deformacia listov



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Re: deformacia listov

Odoslaťod pha » 22 Máj 2010 14:16 pm

To bude s rastom rastlin pocas tmy, asi?
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

Reklama

Re: deformacia listov

Odoslaťod pakozdy » 25 Máj 2010 09:08 am

azet napísal:
Kubo napísal:Inak čo sa týka váh tak sú k dispozícií tie malé vreckové čo použivajú hašišáci. Cena sa pohybuje niekde medzi 20-40eur s presnosťou od 0,1g po 0,01g . :) Uvažujem , že si jednu čoskoro zaobstarám. ;)


:D co myslis, u koho som si ju pozical? :lol:

@pakozdy: nebodaj si destiloval v domacich podmienkach :) ? tak drzim palec. potom napis ze ako sa to javi.

takze po zmene CO2 sa situacia s riasou stabilizovala - jej prirastky su minimalne.
dprochecker ukazuje nieco pod 7 snad by to mohla byt pravda.

Ale vsimol som si zase dalsiu nezrovnalost - ked bolo malo CO2 rotala mala poslednych 5-10 cm pri hladine pekne ruzova. teraz to uz nie je take vyrazne. Ale zase velkost listov je niekde inde. cim to ?
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Re: deformacia listov

Odoslaťod trinitysk » 25 Máj 2010 10:19 am

Viac CO2 v akva chce pridat aj trochu viac svetla, to co pises je typicke pre rotalu...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: deformacia listov

Odoslaťod StanleyPWL » 25 Máj 2010 10:27 am

trinitysk napísal:Viac CO2 v akva chce pridat aj trochu viac svetla, to co pises je typicke pre rotalu...


mohla by byt aj vyssia spotreba zeleza?
StanleyPWL
 
Príspevky: 189
Založený: 13 Feb 2008 15:15 pm
Bydlisko: Malacky

Re: deformacia listov

Odoslaťod trinitysk » 25 Máj 2010 10:40 am

Urcite je aj vyssia spotreba Fe, o tom ziadna diskusia. Nedostatok Fe u rotaly sa ale prejavi pomerne neskoro...a nie tym, ze by neslo do cervena ale tym, ze pojde do najprv do blede zelena a neskor do zlta....osobne si myslim, ze rotala je skor narocna na makro nez mikro....to take HC to je iny indikator nedostatku Fe...ten ti hned povie ze mu chyba..:-) Nepotrebujes ani testy...:-)
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: deformacia listov

Odoslaťod pha » 25 Máj 2010 10:40 am

podla mna je vysia, a teraz som vyskusal SERA-florena, a tu tam mozem liat nenormalne vela, aj o 5 az 10ml viac oproti JBL.
Tak neviem ci zasa neprejdem na JBL...
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

Re: deformacia listov

Odoslaťod StanleyPWL » 25 Máj 2010 10:54 am

pha napísal:podla mna je vysia, a teraz som vyskusal SERA-florena, a tu tam mozem liat nenormalne vela, aj o 5 az 10ml viac oproti JBL.
Tak neviem ci zasa neprejdem na JBL...


z komercnych hnojiv som vyskusal seru, jbl, tetru a rataja a prisambohu ze ratajov brutus sa mi videl zdaleka najlepsi ...

trinity: s rotalou nemam skusenost, tak som sa len pytal ...
StanleyPWL
 
Príspevky: 189
Založený: 13 Feb 2008 15:15 pm
Bydlisko: Malacky

Re: deformacia listov

Odoslaťod trinitysk » 25 Máj 2010 11:07 am

S hnojivami je to individualne...kazdemu vyhovuje nieco ine, treba len skusat. Mne sa Sera Florena najviac osvedcila a naopak nemusim jej tam liat tak vela ako JBL Ferropol-u....To mam proste dlhodobo odsledovane a pozapisovane...:-)
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: deformacia listov

Odoslaťod pha » 25 Máj 2010 11:14 am

:) ved Ty si ma inspiroval vyskusat tu SERA. Kazdemu vyhovuje nieco ine, to je recht.
Stanley: ten brutus obsahuje aj raselinu, tu sa zasa nazory roznia, niekto hej niekto nie :|
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

Re: deformacia listov

Odoslaťod trinitysk » 25 Máj 2010 12:51 pm

Som ani nevedel ze tu robim taku dobru reklamu na SERA.. :shock: Inak ja ich moc ako firmu "nemusim", len ta Florena mojim rastlinkam naozaj sadla, som skor "Dennerlista" u ostatnych veci.. :D
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: deformacia listov

Odoslaťod Poly » 25 Máj 2010 15:36 pm

Takze predsalen som zvysil davku PMDD na 7ml kazdy druhy den, vsetky rastliny su uz v pohode, len vallisneria stale nic moc. Po 50% vymene vody sa na druhy den objavili fliaciky na rastucich listoch hygrophily difformis. Mikroprvky lejem az na druhy den po vymene vody, cize pravdepodobne to mohol mat na svedomi kratkodoby nedostatok. Po priliati mikroprvkov sa uz flaky nezvacsovali, zostali na listoch, ktore uz rastu dalej bez problemov. Cize dovolim si to predcasne zhrnut - moje akva ma sakra velku spotrebu zivin. Bodaj by aj nie, vsetko su rychlorastuce buriny az na par vynimiek :P Predvcerom som navysil fosfor o 1,5mg/l, v akva bolo tak dokopy okolo 2,7mg/l. Po dvoch dnoch ani stopy, test na fosfor uplne ciry. :o Skusim este dalej zvysovat davku mikroprvkov a uvidim, ci sa vallisneria neumudri.
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: deformacia listov

Odoslaťod bright_green » 26 Máj 2010 15:34 pm

Neviem, preco sa tu vsetci bavia o KNO3, podla popisu a obrazkov to urcite nieje nedostatok NO3 a ani draslik by som nepovedal.

