Kryt na mieru 140x45



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Kryt na mieru 140x45

Odoslaťod Caiman » 16 Máj 2010 18:15 pm

Doteraz som mal akvarium "zabudovane" v skrinke tak ze sa otvaral cely kryt s osvetlenim spolu.Vsetko fungovalo a vyzeralo fajn ale chcel som vidiet do akva aj z boku a vytvorit mensi "servisny" otvor na krmenie,hnojenie a beznu udrzbu.
Tak som cez vikend majstroval.Ide len o akysi prototyp z materialu ktory som mal doma a naradie na pracu tiez nebolo uplne idealne takze si nevsimame krivo odpilenu dosku a nejaky ten mm hore-dole :roll: Chcem vychytat vsetky muchy pretoze budem robit komplet novy stolik aj kryt tak aby to potom bolo tip top.Budem vdacny za vsetky vase napady a postrehy na vylepsenia :wink:

Celkovy pohlad
Konecne mozem kuknut do akvaria aj z boku.Nechcel som ale celu vahu krytu polozit na sklo takze vpredu drzi kryt na hlinikovom L profile 20x40 a vzadu na jakli 20x20 (hrubka AL 2mm) ktore su pripevne na skrinke takze cela vaha je prenesena na skrinku a vzadu az na podlahu.

Obrázok

Uz viem ze predne profily budu len 20x20 (takto udrzia vahu a zakryju len samotne sklo a vystuhy v rohoch) a vzadu bude 20x40 na bokoch a jeden aj v strede.

Vrchny kryt

vrchny kryt je rozdeleny na dve casti.Vpredu 15cm a vzadu 30cm.

Obrázok

Obrázok

Svetlo je zavesene na zadnej doske na obycajnych suflikovych pantoch.To koli tomu aby boli trubice v idealnej polohe nad akva a pri udrzbe si ich jednoducho zasuniem dozadu (rozdiel obr1 svetlo uplne vpredu a obr2 uplne vzadu).Ako na fotkach vidiet o vetranie sa stara 25cm ventilator z PC ktory napajam z adaptera.Funguje na nizkych otackach uz od 3V takze je uplne potichu ale na velky priemer ma slusny airflow.Chcelo by to len decentnejsiu mriezku navrch ale to sa doriesi...

Obrázok

Nasledne je aj cely zadny kryt otvaratelny.Jednoduchsiemu otvaraniu a "zaisteniu" v otvorenom stave pomahaju nabytkove plynove vzpery.Takto mam pristup k celej sirke akvaria a stale ho mam osvetlene...

Osvetlenie

Tu je detail zavesenia svetla.V novom kryte planujem pouzit trubice T5 a miesto 6x36W - 4x54.Vodotesne patice,nerez plech...

Obrázok

Cele osvetlenie sa da vysunut dopredu takze v pripade nejakej poruchy nemusim rozoberat cely kryt

Obrázok

Privitam rady na vylepsenia.Cena takehoto krytu sa blizi k cene "standardnych" plastovych krytov ktore ale nesplnaju moju predstavu o dizajne a funkcnosti.Novy stolik a kryt by som chcel mat obkladany alucobondom v striebornom eloxe bez akychkolvek viditelnych spojov tak nech to je na prvy krat :roll:
Obrázok používateľa
Caiman
 
Príspevky: 1220
Obrázky: 61
Založený: 24 Nov 2008 22:03 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Kryt na mieru 140x45

Odoslaťod Caiman » 16 Máj 2010 18:19 pm

PS:spravil som jednu zasadnu chybu(nezaratal som hrubku dosky takze kryt o 18mm nezakryva vysku hladiny vody)
A do akva nekukajte,uz je par tyzdnov zanedbane,prevlada vlaknita riasa ktorej sa ani za ten svet neviem zbavit...
Obrázok používateľa
Caiman
 
Príspevky: 1220
Obrázky: 61
Založený: 24 Nov 2008 22:03 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Kryt na mieru 140x45

Odoslaťod eminence » 16 Máj 2010 18:34 pm

na tu riasu skus menej svetla a daj tam nejake pistie alebo podobne nech ti tahaju ziviny z vody.
eminence
 
Príspevky: 272
Obrázky: 14
Založený: 29 Máj 2009 19:44 pm

Re: Kryt na mieru 140x45

Odoslaťod Raviolka » 17 Máj 2010 10:10 am

Pekne, libi se mi, kdyz si nekdo takhle vyhraje s detaily :-)

Nepisu Ti rady na vylepseni, spis to co me napada, kdyz ty fotky zkoumam podrobneji :wink:

