Zacnite spolu so mnou



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Re: Zacnite spolu so mnou

Odoslaťod trinitysk » 17 Máj 2010 08:17 am

Pekna odpoved Mariok. Ma len 2 chyby, trosku viac zbytocnych emocii a s tym obsahom vody....co mas proti 50%? V pripade "havarie" akva sa meni max. vody a to aj 90%, .....proste co mozes vypustit. 50% sa meni bezne a bez problemov...za predpokladu ze mas rovnaku vodu ako v akva...inak prob....
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Reklama

Re: Zacnite spolu so mnou

Odoslaťod smik » 17 Máj 2010 19:07 pm

to Mariok: Měním 50-60% vody v akva týdně a je to jen ku prospěchu.

to: spravcanetu: To co ti radí trinitysk je rozumné. Já bych jenom doplnil. Nevzdávej se chuti dosáhnout na akvária která sis vybral i když laťku sis nastavil vysoko :-) Na té druhé fotce majitel předpěstovával různé druhy mechů asi 2 roky než se mu povedla tahle kompozice. Na odkazu máš akva Olivera Knotta a to je fakt machr.
K dosažení takové úrovně aquascapingu je potřebná notná dávka zkušeností. Na tvé akva to chce rozhodně více světla ( aspoň 0,5W/L), CO2, vnější filtr dostatečného výkonu. Téměř všechna takhle provozovaná akvárka jsou postavena na speciálních substrátech (ty bych doporučil použít i začátečníkům), pomůžou eliminovat hodně chyb v hnojení. Třeba takové ADA substráty jsou živinami narvané. S tím souvisí i údržba takového akvárka, je třeba zapomenout na proklamované odkalování dna (nezaměňovat s výměnou vody). Chce to taky pochopit a nastudovat různé biochemické pochody v akva a umět reagovat na různé problémy s růstem rostlin ( zkušenost).
Držím palce.
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

Re: Zacnite spolu so mnou

Odoslaťod Mariok » 18 Máj 2010 00:00 am

to trinitysk: Napísal si to pekne: "... za predpokladu, že máš rovnakú vodu ako v akva..." vtedy nemám proti bežnému meneniu 50% vody nič. 8)
to smik: Krevetkám a bettkám v 12l akváriu mením bežne min. 2xtýždenne cca 60% vody bez problému, v 300l-ke by som to nerobil
(okrem lenivosti) z obavy pred prílišnou zmenou "chemizmu" vody a jej prípadných následkov na rastliny a ryby. Asi som mal vo svojom predošlom príspevku presnejšie napísať k tej výmene vody že 50% výmeny vody považujem za havarijné riešenie vtedy, keď sa dané akvárium prevádzkuje "bežne" s pravidelnou výmenou vody 20-30% obsahu.
Samozrejme, že je možné aj pravidelné menenie väčšieho množstva vody, ale tam by malo platiť to, čo napísal trinitysk v úvode:
... za predpokladu, že máš rovnakú vodu ako v akva... len to sa v praxi ťažko zabezpečuje bez neustáleho testovania. :oops: Predpokladám, že ako rozumný kompromis minimalizácie stresovania rýb (hlavne) zmenou chemizmu vody a časovej náročnosti výmeny vody v akomsi "bežnom" akváriu dospeli akvaristický odborníci testovaním, resp. pozorovaním práve k tej perióde výmeny 1x2 týždne, aby sme mali my obyčajní smrtelníci aspoň nejaký jednoduchý základný univerzálny recept pri akvaristike, ktorá je tak zložitá... :P
Samozrejme, že to ide aj inak, ale to už musíš presne vedieť, čo robíš. :wink:
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Zacnite spolu so mnou

Odoslaťod smik » 18 Máj 2010 08:30 am

to Mariok: měním toto množství vody ve své 500L nádrži. Vyměnit 50% oproti 30% bude tak o 15 minut náročnější při čekání.
Stejná voda. No předpokládám, že buď někdo používá kohoutkovou vodu ta je pak stejná, nebo někdo upravuje vodu (většinou tvrdost) pomocí RO a pak i k výměně použije upravenou vodu.
Ano dovedu si představit, že nastanou problémy pokud jeden týden použiju měkou upravenou vodu a druhý týden tvrdou vodu, ale pokud by to tak někdo dělal tak pak je cvok :). Na druhou stranu,když jsem se zabýval chovem ryb tak jsem je bez problémů přelovoval z velmi tvrdé vody s neutrálním pH do velmi měkké vody s kyselým pH no a rybky místo aby uhynuli tak se třeli.
Spíš by ta změna chemizmu vody neprospěla rostlinám.
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

