hnojivo po zaruke...



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

hnojivo po zaruke...

Odoslaťod pepino » 10 Máj 2010 18:36 pm

Zdravim ,ak tato tema tu uz bola ospravedlnujem sa a nech to admin vymaze ale nenasiel som uspokojivu odpoved v hladani.Dnes som zakupil v predajni AQUA EXOTIC v Presove hnojivo pre akvarijne rastliny od rataja a po vyliati do akva som zistil ze je 2mes po zaruke,moze to nejako uskodit rastlinam alebo rybam?Nazov predajne uvadzam cielene lebo sa mi to stalo nie prvy krat,doposial som sa spoliehal na profesionalnost predavacov tohto velkoobchodu a dost ma sklamali. :( Dakujem za odpovede)
pepino
 
Príspevky: 47
Obrázky: 10
Založený: 30 Sep 2009 20:18 pm
Bydlisko: EAST SR

Reklama

Re: hnojivo po zaruke...

Odoslaťod Poly » 10 Máj 2010 18:46 pm

Myslim, ze uplne v pohode ho mozes pouzivat, nema ako uskodit :)
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: hnojivo po zaruke...

Odoslaťod pepino » 10 Máj 2010 19:09 pm

dik za odpoved :wink:
pepino
 
Príspevky: 47
Obrázky: 10
Založený: 30 Sep 2009 20:18 pm
Bydlisko: EAST SR

Re: hnojivo po zaruke...

Odoslaťod trinitysk » 10 Máj 2010 19:22 pm

Ak mas moznost chod ho vratit, mas narok na vratenie penazi alebo vyrobok v zaruke. Asi vyrobca vie preco tam datum spotreby pise..;-) Ak hnojivo pouzijes a nic sa v akva aj nestane, este to neznamena ze je vsetko o.k. a ci ucinok bude taky aky ma byt pri tych davkach ktore doporucuje vyrobca. Ja osobne by som to neriskoval...a nabuduce nakupuj (ak mas tu moznost) niekde inde alebo si datum hned skontroluj, hlavne ak sa ti to nestalo prvy krat.
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: hnojivo po zaruke...

Odoslaťod Kubo » 11 Máj 2010 08:14 am

Myslim si , ze predavaci nemaju s tymto nic spolocne , ale najskor pan Rataj. Predavac v predajni nebude kontrolovat predsa datum spotreby od toho tam nieje. Postazovat sa vsak mozes , aby pana Rataja upozornili , nech take presle veci ani neposiela. :)
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: hnojivo po zaruke...

Odoslaťod martin_s » 11 Máj 2010 09:27 am

Kubo to si nemyslim. Predavac si musi tiez odkontrolovat ci tovar, ktory mu tam dlho stoji na sklade nie je uz po zaruke. To ze je na vine Rataj teda tiez nemusi byt pravda, kedze od neho tovar nemusel odist expirovany. Expirovat mohol v predajni...
Taktiez by si mal predavac skontrolovat aky tovar prebera od dodavatela - ak je expirovany, tak ho neprevezme... Cize v tomto pripade je skutocne zodpovednost na predavacovi, resp. prevadzkovatelovi predajne.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: hnojivo po zaruke...

Odoslaťod palo9167 » 11 Máj 2010 09:39 am

martin_s napísal:Kubo to si nemyslim. Predavac si musi tiez odkontrolovat ci tovar, ktory mu tam dlho stoji na sklade nie je uz po zaruke. To ze je na vine Rataj teda tiez nemusi byt pravda, kedze od neho tovar nemusel odist expirovany. Expirovat mohol v predajni...
Taktiez by si mal predavac skontrolovat aky tovar prebera od dodavatela - ak je expirovany, tak ho neprevezme... Cize v tomto pripade je skutocne zodpovednost na predavacovi, resp. prevadzkovatelovi predajne.


ano mas pravdu.To je takisto ako keby niekto predaval potraviny,lieky ..... po zaruke.Ak by prisla kontrola tak na 100000% ma problem a nie maly predavajuci nie dodavatel.Proste to musi ustriehnut predavac pripadne niekto za to zodpovedny, ktory tam od toho je na predajni
Naposledy upravil palo9167 dňa 11 Máj 2010 09:41 am, celkovo upravené 1 krát.
palo9167
 
Príspevky: 503
Obrázky: 69
Založený: 23 Dec 2009 21:47 pm

Re: hnojivo po zaruke...

