Votrelec



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Votrelec

Odoslaťod MinoPrsko » 24 Máj 2010 08:31 am

Zdravím,

chcem sa opýtať, či tu niekto má skúsenosti so zavlečením dravého hmyzu do akvária. Dnes ráno som po víkende našiel v mojom akváriu uhynutú bojovnicu. Okrem pasívneho správania nevykazovala ešte v piatok žiadne viditeľné príznaky choroby, či napadnutia. Bojovnica bola v akváriu sama, iné rybky nemám. Akvárium je novo založené a fungovalo 3 týždne. Keď som odstraňoval mŕtvolku všimol som si zvlečenú kožu nejakého hmyzu. Najprv som myslel, že je to utopený pavúk, aj keď mi to nedávalo zmysel, lebo akvárium je v kancelárii, v centre mesta a navyše zakryté sklom. Neskor som však našiel aj hmyz, ktorému táto koža patrila a tento votrelec bol živý!

Je veľký necelý centimeter, tmavohnedý až čierny. Hlavu má podobnú modlivke, čas od času vidno pri pohybe úst čeľuste, oči sú na bokoch trojuholníkovej hlavy. Má tri páry článkovitých nôh, vychádzajúcich z relatívne malého trupu, ktoré sú tesne za sebou. Zadoček má článkovitý, krátky a oproti ostatku tela dosť veľký. Na konci zadočka sú dva výrastky, niečo na typ chvostíka sú ale drobné.

Rád by som zistil, čo je to za potvorku. Či má niečo spoločné s úhynom rybky a ako sa dostal do akvária. Ďakujem za odpovede.

Milan
MinoPrsko
 
Príspevky: 3
Založený: 24 Máj 2010 08:00 am

Reklama

Re: Votrelec

Odoslaťod jose » 24 Máj 2010 08:47 am

larva vazky by to mohla byt, skus foto
jose
 
Príspevky: 388
Založený: 05 Jún 2009 12:53 pm
Bydlisko: LM

Re: Votrelec

Odoslaťod MinoPrsko » 24 Máj 2010 09:11 am

Na fotke z mobilu toho veľa nevidno. Trocha som hľadal na nete a toto sa podoba na 95% (link nižšie), to moje je akurát tmavšie. A je to teda larva vážky ... Do akvária sa mohla dostať iba cez rastliny. Ešte by ma zaujímalo, či táto potvorka môže mať nasvedomí tú bojovnicu?

http://www.giffbeaton.com/Dragonflies/E ... 1_0065.jpg
MinoPrsko
 
Príspevky: 3
Založený: 24 Máj 2010 08:00 am

Re: Votrelec

Odoslaťod jose » 24 Máj 2010 10:25 am

je to dravec, podľa mňa môže
jose
 
Príspevky: 388
Založený: 05 Jún 2009 12:53 pm
Bydlisko: LM

Re: Votrelec

Odoslaťod ranko » 24 Máj 2010 20:01 pm

ja by som to skor tipoval na nezabehnute akva. pises ze ho mas zalozene 3 tyzdne co je dost malo.
Obrázok používateľa
ranko
 
Príspevky: 325
Obrázky: 6
Založený: 03 Okt 2007 13:15 pm
Bydlisko: BA prievoz

Re: Votrelec

Odoslaťod Volodus » 25 Máj 2010 00:37 am

Mal som bojovnice aj v 4 litroch s vodou z vodovodu(bez strku) a fungovali bez problemov, boli pekne farebne, nadherne plutvy.
Jedine zeby tu vodu nemenil od zaciatku ...
Volodus
 
Príspevky: 150
Založený: 25 Aug 2009 12:43 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Votrelec

Odoslaťod ranko » 25 Máj 2010 08:17 am

no ja niesom zrovna ziadny chemik ,ale myslim si ze voda z vodovodu je pre ryby menej nebezpecna ako zle zabehnute akva.
Obrázok používateľa
ranko
 
Príspevky: 325
Obrázky: 6
Založený: 03 Okt 2007 13:15 pm
Bydlisko: BA prievoz

Re: Votrelec

Odoslaťod MinoPrsko » 25 Máj 2010 08:25 am

Akvárko je 10l set Aquael, štrk, filter, rastliny, koreň. Vodu som menil vždy 1/3 piatky pred odchodom na víkend. V pondelok ráno zasa s malou dušou pozeral, či je všetko ok. Nuž a tento pondelok to ok nebolo :(

Teraz mi najviac ide o to, či je bezpečné tam nasadiť inú rybku (asi ostanem pri bojovnici), ak túto "vraždu" nemôžem pripísať tej larve vážky mal by som hľadať príčinu inde.
MinoPrsko
 
Príspevky: 3
Založený: 24 Máj 2010 08:00 am

Re: Votrelec

Odoslaťod ranko » 25 Máj 2010 08:39 am

prizabehu sa odporuca menit vodu aj zo dvakrat do tyzdna aj ked som si nie isty, ci aj v tak malom akva, je treba si kolo toho vela nastudovat, v niektorych temach sa stretnes aj s nazorom ze do tak maleho akva ryby ani nepatria, a nad krevetami si nerozmyslal? :) inak ja osobne s bojovnicami nemam dobre skusenosti. vzdy mi pokratkej dobe 3-4 mesiace posli a to aj v dobe ked mi akva slapalo 3 roky a ostatne ryby bez problemov fungovali... asi sa im u mna nepacilo.

tak vela citaj a hladaj info ci si urobil vsetko ako si mal
Obrázok používateľa
ranko
 
Príspevky: 325
Obrázky: 6
Založený: 03 Okt 2007 13:15 pm
Bydlisko: BA prievoz

Re: Votrelec

Odoslaťod eugosk » 18 Apr 2011 14:16 pm

Ozivujem tuto temu a poprosim o radu ako zlikvidovat nalrvy vazok.
V akvariu mam krevetky RS a RC a zopar microrazboriek. Uz nejaky cas som sa cudoval ze kazdu chvilu maju krevetky mlade ale nikdy mlade nebolo vidno. Akva je zalozene od zaciatku januara a celkom sa tam zacalo darit aj HC-cku. Akva je 130 litrove a mam ho v praci. Raz som zbadal plavat v akva nieco zvlastne ale kym som k nemu prisiel uz to tam nebolo. Potom ked som chvilku do akva pozeral ako sa ma osadenstvo zbadal som nieco ako krevetka ale tmave a malo to iny chvost a velke oci ako mucha. Hned som to vylovil a isiel na net zistovat co to moze byt. Medzi tym som si spomenul ze v jedno rano ked som prisiel do prace mi po miestnosti lietala vazka lebo nechavam okno otvorene a aj kryt akva aby sa neprehrievala voda. Hned som zistil ze to bola larva vazky. Myslel som ze je koniec a nahodny votrelec je mimo ale dnes som zbadal v akva dalsiu larvu ako si kraca po dne akva. Co mam teraz robit? akva sa mi celkom pekne zabieha a tesime sa z neho snad nebude potrebne vsetko zlikvidovat?
eugosk
 
Príspevky: 86
Obrázky: 4
Založený: 04 Jan 2010 15:24 pm
Bydlisko: Košice


Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.