Akvaristika



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Akvaristika

Odoslaťod Gass6 » 22 Máj 2010 23:11 pm

Dobrý deň chcem sa opýtať myslíte si že sa oplati investovať do Akvaristiky? ....neviem či mam do toho investovať či sa mi to oplatí ...Prosím váš názor...Ďakujem
Gass6
 
Príspevky: 32
Obrázky: 0
Založený: 22 Máj 2010 22:56 pm

Reklama

Re: Akvaristika

Odoslaťod ASUSKO » 22 Máj 2010 23:15 pm

toto je o ..konicku ..a nie o investicii
Obrázok používateľa
ASUSKO
 
Príspevky: 705
Obrázky: 12
Založený: 27 Mar 2010 00:50 am

Re: Akvaristika

Odoslaťod crypto231 » 22 Máj 2010 23:18 pm

Mne to trochu vyznelo ako keby si sa pytal ci sa dnes oplati investovat do otvorenia vlastnej krcmi :) ... ak si o akvaristike nieco nastudujes a potom kupis akvarium , opalti sa ti to. Resp. budes vediet co sa deje.
Obrázok používateľa
crypto231
 
Príspevky: 244
Obrázky: 1
Založený: 15 Feb 2010 17:11 pm
Bydlisko: pd

Re: Akvaristika

Odoslaťod Gass6 » 22 Máj 2010 23:44 pm

Tak ja som pred 4 rokmi mal akvárium ale nedarilo sa akvarko bolo 7-10 l a rybky neboli šťastné nemali kľud lebo mal som majú sestru kt. Ich strašila ani rastlinky nerastli neviem asi som si mal kúpiť prípravky hnojiva a neviem čo všetko filter som mal slabý nechcem sa zase sklamať prosím
Gass6
 
Príspevky: 32
Obrázky: 0
Založený: 22 Máj 2010 22:56 pm

Re: Akvaristika

Odoslaťod Gass6 » 22 Máj 2010 23:46 pm

Chcem sa ešte spýtať drahé sú akvária čo sú podsvietene z dola?
Gass6
 
Príspevky: 32
Obrázky: 0
Založený: 22 Máj 2010 22:56 pm

Re: Akvaristika

Odoslaťod ASUSKO » 22 Máj 2010 23:58 pm

skus to opet z mini a ak sa bude darit prejdi na vecsie ..studuj toto forum je tu toho hodne napisane .. sestra myslim ze us vyrastla takze asi uz ich strasit nebude..
Obrázok používateľa
ASUSKO
 
Príspevky: 705
Obrázky: 12
Založený: 27 Mar 2010 00:50 am

Re: Akvaristika

Odoslaťod thorncrown » 23 Máj 2010 00:29 am

nie s mini nie, minimalne s 50 litrami a hlavne postupne. citaj vela akvaristika je vyborny konicek a oplati sa investovat par bubacikov. Ja som bol strasne netrpoezlivy clovek, ale naucil som sa cakat na vsetko vdaka akva :P
Obrázok používateľa
thorncrown
 
Príspevky: 136
Obrázky: 5
Založený: 31 Máj 2009 12:17 pm
Bydlisko: Bratislava-DNV

Re: Akvaristika

Odoslaťod martin_s » 23 Máj 2010 00:38 am

Pokial som spravne rozumel mas na mysli investovat do akvaristiky ako do konicka (zakupenie akvaria, rastlin, techniky atd) a nie do akvaristiky ako zalozenia predajne. V tom pripade suhlasim s ASUSKO-m, ze akvaristika nie je o investiciach. To, ci sa ti bude darit nezalezi od toho, kolko do toho investujes penazi, ale skor od toho, kolko investujes casu na ziskavanie potrebnych informacii, a kolko casu venujes samotnemu akvariu. Akvarium totiz nie je (ako som uz viackrat vofore pisal) instantna polievka - nasypes, zalejes, hotovo...

