Problém - rozpad listov rastlín



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Problém - rozpad listov rastlín

Odoslaťod regnak » 15 Máj 2010 19:20 pm

15.02.2010 som založíl 72 l akva (60x40x30), 25 kg dunajsého štrku, koreň, vnútorný filter Fluval 2 Plus
Osvetlenie: 2x18W, 60 cm Philips 865
rastliny: Limnophila sessiliflora , Cryptocoryne affinis
Ryby: 4x Skalár amazonský, 6x tetra červená, 1x prísavník, 2x mrenka siamská, 2x pancéřníček smaragdový
akva mám v práci nemám tam ohrievač, lebo mám tam dosť teplo a teplota vody sa drží na 27 stupňoch...

a teraz problém:
od začiatku (ešte keď tam nebili ryby som mal problém so zelenou riasou, stiahol som osvetlenie a problém po čase ustal, ale riasa obrástla listy rastlín znova som začal svietiť normálne 10 hod denné a asi po 15. dni som kúpil som ryby...
- vodu mením každý týždeň 20 litrov, vodu mám mäkku a kyslú ph vody (ktorú lejem do akva) je okolo 5-6 (max 6,2), vodivosť 25 mS...

rastliny však vôbec nerastú,
Cryptocoryne sa rozpadajú listi, ak aj vyženie nejaké výhonky hneď otmavnú a prestanú rásť...
Limnophila sessiliflora mladí stále nové a nové výhonky, ale rovnako po pár dňoch otmavnú a vyplávajú na hladinu...
zelená riasa je pod kontrolou, ale nie je na nule, nakoľko na akva svieti aj slnko...
fakt neviem čo to môže byť, mám doma 300 l akva s diskami už asi 5. rok ale s ničím takým som sa nestretol...
poraďte prosím...
Obrázok používateľa
regnak
 
Príspevky: 34
Obrázky: 14
Založený: 27 Feb 2009 10:10 am
Bydlisko: Hačava

Reklama

Re: Problém - rozpad listov rastlín

Odoslaťod Poly » 15 Máj 2010 19:27 pm

Vodivost 25mS? Ak davas vodu len z RO, alebo podobne upravenu, tak v tom ti rastliny nepojdu. 1. Je v nej minimum zivin a 2. pre niektore rastliny je prilis kysla. Hnojis niecim?
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Problém - rozpad listov rastlín

Odoslaťod regnak » 15 Máj 2010 19:43 pm

viem že mi neuveríte ale: voda je prírodná takéto hodnoty má moja voda ktorú čerpám zo studne - dávame ju 3x do roka na veľký rozbor (mikro+bio+chem)... nie je v nej žiaden chlór...
venujem sa s kamošom chovu diskov (hlavne on v tom ide, ja pracujem tak nemám toľko času), disky sa trú v tej vode úplne v pohode....
ale to ma netrápi, ide mi o tie rastliny, nehnojím ničím, chcel som ale nezačal som kvôli zelenej riase...
Obrázok používateľa
regnak
 
Príspevky: 34
Obrázky: 14
Založený: 27 Feb 2009 10:10 am
Bydlisko: Hačava

Re: Problém - rozpad listov rastlín

Odoslaťod eminence » 15 Máj 2010 19:49 pm

tiez davam vodu len z RO a rastliny v pohode rastu. teraz mam svetlo na reklamacii, tak na 240 litrovom svietim len 30W uz asi mesiac a zatial ani jedna rastlina neodisla. faktorov moze byt vela. daval si nejake ziviny pre rastliny do dna ?
eminence
 
Príspevky: 272
Obrázky: 14
Založený: 29 Máj 2009 19:44 pm

Re: Problém - rozpad listov rastlín

Odoslaťod regnak » 15 Máj 2010 20:01 pm

absolútne nič, v dne je len prevarený dunajský štrk cca 3,5-4 cm... ale za 2,5 mesiaca tam ryby kde čo naexkrementovali ;-), aj keď odsávam, ale okolo rastlín to nie je možné...
mám skúsenosti s odchovom ryb, nikdy som však nemal zariadené akva, preto s rastlinami nemám žiadne skúsenosti...
Obrázok používateľa
regnak
 
Príspevky: 34
Obrázky: 14
Založený: 27 Feb 2009 10:10 am
Bydlisko: Hačava

Re: Problém - rozpad listov rastlín

Odoslaťod jankoo » 15 Máj 2010 20:04 pm

to je zaujimave. skuseny akvarista a 2 akvaria a take problémy. v jednom akva všetko OK a v druhom všetko na nič. Toxické lepidlo na skle akva? toxické sklo?
Obrázok používateľa
jankoo
 
