ocot na zníženie pH?



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Re: ocot na zníženie pH?

Odoslaťod Raviolka » 16 Máj 2010 16:56 pm

Batman, velká většina filtrů pro domácnost má tu nevýhodu, že sice změkčuje vodu, ale výměnou za kationty sodíku... a taková voda se do akvária nehodí. No ale o tom se už opakovaně píše v jiných tématech :idea:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Reklama

Re: ocot na zníženie pH?

Odoslaťod batman » 16 Máj 2010 19:16 pm

Dakujem za upozornenie, pozriem sa na to.
Ale dufam, ze to nebude az take zle, filter v tej nanvici je dost jednoduchy, rybky a krevetky zatial reaguju OK ( po dvoch vymenach 20% vodhy) ale urcite to preverim, nech mi tie moje potvorky netrpia.
batman
 
Príspevky: 29
Obrázky: 12
Založený: 11 Máj 2010 10:53 am
Bydlisko: Bratislava

Re: ocot na zníženie pH?

Odoslaťod martin_s » 16 Máj 2010 21:37 pm

Tieto filtre su navyse uplne skvelou zivnou podou pre rozlicne druhy bakterii :)
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: ocot na zníženie pH?

Odoslaťod Raviolka » 17 Máj 2010 09:54 am

Batman, ja Te nechci strasit. Predpokladam, ze v navodu je uvedene, na jakem principu to funguje... a pak uz staci jen pohledat tady na fore, fakt se tu ruzne typy filtru (Brita a spol.) rozebirali.
Jinak takova mala vymena urcite nikomu neublizi, i kdyby to bylo s extra davkou sodiku. Tady jde o dlouhodoby ucinek, protoze duvod kvuli kteremu snizujeme pH a zmekcujeme vodu je obvykle ten samy, kvuli kteremu nechceme zvysovat vodivost...
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: ocot na zníženie pH?

Odoslaťod batman » 11 Dec 2010 10:36 am

Pozor, vodu z Brita filtra vase krevetky nepreziju :shock: !!!!!!!!


Vcera vecer som sa rozhodol vymenit trochu vody ( asi 3 L) v mojom 30 L minicku s krevetkami. Nemal som odstatu vodu, tak som ju chcel upravit Brita filtrom ( ktory inak pre akva uz vobec nepouzivam).

Po par minutach to vsak bola v akva katastrofa, jedna krevetka to neprezila hned a dalsie plavali bokom alebo len tak smutne sedeli. Hned som vymeni 90 % (nahradil som to vodou z vedlajsieho akva), rano uz par krevetiek veselo zbieralo nieco pod zub ale zdaleka to nie je take zive ako predtym, len dufam, ze uz nenajdem vela dalsich mrtvoliek.

Takze Brita filter a krevetky urcite nie. Vedel som ze filter obsahuje striebro aby sa prave zamedzilo mnozeniu bakterii, ale ani vo sne by ma nenapadlo ze to bude pre krevetky taka pohroma ( a to som menil len velmi malo vody a mam relativne odolne cheriny, este ze som nekupil chrystalky, nad ktorymi som uvazoval).


Inak fungovanie Brita filtra je zalozene na zamena vapnika z vody za draslik, co znizi meranu tvrdost vody ale nie vodivost ( takze pre rybky to je jedno), navyse je vo filtri pridane striebro na dezinfekciu, co by ludom nemalo nijak uskodit ale ako som sa presvedcil pre krevetky je to smrtelne a rybkam to asi tiez nerobi moc dobre. Takze zbohom Brita filter.
batman
 
Príspevky: 29
Obrázky: 12
Založený: 11 Máj 2010 10:53 am
Bydlisko: Bratislava

Re: ocot na zníženie pH?

Odoslaťod michal303 » 08 Jan 2012 23:04 pm

Ocot, resp. kyselina octova sa bude v akvariu premienat na CO2 a metan tusim..
Ja osobne pouzivam kyselinu fosforecnu, ktora sa pouziva na upravu roztokov hnojiv pre rastliny. Presne tuto-> http://www.grower.sk/index.php?page=sho ... t&Itemid=2
Ale budte nedovercivy a radsej kupujte tuto istu kyselinu v akvateroch. Nechceme ich predsa pripravit o zivobitie. ;)

Michal
michal303
 
Príspevky: 1
Založený: 08 Jan 2012 22:18 pm

Re: ocot na zníženie pH?

Odoslaťod Poly » 09 Jan 2012 09:43 am

michal303 napísal:Ocot, resp. kyselina octova sa bude v akvariu premienat na CO2 a metan tusim..
Ja osobne pouzivam kyselinu fosforecnu, ktora sa pouziva na upravu roztokov hnojiv pre rastliny. Presne tuto-> http://www.grower.sk/index.php?page=sho ... t&Itemid=2
Ale budte nedovercivy a radsej kupujte tuto istu kyselinu v akvateroch. Nechceme ich predsa pripravit o zivobitie. ;)

Michal

Kyselina octova sa premiena posobenim bakterii na CO2 a H2O, ale nie je to vobec vhodna cesta na upravu pH, pretoze v prirodnych vodach sa volna kys. octova prakticky nenachadza.
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: ocot na zníženie pH?

