Začiatočník 90L



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Začiatočník 90L

Odoslaťod PETER+ » 18 Máj 2010 10:39 am

Chcel by som vám predstaviť nové akvárium som začiatočník tak mi možno aj pomôžete, poradíte a usmerníte .
Akvárium: 65x35x40 90l
Založené: február 2010
Filter: FAN1
Vzduchovanie - zapínam len občas
Osvetlenie 2x15W plánujem ešte jednu 15W podla náročnosti rastlín.
Kryt vlastná výroba

Preštudoval som si nejaké knižky články z netu a tak o zakladaní akva takže asi po 2-týždňoch filtrovania a vzduchovania som postil prvé rybky živorodky 5 ks. Neskôr prísavníci neonky a tak akvárium bol asi štandart u začiatočníka skalky nejaké rastlinky a tak. Neskôr som prisádzal rastlinky, koreň, vačšie skalky, .. Tento výkend som upravoval dekoráciu dekoráciu, pridal koreň asi dva týždne som ho luhoval, skrýše zo skál andesitu. Prikladám foto:
Plánujem do popredia ku koreňu ešte machovú gulu, na skaly jávsky mach resp. niečo podobné, do zadu v lavo za skalu a pred filter nejaké vyššie trávy a vlastne celé pozadie nejak poriešiť z rastlín do stredu nejakú červenú. Prosím ak máte nejaké typy poradte. Možno ste si všimly zopár umelých tie chcem nahrádzať živými.
Prílohy
P1010189.JPG
P1010186.JPG
P1010183.JPG
PETER+
 
Príspevky: 83
Obrázky: 18
Založený: 25 Mar 2010 08:31 am
Bydlisko: LM

Reklama

Re: Začiatočník 90L

Odoslaťod neger501 » 18 Máj 2010 10:47 am

Podla mna na zaciatocnika paradny zaciatok :) Akurat ten strk je na moj vkus moc hruby a aquael fan 1 je nevyhovujuci na 90 litrov.Davam ti plus zato ze si nechal akvarium zabehnut :)
Obrázok používateľa
neger501
 
Príspevky: 314
Obrázky: 211
Založený: 07 Máj 2008 17:50 pm
Bydlisko: Nemsova

Re: Začiatočník 90L

Odoslaťod thorncrown » 18 Máj 2010 10:53 am

pozadie si daj cierne, prehlbi ti to akva, niektori mozno zaprotestuju, ale aj modre je lepšie ako biele rastliny nikdy nezakryju vsetko. Pridaj este tych 15w a nasad si dopredu niaku trávu, bude to budit urcite vacsii dojem ze je to priroda, ako teraz. A este ma zaujima preco si ten kryt nespustil az po hladinu vody, okrem toho ze si svietis do izby namiesto toto aby to islo do akva to ani nie je moc pekne... tolko moj nazor, inak akva pekne aj ten koren zarasteny machom :P bude zaujimavy.
Obrázok používateľa
thorncrown
 
Príspevky: 136
Obrázky: 5
Založený: 31 Máj 2009 12:17 pm
Bydlisko: Bratislava-DNV

Re: Začiatočník 90L

Odoslaťod PETER+ » 18 Máj 2010 12:30 pm

Ten filter mi ponúkli v akvaristike je pre akvarko od 60-100l ja mám síce akvárium 90l ale v skutočnosti je tam asi cca 75-80l vody. Keď som ho kupoval pozeral som aj po silnejšom však má reguláciu, bol som však obmedzený rozpočtom Za tými bridlicami je ešte malý filter na 50l akvarko ten mam zapnutý na minime len aby sa v nom tvorili nitrifikačne baktérie aby bol pripravený keď ho dám do provizornej pôrodnej nádržky. Chcel by som však filter kde sa aj mechanicky aj biologicky filtruje neviem s uhlím alebo takými bielymi valčekmi. Pozadie by som dal nejaké tmavé ale stačila by mi len samolepiaca tapeta nechcem žiazne 3D skôr by som to doplnil rastlinkami. Kryt je domáca výroba použil som len čo som mal vrchný aj spodný okraj oblepím čiernoi izol. páskou robia sa rôzne hrúbky aj 4cm a tak zakryjem svetlo. Teraz by som urobil kryt vyšší a krycie sklá tak isto položil vyššie teraz sú 3cm od vrchu. Takto mi to zatial vyhovuje nechcem viac do toho špŕtať snaď ešte doplním ventilátor.
PETER+
 