Príspevky: 330
Obrázky: 16
Založený: 03 Dec 2009 00:53 am
Bydlisko: Dubovec

Re: Problém - rozpad listov rastlín

Odoslaťod regnak » 15 Máj 2010 20:41 pm

jankoo
takých mudrákov ako si ty mám rád, nie je problém chvastať sa ale priznať si keď niečo nevieš...
tu si kukni fotku, vidíš tam nejaké rastliny???
gallery/regnak-a1547/buda-p34916.html

a to preto lebo tam žiadne nie sú, lebo nikdy som rastliny nepestoval...
napísal som sem, preto aby mi niekto poradil a nie preto aby si sem spamoval bludy...
Obrázok používateľa
regnak
 
Príspevky: 34
Obrázky: 14
Založený: 27 Feb 2009 10:10 am
Bydlisko: Hačava

Re: Problém - rozpad listov rastlín

Odoslaťod jankoo » 15 Máj 2010 21:49 pm

človeče regnak o čo to tu hovoríš. nechápem o čom tu hovoríš. Ja som len písal to že máš 72 l akva a 300 L akva a v tom 300 litrovom máš všetko v poriadku a v tom 72 L sa ti rozpadávajú listy.

Len som písal to že veľa akvaristov má problémy s rastlinami a ty ktorý už máš 5 rokou 300 L akva v poriadku SI SKÚSENÝ a založíš nové akvárium a odchádzajú ti rastliny a používaš tú istú vodu aj v druhom akva aj tie isté prípravky a nevieš kde je problém tak som len položil otázku keďže má s rastlinami problém veľa SKÚSENÝCH akvaristov či ten problém nemože sposobovať lepidlo s čím sa lepí akvárium že časom začne do vody vypúšťať nevhodné chemikálie alebo či sa niečo zo skla nedostáva do vody.
Obrázok používateľa
jankoo
 
Príspevky: 330
Obrázky: 16
Založený: 03 Dec 2009 00:53 am
Bydlisko: Dubovec

Re: Problém - rozpad listov rastlín

Odoslaťod vilo » 15 Máj 2010 22:34 pm

Jankoo: toxicke sklo je podľa mňa blbosť :)
regnak: problem s rastlinami bude podľa mňa v nedostatku živín....a možno aj príliš mäkká voda nie je pre ne vhodná (?), najmä pre Cryptocoryne affinis. tieto cryptocoryny zvyknú prosperovať v dlhodobo zabehnutom akváriu (veľa živín v dne), a podľa niektorých literárnych údajov im vyhovuje skôr tvrdšia voda
Obrázok používateľa
vilo
 
Príspevky: 384
Obrázky: 56
Založený: 04 Jan 2007 17:00 pm
Bydlisko: Trnava, Bratislava

Re: Problém - rozpad listov rastlín

Odoslaťod martin_s » 15 Máj 2010 23:18 pm

Jankoo zo skla do vody asi nie. Uvedom si ze aj ked by si urobil 2 akvaria rovnakych rozmerov z toho isteho skla a tym istym lepidlom a do kazdeho dal presne to iste, tak aj tak nebudu rovnake.

regnak: skus si precitat niektoru z tem venovanych rozpadu rastlin (je ich tu naozaj niekolko) a ak mas moznost tak zmeraj hodnoty NO3 a P.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Problém - rozpad listov rastlín

Odoslaťod Mariok » 15 Máj 2010 23:22 pm

regnak: "Když však bylo v jiném růstovém pokusu s tímto druhem ve variantách na minerálně bohatém i chudém substrátu sníženo pH na hodnotu 5 probubláváním CO2, růst v obou variantách byl 14krát /!/ vyšší než u kontrol na středním pH. To znamená, že nikoliv samotné pH, ale koncentrace CO2 je rozhodující pro růst ponořených rostlin, a že růst i na minerálně chudém substrátu je limitován uhlíkem a ne dostupností ostatních živin."

clanky/uhlik.php - možno nájdeš odpoveď aj tu.
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Problém - rozpad listov rastlín

