Musi filter bezat nonstop?



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Musi byt filter zapnuty aj v noci?

ano
209
77%
nie
40
15%
neviem
24
9%
 
Celkový počet hlasov : 273

Re: Ako na nezmara?

Odoslaťod mystka » 21 Máj 2010 08:46 am

Filter nonstop zapnuty, znamena ze filtruje biologicky aj mechanicky, no filter na noc vypnuty zabezpecuje len mechanicku filtraciu a zabezpecuje pohyb vody v akva. To som ale mudra :P
Obrázok používateľa
mystka
 
Príspevky: 598
Obrázky: 62
Založený: 07 Jan 2009 20:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Ako na nezmara?

Odoslaťod milop » 21 Máj 2010 09:24 am

mystka napísal:Filter nonstop zapnuty, znamena ze filtruje biologicky aj mechanicky, no filter na noc vypnuty zabezpecuje len mechanicku filtraciu a zabezpecuje pohyb vody v akva. To som ale mudra :P

Tak je mystika :wink: a ja pridávam, že niekedy je potrebné a stačí takéto mech. čistenie, len je potom dobre častejšie ten filter preprať, prípadne vymeniť vodu a samozrejme všetko záleži od "citu" akvaristu pre to - ktoré akvárium,... :idea: hlavne pre akva s umelými rastlinami a dekoraciami, čo určite nie prípad raviolky :wink: :angel:
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: Ako na nezmara?

Odoslaťod jiri sajar » 21 Máj 2010 11:04 am

mystka napísal:Filter nonstop zapnuty, znamena ze filtruje biologicky aj mechanicky, no filter na noc vypnuty zabezpecuje len mechanicku filtraciu a zabezpecuje pohyb vody v akva. To som ale mudra :P


a to si odkiaľ vyčítala
Obrázok používateľa
jiri sajar
 
Príspevky: 720
Obrázky: 77
Založený: 28 Jún 2005 08:28 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Ako na nezmara?

Odoslaťod trinitysk » 21 Máj 2010 11:21 am

to jiri sajar: Ja som si dnes rano povedal, ked som ten skvost zbadal, ze uz radsej nebudem v tejto teme ani reagovat... :(
Inak myslim, ze tychto nezmyslov co pouzila aj mystka je plny cely net, niekto si to precita v dobrej viere a posuva dalej...mystke by som to nevycital, je len dalsia obet...Je to cele podobna hlupost ako teza: cistit hubky z filtra v akvarijnej vode, prudenie vody v akva + P a N sposobuje riasy a kopec dalsich hluposti ktore su davno vyvratene praxou a niektore uz aj vedecky zdovodnene...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Ako na nezmara?

Odoslaťod mystka » 21 Máj 2010 11:55 am

:?: Zeby na na akva.sk :?:
Tak poprosim niekoho o nejaky odkaz, resp. vedecky alebo inak zdovodnene vysvetlenie ako to s tym filtrom vlastne je. Aby som nebola iba obeťˇ. :D
Obrázok používateľa
mystka
 
Príspevky: 598
Obrázky: 62
Založený: 07 Jan 2009 20:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ako na nezmara?

Odoslaťod jiri sajar » 21 Máj 2010 12:00 pm

to trinitysk -
s tými pocitmi či reagovať na nezmysly, ktoré sa tu (na portáli) pravidelne ukazujú, alebo nie mám riadny problém aj ja....
na druhej strane mi je ľúto tak tých opravdových nováčikov, ktorí potrebujú poradiť, alebo menej skúsených akvaristov, ktorí si v rámci problému nie sú istí, či ich spôsob možného riešenia bude správny...
je škoda, že sa musí vždy objaviť absolútny ......... (neviem ako takú osobu pomenovať aby som neporušil desatoro), ktorý svojimi "perlami múdrosti" pôsobia škody....

škoda, že sa nedá založiť ako téma - Poradňa pre neskúsených - v ktorej podľa jednotlivých oblastí by nováčikovia vkladali svoje otázky a odpovedať by mohli len skúsení akvaristi, ktorí by od adminov dostali do témy právo odpovedať .... alebo by sa to nejako dalo urobiť????
Obrázok používateľa
jiri sajar
 
Príspevky: 720
Obrázky: 77
Založený: 28 Jún 2005 08:28 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Ako na nezmara?