Odoslaťod Michal1987 » 11 Máj 2010 09:39 am

Kubo, ako napísal martin_s , predavači "zvyknú" kontrolovať expiračné doby na výrobkoch. Neviem, či konkrétne pri inventúre, ale keď som robil v jednom väčšom obchode, tak ako brigádnik som mal za úlohu kontrolovať expiračné doby pri konzervách pre psy. Ak sa táto doba blížila ku koncu, tak sa výrobok stiahol z regálov. Kupujúci by si mal taktiež overiť, či je dátum spotreby OK.
Obrázok používateľa
Michal1987
 
Príspevky: 401
Obrázky: 14
Založený: 06 Feb 2009 14:06 pm
Bydlisko: KE - KVP / BN - Otrhánky

Re: hnojivo po zaruke...

Odoslaťod martin_s » 11 Máj 2010 09:56 am

Michal1987 napísal:Kupujúci by si mal taktiež overiť, či je dátum spotreby OK.

No len kupujuci tu povinnost nema, narozdiel od predavajuceho...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: hnojivo po zaruke...

Odoslaťod Kubo » 11 Máj 2010 11:11 am

To bude skor majitelova zasluha. On by si to mal odkontrolovat sam a pripadne to nariadit nejakemu zamestnancovi. Ak mu prikaz k tomu neda , tak to robit asi nebude a nevsimne si to ani sam predavajuci. Dalsia vec je , ze ak majitel uz vie ako ide biznis , urcite nebude na sklad kupovat 100 a viac flasticiek , ak vie ze ich nepreda do 1-2 mesiacov (rozvoz Ratajova firma robi 2 krat mesacne) . Moze byt , ze pan Rataj to poslal tesne pred expiraciou a tak to dopadlo ako to dopadlo. Taketo vyrobky (tesne pred expiraiou) by sa mali predavat za zlavnene ceny. Ja by som si tiez nekupoval napriklad 2L Brutusu ci inej vodicky mesiac pred expiraciou za rovnaku cenu.

Apropo tusim tu uz bolo niekde v teme kde odpisal niekomu pan Rataj presne na tento problem. Povedal , ze hnojivo je v pohode pouzitelne aj niekolko mesiacov po expiracii. Je to asi ako s liemi. Napisu expiraciu , no pouzitelne su v pohode aj pol roka po datume spotreby. Takyto nazor ma mnoho doktorov a vedia asi preco. :)
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: hnojivo po zaruke...

Odoslaťod martin_s » 11 Máj 2010 11:43 am

Kubo napísal:Apropo tusim tu uz bolo niekde v teme kde odpisal niekomu pan Rataj presne na tento problem. Povedal , ze hnojivo je v pohode pouzitelne aj niekolko mesiacov po expiracii. Je to asi ako s liemi. Napisu expiraciu, no pouzitelne su v pohode aj pol roka po datume spotreby. Takyto nazor ma mnoho doktorov a vedia asi preco. :)
To ci je pouzitelne aj po expiracnej dobe nie je podstatne. Expiracna doba urcuje cas kedy by mal byt dany produkt zarucene bezpecne pouzitelny a su na to urcite predpisy a normy. Po tejto dobe sa tovar pokial viem (je to aj v nejakom zakone, nariadeni alebo vyhlaske) nesmie expedovat ani predavat konecnemu spotrebitelovi. A je jedno ci ide o hnojivo, potraviny, lieky alebo cokolvek ine. Dokonca som si neni isty ci aj nejaka vyhlaska neupravuje pri niektorych druhoch tovaru aj dobu pred koncom expiracie dokedy sa mozu predavat.
Kubo napadla ma taka otazka, preco si tak skalopevne presvedceny ze na vine musi byt fy Rataj?
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: hnojivo po zaruke...

Odoslaťod Kubo » 11 Máj 2010 11:58 am

Martin rovnaka otazka , preco si presvedceny , ze na vine je predavac pripadne majitel predajne ci skladu? :)

Skalopevne presvedceny niesom , ja len teoretizujem , kedze nemam zaruceny dokaz. Mimochodom nieje to prvy krat , ze niekto sa stazoval na poexpiracne vyrobky od firmy Rataj. Sam som raz nechtiac kupil takyto vyrobok , ktory mal tesnu spotrebu. Tym nechcem povedat , ze v kazdom pripade je zodpovedna za to firma Rataj , kludne za to moze byt zodpovedny sklad inej firmy alebo predavajuci. :)
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: hnojivo po zaruke...

