Rastliny a teplota v akváriu



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Odumierajú Vám rastliny pri vysokých teplotách v akváriu?

Anketa bola ukončená dňa 31 Aug 2003 08:28 am

Áno
3
21%
Nie
11
79%
 
Celkový počet hlasov : 14

Re: Rastliny a teplota v akváriu

Odoslaťod hongi » 11 Máj 2010 14:29 pm

ozivujem tuto staru temu, lebo ma to zaujima ake mate skusenosti so rastlinami pri vyssej teplote. u mna to bolo tak ze ked teplota prekrocila 30 stupnov zacali rastliny odchadzat. niektore som nezachranil. teraz som na 28,5 stupnoch, nizsie koli rybam ist nemozem a rastliny som stale nerozbehal. ked som klesol z tych 30-31 rastlinam sa ulavilo ale nerastu ako by som si predstavoval.
hongi
 
Príspevky: 926
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Reklama

Re: Rastliny a teplota v akváriu

Odoslaťod BarbarOSA » 11 Máj 2010 15:08 pm

hongi napísal:ozivujem tuto staru temu, lebo ma to zaujima ake mate skusenosti so rastlinami pri vyssej teplote. u mna to bolo tak ze ked teplota prekrocila 30 stupnov zacali rastliny odchadzat. niektore som nezachranil. teraz som na 28,5 stupnoch, nizsie koli rybam ist nemozem a rastliny som stale nerozbehal. ked som klesol z tych 30-31 rastlinam sa ulavilo ale nerastu ako by som si predstavoval.


kvoli rybam asi discusom ci sa mylim??
niekde bola stranka ktore rastliny sa hodia k tercovcom kvoli tej teplote ktoru treba pre ne udrziavat..
Nie vsetky to vydrzia a preto zacnu odchadzat..
Obrázok používateľa
BarbarOSA
 
Príspevky: 557
Obrázky: 1
Založený: 26 Feb 2010 12:57 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Rastliny a teplota v akváriu

Odoslaťod jiri sajar » 11 Máj 2010 15:37 pm

ak ide o akva, ktoré máš v svojom albume, tak by okrem kryptokoryn mali byť zvyšné rastliny v pohode, ja vo svojom akva udržiavam priemernú teplotu 29°C, a s rastom nemám problém,,,,
neviem ako si zakladal akva, no typujem, že došlo k príliš rýchlej zmene teploty smerom hore.... keď som zakladal svoje akva, tak som sadil rastliny a istý čas ich držal pri teplote 25-26. stupňov, po čase, keď som videl, že všetko ide dobre som začal postupne pridávať na teplote a to tak, že sa cca po 2 mesiacoch teplota ustálila na tých priem. 29°C ... a až potom som tam nasadil terčovcov (predtým tam boli žraločie mrenky...
tento postupný nárast som zvolil len preto, že rastliny nie sú pestované pri tak vysokých teplotách a ešte sú väčšinou pestované emerzne, preto najskôr zadaptovanie sa na submerzný rast, získanie kondície a až potom pomalý prechod do vyššej teploty (ako v prírode)...
predpokladám, že tie rastliny, ktoré ti doteraz prežili už by s rastom v teplotách do 30°C nemali mať problémy (okrem kryptocoryn)
to že sa ti zdá, že sa nevedia pozviechať je možno zapričinené priveľkým množstvom odpadných látok (najmä v substráte) skús riadne a hĺbkovo čo najviac odkaliť substrát a vymeniť minimálne polovicu vody (a ak máš možnosť, použi aj vodu z RO .... určite uvidíš viditeľné zlepšenie kondície rastlín....
je treba si uvedomiť, že pri vyšších teplotách prebiehajú meabolické pochody (najmä rozkladné procesy) oveľa rýchlejšie a aj keď sa to nezdá je v substráte viac odpadných látok ako je zdrave - a prehnojená rastlina zahynie oveľa skôr ako keď nemá dosť výživy
Obrázok používateľa
jiri sajar
 
Príspevky: 720
Obrázky: 77
Založený: 28 Jún 2005 08:28 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Rastliny a teplota v akváriu

