Suchinove prve MINI



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: Suchinove prve MINI

Odoslaťod crypto231 » 10 Máj 2010 20:42 pm

Ja som 12ku nehal bez kreviet 2 tyzdne , podla tabuliek o mnozstve nut.bakterii a kolobehu dusika to vyzeralo este pre zivocichy nebezpecne , pridal som 4 mlade neocaridiny a boli uplne OK , na druhy den sa zvliekli a nejavili ziadne znamky problemov. Teraz dve samicky nosia vyjicka.
Obrázok používateľa
crypto231
 
Príspevky: 244
Obrázky: 1
Založený: 15 Feb 2010 17:11 pm
Bydlisko: pd

Reklama

Re: Suchinove prve MINI

Odoslaťod suchino » 10 Máj 2010 20:54 pm

Ziadna urazka..mal som uz akvarium ale umele rastlinky nevhodny strk..a rybicky ani nehovorim ale teraz na rybky ani nemyslim, ide mi o tie rastlinky a viem ze som sa pustil trosku do vyssieho levelu..tak uvidim..no nic idem studovat tu chcemiu vody zeby som nekupil somariny a zeby mi aj tie rastlinky poratli v nej..inac diky za vsetky rady!! :)
Obrázok používateľa
suchino
 
Príspevky: 40
Obrázky: 13
Založený: 20 Apr 2010 01:29 am
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Suchinove prve MINI

Odoslaťod trinitysk » 10 Máj 2010 21:19 pm

crypto231- no ja by som sa s tym velmi nechvalil..:-) Bud rad ze je to tak ako to je, ale je to skor velka vynimka ako pravidlo....A zaraza ma ze ked to podla tabuliek vyzeralo nebezpecne preco si ich tam daval?!
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Suchinove prve MINI

Odoslaťod crypto231 » 10 Máj 2010 21:46 pm

trinitysk napísal:crypto231- no ja by som sa s tym velmi nechvalil..:-) Bud rad ze je to tak ako to je, ale je to skor velka vynimka ako pravidlo....A zaraza ma ze ked to podla tabuliek vyzeralo nebezpecne preco si ich tam daval?!


Tak napisal som to tak ze to vyznie takto : ,,pozrel som do tabulky ale aj tak som ich tam dal ..."
Nie , krevety uz boli v akva a k tabulkam som sa dostal neskor , myslim ze na horacovej stranke ?

Aj v 60ke som sa tym neriadil , viem ze ryba mi nepovie ,,som OK neboj" ale podla vzhladu , spravania atd. si myslim ze problemi nemali , ziadna znamka choroby , boli pekne vyfarbene ...

Ale stale som na tom lepsie ako ked som mal 7-8 r. a ryby som si vpustil hned po napusteni , aj ked som si cistil akvarium (to bolo inac kazde 2-3 mesiace ! ) som napustal vsetku vodu rovno z trubky a ryby boli obalene bublinkami chudata , no hruza :evil:

Cize aj ked moze byt napisane 1 mesiac problemi nastat nemusia , ale to uz pisu ty co to uz teda OVLADAJU , tak pravdu urcite maju.
Obrázok používateľa
crypto231
 
Príspevky: 244
Obrázky: 1
Založený: 15 Feb 2010 17:11 pm
Bydlisko: pd

Re: Suchinove prve MINI

Odoslaťod trinitysk » 10 Máj 2010 21:55 pm

ok berem, som rad se si nedopisujem s krevetim mengelem..:-) Ja len ze ludia ako ty co sa im nieco podobne podari bez ujmy a sa s tym niekde pochvalia su chapany za bernu mincu u zaciatocnikov, a potom tu citam tie hororove otazky, kde mi vlasy dupkom vstavaju...preco kapu rybycky? preco kapu krevetky?
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Suchinove prve MINI