Odoslaťod trinitysk » 21 Máj 2010 13:15 pm

mystka: som rad, ze to neberes osobne (pretoze tak to nebolo ani myslene). Ze to beres s humorom a ze ta to cele zaujima je fajn.... Na nete si vygoogli mechanicka a biologicka filtracia/filtre + precitaj clanok o cykle N v cas. Akvarium od Raviolky (mimochodom jeden z najlepsich clankov, dal by som to tu ako povinne citanie... :) Az nieco konkretne nebude jasne tak sa ozvi, rad/i ti tu poradim/e.. :wink:
to Jirka - to nie je vobec zly napad...mozno este sikovnejsie mi prijde akesi FAQ Akvaristiky v bodoch, polopate, jednoducho napisane pre tych zacinajucich tak, aby sa tu jednostaj neomielalo to iste tak velmi casto. Mozno to tu je, ak ale ano tak dobre skryte...malo by to byt hned viditelne. Mal som par navrhov ako to (podla mojho nazoru) vylepsit. Doteraz nemam feedback ani na SS co som poslal marlovi. Je mi to luto, lebo dopadne to nakoniec tak, ze ti ktori by aj chceli pomoct stratia chut omielat to iste stale dokola a nakoniec tu ostane par (ak vobec) vernych. A ten zbytok si navzajom bude radit hluposti (akvarista s 1M praxou/akvarkom akvaristovi s 3 dnovou praxou/akvarkom) tak ako je to vidiet vo viacerych temach uz teraz ..
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Ako na nezmara?

Odoslaťod mystka » 21 Máj 2010 13:30 pm

trinitysk: to mam precitane, rozumiem cyklu dusiku (ten clanok od Raviolky som citala viac krat), viem aky je rozdiel medzi biologickou a mechanickou filtraciou. Ved to som tym chcela povedat, ze filter v ktory sa vypina, neobsahuje taky pocet uzitocnych bakterii, nemoze plnit funkciu biologickeho filtra. Ja sa snazim akvaristiku brat zodpovedne, bavi ma to, citam casopis akvarium a nielen to. Samozrejme, co sa tyka chemie, niecomu rozumiem viac a niecomu menej.
Obrázok používateľa
mystka
 
Príspevky: 598
Obrázky: 62
Založený: 07 Jan 2009 20:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ako na nezmara?

Odoslaťod Volodus » 21 Máj 2010 13:46 pm

Mystika nepusta ziadne somariny ... ak vypinate filter na noc tak efektivita biologickej filtracie je minimalna, funguje akurat tak mechanicka.
Volodus
 
Príspevky: 150
Založený: 25 Aug 2009 12:43 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ako na nezmara?

Odoslaťod milop » 21 Máj 2010 15:34 pm

jiri sajar napísal:
mystka napísal:Filter nonstop zapnuty, znamena ze filtruje biologicky aj mechanicky, no filter na noc vypnuty zabezpecuje len mechanicku filtraciu a zabezpecuje pohyb vody v akva. To som ale mudra :P


a to si odkiaľ vyčítala


Jirko v zásade pri bežných podmienkách akvária má mystika 100% - tnú pravdu :!:
nehovorím o okrajových podmienkách , učinnosti a podobne. už to nonstop je relatívný pojem neberiem to ako 1 hodinu ani 1 deň ale ako filtráciu nonstop - tak ako to mystika myslela :wink:
Kto chce to tvrdenie mystiky rozporovať tak nech si zváži svoje vedomosti v tejto oblasti - pripadne nech si prečíta prispevky o filtracii na tomto vebe, respektíve v hociakej primitívnej akvaknihe pre začiatočnikov.
Nemám chuť ani čas opakovať to čo je možné zistiť pri troche štúdia stránky, pri osobnom stretnutí môžeme o tom diskutovať do nekonečna .
trinity. sk - zváž svoje vyjadrenie o skvostoch a podobne a možno by si sa mohol ospravedlniť, alebo ....je to na tebe
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: Ako na nezmara?