Príspevky: 83
Obrázky: 18
Založený: 25 Mar 2010 08:31 am
Bydlisko: LM

Re: Začiatočník 90L

Odoslaťod krto » 18 Máj 2010 12:40 pm

... dal by som skaly len z jedného druhu (nevápenaté - skúška octom), takto je to dosť neprirodzené, vypadá to ako vzorkovník skál 8) ...
Obrázok používateľa
krto
 
Príspevky: 316
Obrázky: 60
Založený: 30 Okt 2006 12:15 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Začiatočník 90L

Odoslaťod PETER+ » 18 Máj 2010 14:29 pm

Ďakujem za typ so skalami chcel som trošku kontrastovať tmavý koreň so svetlím pozadím doplním ešte nejaké rastlinky a jednu skalu odstránim asi tú strednú uvidím ako to bude vyzerať. Tou krajnou som chcel trošku maskovať filter. Chcel by som to mať trošku pestré ale zas nie moc neprirodzené.
PETER+
 
Príspevky: 83
Obrázky: 18
Založený: 25 Mar 2010 08:31 am
Bydlisko: LM

Re: Začiatočník 90L

Odoslaťod PETER+ » 01 Jún 2010 08:17 am

Asi pred dvoma týždňami som si kúpil samičku mečovky ADA, krásna červená s čiernimi flakmi. Sto percent samica nemala ani mečík ani gonopódium. V poslednom čase badám ako sa jej ritná plutva meni na typickú samčiu, gonopódium môže s nim hýbať do strán a toto sa mi stalo aj asi pred mesiacom s mečovkou mexickou presne takáto zmena zvýšila sa jej agresivita čím to môže biť chvostová plutva je bez meča. Možno tým že nieje párik z rovnakého druhu. Rybka je taká veľká ako je samec a na ňom jasne vidieť znaky pohlavia a pri týchto takáto zmena. Pritom mám spolu asi 7 mečoviek rôznych foriem dvoch samcov a ostatné samice, ale teraz mi to nejak mutuje
PETER+
 
Príspevky: 83
Obrázky: 18
Založený: 25 Mar 2010 08:31 am
Bydlisko: LM

Re: Začiatočník 90L

Odoslaťod skaner » 01 Jún 2010 13:25 pm

v pohode start tank, ale:
filter by mal bežať nonstop. občasné spúšťanie asi narobí viac zlého ako dobrého
tá bledá pórovitá skala vyzerá ako nejaký morský vápenatý sediment a nehodí sa tam podľa mňa
tiež kľudne dolej vodu až po bočné lišty ak môžeš. bočné lišty by si vlastne mohol aj demontovať a naliať ešte viac vody
z rastlín odporúčam presunúť cryptocoryne vendti alebo pridať sagittaria subulata do popredia
červené rastliny potrebujú hodne svetla a živín, čo so sebou prináša rôzne problémy, na to by som sa teraz vys na tvojom mieste
ryby by som už nepridával. dospelé mečúne sú dosť veľké ryby a zvyknú sa množiť. ak zbytkárov, tak neocaridina heteropoda.
ako pozadie skús provizórne čokoľvek čierne (napr. nejaký kartón) priložiť zozadu, že ako by to vyzeralo. ja som mal aj čierne knihy alebo čierne igelitky za menšími akvarkami :D
Obrázok používateľa
skaner
 
Príspevky: 255
Obrázky: 11
Založený: 17 Máj 2008 08:28 am
Bydlisko: Bratislava - Rendez

Re: Začiatočník 90L

Odoslaťod PETER+ » 29 Jún 2010 09:03 am

Doplnil som ešte niekoľko rastlín a začal som pridávať CO2 a PMDD. Prerobil som filter FAN mikro skombinoval som ho s dvojitým bublifukom do ktoráho ide hadičkou CO2 do vzduchovacieho kanienka. Filter vháňa do akvarka malilinké bublinky zatial to vyzerá dobre uvidím časom ako rastlini na to zareagujú.
PETER+
 