Odoslaťod suchino » 10 Máj 2010 22:18 pm

no tak nieco studujem o tej chemii a asi mi na zaciatok bude treba kupit testy na to UT (uhlicitanova tvrdost) a na Fe, Ph uz mam...s tou teoriou je to tazke...zapisal som so ake by mali byt priblizne spravne hodnoty...verim ze pomaly do toho pridem :).. ved clovek sa uci skusenostami a na vlastnych chybach...ak nieco este mi treba mi na zaciatok tak budem rad ak mi poradite!!!!..ak to pomeram tak tu hodim potom tie udaje
Obrázok používateľa
suchino
 
Príspevky: 40
Obrázky: 13
Založený: 20 Apr 2010 01:29 am
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Suchinove prve MINI

Odoslaťod suchino » 11 Máj 2010 20:24 pm

tak som dnes kupil test na UT od rataja a u nas v meste nieco kupit...katastrofa!..no nic ale meral som to UT a my vyslo 30 dkh..zda sa mi to nejak vysoke..tak teraz by som rad nejaku radu ako to znizit?? akym sposobom by to bolo najlepsie? :O
Obrázok používateľa
suchino
 
Príspevky: 40
Obrázky: 13
Založený: 20 Apr 2010 01:29 am
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Suchinove prve MINI

Odoslaťod tomsk1 » 11 Máj 2010 23:19 pm

mal som podobny problem pri zakladani akva a pomohol mi aktivator filtra (nitrifikacne bakterie)

Kód: Vybrať všetko
http://www.shopakva.sk/images/sera_filter_biostart.jpg
Obrázok používateľa
tomsk1
 
Príspevky: 80
Obrázky: 76
Založený: 26 Mar 2010 02:11 am

Re: Suchinove prve MINI

Odoslaťod suchino » 11 Máj 2010 23:48 pm

Spravil som si maly testik...porovnal som vodu z domaceho vodovodu, zo studni a dazdovu co mame v sude a vysledky: Dom.vodovod ph 7-7,5, UT 12dkh, Studna ph 7-8, UT 29 dkh a dazdova ph 6,5-7, UT 1,5 dkh.. a ja som do akva dal tu zo studni..asi tu najhorsiu moznost :( ... skusim obmenit tretinu vody za tu dazdovu, dufam ze to bude ok ze to nejak znizim...
Obrázok používateľa
suchino
 
Príspevky: 40
Obrázky: 13
Založený: 20 Apr 2010 01:29 am
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Suchinove prve MINI

Odoslaťod trinitysk » 12 Máj 2010 20:25 pm

V zasade mas iba 2 moznosti. 1. Bud vymenis rastliny za ine a spokojis sa s vodou ktora ti tecie z kohuta (to je mensi vyber a podl amna aj menej atraktovnych rastlin...s tou atraktovitou je to samozrejme subjektivne) alebo 2. Upravis tu vodu z vodovodu bud cez reverznu osmozu alebo klasicku kolonu katex anex. Doporucujem aby si si to nastudoval (ak mas nejaku konkretnu otazku co nerozumies tak sa spytaj) a zvazil ci mas moznosti (financne, priestorove a pod) na upravu vody a nevratis sa k variante 1.
Pokial ide o dazdovu vodu tak ja by som ju nepouzival, uz len preto ze nevies co vsetko obsahuje..ovzdusie nebyva uz take ciste ako kedysi ani v malych mestach ci dedinach...plus neviem po com ti bude a kam stekat ....
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Suchinove prve MINI

Odoslaťod suchino » 15 Máj 2010 14:15 pm

Tak po niekolko dnovom boji s tvrdostou vody a ph sa mi podarilo znizit na hodnoty UT 6,5 a Ph 6,5.. :) rastlinky sledujem a mam pocit ze to HC sa rozrasta do sirky ale nejak korene vychadzaju a aj par listkov je hnedych. Na eleocharis som nejaku zmenu nespozoroval a HM sa mi zda ze sa rozrasta do vysky a je pekne zelena akurat pod filtrom so bolo tienene su biedne.. CO2 davam len cez den a som ho napojil do filtra co bol privod na ovzdusnovanie tak to pekne rozptyluje, dufam ze to nieje zle.. :)
Obrázok používateľa
suchino
 