Odoslaťod trinitysk » 21 Máj 2010 15:55 pm

milop: bavili sme sa o konkretnom pripade a internom filtry katra (a o jeho vypinani a zapinani). Interny filter napomaha hlavne procesu nitrifikacie ktora prebieha v celom akva na podstatne vacsej ploche ako je plocha tej minispongie v honidle vody, ktora sa (hlavne pre marketingove ucely) nazyva filter resp.biofilter. Ak si niekto mysli ze plni fuknciu bio filtra a tato je zavisla od toho ci je zapnuty alebo nie, tak nevie o com hovori. A este jedna vec. Ked je filter vypnuty neplni funkciu mechanickeho a ani biofiltra...Ked sa zapne plni fuknciu mechanickeho cistenia a podpory procesu nitrifikacie v akva. To co prebieha v nom samotnom je nielen zanedbatelne vzhladom na velkost jeho bio plochy, ale aj minimalne zavisle na to ci sa filter parkrat denne (stale nevieme ako casto a na ako dlho) vypina alebo nevypina.
O dolezitosti pristupu kyslika v procese nitrifikacie sa nemusime bavit tam sa zhodneme - dufam...
Specialne k mystke: ako som uz raz vravel, nie je to myslene osobne ani urzalivo, ak sa tak naozaj stalo tak sa samozrejme ospravedlnujem.
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Ako na nezmara?

Odoslaťod mystka » 21 Máj 2010 19:48 pm

PS: Som sice blond, ale je mi jasne, ze ked je filter vypnuty, tak nefiltruje! :idea:
Obrázok používateľa
mystka
 
Príspevky: 598
Obrázky: 62
Založený: 07 Jan 2009 20:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ako na nezmara?

Odoslaťod milop » 22 Máj 2010 00:16 am

Trinity, dakujem za vysvetlenie, vidim , podľa vyjadrení o honidbe vody a mini špongiach, ze maš v teme absolutne jasno a všetci čo mame ( niekktorí v chovniach aj desiatky ) tie marketingové minispongie nazývane filter , resp. biofilter sme vlastne naleteli ,
a teraz ešte skus, čo je zle na tomto ako si nazval skvoste (mimochodom súhlasím, lebo v jednoduchosti je krása):
mystka napísal:Filter nonstop zapnuty, znamena ze filtruje biologicky aj mechanicky, no filter na noc vypnuty zabezpecuje len mechanicku filtraciu a zabezpecuje pohyb vody v akva. To som ale mudra :P

aby som pripomenul
trinitysk napísal:to jiri sajar: Ja som si dnes rano povedal, ked som ten skvost zbadal, ze uz radsej nebudem v tejto teme ani reagovat ,,,
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: Ako na nezmara?

Odoslaťod milop » 22 Máj 2010 00:24 am

milop napísal:Trinity, dakujem za vysvetlenie, vidim , podľa vyjadrení o honidbe vody a mini špongiach, ze maš v teme absolutne jasno a všetci čo mame ( niekktorí v chovniach aj desiatky ) tie marketingové minispongie nazývane filter , resp. biofilter sme vlastne naleteli ,
a teraz ešte skus, čo je zle na tomto ako si nazval skvoste (mimochodom súhlasím, lebo v jednoduchosti je krása):
mystka napísal:Filter nonstop zapnuty, znamena ze filtruje biologicky aj mechanicky, no filter na noc vypnuty zabezpecuje len mechanicku filtraciu a zabezpecuje pohyb vody v akva. To som ale mudra :P

mimochodom tvoje akva v personal albume považujem za jedno z najkrajších, ale nie je akva ako akva, niektoré funguju lepšie s filtrom a filter aj filtruje
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: Musi filter bezat nonstop?

Odoslaťod Jan Blanar » 22 Máj 2010 06:10 am

Nitrifikacne bakterie nachadzajuce sa vo filtry / ci uz externom alebo intenom potrebuju k svojej existencii prisun zivin a kyslika - ja mam v 75 litres aj externy aj interny filter / interny na mechanicke necistoty a externy na biologticku filtraciu. Ryb mam cca 10 cm dlzky na ten objem plus nejake krevetky ale filter by som nevypol ak by som nemusel ani na minutu. Raz mi vypadol prud na 3 hodiny a ja som po 2mesacnej nonstop prevadzke externeho filtra ho nevycistil - no po naskoceni prudu o par hodin som mohol mat len oci pre plac / krevetky padali a padali. no uz som saq poucil raz za tyzden ho skontrolujem ale nevzpinal ho dlhsie ako na 20 min inak ide nonstop
Jan Blanar
 
Príspevky: 363
Obrázky: 0
Založený: 05 Jan 2008 18:18 pm
Bydlisko: Drienovská Nová Ves 95

Re: Ako na nezmara?