Ten kryt na vetraku by to opravdu chtelo vymenit - a taky ten "stuplik", za ktery se da zvednout predni cast krytu, se mi tam nehodi.
To "prkno" vpredu se musi cele dat pryc? Mozna by bylo fajn, kdyby to bylo zasouvaci nebo odklapeci, nebo aspon rozdelene na polovinu.
Kolik ten kryt vazi, z ceho to je? Radsi bych to dala na sklo a zbavila se tech podper v rozich, minimalne vepredu me to rusi, protoze ten hlinik pokracuje "nekam dolu" a pouta to pohled. Aspon muj :o
Mas nejak vyresene zatekani vody? Jednak po krytu dolu na akvarko (co si vybavuju muj jeden kupovany kryt, ma tam drazky nebo proste "okap") a potom z akvarka do te spodni casti? Co kdyz Ti po tom hliniku stece nejaka voda dolu do skrinky?
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Kryt na mieru 140x45

Odoslaťod astro » 17 Máj 2010 11:09 am

skutočne krásna práca, palec hore a uznanie. šikovný si
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Kryt na mieru 140x45

Odoslaťod Michal1987 » 17 Máj 2010 11:14 am

Podarený kryt, a ten "reprák" na vrchu nemá chybu. :o
Obrázok používateľa
Michal1987
 
Príspevky: 401
Obrázky: 14
Založený: 06 Feb 2009 14:06 pm
Bydlisko: KE - KVP / BN - Otrhánky

Re: Kryt na mieru 140x45

Odoslaťod Tatoo » 17 Máj 2010 12:10 pm

Skutočne pekná práca, vidno že si sa s tým pohral. Nejaké drobnosti - ak na ne prídeš, si sám vychytáš praxou. Vetranie by som osobne riešil pasívne, vyrezat pozdĺžny otvor a vložit nejakú hliníkovú mriežku na rozmer otvoru, alebo ked aktívne, tak 2x12cm PC ventilátor jeden na jednu stranu krytu a druhý na opačnú, s napájaním 12v a pustat ich na 6v - adapterom, kvoli hluku ( 2x12 cm preto, že jeden by som dal na nasávanie a druhý otočil na vysávanie vzduchu ).
Obrázok používateľa
Tatoo
 
Príspevky: 129
Obrázky: 35
Založený: 25 Mar 2010 10:38 am
Bydlisko: Piešťany

Re: Kryt na mieru 140x45

Odoslaťod Caiman » 17 Máj 2010 17:01 pm

Dakujem,
Raviolka predna doska bude spojena zo zadnou na pante takze bude vyklapacia.Vsetko som robil len z materialu ktory som nasiel doma takze aj stuplik je len zatial pre funkcnost.Cely kryt som nevazil ale odhadujem 15kg,mozno aj viac a radsej nechcem riskovat tu vahu na sklo.Co sa tyka zatekania tak spodna skrinka je ostrena proti vode a na kryte ta troska vody pri udrzbe sa utrie.
Tatoo mal som v plane dat dve 12tky ale nakoniec som sa rozhodol len pre jeden velky v strede.Teraz ide na 6V a vobec ho nepocut.Ma dobry "tah" len tu mriezku musim vymenit.Tato je original co bola na PC.
Obrázok používateľa
Caiman
 
Príspevky: 1220
Obrázky: 61
Založený: 24 Nov 2008 22:03 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Kryt na mieru 140x45

Odoslaťod vladikk » 17 Máj 2010 17:26 pm

absolutne nemusiš mať obavy o váhu toho krytu.. 0,15 KN alebo viac na tlakovu odolnosť skla nema žiadny ohrozujuci učinok. Velmi sa mi to pači ako si to vymyslel. Ten ventilátor ma aj spinač?
vladikk
 
Príspevky: 10
Obrázky: 9
Založený: 08 Dec 2009 01:02 am

Re: Kryt na mieru 140x45

Odoslaťod Caiman » 17 Máj 2010 22:00 pm

vladikk napísal:absolutne nemusiš mať obavy o váhu toho krytu.. 0,15 KN alebo viac na tlakovu odolnosť skla nema žiadny ohrozujuci učinok. Velmi sa mi to pači ako si to vymyslel. Ten ventilátor ma aj spinač?

spinac tam nie je,ventilator ide nonstop aj v noci.Ked bol vypnuty tak mi kondenzovala para na trubiciach a zatial to nemam vodotesne doriesene tak pre istotu :roll:
Obrázok používateľa
Caiman
 
Príspevky: 1220
Obrázky: 61
Založený: 24 Nov 2008 22:03 pm
Bydlisko: Bratislava


Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.