Black molly [Poecilia sphenops]



Všetko okolo akvarijných rýb

Re: Mollynky

Odoslaťod Raviolka » 15 Mar 2004 13:21 pm

krIzi napísal:Zmena pohlavia by teda mala byt vyvolana nedostatkom hormonu opacneho pohlavia a nie nadbytkom. Vase prakticke skusenosti vsak hovoria nieco ine. Ako to teda je?


Tak už jsem to našla u Dokoupila: změnu vyvolává právě působení nadbytku hormonu, tj. pokud přidáme jedinou samičku mezi samce, je to skoro jisté... :wink:
Jinak po přečtení Dokoupilovy kapitolky to vidím všechno ještě míň přehledně - těch faktorů je totiž celá řada. Základní informací je ale to, že ryby se rodí jako hermafroditi, tj. mají základy pohlavních orgánů samčích i samičích. Nejdříve prodělávají vývoj jako samice, potom se jich cca 50% "mění" na samce - vlastné se nemění, ale prostě začne fungovat ta druhá polovina... no a někdy prostě k tomu dojde později.

Ještě vyberu na závěr dva bonbónky - Xiphophorus helleri nemá chromozomy X a Y, které u ostatních druhů určují pohlaví - je proto "sexuálně labilnější". A druhá perlička - pokusně byly izolovány gupky 24 hod. po narození, po dosažení dospělosti porodily některé samičky mláďata! To znamená, že se u nich vyskytuje i funkční hermafroditismus a můžou se bez samců klidně obejít... :P
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Reklama

Re: Mollynky

Odoslaťod krIzi » 15 Mar 2004 15:36 pm

Raviolka napísal:A druhá perlička - pokusně byly izolovány gupky 24 hod. po narození, po dosažení dospělosti porodily některé samičky mláďata! To znamená, že se u nich vyskytuje i funkční hermafroditismus a můžou se bez samců klidně obejít... :P

nepovedal by som, ze sa bez samcov zaobidu, ked su samy tiez zaroven samcami :)

a dalo by sa povedat, ze zivorodky su na velmi vysokom stupni evolucie, ked dokazu 'zakernou arrhenoidou' zabranit uspesnemu chovu v zajati :) (musel som to trosku skreslit)
Obrázok používateľa
krIzi
 
Príspevky: 31
Založený: 08 Okt 2003 12:31 pm
Bydlisko: BA, dlhe diely

Re: Mollynky

Odoslaťod skala » 15 Mar 2004 16:44 pm

ludom sa to obcas tak trochu stava tiez - vid problem transexuality

okrem toho, ak sa zmeni samica na samca, castokrat je sterilna
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Mollynky

Odoslaťod krIzi » 17 Mar 2004 10:36 am

Ano, ale ta neplodnost moze byt vyvolana tym, ze sa chovaju v akvarku, a ze to uz nie su tie tzv. dive formy... Ved skoro pri kazdom druhu ryb sa najde nieco, v com sa lisia od tych pôvodnych - divich. Napr. väčšina skalárov v akvarku zožere vlastne ikry, pricom v prirode sa nechaju aj zabyt, len aby tie "potomky" nejak zachranili...
Je to samozrejme len môj názor, ale vidím v tom logiku...
Obrázok používateľa
krIzi
 
Príspevky: 31
Založený: 08 Okt 2003 12:31 pm
Bydlisko: BA, dlhe diely

Re: Mollynky

Odoslaťod Pštros » 30 Mar 2004 11:58 am

Ked uz sme pri Mollynkach, po vymene cca 50% vody (odstatej) zacali moje dve posedavat po dne a akosi sa nevedia rozplavat. Na povrchu tela nebadat ziadnu chorobu, ked im dam zrat, su tam prve a potom zas "zalahnu"... je to normalne? Ak nie, co s nimi?
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Re: Mollynky

Odoslaťod skala » 30 Mar 2004 12:48 pm

nie je problem v teplote?
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Mollynky

Odoslaťod Pštros » 30 Mar 2004 13:25 pm

skala napísal:nie je problem v teplote?