Odoslaťod StanleyPWL » 11 Máj 2010 12:03 pm

Kubo napísal: Mimochodom nieje to prvy krat , ze niekto sa stazoval na poexpiracne vyrobky od firmy Rataj.


mozno za to, ze dlho lezia skladom ... na akvajary som sa na neco od rataj pytal chalanov z akvashopu ... mi povedali, ze nemame, to si objedna niekto tak mozno raz za pol roka ...
StanleyPWL
 
Príspevky: 189
Založený: 13 Feb 2008 15:15 pm
Bydlisko: Malacky

Re: hnojivo po zaruke...

Odoslaťod martin_s » 11 Máj 2010 12:46 pm

Kubo napísal:Martin rovnaka otazka , preco si presvedceny , ze na vine je predavac pripadne majitel predajne ci skladu? :)

Skalopevne presvedceny niesom , ja len teoretizujem , kedze nemam zaruceny dokaz. Mimochodom nieje to prvy krat , ze niekto sa stazoval na poexpiracne vyrobky od firmy Rataj. Sam som raz nechtiac kupil takyto vyrobok , ktory mal tesnu spotrebu. Tym nechcem povedat , ze v kazdom pripade je zodpovedna za to firma Rataj , kludne za to moze byt zodpovedny sklad inej firmy alebo predavajuci. :)
Nie som presvedceny, ale je mensia pravdepodobnost ako to ze bude vyrobca expedovat pozarucne vyrobky. Nemoze si to dovolit kedze by asi prisiel o zakaznikov, ktory odoberaju vo velkom. Navyse moze tovar "prebalit" ked by uz o to islo (co tiez nie je ale zakonny postup!!!). Predajca moze konecnemu spotrebitelovi lahsie predat leziak, kedze konecny spotrebitel nerata s moznostou ze kupi expirovany vyrobok a ak aj na to nahodou pride, tak predajca sa moze vyhovorit lahko na dodavatela, alebo sa ospravedlni a tovar vymeni. Ak aj pride o 1 zakaznika, tak ide o mensiu stratu ako ked pride vyrobca o zakaznika, ktory objednava vo velkom... Ale to je len dalsia teoria.
Tak ci onak - konecnemu spotrebitelovi sa ma dostat do ruk iba vyrobok, ktory nie je expirovany. Ak sa to aj stane, spotrebitel moze uplatnit pravo na reklamaciu a pozadovat napravu. Ak mu to predajca neumozni, prichadza na rad SOI a pod.

Ale to uz je dost velke odbocenie, mali by sme sa venovat skor tomu, ci moze alebo nemoze uskodit pouzitie takto expirovaneho hnojiva v akva.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: hnojivo po zaruke...

Odoslaťod Volodus » 12 Máj 2010 11:16 am

Ked sa ti stym chce babrat tak to chod reklamovat.
Ak nie, tak kludne pouzivaj dalej.
Podobne vyrobky su robene tak ze aj ked si ich kupis v posledny den zaruky, mozes ich bezpecne dopouzivat.
Co sa tyka zodpovednosti, je cela vaha expiracie vyhradne na predajcovi. Ten si ma ustriehnut ci nepredava nieco po zaruke.
Volodus
 
Príspevky: 150
Založený: 25 Aug 2009 12:43 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: hnojivo po zaruke...

Odoslaťod trinitysk » 12 Máj 2010 19:30 pm

[quote="Co sa tyka zodpovednosti, je cela vaha expiracie vyhradne na predajcovi. Ten si ma ustriehnut ci nepredava nieco po zaruke.[/quote] Absolutny suhlas, som rad ze to tu zaznelo jasne a zretelne.
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: hnojivo po zaruke...

Odoslaťod martin_s » 12 Máj 2010 21:35 pm

trinitysk to tu uz zaznelo niekolko krat ;)
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: hnojivo po zaruke...

Odoslaťod Mariok » 13 Máj 2010 08:55 am

Len na upresnenie: http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/defau ... ocnik=2007
§6, ods. 3, ale aj 6.
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: hnojivo po zaruke...

Odoslaťod trinitysk » 13 Máj 2010 09:23 am

martin_s: no asi mi to v zaplave tych par "mudrosti" co tu zaznelo uniklo, ze si bol prvy co na to zareagoval..:-)
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha


Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.