No v jednej veci s ASUSKO-m nesuhlasim. Je lepsie, ak nemas potrebne skusenosti, zacat s väcsim akva (aspon 100l, ak ti to priestorove a financne moznosti dovoluju. Ale pod 50l by som u zaciatocnika urcite nesiel), kedze plati cim väcsie akva, tym stabilnejsie a lahsie udrzatelnejsie podmienky. Ak potrebne skusenosti a vedomosti o procesoch v akva ziskas, tak az potom by som sa pustal do tak malych objemov, ako je to 10l akva (samozrejme ze je potrebne prisposobit obsah toho akva danemu objemu).
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Akvaristika

Odoslaťod Poly » 23 Máj 2010 00:55 am

Ak to zoberieme ako zaryti ekonomovia, tak investicia do akva sa z hladiska navratnosti urcite neoplati :D Ked si spatne predstavim, kolko som do toho vrazil... :P O tom su ale konicky, do konickov investujes preto, aby si si spravil radost. Neries, ci sa ti to oplati, alebo nie. Rozhodni sa podla toho, ci ta to bude bavit a robit ti to radost. Urcite ale zacni vacsim akva, ako pisal thorncrown a martin_s, s malym su len same problemy a pravdepodobne sa nebude darit znova. S vacsim akvariom mas vacsiu sancu na uspech a ak budes vela citat a budes trpezlivy, tak ziadany vysledok sa urcite dostavi. A samozrejme to nie je az tak o peniazoch, ale ako martin_s pisal, hlavne o snahe, case a trpezlivosti. Ak toto mas, da sa aj za malo penazi ziskat vela muziky, teda pokial nechces chovat extra narocne ryby a pestovat extra narocne rastliny.
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvaristika

Odoslaťod trinitysk » 23 Máj 2010 08:47 am

Gass6 napísal:Dobrý deň chcem sa opýtať myslíte si že sa oplati investovať do Akvaristiky? ....neviem či mam do toho investovať či sa mi to oplatí ...Prosím váš názor...Ďakujem

Ak chces v akvaristike podnikat tak nie...su aj lepsie sposoby. Akvaristika je HLAVNE o laske k zvieratam a k tomuto krasnemu hobby.
Ak chces mat akvaristiku ako hobby tak na peniaze a navratnost "investicie" zabudni. Je to ako s kofolou ten slogan:"Ked ju milujes, nie je co riesit".. :)
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Akvaristika

Odoslaťod sniper.jo » 23 Máj 2010 09:00 am

suhlasim s martin_s ze minimalna velkost akvaria pre zaciatocnika je 100 litrov, lepsi kolobeh a podmienky v akvariu
sniper.jo
 
Príspevky: 89
Obrázky: 55
Založený: 14 Dec 2006 22:27 pm
Bydlisko: Kremnica - Zilina

Re: Akvaristika

Odoslaťod ASUSKO » 23 Máj 2010 10:27 am

[quote="martin_s"]
No v jednej veci s ASUSKO-m nesuhlasim. Je lepsie, ak nemas potrebne skusenosti, zacat s väcsim akva (aspon 100l, ak ti to priestorove a financne moznosti dovoluju. Ale pod 50l by som u zaciatocnika urcite nesiel)

Ja som apeloval na to mini preto lebo pisal, ze uz jedno male akva mal i ked bola skoda ze nenapisal hned jeho objem ..

martin_s .. objemovo v akve s tebou suhlasim .. pokial ho ma kam umiestnit je to najvhodnejsie riesenie pre zaciatocnika.
Obrázok používateľa
ASUSKO
 
Príspevky: 705
Obrázky: 12
Založený: 27 Mar 2010 00:50 am

Re: Akvaristika

Odoslaťod Gass6 » 23 Máj 2010 11:04 am

Tak ja mám akvarium kde položiť ....mam komodu ale ta sa trozku zle otavara a hýbe sa ...asi by rybky mali stres ak by som z nej niečo vyberal ....asi vam to odfotim a pošlem tuto ....
Gass6
 
Príspevky: 32
Obrázky: 0
Založený: 22 Máj 2010 22:56 pm

Re: Akvaristika

Odoslaťod Barbora =) » 23 Máj 2010 17:35 pm

Gass6 napísal:Chcem sa ešte spýtať drahé sú akvária čo sú podsvietene z dola?