Re: Zacnite spolu so mnou

Odoslaťod trinitysk » 18 Máj 2010 08:46 am

Ja menim vodu zhruba kazdych 5 -7 dni cca 50%. Vodu upravujem pretoze z vodovodu v Prahe (Zelivka) nam tecie 40-50mg dusicnanov (podla obdobia) a fakticky si pri vymene vody akvarium spinim a necistim. Voda v akvariu je "cistejsia" pokial ide o dusicnany ako z vodovodu. Navyse ani hodnoty P (okolo 1-1,5 mg/l) nie su najmensie a dost silne kolisaju. Takze vylucne pre moje akva upravena voda v umelohmotnom 350l kanistry v garazi. Vymenu vody z kohuta sa mi teda u mna neosvedcilo a viedlo neustale k nejakym problemom. Pouzivam ju len na domiesanie tak cca 80-100l max na kanister. Odkedy pouzivam upravenu vodu je to ovela lepsie s rastlinami. Inak som zastanca co mozno najcastejsej vymeny vody (za vodu rovnaku/velmi podobnu), minimalne 1x do tyzdna, clovek sa vyhne vela problemom a rybky aj rastliny si to uzivaju.
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Zacnite spolu so mnou

Odoslaťod Mariok » 18 Máj 2010 09:03 am

to smik: Teba považujem za jedného z ľudí, čo patria do skupiny tých, ktorí tomu rozumejú a teda v pohode spĺňa: " Samozrejme, že to ide aj inak, ale to už musíš presne vedieť, čo robíš." :wink: S tým, čo si napísal súhlasím, stále si však myslím, že pre nás "ostatných" je tých 20-30% vymenených 1x2týždne naozaj najjednoduchší a najbezpečnejší postup pre minimalizáciu (nie úplné vylúčenie) všetkých možných aj nemožných rizík, s ktorými sa pri akváriu človek môže stretnúť.

to trinitysk: dtto - s tvojimi skúsenosťami neostáva taktiež nič iné, len súhlasiť. 8) Keby som mal primárnu prioritu v tejto oblasti, určite by som sa vážne zaoberal myšlienkou prietočného akvária s permanentnou obmenou vody (napr. 10% denne). :wink:
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Zacnite spolu so mnou

Odoslaťod trinitysk » 18 Máj 2010 09:19 am

Ano, prietocne akva, vynikajuca zalezitost! Len ta realizacia v normalnych/domacich podmienkach...:-(
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Zacnite spolu so mnou

Odoslaťod Mariok » 18 Máj 2010 09:54 am

No veď to: normálne/domáce podmienky... :(
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Zacnite spolu so mnou

Odoslaťod smik » 18 Máj 2010 15:35 pm

trinitysk napísal:Ja menim vodu zhruba kazdych 5 -7 dni cca 50%. Vodu upravujem pretoze z vodovodu v Prahe (Zelivka) nam tecie 40-50mg dusicnanov (podla obdobia) a fakticky si pri vymene vody akvarium spinim a necistim. Voda v akvariu je "cistejsia" pokial ide o dusicnany ako z vodovodu. Navyse ani hodnoty P (okolo 1-1,5 mg/l) nie su najmensie a dost silne kolisaju.


No a já blbec hnojím 45mg/L NO3 týdně a 15mg/L týdně PO4 :)

To Mariok: Děkuji, že mě řadíš do uvedené skupiny. Já sám pořád poznávám, že vím prdlačku. Člověk se pořád učí. :)
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

Re: Zacnite spolu so mnou

Odoslaťod trinitysk » 18 Máj 2010 18:05 pm

No to ano, ale nedas to tam snad naraz vjeden okamih, ze? ..:-) Kdezto ja ked vymenim vodu s tymi parametrami tak to tam mam hned full..:-)
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Zacnite spolu so mnou

Odoslaťod pha » 23 Máj 2010 09:41 am

trinity: to znamena ze predpripravis vodu s potrebnymy zlozkamy a uz tyzden az do dalsej vymeny vody nic nelejes, abo nic nesypes?
ci len micro? Diki
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

Re: Zacnite spolu so mnou

Odoslaťod smik » 23 Máj 2010 10:08 am

pha napísal:trinity: to znamena ze predpripravis vodu s potrebnymy zlozkamy a uz tyzden az do dalsej vymeny vody nic nelejes, abo nic nesypes?
ci len micro? Diki

i když je to na trinityho tak bych řekl že ne.