Uz sme na to asi prisli. Pri vymene vody som to prehnal a na prvy krat som menil asi polovicu a to je asi pre ne privelka zmena.
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Re: Mollynky

Odoslaťod skala » 30 Mar 2004 13:51 pm

mne sa to nezda, ale moze byt. kazdopadne su to brakicke druhy, osol im vodu.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Mollynky

Odoslaťod denis » 30 Mar 2004 13:59 pm

mna by zaujimalo ako to je s rastlinami, ked su v tom akva molly. keby sa voda osolila na brakticku stalo by sa nieco rastlinam? iste by im to uskodilo, alebo aspon spomalilo rast.
Obrázok používateľa
denis
 
Príspevky: 767
Obrázky: 41
Založený: 12 Sep 2003 09:46 am
Bydlisko: Ružomberok

Re: Mollynky

Odoslaťod barky » 30 Mar 2004 14:07 pm

Osobne by som si nedovoli oznacit Black molly ako brakicky druh uz len z toho dovodu ze Black molly sa vo volnej prirode nevyskytuje, kedze je to produkt krizenia a slachtenia, ktore ako take prebiehalo v akvarijnych podmienkach cize vo vode sladkej.
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: Mollynky

Odoslaťod skala » 30 Mar 2004 14:56 pm

.... casto krat osolenej. ku zivorodkam Mexika, patri viac soli, aj NaCl, aj vody polotvrdej az tvrdsej - cize viac Ca, Mg
no samozrejme, od prirodnej Poecilia shenops ma uz daleko.
osobna skusenost: blakomolly sa daleko lepsie citili vo vode mnou osolenej - a to az 1 polievkova lyzica na 10 litrov vody, co ako asi sami uznate je celkom dost.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Mollynky

Odoslaťod Raviolka » 30 Mar 2004 15:36 pm

skala napísal:osobna skusenost: blakomolly sa daleko lepsie citili vo vode mnou osolenej

:roll: a kdyby ji osolil někdo jiný? :wink:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Mollynky

Odoslaťod skala » 30 Mar 2004 15:40 pm

mila raviolka, keby - tak by som si tak isty nebol. co si nespravim sam, to obycajne nemam. spolah je fajn vec, ale pretazka.
som rad, ze to vyznelo komicky, chcel som len zdoraznit skusesost vlastnymi rukami, vlastnymi ocami. tot vsio.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Mollynky

Odoslaťod denis » 31 Mar 2004 08:05 am

skala kolko soli si priblizne daval mollynezkam na 35l vodykde su aj rastliny.
ked sme mali chore Hyphessobrycon flammeus dal som 3 polievkove lyzice na 30l vody, ale tam neboli rastliny, ciste dno bez piesku.
Obrázok používateľa
denis
 
Príspevky: 767
Obrázky: 41
Založený: 12 Sep 2003 09:46 am
Bydlisko: Ružomberok

Re: Mollynky

Odoslaťod skala » 31 Mar 2004 08:16 am

denis, asi tolko som daval aj ja. Apropo rastliny-ja som ich tam tiez velmi nemal.Ale myslim,ze este tolko znesu.Ci pritom aj rastu,to neviem dobre posudit.Ja som tam vtedy mal Ceratophyllum demersum a Najas. Choval som molyny,platy,gupky a mecune.Gupkam a platam sa ta sol az tak nepacila - 1 lyzica na 10litrov, daval som aj 1 na 20 litrov.
Kazdopadne ak niekto zo solou zacina,treba postupovat zvolna-najprv pridat len mensie mnozstvo.Lebo sol im moze vyleptat trochu kozu.Ku velky zmenam elektrickeho potencialu by nemalo dochadzat.Ma to samozrejme vplyv aj na vodivost vody,ved to priamo suvisi.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Mollynky

Odoslaťod barky » 31 Mar 2004 08:47 am

K soli a zivorodkam napisem len vlastnu skusenost - chovam/rozmnozujem viacero druhov zivorodiek - vratane Black Molly a v zivote som sol do vody nepridaval. Myslim si ze pridavanie soli je mozno potrebne v oblastiach, kde je voda maksia, inak na to nevidim dovod.
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: Mollynky

Odoslaťod skala » 31 Mar 2004 12:32 pm

barky, ano, vela ludi to nerobi. Napokon nielen pre zivorodky. Z obsahom Ca, Mg ako pises to suvis ma, ale je to trochu o inom. Napokon aj pouzivanie soli nie je len o pridani ionov, ale aj o tom, ze sol sposobuje zvysene vylucovanie koznych zliaz a tym ku znizovaniu moznosti nakazy. a preco to nepouzivaju velkochovatelia - pretoze aj ta sol je polozka, ktora nieco stoji.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Mollynky

Odoslaťod Raviolka » 31 Mar 2004 12:59 pm

skala napísal:Napokon aj pouzivanie soli nie je len o pridani ionov, ale aj o tom, ze sol sposobuje zvysene vylucovanie koznych zliaz a tym ku znizovaniu moznosti nakazy.