Prečo chceš mať akvárium podsvietené zdola? Pre ryby je to neprirodzené.
Obrázok používateľa
Barbora =)
 
Príspevky: 485
Obrázky: 18
Založený: 07 Máj 2009 18:13 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: Akvaristika

Odoslaťod Gass6 » 23 Máj 2010 18:00 pm

Krajšie vyzera ....mame sa to pači
Gass6
 
Príspevky: 32
Obrázky: 0
Založený: 22 Máj 2010 22:56 pm

Re: Akvaristika

Odoslaťod Gass6 » 23 Máj 2010 18:54 pm

Ale kedže to škodi Rybkam tak sa stym jednoducho rozlučim ...
Gass6
 
Príspevky: 32
Obrázky: 0
Založený: 22 Máj 2010 22:56 pm

Re: Akvaristika

Odoslaťod vilo » 23 Máj 2010 23:19 pm

podľa mňa pre úplného začiatočníka je vhodné akvárium s objemom asi 50-60 litrov. samozrejme že väčšie je lepšie pre udržanie ako-tak stabilných podmienok, na druhej strane však napr. vyžaduje pri "čistení" - výmene vody aj väčšie množstvo odstátej a zohriatej novej vody. pri spomínanom objeme cca 50-60 L a tradične odporúčanom množstve výmeny 1/3 až 1/4 vody za novú stačí keď sa pre tento účel vyčlení 1-2 bežné vedrá.
Skrátka, veľké akvárium o objeme 100 a viac L je, myslím, pre začiatočníka nákladnejšie na údržbu a réžiu. Pokiaľ sa človek zodpovedne postaví k starostlivosti o akvárium, aj 50 L nádržka pre začiatok postačí.
Obrázok používateľa
vilo
 
Príspevky: 384
Obrázky: 56
Založený: 04 Jan 2007 17:00 pm
Bydlisko: Trnava, Bratislava

Re: Akvaristika

Odoslaťod Gass6 » 23 Máj 2010 23:23 pm

Ja niesom uplnenovy zaciatočnik ... chcem akvarum poriadne aby som o 4 roky nekupil dalsie
Gass6
 
Príspevky: 32
Obrázky: 0
Založený: 22 Máj 2010 22:56 pm

Re: Akvaristika

Odoslaťod vilo » 24 Máj 2010 00:04 am

chcel som povedať, že výmena vody vo veľkom akváriu môže byť náročnejšia než v malom. kedysi mi robilo problém nachystať dosť vody pred čistením 70 L akvária, s ktorým som začínal - mal som fľaše na odstátu vodu všade po kuchyni a našim to dosť zavadzalo :)
ak máš kde umiestniť dostatočné množstvo vody pre výmenu, kľudne môžeš mať aj 300 L akvárium :)

rátaj aj s tým, že väčšie akvárium býva náročnejšie na elektrickú energiu než malé: spotreba filtrov je síce zanedbateľná, ale osvetlenia už ani tak nie...prípadné ohrievanie (ak je potrebné) cez akváriový ohrievač "žerie" asi najviac

ak nemáš problém s týmto všetkým, potom ok - väčšie je lepšie :)
Obrázok používateľa
vilo
 
Príspevky: 384
Obrázky: 56
Založený: 04 Jan 2007 17:00 pm
Bydlisko: Trnava, Bratislava

Re: Akvaristika

Odoslaťod thorncrown » 24 Máj 2010 00:30 am

Ja mam 50 litrove 2 roky a teraz prechadzam na nove 300 l... neviem kde vidis problem zo stareho akva pouzijes substrat, rastliny a ostatne predas aj s akva a zalozis vacsie. Zrataj si poriadne najprv financie a ak nebrigadujes poriadne tak tych 50-70 litrov je akurat. To 300 litrove akva 120 eur+stojan 30+filter 80+osvetlenie 120+substrat 30+ohrievac 20+ryby +pripadne 3D pozadie+zradlo+hnojivo+co2 atd. tak je to na zaciatok pekna palka.... a nahodou ti to nevijde zariasí sa ti skapu ryby tak je investicia vies kde a predava sa to za dost horsie...
Obrázok používateľa
thorncrown
 