Odoslaťod majko » 22 Máj 2010 11:33 am

trinitysk napísal:Je to cele podobna hlupost ako teza: ... prudenie vody v akva + P a N sposobuje riasy a kopec dalsich hluposti ktore su davno vyvratene praxou a niektore uz aj vedecky zdovodnene...
Pusti ma na par dni k Tvojemu akvariu a ja Ti to nazivo predvediem , ze to hlupost nie je :D.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Musi filter bezat nonstop?

Odoslaťod trinitysk » 22 Máj 2010 12:25 pm

milop netreba veci vytrhavat z kontextu ale pozret sa v suvislostiach v akych bola tato veta povedana "Filter nonstop zapnuty, znamena ze filtruje biologicky aj mechanicky, no filter na noc vypnuty zabezpecuje len mechanicku filtraciu a zabezpecuje pohyb vody v akva." Bavili sme sa o internom filtry. Interny filter nezabezpecuje ziadnu bio. filtraciu ale jej "iba" NAPOMAHA. Bio pochody/filtracia prebieha vsade v nadrzi, je jedno ci je filter zapnuty alebo nie, v nom samom ziadna bio filtracia neprebieha (resp. je absolutne zanedbatelna vzhladom k tomu co sa deje mimo neho). Nie je spravne pouzivat horeuvedenu tezu tak ako si ju niekto, niekde precita a neuvedomuje si ani suvislosti, ma to len nabiflene. Dosledok je potom ten, ze zacinajuci akvarista si zaobstara interny filter (lebo je cenovo dostupnejsi), da do akva 2 rastliny a centimetrovy strk...o par dni je tu prispevok ze to akva nefunguje a co sa deje, ved filter bezi 24/7 a ma bio filtraciu. Rozlisujme teda kedy a v akej suvislosti urcite tezy pouzijeme inak mozu byt velmi zavadzajuce.
Na zaver: Nechcem aby moje prispevky boli brane osobne, jednoducho len reagujem na nieco co tu niekto uviedol. Rozhodne nechcem nikoho urazat ani sa nad niekoho vyvysovat. Bol by som len rad keby som mohol dat par dobrych rad niektorym akvaristom co o to budu stat az pokial budem mat na to cas a chut. Toi je vsetko.
P.S. milop dakujemz a pochvalu, od teba potesi dvojnasob...
P.S.1 majko toto je tema o filtry ak sa chces bavit o riasach tak to tam pusti a predtym si prosim pozri par mojich nazorov na temu hnojenie a CO2....Ze prudenie vody, P a N sposobuje riasy je rovnako zjednodusena nespravna (a velmi casto pouzivana) teza ako aj teza s tym filtrom...Aj preto tu najdes akva kde mas N na nule, P na nule, filter stiahnuty a preco mi rastu tie riasy???!!! Ved je vsetko v poriadku...chapeme sa uz?
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Musi filter bezat nonstop?

Odoslaťod Raviolka » 22 Máj 2010 13:14 pm

mimo téma :!:
trinitysk napísal:Bol by som len rad keby som mohol dat par dobrych rad niektorym akvaristom co o to budu stat az pokial budem mat na to cas a chut. Toi je vsetko.
trinitysk, taky Tě prosím, aby sis to nebral osobně - ale pokud reaguješ na něčí příspevěk tak, že ho označíš za "skvost" a vůbec nezdůvodníš proč, tak tam radu při nejlepší vůli nevidím. Tohle není výtka jen Tobě - stejně tak ne moc přínosně zaregaoval na mystku jiri.sajar (já osobně jsem nepochopila, kam oba dva míříte) - a podobné příspěvky se objevují na všech fórech, nejen akvaristických. Takové podpichování, naznačování - místo aby člověk napsal přímo, co si on sám myslí. Nešvar internetové komunikace :roll: Určitě jsem tak reagovala víckrát i já - poslední dobou si toho okolo mě hodně všímám a dávám si na to pozor. Možná je lepší počkat se svojí reakcí až na chvíli, kdy máme čas se skutečně zapojit do diskuse, ne jen dát vědět "já jsem tu taky a nesouhlasím".

Mír, prosím, to byl jen takový štěk. Můžeme se bavit k věci :)

Chápu, co si myslíš o filtraci, ale nesouhlasím. Je přece jedno, jestli je filtr vnitřní nebo vnější. Záleží na jeho efektivitě.

