Akvaristika



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Re: Akvaristika

Odoslaťod Gass6 » 24 Máj 2010 13:32 pm

a ešte ak možem načo mi je pH,GH,KH,No2,Co2 ....?
Gass6
 
Príspevky: 32
Obrázky: 0
Založený: 22 Máj 2010 22:56 pm

Reklama

Re: Akvaristika

Odoslaťod jose » 24 Máj 2010 13:33 pm

čítaj, čítaj, v pravom hornom rohu máš políčko hľadaj, dáš tam napr. filter, ohrievač, substráty.... skús si to vyhľadať a keď ti nebude niečo jasné, opýtaš sa
jose
 
Príspevky: 388
Založený: 05 Jún 2009 12:53 pm
Bydlisko: LM

Re: Akvaristika

Odoslaťod StanleyPWL » 24 Máj 2010 13:37 pm

ak vazne chces akvarko (to vies iba ty), tak doporucujem kupit 100l akvarko, nejaky klasicky riecny strk s hrubkou zrn 1-4mm a poobzerat sa po nejakom akvaristovi v okoli co ma prebytocne rastlinky (vela akvaristom tuto z portalu rastu rastlinky takym tempom, ze ich proste z casu na cas musia vyhodit) a podobne aj s rybkami ... ked tam nechas len par rybiek (nenarocnych) tak nepotrebujes snad ani ohrievac a v podstate ani nijaky brutalny filter ...

doporucujem sa tuto preklikat na klubovi casopis a daco si popozerat a precitat, mas to zadaramo a mozes mat sympaticke akvarko za par drobnych ... 700e je salena suma, za ktoru sa da zaobstarat vselico, na akvarko mozes minut kludne len 100e a mozno ani to nie ...
StanleyPWL
 
Príspevky: 189
Založený: 13 Feb 2008 15:15 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Akvaristika

Odoslaťod Barbora =) » 24 Máj 2010 13:44 pm

Gass6 napísal:tak ja by som šiel tak od 70 do 100 L akva ...thorncrown- sam mi pačilo ako to povedal .. a mal pravdu ....ale ja napr. neviem neviem aky ohrievac aby bol dobry aky filter ...aby nebol zase najdrahši ...a podobne :) poviem narovinu mam 700€ ale stoho aspon polovicu chcem si nechať a šetriť ...nechcem zase všetko vraziť iba do akva...zase ak možete vysvetlite mi čo je pH lebo neviem čo tym myslite ... sice sme brali na chemii teraz kylosť a zasaditosť vodnych roztokov pH...a chcem sa opytať Ako je to sstym chlorom na dezinfekciu ? a zase načo mi je co2 a ako treba psotupovať pri pokuse ci mam v strku vapenec... myslim ten pokus s octom ...ďakujem


Ak bývaš v byte, ohrievač ti netreba - izbová teplota stačí. O filtroch tu je rozsiahla téma - ak kúpiš akvárium okolo 100l, tak sa ti oplatí investovať do externého (závisí to na tom, koľko si ochotný minúť).
Ph, CO2,... - to všetko nájdeš v časopise Akvárium (linky som ti písala v komentári pod obrázkom).
Či je v štrku vápenec zistíš tak, že si vezmeš pár kamienkov, kvapneš na ne ocot a ak začnú šumieť obsahujú vápenec.
Hlavne veľa čítaj. :wink:
Obrázok používateľa
Barbora =)
 
Príspevky: 485
Obrázky: 18
Založený: 07 Máj 2009 18:13 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: Akvaristika

Odoslaťod thorncrown » 24 Máj 2010 14:41 pm

no tak ked nevies prakticky nic, tak sa oplati do akvaristiky investovat az po precitani velkej casti tohto fora (odporucam mne to usetrilo teda pekne vela bubačikov) a akva casopis je volne dostupny na klub.akva.sk vpravo hore na fore mas funkciu hladaj tak ju vyuzi! uz su tu vsetky tvoje otazky rozobrane dost podrobne ak nieco nenajdes tak potom sa pytaj a zaloz si novu temu ked uz sa rozhodnes investovat do akva s prvymi fotkami a popismi a tam ti poradime konkretne. Tot vse.
Obrázok používateľa
thorncrown
 