Príspevky: 40
Obrázky: 13
Založený: 20 Apr 2010 01:29 am
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Suchinove prve MINI

Odoslaťod trinitysk » 16 Máj 2010 10:49 am

Vyborne, myslim ze je to na dobrej ceste. K HC posli foto, tazko sa mi k tomu vyjadruje ked nevidim...hnede listy som ja nikdy nemal len zlte a to bol vzdy problem Fe....K Co2, to nie je vobec zle...hlavne aby vyvod z toho filtra bol dost pod hladinou vody...K UT 6,5...ako si to meral? Ja pouzivam kvapkove testy a tam je to po celych stupnoch (kvapka=stupen)....Ak je to pravda tak to pH je trochu nizko...V kazdom pripade optimum je este trosku menej UT (4-5) a pH 6,7-6,8....ale uz to co mas teraz je super zmena (aj ked trochu vela CO2 neviem ako by reagovali rybky ak by si ich tam uz mal..). Eleocharis potrebuje na zaciatku cca 2-4 tyzdne kym sa prebere....ide hlavne do korenov a az potom do listov...neskor ale ak sa mu dari tak je ako burinka..:-) Pockaj s nim este, on pojde...a u teba ma este povodne listy, ja ich osekavam na cca 1cm od vaty, urychli sa tym prechod/zakorenenie...takze aj kvoli tym listom to trochu dlhsie potrva...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Suchinove prve MINI

Odoslaťod suchino » 16 Máj 2010 11:36 am

UT meram ratajovym testom, a tam treba kvapky videlit dvoma a tak mi to vyslo. To ph mi trosku uslo, mam test od jbl ale tazko tam odmerat presne. To UT viem dat nizsie ale musim udrzat pod kontrolov to ph aby neslo este nizsie. Aj ked by uz nemalo. Fe testy nemozem najst nikde v meste. A CO2 mi ide z hadicky tak jedna bublinka za 3 sekundy.
Obrázok používateľa
suchino
 
Príspevky: 40
Obrázky: 13
Založený: 20 Apr 2010 01:29 am
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Suchinove prve MINI

Odoslaťod trinitysk » 16 Máj 2010 12:05 pm

Jasne, rataja som zabudol kedze ho uz velmi dlho nepouzivam a neverim jeho testom (ani orientacne)..:-) Ak pojdes s UT dolu a pojde aj pH, skus len trochu prevzdusnovat vodu az na pozadovane pH, to by malo pomoct...CO2 pridavaj len tolko aby si si udrzoval stabilnu hodnotu, daj si tam permanentny CO2 test (dropchecker), 1 bubl za 3 sekundy bude malo, teraz staci mas ho tam dost...akonahle sa chytia rastliny a zacnu poriadne spotrebuvat CO2 (to uvidis cez den a hlavne k veceru jemne bublanie) tak musis davku CO2 zvysovat...Fe test si pripadne objednaj na nete...pripadne pozicaj zatial od kamaratov akvaristov aby si mal aspon aku taku predstavu...daj foto toho HC, ak ma nieco s listami tak je to na 99% Fe...Nezabudaj na vymeny vody tak ako som pisal, inak mozes mat vodu pripravovanu ako chces, vymena je najdolezitejsia...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Suchinove prve MINI

Odoslaťod suchino » 17 Máj 2010 15:07 pm

Vodmu menim kazdy druhy den, dnes pojdem pozriet na nejaky ten Fe test. To HC sa mi zacina rozrastat a ten eleocharis tiez rastie lebo som ho strihal na zaciatku asi na 2,5 cm a niektore lisky su uz 2 x vacsie. Mal som tam aj prveho navstevnika, nejaku husenicu malicku :) no a este pozorujem nieco na listoch to eleoch. ako riasa ale malicke to je take stetinkove ale ma to len nejaky milimeter az dva. Vcera som menil aj osvetlenie, 2 x 8w T5 trubice. Este by som sa chcel spytat na ten filter. Lebo mam pocit ze mi nic netaha a je dost zasra.. ta spongia..mozem ju trosku oplachnut ci teraz pri zabehu sa to velmi neodporuca.?
A este by som potreboval radu o nejakom dobrom hnojive na tie rastlinky.? to PMDD kde mozem zohnat alebo nieco ine mam pouzit? diky za rady :)
Obrázok používateľa
suchino
 