Za mě. Přidávám 45mg/l NO3 a 15mg/l PO4 týdně (mimo jiné složky). Něco spotřebují rostliny tak dejme tomu, že v neděli před výměnou vody je koncentrace NO3 někde kolem 25mg/l vyměním 50% vody (míchaná RO a vodovodní) ve vodovodní mám minimum NO3. Takže výměnou koncentraci naředíš na 12,5 mg/l a po výměně přidám 1/3 dávky hnojiva. Tím NO3 dorovnám na nějakých 27,5 mg/l. Dál hnojím po třetinách v režimu EI. Tím se mi parametry vody v podstatě nemění.
Proto si dokážu představit nějaký negativní vliv výměny velkého množství vody pouze v případě, že bych použil výrazně jinou vodu než mám v akva.
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

Re: Zacnite spolu so mnou

Odoslaťod smik » 23 Máj 2010 10:15 am

trinitysk napísal:No to ano, ale nedas to tam snad naraz vjeden okamih, ze? ..:-) Kdezto ja ked vymenim vodu s tymi parametrami tak to tam mam hned full..:-)


Ano záleží na parametrech vstupní vody a na koncentracích které chceš mít v nádrži. Pokud je ve vstupní vodě vysoký obsah NO3, pravděpodobně nebude nutné přidávat velký objem KNO3 apod. Osobně mám radši obsah NO3 třeba 40mg/l a vím, že rostliny neomezuju N látkami.

Jelikož jsem člověk zvídavý a baví mě ta snaha přicházet věcem na kloub. Tak dělám pokus s provozem svého akvárka. Zkusím najet na doporučovanou metodu (menšího proudění, menšího hnojení, menších výměn vody). Chci si vyzkoušet jestli to bude fungovat když někteří mají s těmito metodami dobré výsledky. Budu referovat jak to jde :)
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

Re: Zacnite spolu so mnou

Odoslaťod pha » 23 Máj 2010 11:03 am

hehe, to som zvedavy, ako to dopadne. trinity som sa pytal preto, lebo on EI asi nepouziva, alebo nie podla navodu?
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

Re: Zacnite spolu so mnou

Odoslaťod trinitysk » 23 Máj 2010 11:36 am

Ja sa priznam ze pouzivam vlastnu metodu..:-) Ta spociva vo vymene vody kazdych 5-7 dni max. a to cca 50% vody. Vodu pripravujem cca 24h vopred a vytemperujem. Vstupna voda ma parametre 3st. UT (alkalita), 5 st. GH, pH 6,4, teplota 24-25st., NO3 do 10, Po4 0,25 ....Ked odkalim takuto vodu dolejem do akva...pri nalievani vody do akva pridavam KNO3 a KH2PO4....a to vzdy podla toho co chcem docielit...Ked mam cerstvo zastrihnute rastliny (striham v podstate kazdy tyzden len vzdy nieco ine, ale to je na dlhsie a nebudem tu rozpisovat) a viem o kolko hmoty som "prisiel" upravim hnojenie dolu na nasledujuce 3 -5 dni. Teda hnojim menej (cca 1ml/100l vody P a cca 2 ml/100l vody N), mikroprvky striedam raz cez Tenso a raz cez komercnu SERU, ktoru osobne povazujem za najlepsi pomer cena/kvalita. Mikro dodavam kazdy den najprv Tenso (ako kedy ale zhruba cca 8-10ml ) a potom SERU 10-15ml. Ked striham menej resp. je ubytok hmoty mensi tak samozrejme zvysujem davky o 20-30%. Makro davam iba obden. Napriek silnemu svetlu ktore mam je u mna zrejme ze rastliny idu lepsie ked ich drzim na uzde (to hnojenie co som pisal hore je podl a mna dost skromne)....myslim tym to ze nevyliezaju z akvaria, niekedy som jednoducho nemal moznost ani tvarovat pretoze to rastlo do rozmerov a sposobom ze tpo uz prestavalo byt pekne resp. stracalo akva akykolvek layout. A este jeden postreh mam a sice rocne obdobie. Akvarium je svojou jednou bocnou stranou orientovane na juh, resp. je v smere J a S. V lete hnojim pomenej a v zime viacej...Neviem si to vysvetlit ako to tie rastliny vedia (vonkajsie hlinikove zaluzie su vzdy zatiahnute tak aby ani trochu svetla neslo k akva) ale je to tak a mam to odskusane uz dlhe roky. Proste v lete sporim s hnojenim a v zime pridavam. Tie davky co som pisal hore su skor letne...A podobne ko smik samozrejme experimentujem. Ako som pisal uz vyssie je al enaozaj NEVYHNUTNE akva sledovat denne min. 5 min (ak clovek nema cas viacej) a reagovat na zmeny co najrychlejsie...Rychla vymena 50% vody dokaze zabranit najhorsiemu a tyzdnom tvrdej driny dostat akva do povodneho stavu...Hodnoty vody v akva si kontrolujem zhruba raz za 3-4 tyzdne, skor zo zvedavosti, to si zpaisujem a porovnavam s poznamkami z predchadzajucich hnojeni...Snazim sa udrzovat N do cca 15, PO4 0,5 -1, UT, GH a Ph tak ako tam lejem tak ju drzim celu dobu. CO2 zapnute na sondu 24/7....
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Zacnite spolu so mnou

