hlavne pokial ide o chemiu vody a garantujem ti , ze aj s normalnym akva sa pekne zapotis. A k Tvojej otazke aku znesu tie rastlinky tvrdost...Vo vseobecnosti takmer vsetky rastlinky maju radsej makksiu a jemne kyselu vodu...staci ak si najdes nejakeho Holandana na nete a pozries profil akva a tam to uvidis aj sam....(vratane substratov)
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: holandske akvarium

Odoslaťod divad33 » 04 Máj 2010 19:19 pm

v mojom akva je tvrdost vody 19dkh :cry: :x .ked som ale nechal odstat vodu a prilial do nej vodu z Kralikov ktora ma 5 dkh celkova tvrdost bola 11dkh :mrgreen: :D
divad33
 
Príspevky: 81
Založený: 07 Jan 2010 21:17 pm

Re: holandske akvarium

Odoslaťod divad33 » 08 Máj 2010 08:23 am

a co hovorite na miesanie akva vody s destilovanou ???????
divad33
 
Príspevky: 81
Založený: 07 Jan 2010 21:17 pm

Re: holandske akvarium

Odoslaťod trinitysk » 08 Máj 2010 08:30 am

znizis si tym tvrdost...sa zamysli nad kupou RO alebo kolony (pripadne jej vyroby) a vodu si mozes robit doma sam, aj tu su nejake vlakna na tieto temy, nsatuduj si a ak nieco nie je jasne spytaj sa. Ak sa este nestalo tak doporucujem nastudovat vyznam zakl. parametrov vody aby si mal v tom uplne jasno (ak tak este nieje) a vedel si rozmyslet ci do holadana ist alebo nie. Najjednoduchsou cestou samozrejme je prisposobit akva tej vode co mas...nenarocne rastlinky ti tam porastu, treba tomu ale prisposobit svetlo a ziviny...holandan ti tam ale nevydrzi...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: holandske akvarium

Odoslaťod Ricardo963 » 08 Máj 2010 10:58 am

trinitysk napísal:znizis si tym tvrdost...sa zamysli nad kupou RO alebo kolony (pripadne jej vyroby) a vodu si mozes robit doma sam, aj tu su nejake vlakna na tieto temy, nsatuduj si a ak nieco nie je jasne spytaj sa. Ak sa este nestalo tak doporucujem nastudovat vyznam zakl. parametrov vody aby si mal v tom uplne jasno (ak tak este nieje) a vedel si rozmyslet ci do holadana ist alebo nie. Najjednoduchsou cestou samozrejme je prisposobit akva tej vode co mas...nenarocne rastlinky ti tam porastu, treba tomu ale prisposobit svetlo a ziviny...holandan ti tam ale nevydrzi...

Môžeš mi nejako definovať čo je holandske akvarium ?
Obrázok používateľa
Ricardo963
 
Príspevky: 177
Obrázky: 1
Založený: 21 Jún 2005 15:33 pm
Bydlisko: Košice-KVP

Re: holandske akvarium

Odoslaťod trinitysk » 08 Máj 2010 11:41 am

Akvarium s dorazom na rastliny bez ohladu na to z akej casti sveta pochadzaju, primarny ciel je harmonia (po vsetklych strankach) a prosperita rastlin, sekundarnu ulohu maju rybicky. Tieto nadrze maju aj uplne iny rezim starostlivosti a potreby technickeho vybavenia....
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: holandske akvarium

Odoslaťod Ricardo963 » 08 Máj 2010 12:28 pm

Tak potom neviem, prečo 99.9% neúspech.
Ak sa mu v akvarku rozrastú aj tie najmenej náročné rastlinky a bude to mať nejakú formu, nevidím dôvod na neúspech.
Obrázok používateľa
Ricardo963
 
Príspevky: 177
Obrázky: 1
Založený: 21 Jún 2005 15:33 pm
Bydlisko: Košice-KVP

Re: holandske akvarium

Odoslaťod trinitysk » 08 Máj 2010 14:56 pm

Jenoducho preto, ze pise hore o rastlinach ktore mu pri Ut 19 jednoducho nepojdu....Mimo to je holandske akvarium takmer vylucne o pomerne narocnych az velmi narocnych rastlinach. Ak hovorime iba o zarastenej nadrzi echinodormy a valissneriami tak ano, moze fungovat ale nehovorme o holandskej nadrzi. Doporucujem, pozri si par foto holandskych nadrzi, je lepsie raz vidiet ako 10x citat...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: holandske akvarium