V mém vnitřním filtru Elite mini (filtrační náplň o rozměrech odhadem 5 x 4 x 3 cm) dochází k biologické filtraci. Tedy jak napsala mystka, "filtruje biologicky".
Taky mám na 4 hlavicích klasickou "molitanovou kostku". Ve všech případech tyhle kostky "filtrují biologicky". Vím, to není klasický filtr, klidně můžeme zůstat u toho Elite Mini - ten je až nehorázně malý a přesto biologicky filtruje :idea:

Souhlasím s tím, co napsala mystka. Je to zjednodušené, ale není to nepravda, nabiflené ani skvost. A pokud to začátečník vstřebá, nebude chtít filtr vypínat, protože bio je in :wink:

trinitysk napísal:To co prebieha v nom samotnom je nielen zanedbatelne vzhladom na velkost jeho bio plochy, ale aj minimalne zavisle na to ci sa filter parkrat denne (stale nevieme ako casto a na ako dlho) vypina alebo nevypina
To, co probíhá v něm samotném (rozumím tomu jako biologická filtrace, která probíhá v samotném vnitřním filtru) je na jeho denním vypínání/zapínání závislé obrovsky. Z důvodů, které popsal jiri.sajar. Nechápu, jak by to mohlo být jinak?
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Musi filter bezat nonstop?

Odoslaťod majko » 22 Máj 2010 13:22 pm

Tvoje tvrdenie , ze prudenie vody, P a N NESPOSOBUJU riasy, zjednodusujes uplne rovnko ako to vycistas ostatnim. Uplne rovnako zmylis zaciatocnikov. Samozrejme ide hlavne o pomer N a P, ale to je tu na fore vysvetlene velakrat. Ak chces bojovat proti mytom, tak proste nevytvaraj nove. Nic ine som nechel povedat :D.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Musi filter bezat nonstop?

Odoslaťod jiri sajar » 22 Máj 2010 14:08 pm

Po dobu 40 rokov, kedy sa venujem akvaristike sa mi (v prípade výpadku elektriny) alebo v prípadoch mojich menej skúsených kolegov a kamarátov vypínanie a následné zapájanie filtra (a to či to bol "stredoveký" bublifuk, alebo Eheim poslednej generácie) bez toho aby pred opätovným spustením nebol vyčistený, vždy vypomstilo ....
taktiež sa nikdy nepodpíšem pod tvrdenie, že ak mám v nádrži (alebo pri nádrži) dva filtre - jeden ako mechanický a druhý ako biologický, že vypínaním a zapínaním jedného z nich dostanem do polohy, že LEN odstraňuje mechanické nečistoty a druhý tým že ide nonstop, funguje LEN ako biologický filter.... je to rovnaký nezmysel ako keby sa rozhodnem, že budem mať v nádrži napr. ľavú polovicu s vodou o teplote 25 °C a pravú polovicu s teplotou 30°C....
Všetky komerčne dostupné filtre de-facto pracujú ako biologické a aj ten filter, ktorý je údajne konštruovaný alebo sa tvári, že je mechanický (mám na mysli filtre vyrábané pre potreby akvaristov!!!) je postupom času osídlený mikroorganizmami (ak nie je denne a dôkladne čistený) a začne vodu čistiť biologicky ... ide potom len o to či filter je rýchlo tečúci alebo pomaly tečúci a či v ňom fungujú aeróbne alebo anareóbne procesy....
ak takýto filter vypnem na viac hodín, záleží len od toho ako dlho nepracuje, a či mikroorganizmy v ňom dokázali prežiť alebo nie

http://www.discus.cz/web/index.php?page ... &clanek=28 - odkaz tu dávam preto aby so dokázal, že si svoje tvrdenia necucám z prsta....

pre mňa to má jednoduché východisko ... už neriešiť tieto problémy, lebo denné vidím, že aj dobre mienená rada (nie vyčítaná z kníh, ale overená praxou) je spochybňovaná....
a ak niekto napíše toto -

Re: Ako na nezmara?
od mystka » 21 Máj 2010 19:48 pm
PS: Som sice blond, ale je mi jasne, ze ked je filter vypnuty, tak nefiltruje!

nech sa nikto nečuduje, že druhý účastník diskúzie chytne nervy a použije tvrdšiu techniku komunikácie... to fakt nemusím
Obrázok používateľa
jiri sajar
 
Príspevky: 720
Obrázky: 77
Založený: 28 Jún 2005 08:28 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Musi filter bezat nonstop?