Príspevky: 40
Obrázky: 13
Založený: 20 Apr 2010 01:29 am
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Suchinove prve MINI

Odoslaťod trinitysk » 17 Máj 2010 15:15 pm

Samozrejme kludne tu spongiu vycisti a to vzdy ked vidis ze je spinava...PMDD ja kupujem cez akvarista.cz...predpokladam, ze na akvashop.sk bude tiez k dispozicii...Hlavne si sleduj cez dropchecker CO2 to je alfa omega uspechu...kup si ho alebo si ho vyrob ako je tu v jednej teme popisane...Kludne si tam na zabeh mozes kupit par kuskov egerie, rotaly a neskor ich odstranis...Jedine coho sa bojim ze je tam malo rastlin...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Suchinove prve MINI

Odoslaťod suchino » 17 Máj 2010 17:45 pm

Ako myslis malo ratslin? preco?
Obrázok používateľa
suchino
 
Príspevky: 40
Obrázky: 13
Založený: 20 Apr 2010 01:29 am
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Suchinove prve MINI

Odoslaťod suchino » 18 Máj 2010 02:08 am

trinitysk..ty mas odkial to HC, z nejakeho eshopu? ohladom toho co2, mam ho nechavat nonstop alebo len cez den? Moze to nonstop mat nejaky negativny vplyv na akva, teda rastliny?
Obrázok používateľa
suchino
 
Príspevky: 40
Obrázky: 13
Založený: 20 Apr 2010 01:29 am
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Suchinove prve MINI

Odoslaťod trinitysk » 18 Máj 2010 09:12 am

Ano malo rastlin, ja by som dosadil rychlorastuce na fazu zabehu i.e. 3M, alebo aspon hustejsie nasadil HC...proste dal tam toho viacej. Som toho zastanca a funguje to. S pravidelnou vymenou vody je toto (podla mna) klucove pri zakladani noveho akva...
K mojej HC - Hornbach Praha - Dennerle-> ferova cena kvalita/cena.
K CO2 - zaklad je ten aby si ho mal v akva dostatok a to najma ked zacnu rastlinky asimilovat. Niektori ho mna noc vypinaju, niekto nie, zaklad ale je ten, ze ked rano zpanes svetlo tak v ten okamih by si mal mat dostatok CO2. uz som to tu niekde rooberal so smik-om. ty si v prvom rade zozen ten dropchecker, uplne postaci. Az budes mat rano malo CO2 tak musis bud zapnut CO2 skor este pred zapnutim svetla (neviem/nepamatam si ci mas vflasu alebo len kvasnice, kazdopadne uz pomaly uvazuj nad flasou ak ti to financie umoznuju...) alebo zapnut svetlo neskor...Svojho casu som nemal CO2 pustene v noci ale len cez den. Cca prve 3-4h som mal nedostatok CO2...v spojitosti s mojim svetlom mi nabehli riasy..pomaly/postupne az kym som nezacal davat CO2 cez sondu na +/- stabilnu hodnotu...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Suchinove prve MINI

Odoslaťod suchino » 21 Máj 2010 02:22 am

Konecne som kupil test na Fe, samozrejme mi ukazovalo 0 ale dnes uz je dobry stav, mam CO2 test od Sera ktory mi ukazuje ze mam nedostatok C02 a trosku mierny biely zakal je v akv. ale pomaly mizne..
Takto vyzera moje akvarium po 14 dnoch.(Foto menej kvalitne) Vcera som tam dosadil Limnophila sessiliflora ktora je trosku biedna ale dufam ze sa pozbiera a este Micranthemum micranthemoides.