Príspevky: 136
Obrázky: 5
Založený: 31 Máj 2009 12:17 pm
Bydlisko: Bratislava-DNV

Re: Akvaristika

Odoslaťod sniper.jo » 24 Máj 2010 15:12 pm

Gass6 napísal:a sniper.jo .... mal som vtedy 9rokov a moja sestra ich prekrmovala ... ona bola fest mala a nevedela čo robi ... doslova ich desila ... ja som si pozorne prečital ako ich mam krmiť ... ciže vedel som to ...sice som nemal ziadne hnojiva a nevedel som o akve skoro nič iba druhy rych niektroe rastlinky a podobne ale inak nič ...každy mi hovoril toot maš mat tak a toto tak a kazdy hovoril nejak inak ... a ja som akoby experimentoval ... preto som sa pytal ci sa opati znova dať dotoho peniaze lebo určite nebolo to najlacnejsie ...



chapem, ale ak si dlho nemal akvarium a chces snim zacat tak pomaly, nie hned vrazat do akvaria hnojiva a kadeco, treba si vybrat najjednoduchsie riesenie, cize nenarocne rybky a aj nenarocne rastliny na co2 a hnojiva, nie hned zacat stym scim sa zaoberaju akvaristi s dlhorocnymi skusenostami, chapes... ja len tolko.....

tymto som mozno nacal aj to a to nie konkretne na teba ale na vsetkych zacinajucich akvaristov, nechcem nikomu prikazovat ako a co robit to sa ani neda, ale nechapem jedno ze preco novozacinajuci akvaristi, ktory sa tomu venuju 3 mesiace alebo pol roka, uz chcu vediet ako a kolko sa ma hnojit atd... a zacinaju z rastlinou ako napriklad utricularia graminifolia, ...

ja by som odporucil pre zaciatocnikov akvarko min 100l, osvetlenie 0,4-0,5 W/l, ohrievac (ak je treba), nastavit ho podla moznosti tak aby vyhovoval danemu druhu ryb v akvariu, co sa tyka strku, ja som mal odjakziva dunajsky rieccny strk, v neskorsom veku som pridal aj stare dno, a volil som si nenarocne rastliny. Kedze ide doba do predu a kedysi neboli dostupne vonkajsie filtre , tak by som pre zaciatocnika zvolil teda vonkajsi, nemusi casto zasahovat do akvaria co sa tyka cistenia, staci 2-3 x rocne vycistit filter. rybky si zvyknut krmit 1- 2 x denne, ja im davam uz iba 1 x. a ako sa uz tu v nejednej teme spominalo, kazde akvarium je ine, takze nezapodievat sa priliz zlozenim prvkov v akvariu, ak tak len zo zvedavosti, a nie hned zpanikarit, ze mam take a take hodnoty, akvarko s filtrom sa zabiehava dva tyzdne az mesiac, a kazde si prejde svojim obdobim ze sa mu zacnu tvorit riasy atd., zaciatocnik caka hned po mesiaci zazraky v akvariu, no niekedy rovnovaha v akvarku sa prejavi az po roku, tak ja len tolko na zaciatok pre zaciatocnikov... :)
sniper.jo
 
Príspevky: 89
Obrázky: 55
Založený: 14 Dec 2006 22:27 pm
Bydlisko: Kremnica - Zilina