Odoslaťod pha » 23 Máj 2010 13:24 pm

trinity: fuuu, tak to je ina odpoved, myslel som ze o tom nechces hovorit, tusim ,,Azet,, sa to pytal niekde pri tvojom obrazku a nic, asi si si nevsimol, diki moc. Nejak podobne ako Ty sa snazim pripravovat vodu aj ja len neviem preco ides s takou makostou vody, podobne ,,smik,,. To je vela RO a tomu sa chcem vyhnut, aj to ze Ti nesvieti nevravim ze priame svetlo na akva je take na zamyslenie, mna to obmedzuje, mam akva v miestnosti kde je vela svetla, a viac sa mi to paci ako v tme. Videl som na nete ako Amano ma tie svoje nadrze pri okne, no kopec denneho svetla, nadhera. Co si myslis o tom Ty? Diki
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

Re: Zacnite spolu so mnou

Odoslaťod smik » 23 Máj 2010 13:46 pm

to trinitysk: Pekna odpověď :). Musím si na to experimentování pořídit menší akva :) . Jsme na tom dost podobně ( teda kromě hnojení a světla). Já mám jen 0,48 W/l T5ky. Důvod mého experimentování je zpomalit růst rostlin :). Jelikož jsem přes týden pryč tak už mě nebaví když přijedu v pátek domů tak vzít nůžky a stříhat. Potom nemám kdy těšit se ze zamýšleného layoutu, protože to akva vidím furt buď přerostlé nebo ostříhané :). Chci pro změnu vyzkoušet trošku upravený systém hnojení PPS.

To pha: Tom Barr ukázal několik akvárií, které provozoval v středně tvrdé vodě. Udělal nějaký závěr, že pokud je alkalita do 11°dKH a celková tvrdost kolem 18-20°dGH tak drtivá většina rostlin v takové vodě poroste bez problémů (za předpokladu splnění ostatních podmínek pro zdárný růst). Já v podstatě používám vodu měkou z nějakého psychologického hlediska, že to tak dělá většina rostlinkářů, ač bych mohl, tak růst v tvrdé vodě vyzkoušený nemám. Je potřeba si také uvědomit že rostliny pro svůj růst potřebují Mg a Ca no a ty jsou většinou bez problému obsažené v tvrdší vodě. No a dalším z důvodů použití měkké vody je, abych přilepšil rybám.
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