Obrázok

Obrázok

Tu je to HC ktore je take hnedaste ale to je fotene pred tyzdnom a nic sa nezmenilo ale sa to ani nerozsiruje..
Obrázok
Obrázok používateľa
suchino
 
Príspevky: 40
Obrázky: 13
Založený: 20 Apr 2010 01:29 am
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Suchinove prve MINI

Odoslaťod trinitysk » 21 Máj 2010 08:18 am

Ja nemam co dodat! Podla mna je to na velmi dobrej ceste a som si isty ze ked si das pozor na tie veci co som ti uz pisal hore tak to pojde uz len do krasy...s L.s. to bol dobry tah, neskor ju mozes dat prec...opticky sa ti tam nebude hodit. M.m. si tam mozes nechat aj dlhodobo a pokusit sa zamaskovat ten filter pokial nebudes mat externy....Drzim palce, daj kazdy tyzden nejaky kratky report co nove sa deje....
Tie hnede listky na HC mi prijde skor ako mech. poskodenie, kazdopadne ho sleduj. Je to dobry indikator ked je malo Fe...Bieleho zakalu sa neboj...zmizne sam, chce to len cas, nechaj akvarku este 2 mesiace (ano viem, je to este dlho..:-)
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Suchinove prve MINI

Odoslaťod suchino » 24 Máj 2010 23:20 pm

Dakujem, no hned ako som to pozmenil, dosadil tu M.m a L.s nabehla nejaka riasa a ph dost vysoke..co2 doslo, spravil som nove a po 1. dni nic, nebublalo a nakoniec som zistil ze bolo zle drozdie. Aj ked som si nemyslel zeby to mohlo mat vplyv na to.. tak som kupil nove namiesal co2 a do pol hodiny zacalo bublak ako dive..dal do akva a po hodine uz indikator uplne opacne ukazoval :) presytene.. tak som ten burciak pozmenil a uz dobre, presli 2 dni a sa mi zda ze ta riasa ustupila a trosku aj ozeleneli rastlinky, teda aj podrastli.
Mam novy test od JBL 5 v 1 tak som testoval lenze sa dost odlisuje to PH. Tu v novom mi ukazuje 7,2 a v tom starsom tiez od JBL 6,5. Tak teraz? no vyber si :) tu su este dalsie hodnoty ktore som meral: ph 7,2, 4 dkh, GH 6, No3 25 mg/l, no2 2 mg/l
Obrázok používateľa
suchino
 
Príspevky: 40
Obrázky: 13
Založený: 20 Apr 2010 01:29 am
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Suchinove prve MINI

Odoslaťod suchino » 25 Máj 2010 02:56 am

No prave som spozoroval v akvariu nejake male husenicky biele..cca 3 mm,, co to je? mam sa toho obavat ci ako? dakujem
Obrázok používateľa
suchino
 
Príspevky: 40
Obrázky: 13
Založený: 20 Apr 2010 01:29 am
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Suchinove prve MINI

Odoslaťod trinitysk » 25 Máj 2010 10:35 am

Tie hodnoty N co mas (hlavne tie dusitany musis mat na 0) len ukazuju ze mas menit vodu tak ako som vravel...a dokazuje to, ze akva nie je este riadne zabehnute...
S tym CO2...nie najlepsie riesenie aj ked chapem ze asi nemas na CO2 flasu momentalne peniaze, co je skoda. Tie vykyvy CO2 je zabijak, pokial mas aj vsetko vyladene a vysadis ho (a pri tom N co tam mas) z akehokolvek dovodu (zle drozdie a pod.) tak je to uplne voda na mlyn pre riasy....Spoliehaj sa hlavne na ten dropchecker co tam mas..a opakujem uz po x-te, nezanedbavaj vymenu vody, to je najkritickejsie...
Biele husenicky? Bez foto ti asi nikto nepomoze...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.