Odoslaťod trinitysk » 16 Máj 2010 10:15 am

Regnak: Ako prve co by som ja zmenil je, zacal hnojit...akekolvek komercne hnojivo...podla navodu vypocitaj dennu davku a kazdy den trochu pridaj. Pokus sa eliminovat to slnko do akva. Mat taku vodu ako ty by chcelo viacero akvaristov...bud rad, jemne si ju len douprav pridanim vapenca, pripadne NaOH tak aby si zvysil jemne tvrdost a alkalitu, pH ti porastie vyssie. Tie hodnoty co mas teraz su extremne. Snaz sa drzat Gh do 5-6 a UT do 5 max. pH udrzuj niekde 6,6-6,9 max. CO2 by som ZATIAL vobec nepridaval. Zmeraj si N a P aj ked si myslim ze hlavny problem bude u mikroprvkov. Ku krypto...maju radsej zasaditejsiu a tvrdsiu vodu..vlastna skusenost...vydrzia aj v kyselsej a maksej ale nie su take pekne a rastu celkovo pomalsie....Kombinovat ich s limnophlou nie je idealne...(ta rastie vyborne v makkej a kyselej vode s vela CO2, silnym svetlom a vela N a Fe.) A k tomu strku si pisal 3,5-4cm...dufam ze je to preklep a ide o mm...
K rastlinam ktore ti doporucim vzhladom an jednoduchost a vodu ktoru mas (mierne upravit ako pisem hore!)..Heteranthera zost., hygroph.(akakolvek okrem rubra), Rotala rot., Ludwigia (akakolvek), Ceratopteris (akykolvek), echinodorus (akykolvek podla velkosti) ... v tvojej vod eti pojde 90% vsetkch rastlin, jedine obmedzenie je svetlo ktore teraz mas, CO2 ktore musis drzat stabilne/dostatocne vysoke a tvoje ksusenosti...To co som ti napisal ti pojde v tej jemne upravenej vode a s tym co mas ako dive, len treba trosku hnojit...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Problém - rozpad listov rastlín

Odoslaťod Poly » 16 Máj 2010 12:26 pm

NaOH nie, nezvysuje tvrdost, radsej ten vapenec. Aj soda bikarbona by mohla byt, tym by si ale vnasal do akva sodik, ktory nechceme a vo vode z vodovodu je ho dost.
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Problém - rozpad listov rastlín

Odoslaťod trinitysk » 16 Máj 2010 12:39 pm

Poly: spravne, mea culpa..:-)
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Problém - rozpad listov rastlín

Odoslaťod regnak » 16 Máj 2010 13:31 pm

teda páni, čím viac čítam o pestovaní rastlín tým viac som presvedčený, že je to oveľa ťažšie ako trieť ryby...
a zisťujem jednu vec a to: že nie všetko čo je dobré pre ryby je dobré aj pre rastliny...
Obrázok používateľa
regnak
 
Príspevky: 34
Obrázky: 14
Založený: 27 Feb 2009 10:10 am
Bydlisko: Hačava

Re: Problém - rozpad listov rastlín

Odoslaťod trinitysk » 16 Máj 2010 13:51 pm

regnak to si vystihol spravne s tym co je dobre pre ryby a rastliny...je to naozaj tak. Tazko ale povedat co je tazsie, ci ryby alebo rastliny, nakoniec nie je to ani tak podstatne...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Problém - rozpad listov rastlín

Odoslaťod regnak » 17 Máj 2010 14:52 pm

tak začal som podnikať nejaké kroky ktoré ste mi odporučili, v lekárni som kúpil uhličitanom vápenatým (snažil som sa čo možno najčistejšiu formu) išiel som na to metódou pokusu a omylu, teda do 20 l bandasky som šupol najprv 2 tabletky čo urobilo 7,8 čo bolo veľa, vylial som to a šupol 1/2 tabletky čo predstavovalo 250 mg a dostal som sa na 6,9....
po výmene vody som pridal AQUA PLANT, ale z bezpečnostných dôvodov som dal len 3 ml...
svietim ďalej 10 hodín, tak uvidíme...
Obrázok používateľa
regnak
 
Príspevky: 34
Obrázky: 14
Založený: 27 Feb 2009 10:10 am
Bydlisko: Hačava

Re: Problém - rozpad listov rastlín

Odoslaťod PETER+ » 27 Okt 2010 08:35 am

Prosím o radu, odchádzajú mi stonkové rastliny ako je Hygrophila siamensis, Alternanthera ´Reineckii´ od spodu im opadávajú lístky a ostava len zopár na vrchole ale aj tie časom odpadnú a ostáva len holá stonka. Svietim 12h denne 45W, hnojivo PMDD, 2ml denne, CO2 z TIBI kryštálov. Ostatné rastliny sú OK bujnejú Echinodorus pustil ďaľší kvetný stonok, Kryptokotiny sa rozrastaju a to nehovoriac o vallisnerii ale s týmito mám problém. Na Hygrophily sa lístky dierkujú a sklovitejú. Neviem či pridať železo alebo horčík vodu som začal meniť intenzívnejšie každý týždeň cca 1/3. Keď som začal s PMDD a CO2 asi 2mesiace všetko sa rozbehlo ale teraz po nejakom čase to stoplo či nieje presýtené nejakým prvkom hnojím bez N a P iba mikroprvky + kuličky do dna. Testy vody mám len pasikové od Tetry. Sú síce len orientačné ale vychádza mi vyššie Ph okolo 7,5 aj napriek pridávaniu CO2. Neviem ako postupovať???
Prílohy
Snímka0276.jpg
Prikladám foto akvaria pred časom teraz zo stonkových ostali len pahíle.
PETER+
 
Príspevky: 83
Obrázky: 18
Založený: 25 Mar 2010 08:31 am
Bydlisko: LM


Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.