Genocida v akvarku?



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Genocida v akvarku?

Odoslaťod Pštros » 30 Mar 2004 12:06 pm

Vcera mi v prebehu 20 hodin uhynuli vsetky styri tetry cervenohlave :( . V sobotu som im menil vodu, asi polovicu, kupil a zapojil som novy ohrievac, ale teplotu som nechal na povodnych 25 stupnov. Navyse som vysadil nejake nove rastlinky(valisnerie, egerie).
Nic z toho sa mi nezda byt dostatocny dovod pre to, co sa stalo. Rozmyslam, ci to mohlo sposobit hnojivo na rastlinky, pricom som dodrzal pomer aj sposob davkovania a je na nom uvedene, ze nemoze skodit nicomu v akva. (znacku neviem, ale doplnim). Od soboty su vsetky ryby akesi malatnejsie, menej plavaju, ale zeru dobre a nevidno na nich ziadne vonkajsie znamky po chorobe. Uz sa vam to stalo?Co s tym???
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Reklama

Re: Genocida v akvarku?

Odoslaťod gabriela » 30 Mar 2004 12:34 pm

Po akom case si menil vodu, bola odstata, aku mala teplotu?
Vyzera to na nejaku prudku zmenu.
Moze to byt viac veci naraz, vela vymenej vody, chlor, zmena teploty, zmena pH.
Oslabene ryby mozu odist ako prve, ostatne pomaly privykat.
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Genocida v akvarku?

Odoslaťod Pštros » 30 Mar 2004 12:37 pm

filter som nemenil, ani PH sa nezmenilo, mozno vela vymenenej vody.
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Re: Genocida v akvarku?

Odoslaťod skala » 30 Mar 2004 12:46 pm

pouzi okrem ineho aktivne uhlie. pre pripad, zeby slo o koncentraciu nejakeho jedu.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Genocida v akvarku?

Odoslaťod Raviolka » 30 Mar 2004 15:24 pm

O tetrách červenohlavých se občas uvádí, že jsou mimořádně citlivé na změnu prostředí. Já s nimi nemám žádné problémy, daří se jim výborně, tak jsem to brala na lehkou váhu... ale jak tak koukám, něco na tom asi bude. :( Výměna poloviny vody naráz mi připadá jako dost silná změna, to bych u citlivějších ryb radši nezkoušela... no ale ty ostatní už jsou podle mě "mimo ohrožení".
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Genocida v akvarku?

Odoslaťod canart » 30 Mar 2004 16:22 pm

Raviolka napísal:O tetrách červenohlavých se občas uvádí, že jsou mimořádně citlivé na změnu prostředí. Já s nimi nemám žádné problémy, daří se jim výborně, tak jsem to brala na lehkou váhu... ale jak tak koukám, něco na tom asi bude. :( Výměna poloviny vody naráz mi připadá jako dost silná změna, to bych u citlivějších ryb radši nezkoušela... no ale ty ostatní už jsou podle mě "mimo ohrožení".

Suhlasim s Raviolkou... t. cervenohlave (ak ich vobec mas, pretoze existuju 3 podobne a tazko rozlisitelne druhy) su citlive prave na vymenu vacsej casti vody (chlor, zmena chemizmu vody).

Pre rozlisenie druhov pozri:
http://www.characin.com/carey/articles/98/three_rummynose.html
http://www.characin.com/carey/articles/98/three_rummynose_2.html
canart
 
Príspevky: 296
Obrázky: 3
Založený: 26 Jún 2003 09:07 am
Bydlisko: Nitra

Re: Genocida v akvarku?

Odoslaťod Maja » 30 Mar 2004 17:47 pm

Tak mi vrta uz roky v hlave: my sa tu snazime davat tym papulkam super vodicku, super teplotku, super zranicko, super filtraciu, super prostredie... chvejeme sa ked im vymenime 1/3 vody namiesto len 1/4, chvejeme sa ked im vodu nevymenime po 1-2 tyzdnoch... A tie farebne mrsky vo volnej prirode ziju v odpadovych kanaloch, prehanaju sa pod kobercom mydlovych bublin, pomedzi PET flase, zeru doslova sajrajt, co miestny domorodec nedokazal stravit, v lepsom pripade domovy odpad, ziju v case sucha v mlake blata plnej hrochov, co do nej ... a ked naprsi tak za 1 den maju vymenu 1000%vody... V com to je, ze my sa ideme utrapit k smrti? :-) Bude to asi v tom, ze s rybkou je to ako so zenou, cim viac jej das- tym viac chce :-). (Ale ja som zena, tj. moje rybky su lezby :-)?)
Obrázok používateľa
Maja
 
Príspevky: 705
Obrázky: 44
Založený: 09 Okt 2003 20:19 pm
Bydlisko: Bratislava- Petržalka

Re: Genocida v akvarku?

Odoslaťod duri » 30 Mar 2004 22:25 pm

Maja, dobry postreh. Ale mozno zalezi aj na druhu ryb. Mnohym akvaristom sa malia tie "obycajne" a chcu nieco extra - a potom sa cuduju. Ja som uz davnejsie presiel na menej chulostive druhy - nech si uziju tu chvilu na svete naplno, nie v depke, strachu a chorobach. Ale jasne, ze toto je vec nazoru, pre mnohych je skusanie vyzvou (ja si akvaristicky skusaci syndrom ventilujem na rastlinach).