Re: Akvaristika

Odoslaťod Gass6 » 24 Máj 2010 18:39 pm

Ďakujem pekne za vaše rady ... začnem čitat ten klubovy časopis ....:) ...a chcem pvoedať Barborke=) že byvam v dome ....čiže treba ohrievač ...len že niektory kamarati kt. chovali rybky kupili a im siakla dotoho voda tak neviem či to bolo kvalitou alebo ako ...a sniper.jo ... dakujem chcem važne 100L ale necham ten štrk na 4mm ako hovoria ostatny ... ja niesom taky že nedočkavy proste ide to tak ide iba sa nechcem sklamat samozrejme že nazačitak v akve budem mat nenarocne rybky a rastlinky ...ale jedno by mi tu ODVAS chybalo .... Ak teda skočim do akvaristky ... tak teda čo mam kupiť? v Honmachu alebo v Baumaxe v Prešove su Akvaria a podobne veci ciže stamať by som bral asi tak akvarium ale inak všetko z akvaristiky a pridem do akvaristiky a im poviem čo ... čiže ake by ste mi odporučili technicke veci ? Filter - vonkajši alebo vnutorny? ...kto ma akus tmy skusenosť? ....a tiež rastlinky ... viem už je to vela na taku diskusiu ako povedal thorncrown ale nechcem zakladat new diskusiu .. nech sa dokonči tato a budem už len čitať forum ...
Gass6
 
Príspevky: 32
Obrázky: 0
Založený: 22 Máj 2010 22:56 pm

Re: Akvaristika

Odoslaťod Barbora =) » 24 Máj 2010 19:12 pm

Určite si nekupuj komplet - ja ho mám a zbytočne som to preplatila. Filter bol silný, mal malý molitan a po pár mesiacoch hučal tak, že sa to nedalo počúvať. Nakoniec som si kúpila externý. Svetlo je veľmi slabé - musela som sa zmieriť s tým, že nič náročnejšie mi v akváriu rásť nebude.

K tvojej (budúcej) technike - najlepšie sú filtre značky Eheim a Fluval (ja som to riskla s Hagenom, ale na 100l by som vsadila jednoznačne na overenú kvalitu). Osvetlenie potrebuješ 0,5 W na liter, takže na 100l by to bolo 50W. Rastlinky - na začiatok môžeš skúsiť druhy ako cryptocoryne, vallisneria, anubias, echinodorus, microsorium, sagittaria. Tu si ich môžeš vyhľadať a vybrať si: http://rybicky.net/atlasrostlin/latinsky/ . Keď sa ti bude dariť s nenáročnými rastlinkami, časom môžeš skúsiť niečo náročnejšie.
Obrázok používateľa
Barbora =)
 
Príspevky: 485
Obrázky: 18
Založený: 07 Máj 2009 18:13 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: Akvaristika

Odoslaťod Gass6 » 24 Máj 2010 19:27 pm

Ďakujem Barbora ...a stym hnojivom na rastlinky počase ...a Co2 a ,pH ako hovoril jeden to až ked budem skuseny?? alebo?
Gass6
 
Príspevky: 32
Obrázky: 0
Založený: 22 Máj 2010 22:56 pm

Re: Akvaristika

Odoslaťod Barbora =) » 24 Máj 2010 19:40 pm

Co2 na začiatku pri nenáročných rastlinkách nebudeš potrebovať - slúži na urýchlenie rastu rastlín, ak majú dostatok živín a svetla. Zisťovať ph nemusíš, keďže sa nechystáš chovať náročné ryby, ani pestovať náročné rastlinky. Ak by si mal nejaký vážny problém, potom môžeš merať parametre vody, ale je veľa akvaristov, ktorý ph nemerajú a darí sa im. Ja sama som ho merala len pár krát, keď som špekulovala s CO2.
Hnojivo môžeš začať pridávať, keď sa ti akvárium zabehne. Ale tiež sa bez neho zaobídeš.
Obrázok používateľa
Barbora =)
 
Príspevky: 485
Obrázky: 18
Založený: 07 Máj 2009 18:13 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: Akvaristika

Odoslaťod Gass6 » 24 Máj 2010 19:44 pm

Ďakujem za vysvetlenie ...:)
Gass6
 
Príspevky: 32
Obrázky: 0
Založený: 22 Máj 2010 22:56 pm

Re: Akvaristika

Odoslaťod martin_s » 25 Máj 2010 01:15 am

Gass6 ako ti tu bolo uz velakrat radene pouzivaj aj vyhladavanie. Odpovede na min. 90% tvojich otazok su uz davno vo fore dost podrobne rozoberane. Navyse tym ze si informacie aj sam vyhladas, najdes aj vela inych uzitocnych informacii. Necakaj ze ti vsetko hned naserviruju... Treba sa aj posnazit!
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Akvaristika