Odoslaťod hongi » 11 Máj 2010 17:12 pm

mas pravdu jiri, kryptokoryni odisli totalne vsetky, im vsak zrejme pomohlo aj to ze som do akva. pridal velky kus dreva, co muselo sposobit zmenu vody.ak sa este pridala ta teplota = smrt :| v pohode to prezili len anubiasi a mach. vallisneria g. odisla tiez, no tej a moc nedarilo odvtedy co som ju nasadil. microsorium prislo o vsetky listy, ked som uz myslel ze je po nom popustalo nove malinke listocky ktore ale su stale malinke, takze s 25cm microsoria su 5 cm rastlinky :D trva to uz dlho co drzim teplotu na 28 a nie a nie to rozbehnut. nedavno som vymenil svetlo za podstatne silnejsie a okrem cryptocoryne aponogetifolia ktore zacali pustat nove listy ostatne rastliny stoja, neratam anubiasi, tym sa dari stale. akurat sa objavila svina sinica...
teplotu som nedvihal az tak prudko , aj ked je pravda ze rrychlejsie ako ty.
ak odpadovym latkam v substrate: odkalujem kazdy tyzden niekedy sa mi nepodari tak to su dva 50 -60%. obcas len vymenim vodu bez odkalovania. je pravda ze su v akvariu miesta ktore neodkalim vobec, tazko sa tam dostat. zeby prave tam bolo "hnojisko"? :pivo:
hongi
 
Príspevky: 926
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Re: Rastliny a teplota v akváriu

Odoslaťod jiri sajar » 11 Máj 2010 20:17 pm

k microsoriu - aj mne odišli všetky staré listy a teraz mám pralesík nových rastliniek,
k tým miestam, ktoré si neodkalil, môže byť, ak máš pomerne silnú vrstvu substrátu, by si sa divil, koľko "b.....u" tam môžeš mať...
Obrázok používateľa
jiri sajar
 
Príspevky: 720
Obrázky: 77
Založený: 28 Jún 2005 08:28 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Rastliny a teplota v akváriu

Odoslaťod hongi » 12 Máj 2010 18:15 pm

len tie nove rastlinky akosi nie a nie vyrast, stale su malicke. a s tymi neodkalovanymi miestami asi tazko nieco spravim , su vacsinou pod velkymi skalami a na miestach kam sa nedostanem. myslis ze oni mozu byt na pricine slabeho rastu? nejak sa mi to nezda
hongi
 
Príspevky: 926
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Re: Rastliny a teplota v akváriu

Odoslaťod jiri sajar » 12 Máj 2010 19:43 pm

asi by nezaškodilo si otestovať testami vodu - pred odkalením a výmenou vody , po doplnení vody a tak 3-4-dni po doplnení, ako ti budú ""skákať" parametre, podľa toho by si asi najrýchlejšie zistil či nemáš v nádrži veľký zdroj znečistenia....
ja mám v svojej nádrži minimum substrátu - dokopy možno tak 10 litrov - a aj ja vidím radikálne oživenie rastlín po každom mesačnom "veľkom upratovaní" v nádrži...
takto na diaľku sa to ťažko posudzuje...
Obrázok používateľa
jiri sajar
 
Príspevky: 720
Obrázky: 77
Založený: 28 Jún 2005 08:28 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Rastliny a teplota v akváriu

Odoslaťod trinitysk » 12 Máj 2010 19:52 pm

Hongi: k tvojmu problemu, ten nei ej v teplote vody, rastliny rastu aj v 30st., treba si al uvedomit ze cim teplejsia voda tym rychlejsi metabolizmus rastliny a vacsie naroky na svetlo a vobec ziviny...Tvoj problem s ratslinami bude niekde inde a to v makroprvkoch, nerovnovaha N a P co mi potvrdzuje aj ta sinica. Zmeraj si hodnoty N a P a daj vediet, ja tipujem na NEDOSTATOK N co mi avizuje aj problem microsoria, ked ma malo N listu mu zacnu viacej cernat, byt lamave a rozpadat sa a celkovo sa listy zmensuju....(aj ked pusta mlade rastie ovela pomalsie a je taky neduzivy)
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Predchádzajúca

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.