Príspevky: 136
Obrázky: 5
Založený: 31 Máj 2009 12:17 pm
Bydlisko: Bratislava-DNV

Re: Akvaristika

Odoslaťod sniper.jo » 24 Máj 2010 09:12 am

Gass6 ,trosku ma to pobavilo bez urazky, pytas sa ze ci sa ti oplati investovat do akvaristiky, a na druhej strane pises ze niesi uplny zaciatocnik, ak si uz niekedy akvarium v minulosti mal tak, urcite vies ze co to obnasa, ze nieze len do toho treba aj investovat ale zabere to aj cas sa tomu povenovat....
sniper.jo
 
Príspevky: 89
Obrázky: 55
Založený: 14 Dec 2006 22:27 pm
Bydlisko: Kremnica - Zilina

Re: Akvaristika

Odoslaťod martin_s » 24 Máj 2010 09:27 am

vilo napísal:podľa mňa pre úplného začiatočníka je vhodné akvárium s objemom asi 50-60 litrov. samozrejme že väčšie je lepšie pre udržanie ako-tak stabilných podmienok, na druhej strane však napr. vyžaduje pri "čistení" - výmene vody aj väčšie množstvo odstátej a zohriatej novej vody. pri spomínanom objeme cca 50-60 L a tradične odporúčanom množstve výmeny 1/3 až 1/4 vody za novú stačí keď sa pre tento účel vyčlení 1-2 bežné vedrá.
Skrátka, veľké akvárium o objeme 100 a viac L je, myslím, pre začiatočníka nákladnejšie na údržbu a réžiu. Pokiaľ sa človek zodpovedne postaví k starostlivosti o akvárium, aj 50 L nádržka pre začiatok postačí.
Celkom s tebou nesuhlasim. Cim väcsie akva, tym si mozes dovolit menej casto menit vodu v akva (samozrejme v zavislosti od toho co v tom akva mas!) a navyse pri vymene 1/4 - 1/3 objemu netreba nechavat vodu uz odstat, kedze sa uz nepouziva tolko chloru na dezinfekciu vody ako v minulosti. Je vela ludi co doplna vodu priamo hadicou napojenou na vodovod. Navyse treba prihliadat aj k tomu ze najmä zaciatocnici maju sklon k prerybnovaniu a prekrmovaniu...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Akvaristika

Odoslaťod Gass6 » 24 Máj 2010 13:24 pm

tak ja by som šiel tak od 70 do 100 L akva ...thorncrown- sam mi pačilo ako to povedal .. a mal pravdu ....ale ja napr. neviem neviem aky ohrievac aby bol dobry aky filter ...aby nebol zase najdrahši ...a podobne :) poviem narovinu mam 700€ ale stoho aspon polovicu chcem si nechať a šetriť ...nechcem zase všetko vraziť iba do akva...zase ak možete vysvetlite mi čo je pH lebo neviem čo tym myslite ... sice sme brali na chemii teraz kylosť a zasaditosť vodnych roztokov pH...a chcem sa opytať Ako je to sstym chlorom na dezinfekciu ? a zase načo mi je co2 a ako treba psotupovať pri pokuse ci mam v strku vapenec... myslim ten pokus s octom ...ďakujem
Gass6
 
Príspevky: 32
Obrázky: 0
Založený: 22 Máj 2010 22:56 pm

Re: Akvaristika

Odoslaťod Gass6 » 24 Máj 2010 13:30 pm

a sniper.jo .... mal som vtedy 9rokov a moja sestra ich prekrmovala ... ona bola fest mala a nevedela čo robi ... doslova ich desila ... ja som si pozorne prečital ako ich mam krmiť ... ciže vedel som to ...sice som nemal ziadne hnojiva a nevedel som o akve skoro nič iba druhy rych niektroe rastlinky a podobne ale inak nič ...každy mi hovoril toot maš mat tak a toto tak a kazdy hovoril nejak inak ... a ja som akoby experimentoval ... preto som sa pytal ci sa opati znova dať dotoho peniaze lebo určite nebolo to najlacnejsie ...
Gass6
 
Príspevky: 32
Obrázky: 0
Založený: 22 Máj 2010 22:56 pm

Ďalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.