Re: Zacnite spolu so mnou

Odoslaťod trinitysk » 23 Máj 2010 17:33 pm

to pha: som si nevsimol od azeta nic...nebolo to osobne, len mi to zrejme uslo...ale pytal sa ma na hnojenie uz Kubo a tam som odpisal aj ked nie az tak detailne...K makkosti vody...mam s tym proste dobru skusenost z praxe, ked pojdes s UT niekde nad 6, tak uz ti didiplis pojde dost zle, pri 8 a viac zvykne robit problem. Rovnako takmer vsetky narocnejsie a narocne rastliny maju radsej makksiu vodu. Celkovu tvrdost sa snazim taktiez drzat do +/- 6 st.
to smik: ja som to mal presne ako pises, stale strihat a uplne odchadzal layout akva, naozaj sa to uz nedalo. rastli mi uplne mega rastliny. Mal som naozaj naaaadherne eusteralisi (az tu bude niekde khanh na nete tak sa ho mozes spytat...vravel mi ze nic podobneho este nevidel..:-) ale museli ist prec, stonky som mal cez 1cm siroke a vyliezali mi z vody. Ked som ich predaval (resp. vymienal za ryby) u p.Kuceru tak ani netusil ze eusteralis sa rozmnozuje aj odspodu ako napr. vallisneria ci saggitaria (to som netusil ani ja) pretoze vsetci (resp. velka cast) ludi to rozmnozuje jedine rizkovanim...mal som ich vylezene asi 20 cm nad vodu...no sranda...:-) Bol teda nadherny ale pri uplne inom hnojeni a navyse sa nedal zvladnut....Podobne som to mal s aromaticou (ta sice rastla trosku pomalsie ale aj tak bola nezvladatelna...skoncil som teda s mensou davkou hnojiva na rotale...Teraz rozmyslam ze by som sa dal na Ludwigia arcuata..je to taky vacsi didiplis, takze do buducna az ma prejde sucasna rotala tak na lavu stranu akva ju mozno dam....
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Zacnite spolu so mnou

Odoslaťod HASEMANIA_NANA » 23 Máj 2010 19:06 pm

Ak dovolite vyjadrim sa aj ja. Je tu vela akvaristov skusenych aj menej skusenych aj uplnych zaciatocnikov. Len tolko ze je viacej ciest k tomu aby sa akvarko zabehlo. NEVERIM ze vsedci panaciovia co tu maju akvarium zacinali rovnako.A ked si precitate zopar OFICIALNYCH a profesionalnych rad od firiem co sa tomuto venuju desiatky rokov tiez sa v roznych zakladnych nazoroch lisia diametralne. Priklad: JBL odporuca vodu menit 30% maximalne a fluvat, eheim a mnoho inych v klude odporucaju menit i 60-70 % vody. Myslim ze je to dost velky rozdiel. Tymto som len chcel povedat ze i ked chcete pomoct tomu chalanovi co vas poprosil o radu, mate rozdielne skusenosti ale urcite su Vami overene a osvecene. Teda je uz len na tom chalanovi ktoru variantu si zvoli. Prajem mu vela zdaru a uspechov.
HASEMANIA_NANA
 

Re: Zacnite spolu so mnou

Odoslaťod lytonfk » 09 Júl 2010 14:32 pm

mám super reflektor na T5 trubicu 14W
lytonfk
 
Príspevky: 1
Založený: 09 Júl 2010 14:26 pm

Re: Zacnite spolu so mnou

Odoslaťod trinitysk » 13 Júl 2010 17:07 pm

smik napísal:Jelikož jsem člověk zvídavý a baví mě ta snaha přicházet věcem na kloub. Tak dělám pokus s provozem svého akvárka. Zkusím najet na doporučovanou metodu (menšího proudění, menšího hnojení, menších výměn vody). Chci si vyzkoušet jestli to bude fungovat když někteří mají s těmito metodami dobré výsledky. Budu referovat jak to jde :)

Tak ako si pokrocil? Co je noveho? By ma potesil nejaky kratky comment...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Zacnite spolu so mnou

Odoslaťod buddy180 » 06 Apr 2012 22:16 pm

Mam jednu otazku a to, ci pri zabehu akva mam mat pusteny filter alebo nie. Dakujem
buddy180
 
Príspevky: 149
Obrázky: 1
Založený: 30 Mar 2012 23:04 pm

Re: Zacnite spolu so mnou

Odoslaťod buddy180 » 06 Apr 2012 22:37 pm

Pripajem este otazku k predoslemu topicu.

Je potrebne dat ku strku aj nejake hnojivo? Chcem pouzit, strk, ktory bol pouzivany, pred niekolkymi rokmy. Dakujem
buddy180
 
Príspevky: 149
Obrázky: 1
Založený: 30 Mar 2012 23:04 pm

Re: Zacnite spolu so mnou

Odoslaťod trinitysk » 06 Apr 2012 23:40 pm

1. zapnuty filter...to si tu nikde nevycital? Ak uz odhliadnem aj od toho, ze je to uplne logicke....
2. Nie je potrebne ale je to vhodne...ako evidentnemu zaciatocnikovi ale nedoporucujem...takze ak mas dno bez vyzivy tak sa nic nedeje...
Hlavne si tu studuj a citaj temy co ta zaujmu...to je pre teba nateraz ovela dolezitejsie ako cele hnojivo v substrate...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.