Odoslaťod Gass6 » 25 Máj 2010 14:29 pm

Ved ja to beriem ...ale ked som chcel vedeiť ... vaše skusenosti ... a nie len tie čo oni pisu v časaku .A dalšie som chcel vedeiť akurat ked pojdem kupovať tak ale si mam veci kupiť ale jedne kto mi odpovedal bola Barborka ...:) aspon viem aky filter ...este budem čitat tie veci na fore .. technika filtre a podobne ...:)ako povedal thorncrown "ušetrilo mi to pekne Bubačiky :D " :)
Gass6
 
Príspevky: 32
Obrázky: 0
Založený: 22 Máj 2010 22:56 pm

Re: Akvaristika

Odoslaťod martin_s » 25 Máj 2010 15:59 pm

Ved prave tie skusenosti najdes pri pouziti vyhladavania vo fore...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Akvaristika

Odoslaťod Gass6 » 25 Máj 2010 21:30 pm

A ty si všetko čital iba vo fore ? :) a tak si sa stal skusenym akvaristom?
Gass6
 
Príspevky: 32
Obrázky: 0
Založený: 22 Máj 2010 22:56 pm

Re: Akvaristika

Odoslaťod martin_s » 25 Máj 2010 21:53 pm

Ci som sa uz stal skusenym akvaristom by som si netrufal povedat... Samozrejme ze ak potrebujem informacie, necitam iba forum. V odporucani aby si pouzival vyhladavanie som skor narazal na to ze mam pocit ze sa ti ho moc nechce pouzivat (moj osobny nazor).
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Akvaristika

Odoslaťod Gass6 » 25 Máj 2010 21:59 pm

Nie že nechce ale ani kniha ti nepovie to čo osobna skusenosť ... preto to všetko ...neboj ja čitam tie časopisi ..aj tu na fore ...
Gass6
 
Príspevky: 32
Obrázky: 0
Založený: 22 Máj 2010 22:56 pm

Re: Akvaristika

Odoslaťod ranko » 28 Máj 2010 07:46 am

ale ved forum nieje kniha, su to hlavne osobne skusenosti, rozobrate polopate, treba ich len absorbovat. ja to robim tak, ze si vyhladam danu temu, ktora ma aktualne zaujima,vyberiem najprv tu, co ma najviac podstran a precitam ju celu a ak tam nenajdem co hladam az vtedy sa opytam... o tom svedci to,ze ja mam za cca 2,5 roka 115 prispevkov a ty za 5dni 25 :) proste sem chodim cerpat info a nie na pokec.
Obrázok používateľa
ranko
 
Príspevky: 325
Obrázky: 6
Založený: 03 Okt 2007 13:15 pm
Bydlisko: BA prievoz

Re: Akvaristika

Odoslaťod Gass6 » 28 Máj 2010 17:58 pm

Dakujem ...:)
Gass6
 
Príspevky: 32
Obrázky: 0
Založený: 22 Máj 2010 22:56 pm

Re: Akvaristika

Odoslaťod jankoo » 04 Júl 2010 00:42 am

Ja a asi aj iný začínajúci akvaristi by sa radi porozprávali so skúsenými akvaristami a chceli by dostať priamu odpoveď na jednu otázku a nie čítať knihy a k odpovedi sa dopracovať len cez týždenné štúdie.

Stalo sa vám už že ludia vašu hobby v akvaristike nechápu? Vravia "načo ti to je to akvárium", " budeš mať z toho peniaze že to robíš?"
Obrázok používateľa
jankoo
 
Príspevky: 330
Obrázky: 16
Založený: 03 Dec 2009 00:53 am
Bydlisko: Dubovec

Re: Akvaristika

Odoslaťod BarbarOSA » 04 Júl 2010 00:51 am

Tak sa ho spytaj naco je a pije ked to zneho vsetko vypadne..
Kazdy ma nejake hobby, alebo konicka, je to jedno ci je to akvarko teda rybicky, alebo ine zviera /kon, pes, skrecok.../, alebo nieco ine ako auto, turistika atd..
A tomu sa venuje, vsetko stoji nejake peniaze a zo vsetkeho sa da vytazit..
Ale je rozdiel medzi pojmom hobby a praca..
A ked to niekto nechape, tak nech sa do toho nestara, ti co maju rybky, alebo ako som pisal vyssie nieco ine radi, vedia o com to je, klud, relax, pohoda atd..
Da sa pisat donemoty..
Obrázok používateľa
BarbarOSA
 