Príspevky: 83
Obrázky: 18
Založený: 25 Mar 2010 08:31 am
Bydlisko: LM

Re: Začiatočník 90L

Odoslaťod Culkap » 29 Jún 2010 12:36 pm

este by som sa pozastavil pri tvojom dne

mas tam iba hrub strk?
zadiny vyzivny substrat?
Obrázok používateľa
Culkap
 
Príspevky: 188
Obrázky: 3
Založený: 28 Máj 2010 23:44 pm

Re: Začiatočník 90L

Odoslaťod PETER+ » 29 Jún 2010 12:56 pm

Iba štrk rybky si už urobia substrát. V zadnej časti je aj trochu piesku a na ňom štrk.
PETER+
 
Príspevky: 83
Obrázky: 18
Založený: 25 Mar 2010 08:31 am
Bydlisko: LM

Re: Začiatočník 90L

Odoslaťod PETER+ » 24 Sep 2010 09:29 am

Dopĺňam aktuálne
Prílohy
Snímka0264.jpg
Snímka0261.jpg
PETER+
 
Príspevky: 83
Obrázky: 18
Založený: 25 Mar 2010 08:31 am
Bydlisko: LM

Re: Začiatočník 90L

Odoslaťod PETER+ » 24 Sep 2010 09:31 am

Ďalšie fotené iba mobilom.
Prílohy
Snímka0268.jpg
Snímka0267.jpg
PETER+
 
Príspevky: 83
Obrázky: 18
Založený: 25 Mar 2010 08:31 am
Bydlisko: LM

Re: Začiatočník 90L

Odoslaťod PETER+ » 24 Sep 2010 09:35 am

Bližší popis:
svietim 3x15W cca 12hod
hnojenie CO2 z TIBI + PMDD + do dna
obyvateľstvo vačšina živorodky, neonky, bojovnice, prísavníky
PETER+
 
Príspevky: 83
Obrázky: 18
Založený: 25 Mar 2010 08:31 am
Bydlisko: LM

Re: Začiatočník 90L

Odoslaťod PETER+ » 24 Sep 2010 09:55 am

Akvarium funguje rybky sa množia už ani nepoužívam pôrodničku v hustom poraste hockedy zbadám niekoľko malých rybiek. Problém sú však riasy. Zelené tie plošné po skle na dne na koreni a na skalách. Na koreni a skalách mi to príde celkom pekné ale na dne, skle na rastlinách by som sa ich chcel zbaviť. Prečítal som niekolko tém a skúsim nasledujúci postup: Zatieniť akvarko na 3-4 dni nesvietiť ale čo s CO2 a vzduchovaním. Priblížim: CO2 púšťam cez vzduchovací kanienok so filtra ktorý som si sám urobil velký molitán nasunutý na trubke s otvormi a tá je prilepená na sanie filtra s malým prietokom. Filter ide stále ale cez deň nevzduchujem. Vzduchovanie používam iba v noci keď do druhého filtra ktorý tiež beží non-stop automaticky púšťa kompresorík vzduch a bublinky hýbu hladinou tak okysličuje vodu. Teda keď zakryjem akvárium bublať stále? Asi áno lebo rastliny nebudú tvoriť kyslík chcem sa utvrdiť. Táto zelená riasa sa vyskytuje v popredí akvária na skalkách, anubiase a sagittarii vzadu kde je hustejší a vyšší porast nieje. Predpokladám že je to silné osvetlenie a málo rastlín v tejto časti. Vyskytla sa mi aj štetinková riasa a s tou si neviem poradiť na nejaký čas ustúpila ale znovu sa objavuje. Odkalujem pravidelne každé dva týždne mením cca 1/3 vody bohužial nemeriam ani Ph, Fe,N, P proste nič nechcem sa stať otrokom alchýmie. Skôr by som sa chcel naučiť z praktických skúseností svojich ale najmä vašich čo robiť vtedy keď sa stane toto čo keď iné,.... Niekedy ešte v detstve mal kamarát 100l akvárium aj rastliny aj rybky žili a žiadnu chémiu testy nič nerobil a akvarko to bolo krásne. Prosím poradte viem že tém o riasach je už dosť a aj som ich prečítal a nielen tu ale aj na iných fórach po internete ale vychádza mi z toho všetkého jedno. Je pár univerzálnych rád ale každé akvárium je osobité a na každé vyžaduje aj svoje riešenie.
PETER+
 