Odoslaťod anet9 » 09 Jan 2012 13:47 pm

btw. tak pomimo napadlo ma keď už sa tu píše o vode z okoloa BA. Ak by niekoho z okolia PO zaujimalo kde načerpať makku vodu (kt. čerpali akvaristi ročníka môjho otca 65-) tak na Zlatej bani. Tečie dosť pomaly jeden potôčik, ale oplati sa počkat. Neviem síce či aj po rokoch má táto voda svoje kvality no cca pred 3rokmi ešte mala.. to len tak pre zaujímavosť 8) Ale bacha treba si to na mieste pomerať, kedže sú tam proti sebe 2potôčiky s rozlišnými hodnotami pH atd..
Obrázok používateľa
anet9
 
Príspevky: 90
Založený: 13 Okt 2010 12:43 pm
Bydlisko: Prešov

Re: ocot na zníženie pH?

Odoslaťod sc00by » 12 Jan 2012 21:24 pm

Iva kup si radsej Biotopol mas to za 5 euro a rybicky ti neskapu.
Ozaj som chcel ci to upravuje aj tvrdost vody :evil:
Obrázok používateľa
sc00by
 
Príspevky: 275
Obrázky: 2
Založený: 07 Jan 2012 09:45 am
Bydlisko: Hlohovec

Re: ocot na zníženie pH?

Odoslaťod dedojozef » 12 Jan 2012 21:52 pm

scOOby už si ho používal, keď ho odporúčaš? Ak áno, tak si určite čítal návod. Ak nie, prečo ho odporúčaš? :?
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: ocot na zníženie pH?

Odoslaťod sc00by » 12 Jan 2012 22:43 pm

Nie, ale kamarat ho pouziva
Obrázok používateľa
sc00by
 
Príspevky: 275
Obrázky: 2
Založený: 07 Jan 2012 09:45 am
Bydlisko: Hlohovec

Re: ocot na zníženie pH?

Odoslaťod lubo54 » 01 Jan 2015 20:10 pm

Nechcel som zakladať novú tému tak som to dal sem.
Dostal sa mi do rúk roztok PH/kh minus Tetra aqua.
Dočítal som sa v manuále zloženie Kyselina vínna a Lithiumhydroxid.
Moja otázka s Kyselinou vínnou nie je problém ale na čo sa používa v akvaristike Lithiumhydroxid (je na znižovanie Kh ) Nedala by sa na úpravu ph použiť len Kyselina vínna.
lubo54
 
Príspevky: 49
Obrázky: 2
Založený: 10 Aug 2008 21:20 pm
Bydlisko: TRNAVA

Re: ocot na zníženie pH?

Odoslaťod skala » 02 Jan 2015 21:13 pm

Ocot je vhodný do omáčky, do šalátov, maximálne ku octovým mikrám. Na zníženie ph to chce náležité dno, ale ak na vodu, tak potom si to nasmerujte do Mountfieldu napr, kúpte napr. 70 litrov tej najkyslejšej rašeliny za 4-5 €. Vysypte ju do suda, počkajte prípadne mesiac a viac, kým sa napije vody a klesne a potom zlievajte. Áno, voda bude do hneda. Obávam sa však, že na krevety to nebude, aspoň nie bez miešania. Zrejme im to rozpustí schránku. Ale ryby a veľa druhov rastlín sa poďakuje :-).
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: ocot na zníženie pH?

Odoslaťod lubo54 » 03 Jan 2015 07:26 am

Skala a si si nečítal o čom som písal.Písal som o kyseline vínnej nie o octe :)
A medzi rečou ocot sa používa v morskej akvaristike ako VOC-vodka ocot cukor
lubo54
 
Príspevky: 49
Obrázky: 2
Založený: 10 Aug 2008 21:20 pm
Bydlisko: TRNAVA

Re: ocot na zníženie pH?

Odoslaťod IG0R » 05 Jan 2015 17:32 pm

V knihe Akvaristicka Technika (K. Krcek) 1986 sa pise, ze na znizovanie pH sa neodporucaju organicke kyseliny (kys. citronova, kys. vinna, kys. octova), pretoze su pre ryby toxicke, odporuca pouzivat iba anorganicke HCl a H3PO4.

Kysle dazde v Amazonii neznizuju pH rapidne, argumentuje to nepomerom medzi objemom vody v rieke vs. objem vody z dazdov.

Zjavne casy sa menia :)
Obrázok používateľa
IG0R
 
Príspevky: 16
Založený: 14 Nov 2014 08:30 am

Predchádzajúca

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.