Odoslaťod Ricardo963 » 09 Máj 2010 06:43 am

Ja viem ako vyzerá holandské akvárium.
Ale chcel som len vedieť či do holandských patria len nádrže výlučne o pomerne náročných až veľmi náročných rastlin .
Kde-aká je tá hranica ktorá to rozdeľuje či je alebo nieje.
Obrázok používateľa
Ricardo963
 
Príspevky: 177
Obrázky: 1
Založený: 21 Jún 2005 15:33 pm
Bydlisko: Košice-KVP

Re: holandske akvarium

Odoslaťod trinitysk » 09 Máj 2010 07:05 am

Presna definicia holandskeho akvaria ako takeho neexistuje, aspon ja o nej neviem. Je to vsetko subjektivne a casom vytvorene nejake pravidla ktore sa dodrzuju. Ked sa pozries na holandske nadrze (napr. ADA contest) kde ich par je, tak uvidis ze je to z velkej casti o stredne az velmi narocnych rastlinach. Nepisane pravidlo hovori ze aspon2-3 druhy cervenolistych rastlin by si mal v layoute pouzit, teraz su v mode pouzivat uz aj kobercove rastliny, ktore sa predtym az tak casto nepouzivali v hol. nadrziach. To vsetko su rastliny narocne na svetlo, ziviny, vodu a v neposlednom rade aj na udrzbu (tvarovanie, strihanie, omladzovanie a pod.). Castokrat sa rastlinky najprv "predpestuju" v inej, vedlajsej nadrzi a do hlavnej nadrze sa sadia uz v urcitej kondicii, nahradzaju sa urcite druhy ktorym sa az tak nedari inymi aby nadrz vyzerala stale tip top, nie je mkiesto pre to, aby si tam zacal od zaciatku nieco pestovat a cakal kym vyrastie, to plati len na zaciatku a dalsi max. rok atd atd. Je to taka mala veda...:-) Chce to velku skusenost, kopec casu, energie, technickeho zazemia a penazi. Zacinaju s tym akvaristi rastlinkari az na samom vrchole svojho hobby...az maju pocit ze uz vsetko "zmakli", tak sa daju na holandana a to ich drzi spolahlivo v akvaristike dalsie roky...ak mi rozumies...A minimalne 50% z nich sa nakoniec vrati o stupienok "nizsie"pretoze zistia ze dlhodobo na to nemaju nieco z toho co som pisal.....Zacinat s holadanom u akvaristu zaciatocnika je ako keby si po urobeni vodicaku chcel ist hned jazdit F1...a to nejde dokopy. Preto vravim pockat, naucit sa zaklady u normalneho akva a az nasledne sa pustiti do takehoto projektu...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: holandske akvarium

Odoslaťod Ricardo963 » 09 Máj 2010 11:15 am

Ďakujem ti za námahu a trpezlivosť a ešte mi povedz svoj názor, kde by si zaradil toto akvárium :
gallery/ricardo963-a966/asi-najkrajsie-ak-p15657.html
Obrázok používateľa
Ricardo963
 
Príspevky: 177
Obrázky: 1
Založený: 21 Jún 2005 15:33 pm
Bydlisko: Košice-KVP

Re: holandske akvarium

Odoslaťod trinitysk » 09 Máj 2010 11:34 am

Napisal som to priamo k tomu ...:-) Est eto existuje? tie foto boli ak si pamatam z 2007...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: holandske akvarium

Odoslaťod Ricardo963 » 09 Máj 2010 11:52 am

Už nie, od presťahovania neviem dosiahnuť tento stav.
Obrázok používateľa
Ricardo963
 
Príspevky: 177
Obrázky: 1
Založený: 21 Jún 2005 15:33 pm
Bydlisko: Košice-KVP


Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 14 hostí.