Príspevky: 83
Obrázky: 18
Založený: 25 Mar 2010 08:31 am
Bydlisko: LM

Re: Začiatočník 90L

Odoslaťod PETER+ » 13 Okt 2010 12:23 pm

Akvárko beží obmedzil som hnojenie kvôly riasam ale nepomohlo to rastlinky začali stagnovať. Skúsim sa vrátiť späť ku hnojeniu PMDD 2ml do 100l akvarka. Svietiť 10hod a meniť 1/4 vody týždenne. Uvidíme čo to urobí rozšírená je najma zelená plošná riasa a čierna štetinková sa rozbehla ešte viac. Skúsil som dať Algizit uvidím ako zareagujú riasy.
Prílohy
Snímka0276.jpg
Snímka0274.jpg
PETER+
 
Príspevky: 83
Obrázky: 18
Založený: 25 Mar 2010 08:31 am
Bydlisko: LM

Re: Začiatočník 90L

Odoslaťod PETER+ » 05 Nov 2010 15:20 pm

Stonkové rastlinky celkom odišli zachránil som len hygrophilu odstrihol som vrch a zasadil už pustila korene ale listy akoby redli stávajú sa priesvitnými, deravejú a odpadávajú. aj ostatné rastlinky v predu vľavo ich listy po okrajoch hnednú ale zas vytvárajú aj nové lístky takže beriem to tak na hrane. Včera som zistil že sagittaria v predu v pravo púšťa nové lístky a tie hneď ožltnú potom aj stonky a odpadnú tak isto aj kryptokorina má akoby priesvitné listy. Asi na 2 týždne som prestal hnojiť a takieto reakcie. Prevdepodobne chýba nejaký prvok. Pridal som 3 SAE asi 3cm tak makajú. Kŕmim striedmo aby som si ich nerozmaznal.Dorobil som rozstrekovaciu rampu, je umiestnená cca 3-4cm pod hladinou. Mierne vlní hladinu a nerobý taký velký pohyb s rastlinkami. Čistím akvarko 2x týždne asi tak 25l vody. Celkove mám problém s rastlinkami ako sa im darilo že som nevedel čo s nimi tak všetko upadlo. Chcem sa vrátiť znovu k PMDD resp. inému hnojivu ale neviem čo pridávať či len mikroprvky, Fe alebo aj makroprvky? Mám dosť rýb tak N a P by nemal byť problém nemám test ale podla rastlín a farbe liston možno chýba Fe alebo Mn resp. čo by ste mi poradili COčkujem stále rampa rozstreluje malé bublinky do akvarka zdá sa mi to lepšie ako predtým keď bol len volný vývod z filtra a svetlo 3x15W svietim 4+2prestávka+4. Znepokojujú ma najmä rastlinky riasy sú už na ústupe. Každá rada je výtaná.
PETER+
 
Príspevky: 83
Obrázky: 18
Založený: 25 Mar 2010 08:31 am
Bydlisko: LM

Re: Začiatočník 90L

Odoslaťod Dusky » 14 Dec 2010 21:01 pm

a tie stetinkove riasy, ktore sa uz vyskytli si ako odstranil?
Dusky
 
Príspevky: 1438
Obrázky: 1
Založený: 06 Sep 2010 21:37 pm

Re: Začiatočník 90L

Odoslaťod PETER+ » 15 Dec 2010 08:55 am

Dosadil som viac rastliniek riasy sa už nerozrastajú, ostatné sa pokúšam mechanicky odstraňovať. Skúšam zisťovať aký zásah do akvária má aké následky chce to čas a nechávam tomu volný priebeh ako sa to vyvinie.
PETER+
 
Príspevky: 83
Obrázky: 18
Založený: 25 Mar 2010 08:31 am
Bydlisko: LM


Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Google [Bot] a 7 hostí.