Zvýšené vylučování kožního sekretu je ale obranná reakce, tzn. že u ryb, které na to nejsou zvyklé, sůl kůži podráždí - jedinou možnou obranou je potom víc se "zabalit" do slizu. Takže něco na princip očkování... asi to není zrovna dvakrát příjemné. Přidávání soli z preventivních důvodů mi připadá zbytečné, stejně jako přidávání jakýchkoliv jiných chemikálií. Jak dokazuje barky a jiní, funguje to :)
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Mollynky

Odoslaťod skala » 31 Mar 2004 15:28 pm

trochu zle som sa vyjadril, ospravedlnujem sa.
zvysene rozumej v zmysle, viac ako vo vode bez soli.
nechcem aby ryby vylucovali sliz viac ako je pre nich normalne. ok?
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Mollynky

Odoslaťod Raviolka » 31 Mar 2004 16:03 pm

skala napísal:trochu zle som sa vyjadril, ospravedlnujem sa.
zvysene rozumej v zmysle, viac ako vo vode bez soli.
nechcem aby ryby vylucovali sliz viac ako je pre nich normalne. ok?

skala já jsem ti rozuměla, vím že se sůl přidává do vody nejčastěji právě z tohoto důvodu - tj. posílení obrany proti vnějším parazitům, plísním atd. Z tohoto pohledu je to v pořádku, ale nesmí se přitom zapomínat, že to je jen obrana na podráždění solí. Jinak tvojí odpověď moc nechápu, protože "aby ryby vylucovali sliz viac ako je pre nich normalne" je právě účel věci.
Ale nechci se hádat kvůli slovíčkům, myslím že nám jde o to samé :wink:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Mollynky

Odoslaťod skala » 31 Mar 2004 16:18 pm

forum je verejne, takze nepisem celkom len pre niekoho, niektorych konkretnych. preto nemozem tu vzdy byt totalne adresny na meno, pretoze potom by sa mohlo stat, ze sa budem bavit zo sudruhom XY, a ostatni nebudu pripadne vediet o co ide. ale to len trochu na ozrejmenie.

vravis posileni obrany - no nic navyse, znovu zdoraznujem, ak su ryby v kondicii, nechcem ich hyckat, ani ublizovat (napokon to je diskutabilne co by som akoze prevenciou dosiahol).

obrana na podrazdenie - ano ak pridam sol, alebo napr. inu latku schopnu prechadzat do tela - aj vodu, sposobim tym zmenu na pokozke ryb. Ryby sliz vylucuju prirodzene, bez ohladu na to, ci nieco pridam, alebo nie.

zabudnime trochu na vylucovanie. ja len si myslim a tak to zacalo, ze ak niektorym rybam pridam napr. sol, tak len preto, aby som napodobnil podmienky, ktore maju v prirode kde profituju. nechcem teda "ucel veci" - nie nechcem aby vylucovali viac ako v Afrike, v Azii...

keby som to chcel, museli by byt chore, alebo by som chcel experimentovat. nechcem rybam, pridat viac nez maju v prirode.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Mollynky

Odoslaťod affinis » 31 Mar 2004 16:18 pm

Ahojte,

nemal by niekto podarovat par rybiek? Som z BA, stacili by mi 4 ks, nemam velke akvarium. Vdaka.
affinis
 
Príspevky: 212
Obrázky: 6
Založený: 12 Feb 2004 17:48 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Mollynky

Odoslaťod Pejo » 05 Máj 2004 20:59 pm

mam 1 samca a 1 samicu Black Molly asi mesiac a dnes som v akvarku nasiel plavat 1 mlada :shock: . ostatne mi asi pozrala mrenka :cry: . cim ju mam prikrmovat - zatial ma to co ostatne ryby + som jej pridal vajickovy zltok. za aku dobu by mohla mat samica dalsie mlade a v priblizne akych intervaloch?? diky moc za odpovede.
Obrázok používateľa
Pejo
 
Príspevky: 33
Obrázky: 1
Založený: 28 Mar 2004 20:15 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Mollynky

Odoslaťod Kryt » 05 Máj 2004 23:41 pm

Pejo napísal:mam 1 samca a 1 samicu Black Molly asi mesiac a dnes som v akvarku nasiel plavat 1 mlada :shock: .


stalo sa aj mne s platou skvrnitou
Obrázok používateľa
Kryt
 
Príspevky: 82
Obrázky: 10
Založený: 31 Mar 2004 20:02 pm
Bydlisko: Vranov

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.