Ale k veci, co sa tyka tych t. "cervenohlavych", najcitlivejsie su vraj hemigrammus bleheri, zato petitella georgiae a hemigrammus rhodostomus by mali byt odolnejsie. Ja som svojho casu mal krdel 15 h. rhodostomus, ale aj z tych dve uhynuli hned po preloveni do akvaria ("stuhli" a uz to nerozchodili) a po par tyzdnoch z nich zostalo len 9, ale tie uz potom (po aklimatizacii) vydrzali velmi dlho (potom som ich predal). Teda tu citlivost potrdzujem, zrejme nezvladli stres a nejaku chorobu. Uz na to asi presne neprides...
Obrázok používateľa
duri
 
Príspevky: 108
Založený: 14 Apr 2003 17:27 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Genocida v akvarku?

Odoslaťod canart » 30 Mar 2004 22:29 pm

Maja, podla toho ake ryby, takto to pausalizovat nemozme. Ale vidim, ze mas dnesdobry den, tak "na zdravie" ;)
canart
 
Príspevky: 296
Obrázky: 3
Založený: 26 Jún 2003 09:07 am
Bydlisko: Nitra

Re: Genocida v akvarku?

Odoslaťod gabriela » 31 Mar 2004 08:49 am

Maja, suhlas uplny suhlas.
Az na jednu drobnost, ak v prirode v obdobi sucha, dazdov, znizenia alebo zvysenia hladiny chemikalii vo vode, zdochne aj tretina populacie, my sa to nedozvieme a tie ryby to trapit nebude, pretoze tie co preziju budu tie najodolnejsie a tie potom ziju dlho a stastne a maju odolne potomstvo :)
Pozname to aj sami, ryby co nam preziju katastrofu su potom tie najdlhovekejsie.
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Genocida v akvarku?

Odoslaťod jacik » 31 Mar 2004 09:03 am

gabriela napísal:Pozname to aj sami, ryby co nam preziju katastrofu su potom tie najdlhovekejsie.


gabi, ved keby neprezili katastrofu, tak by dlhoveke neboli :D
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Genocida v akvarku?

Odoslaťod Raviolka » 31 Mar 2004 09:06 am

duri napísal:nech si uziju tu chvilu na svete naplno, nie v depke, strachu a chorobach

duri velmi pekne si to povedal :D
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Genocida v akvarku?

Odoslaťod salik » 24 Apr 2004 19:58 pm

Maja napísal:...A tie farebne mrsky vo volnej prirode ziju v odpadovych kanaloch, prehanaju sa pod kobercom mydlovych bublin, pomedzi PET flase, zeru doslova sajrajt, co miestny domorodec nedokazal stravit, v lepsom pripade domovy odpad, ziju v case sucha v mlake blata plnej hrochov, co do nej ... a ked naprsi tak za 1 den maju vymenu 1000%vody...

pekny clanok, kto necital, odporucam :idea:
Akvárium zal. 1899 - Venezuela - Veni, Vidi, Venatori...

...Zpočátku jsem měl psychický problém s použitím svého čeřenu s krásnou novou sítí, protože jsem se bál, že se vlivem chemikálií rozpadne. Nerozpadla, ale pak se mi zase nechtělo brát „Endlerky“ do ruky, abych něco ošklivého nechytil.Voda měla nejenom extrémní vzhled (saponátová pěna mezi naplavenými PET lahvemi, pomalu se deformujícími v petrolejových skvrnách), ale i extrémní naměřené hodnoty. V žáru 46 °C ve stínu a 98% vzdušné vlhkosti jsme v laguně naměřili pH 7,9 a 34 °C, v noci klesla teplota vody na 29 °C.

Přivezl jsem domů 5 párů a poskytl jim na "rozkoukání" 30 litrovou nádrž s pískovým dnem a hustými trsy Cabomby. Do dvou dnů mi zbyla skupinka 2,3. Samci polehávali na dně a samice nekoordinovaným plaváním narážely do všeho co jim stálo v cestě. I v tom jsem se rozpomněl na poměry v jejich domovině a rozpustil jsem jim ve vodě kousek mýdla (doslova jsem si v akváriu umyl ruce mýdlem). Podmínky se upravily a ráno už samci imponovali samicím.
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Genocida v akvarku?

Odoslaťod nino_q » 24 Apr 2004 20:04 pm

tak to je teda sila... pridavat do akva mydlo :D
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: Genocida v akvarku?

Odoslaťod Ceco » 24 Apr 2004 22:17 pm

hmm. nieco na tom bude. Z toho vyplyva, ze vseobecne brutalna zmena nie je prospesna. A pri tom je uplne jedno, ci sa jedna o zmenu z lepsieho k horsiemu, alebo z horsieho k lepsiemu...
Obrázok používateľa
Ceco
 
Príspevky: 879
Obrázky: 99
Založený: 31 Mar 2003 14:57 pm
Bydlisko: Alžbetin Dvor


Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.