Odoslaťod trinitysk » 22 Máj 2010 14:36 pm

Majko: Kde som napisal prudenie vody, P a N NESPOSOBUJE riasy? Ak to niekde najdes (mozno som to naozaj prehliadol) mas pravdu, zjednodusujem a robim rovnaku chybu aku vycitam inym. Ak nenajdes tak si to stale nepochopil. Ale minimalne viem, ze moja reakcia sa ti nepacila, je to pre mna tiez informacia a nemusime si teraz nieco dokazovat. Nikam by to neviedlo.

Raviolka: Ten stek bol tentokrat mily a rozumny, plne to berem (nakoniec aj preto som sa mystke viackrat ospravedlnil, doslo mi to neskor...:-( Bohuzial ked na nieco clovek reaguje vzdy za tym nieco je jeho autor takz eto moze vyzerat osobne...Budem si ale na to davat pozor (mimochodom ta tvoja vcelku nedavna reakcia typu "ty keci si nech od cesty" na jedneho z prispievatelov (myslim ze sa vola byk?) ma dost nemilo prekvapila) ....
K teme:
"Chápu, co si myslíš o filtraci, ale nesouhlasím. Je přece jedno, jestli je filtr vnitřní nebo vnější. Záleží na jeho efektivitě."
Spravne a prave ta efektivita uzsko suvisi s tym aky je to druh filtra...ako som pisal vyssie. Konstrukcia sucasnych vnutornych filtrov je postavena na vysokom vykone/obehu vody a nie na objeme filtracnej naplne kde by realne mohlo dochadzat k takemu mnozstvu osidlovania bakteriami ktore by umoznilo realnu bio filtraciu. Som presvedceny o tom, ze externy filter s dostatocnym objemom alebo este lepsie intervalovy externy filter (nehovorim uz o bubnovych filtroch) realnu bio filtraciu robia. Za primarnu ulohu interneho filtra povazujem skor PODPOROVAT, NAPOMAHAT bio filtracii ktora prebieha PRIMARNE v akva a nie v samotnom filtry. To ze sa deje v nom samotnom bio filtracia je len podruzna a zanedbatelna fukcia...to podstatne prebieha v akva (za pomoci toho filtra). Aj preto som napisal ze zapinanie/vypinanie nema na jeho bio funkciu co v nom prebieha vplyv...ma ale vplyv na pochody v akva (a to bol dovod preco som ti oponoval s tvojim tvrdenim ze ked filter katro vypina tak ho moze rovno uplne vypnut a bude to to iste a mozno aj lepsie).
Zaver ku katrovmu int. filtru: Ano vo filtry skutocne prebieha pidi bio filtracia...takze mate pravdu ..:-) A ked budem dodavat kyslik tak tym bakterkam bude len lepsie..:-) Takze 24/7 filter je spravne (nikdy som netvrdil inak).
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Ako na nezmara?

Odoslaťod martin_s » 22 Máj 2010 19:32 pm

trinitysk napísal:Majko: Kde som napisal prudenie vody, P a N NESPOSOBUJE riasy?


No bolo to tu:
trinitysk napísal: ...Je to cele podobna hlupost ako teza: cistit hubky z filtra v akvarijnej vode, prudenie vody v akva + P a N sposobuje riasy a kopec dalsich hluposti ktore su davno vyvratene praxou a niektore uz aj vedecky zdovodnene...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Musi filter bezat nonstop?

Odoslaťod trinitysk » 22 Máj 2010 21:32 pm

martin: este raz kde som napisal ze prudenie vody v akva + P a N NESPOSOBUJE riasy?..
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Musi filter bezat nonstop?

Odoslaťod martin_s » 22 Máj 2010 21:37 pm

tym ze si oznacil za HLUPOST ze by prudenie vody + P a N sposobovalo riasy si vlastne vyjadril ze ich NESPOSOBUJU... alebo chces povedat ze ak nieco oznacim za hlupost tak s tym suhlasim?
cize este raz:
trinitysk napísal: ...Je to cele podobna hlupost ako teza: cistit hubky z filtra v akvarijnej vode, prudenie vody v akva + P a N sposobuje riasy a kopec dalsich hluposti ktore su davno vyvratene praxou a niektore uz aj vedecky zdovodnene...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.