Mrenka štvorpruhová - rozmnožovanie



Všetko okolo akvarijných rýb

Mrenka štvorpruhová - rozmnožovanie

Odoslaťod michael411 » 24 Máj 2010 18:10 pm

►cavte, chcel by som vás poprosit ci by ste mi nevysvetlili, aky je rozdiel medzi samcom a samčkou mrenky švorpruhovej .Rád by som ich rozmnozil, v aquarku ich mám 8 a neviem či je to samec (♂)alebo samička (♀) ..... bolo by super keby ste poslali aj niake foto aby som to lachšie pochopil.◄
michael411
 
Príspevky: 6
Založený: 24 Máj 2010 17:59 pm

Reklama

Re: Rozdiel medzi samcom a samičkou Mrenka Štvorpruhová

Odoslaťod Kaid » 24 Máj 2010 19:29 pm

Pohlaví: Samci jsou menší, štíhlejší a mnohem barevnější než samičky. Rozdí lnost pohlaví je na první pohled dobře rozeznatelná, ale dá se spolehlivě určit až ve stáří cca 6-8 měsíců, kdy rybky pohlavně dospívají. Samci mají prsní ploutve červené na rozdíl od samiček, které je mají prakticky bezbarvé. Samci pak mají červený nádech i u hřbetní a ocasní ploutve. U samců je nápadné i červené zbarvení kolem úst.

Samec x Samice
Obrázok Obrázok

http://rybicky.net/atlasryb/parmicka_ctyrpruha
Obrázok používateľa
Kaid
 
Príspevky: 25
Obrázky: 11
Založený: 22 Jan 2009 17:51 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Rozdiel medzi samcom a samičkou Mrenka Štvorpruhová

Odoslaťod michael411 » 24 Máj 2010 19:58 pm

dakujem .....
michael411
 
Príspevky: 6
Založený: 24 Máj 2010 17:59 pm

Mrenka štvorpruhová-roozmnožovanie

Odoslaťod betbe » 08 Júl 2011 11:29 am

Helou..potrebujem pomôcť-mám 4 mrenky (2samci, 2samičky) a teraz prednedávnom som si všimla, že tie samičky majú také velké brušiska a na spodku tak trocha aj farebne tmavšie-do čierna.Čiže najskor čakajú malinké.Ale problém je v tom, že neviem teraz či ich mám dať zvlášť iba samičky a ohrievať vodu a čo v tých malých akva má byť atd. Mrenky sú v spoločnom akvarku, takže tam nemôžu ostať vzhľadom na to že by tých malých asi moc neprežilo. Mrenky mám asi tak 2-3týždne.
betbe
 
Príspevky: 2
Založený: 08 Júl 2011 11:21 am

Re: Mrenka štvorpruhová-roozmnožovanie

Odoslaťod zlatovlaska » 08 Júl 2011 11:42 am

tak podľa mňa v prvom rade mrenky štvorpruhé nie sú živorodky, takže to nemožeš porovnávať ako keď má gupka alebo mečúňka čierne na konci bruška, a po druhé keďže nie sú živorodky musia naklásť ikry, a potom možno z toho niečo bude, moj nazor
nieco o odchove :
"Nádrž připravíme o objemu 20-30 litrů, bez substrátu, pouze s několika jemnolistými rostlinami. Ideální parametry vody jsou 5-7 dGH° při pH 6,3-6,8, teplota pak o 2-3 stupně vyšší, než v akváriu, kde jsou běžně chovány. Jikry vytírá samice volně do vody a samec je ihned oplodňuje. Jikry jsou lepkavé, žlutohnědé a přichytí se na rostliny i stěny nádrže. Část z nich však není oplodněna (ty je třeba po vykulení plůdku ihned z akvária odstranit, aby nedošlo k jejich zaplísnění). Ryby se po přendání do malé nádrže vytírají zpavidla druhý den ráno. Po nakladení jiker je nutné ihned!! ryby z nádrže odlovit, jelikož své jikry požírají. To je ta skutečnost, proč se ve společenské nádrži nedaří odchov, co nesežerou ostatní obyvatelé, spolehlivě zkonzumují rodiče. Ve vytíračce může být současně více párů (dle velikosti nádrže). Z jednoho výtěru je 300 až 450 malých rybek (může jich být i více). Potěr se rodí za cca 30 hodin. Krmit jej začneme až poté, co se rozplave. Od počátku přijímá prachové krmivo, nebo velmi jemnou živou potravu (nauplie buchanek nebo perlooček). Po 2-3 týdnech (podle velikosti) lze přejít na běžnou stravu, větší kusy nalámat nebo nakrájet. Velmi důležité je po celou dobu od nakladení jiker až po přemístění potěru do větší nádrže udržovat čistou vodu, každý den odkalovat a přidávat novou vodu. Tyto ryby jsou na znečištění vody především dusíkatými látkami velmi citlivé."
zdroj - http://rybicky.net/atlasryb/parmicka_ctyrpruha
Obrázok používateľa
zlatovlaska
 
Príspevky: 259
Obrázky: 93
Založený: 21 Jún 2010 12:16 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Mrenka štvorpruhová-roozmnožovanie

Odoslaťod betbe » 08 Júl 2011 11:47 am

Tak potom čo to maju tie mrenky prečo také čierne spodky brušiek? =/
betbe
 
Príspevky: 2
Založený: 08 Júl 2011 11:21 am

Re: Mrenka štvorpruhová-roozmnožovanie

Odoslaťod zlatovlaska » 08 Júl 2011 12:41 pm

s týmto nemám skúsenosti, takže ti nepodarím, prepáč
Obrázok používateľa
zlatovlaska
 
Príspevky: 259
Obrázky: 93
Založený: 21 Jún 2010 12:16 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Mrenka štvorpruhová-roozmnožovanie

Odoslaťod papar » 29 Júl 2011 12:06 pm

prosím o radu,
,mám mrenky štvorpruhé,,samička má už riadne bruško,,kedy je ten spravný čas dať samičku a samečka do iného akvárka aby sa vytreli,,aby som ich tam zas nemal mesiac
a ešte jedno,,ktorého samčeka k nej dať do akvarka na vytrenie

Obrázok

Dík za radu
Obrázok používateľa
papar
 
Príspevky: 237
Obrázky: 24
Založený: 12 Sep 2006 03:58 am
Bydlisko: Kežmarok - Huncovce

Re: Mrenka štvorpruhová - rozmnožovanie

Odoslaťod Mario320 » 21 Aug 2014 11:48 am

Prosím o radu už som premiestnil samceka aj samicku do iného akva kde sa vytru ale neviem koľko mám čakať kim sa vytru samicka je už plná ikier kdesi som čítal že sa vytru druhy deň ráno v novej nádrži ďakujem za odpoveď
Mario320
 
Príspevky: 6
Založený: 24 Dec 2013 12:43 pm

Re: Mrenka štvorpruhová - rozmnožovanie

Odoslaťod denis » 21 Aug 2014 16:31 pm

Obrázok používateľa
denis
 
Príspevky: 767
Obrázky: 41
Založený: 12 Sep 2003 09:46 am
Bydlisko: Ružomberok

Re: Mrenka štvorpruhová - rozmnožovanie

Odoslaťod cezar.milan » 21 Aug 2014 20:16 pm

Mario popíš podmienky v ktorých to chováš a v ktorých to chceš vytierať.
Už si sa pýtal na guramy, potom prisavníky a tuším aj cihlidy a teraz mrenky??? Koľko si odchoval? Hmmm? Asi ništ, že?
Tá gramatika sa nie a nie zlepšiť, či?
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm


Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.