Príspevky: 557
Obrázky: 1
Založený: 26 Feb 2010 12:57 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Akvaristika

Odoslaťod hofi » 04 Júl 2010 07:55 am

jankoo napísal:Ja a asi aj iný začínajúci akvaristi by sa radi porozprávali so skúsenými akvaristami a chceli by dostať priamu odpoveď na jednu otázku a nie čítať knihy a k odpovedi sa dopracovať len cez týždenné štúdie.

Tak to som si všimol,že na tomto fóre,sú niektorý nedočkavci podobného zmýšľania.Vedomosti by získavali bez štúdia a praxe.No sklamem ťa.Bez toho to nejde.Zaujímalo by ma,prečo vlastne sa ti nechce hľadať,čítať články a pod.?Nieje to vypočítavosť?Načo to budem hľadať,trápiť sa zháňaním kníh a nedajbože ich aj čítať,keď sa stačí opýtať na fóre a snáď mi niekto odpovie.Ak neodpovie,tak použijem zaužívané:halóóó,nikto mi neodpovie?...a pod.Ak aj niekto odpovie,tak sú to veľakrát nezmysli,prípadne ničím nepodložené fakty a teórie.V jednej téme si pýtam základnú radu a v zápätí v inej téme radím.Knihy píšu odborníci.Samozrejme sú knihy ako pre začiatočníkov,tak aj pre pokročilých.Články v časopisoch sú buď odborné,ale aj komerčné.Treba si v tom urobiť jasno a nenechať sa ovplyvniť. Neskôr si akvaristi skúsenosti a vedomosti vymieňajú medzi sebou.
Tak netreba byť lenivý,viac s snažiť a hlavne viac trpezlivosti.Aj o tom je akvaristika.
Obrázok používateľa
hofi
 
Príspevky: 1144
Obrázky: 0
Založený: 11 Nov 2007 22:00 pm

Re: Akvaristika

Odoslaťod jankoo » 06 Júl 2010 01:01 am

hofi napísal:
jankoo napísal:Ja a asi aj iný začínajúci akvaristi by sa radi porozprávali so skúsenými akvaristami a chceli by dostať priamu odpoveď na jednu otázku a nie čítať knihy a k odpovedi sa dopracovať len cez týždenné štúdie.

Neskôr si akvaristi skúsenosti a vedomosti vymieňajú medzi sebou.


No toto som aj ja vravel. "skúsenosti a vedomosti vymieňajú medzi sebou" TERAZ a TU :D
Obrázok používateľa
jankoo
 
Príspevky: 330
Obrázky: 16
Založený: 03 Dec 2009 00:53 am
Bydlisko: Dubovec

Re: Akvaristika

Odoslaťod gabbi147 » 14 Júl 2010 20:22 pm

no ja som tiez zaciatocnicka a citam co sa da aj ked mi to v nicom nepomoze ako napriklad toto tema teraz :D ... ale samozrejme kazdy zaciatocnik je nedockavy (vlastna skusenost) ale naucila som sa cakat a odolavat niektorym veciem...musim sa uspokojit s tym co mam ...a podobne ako Gass6 aj ja mam 100l akvarium je to set ale co sa da robit nemam tam prave idealnbe rybicky ...ale ked mate oca ktory ma vlastnu predstavu tak je to tazek :D ... ale ucim sa stale kazdym dom na vlastnych skusenostiach najviac a forum citam viac menej pre zabavu a stale nieco nove pochytim...
gabbi147
 
Príspevky: 19
Založený: 21 Jan 2010 18:48 pm
Bydlisko: Dobrianskeho 1616 Vranov nad Toplou

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.