Z obrazkov je jasny nedostatok Fe, tie listy maju daleko od zelenej farby... Odporucam kupit si poriadne hnojivo na Fe s 2 mocnym zelezom. Deformacia listov je najcastejsie kvoli nedostatku vapnika... No a ten vapnik bude problem. Jedine riesenie ktore na toto poznam je bud novy substrat s obsahom Ca, Seachem Flourish Tabs alebo tam pridat vapenec (najlepsie ak si ulomis kvapel z nejakej jaskyne, ten bude bezpecny :)
bright_green
 
Príspevky: 25
Založený: 26 Máj 2010 15:26 pm

Re: deformacia listov

Odoslaťod Poly » 26 Máj 2010 18:53 pm

Vodu z vodovodu mam samy vapenec, to by malo stacit, ci?
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: deformacia listov

Odoslaťod trinitysk » 26 Máj 2010 19:03 pm

Poly samozrejme...BA ma vodu stredne tvrdu az tvrdu je ho tam az az, rastlinky rastu aj v ovela makksej vode....
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: deformacia listov

Odoslaťod bright_green » 26 Máj 2010 19:47 pm

trinitysk napísal:Poly samozrejme...BA ma vodu stredne tvrdu az tvrdu je ho tam az az, rastlinky rastu aj v ovela makksej vode....

no ale medzi tvrdostou vody a obsahom vapnika nieje priama umera, pokial viem. Bez vapnika ti budu rastlinky sice rast, ale vysledok nebude pekny :) mne v BA na deformaciu listov pomohla castejsia vymena vody... Ale z vacsim mnozstvom svetla a co2 treba aj viac zivin vratane vapnika. Tazko posudit, ci bezne vymeny vody stacia. Najlepsie je otestovat vodu priamo na Ca, ale to sa priznam som sam nikdy nerobil :)
bright_green
 
Príspevky: 25
Založený: 26 Máj 2010 15:26 pm

Re: deformacia listov

Odoslaťod Poly » 26 Máj 2010 21:31 pm

No +- priama umera tam je, kedze celkova tvrdost zavisi od mnozstva ionov vapnika a horcika. A vapnik je vo vode omnoho beznejsi, cize vysoka tvrdost vo vacsine pripadov znamena vela vapnika. A vapnik je aj v Tense ktoreho do akva lejem hojne. Merali sme v skole sodik plamenovou fotometriou a voda z vodovodu, co som doniesol z domu, sa nedala vobec zmerat kvoli vapniku, ktory rusi stanovenie sodika touto metodou (maju podobnu farbu plamena). Cize to je priamy dokaz :)
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: deformacia listov

Odoslaťod trinitysk » 27 Máj 2010 07:28 am

http://www.bvsas.sk/section/401/Kvalita ... fault.aspx, vcelku zaujimave tabulecky...v BA je tvrdost vody medzi 11-18, oficialne deklarovane BVS...
bright_green: Pravdepodobnost, ze by bolo malo Ca pre rastlinky v takejto vode je blizka nule...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: deformacia listov

Odoslaťod Kubo » 27 Máj 2010 07:40 am

Ked uz pridavat vapnik , tak urcite nie vymenou dna alebou vymenou vody , v ktorej nemusi by vobec dostatok Ca. Su aj lepsie metody. Napr. pridavanie CaSO4 x 2H2O pripadne CaCO3 , ktore sa da bezne zakupit.
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: deformacia listov

Odoslaťod StanleyPWL » 27 Máj 2010 07:47 am

trinitysk napísal:http://www.bvsas.sk/section/401/Kvalita-vody/default.aspx, vcelku zaujimave tabulecky...v BA je tvrdost vody medzi 11-18, oficialne deklarovane BVS...
bright_green: Pravdepodobnost, ze by bolo malo Ca pre rastlinky v takejto vode je blizka nule...


Dusicnany: Senec povolena vynimka 70mg/l :x
StanleyPWL
 
Príspevky: 189
Založený: 13 Feb 2008 15:15 pm
Bydlisko: Malacky

Re: deformacia listov

Odoslaťod bright_green » 27 Máj 2010 10:30 am

StanleyPWL napísal:
trinitysk napísal:http://www.bvsas.sk/section/401/Kvalita-vody/default.aspx, vcelku zaujimave tabulecky...v BA je tvrdost vody medzi 11-18, oficialne deklarovane BVS...
bright_green: Pravdepodobnost, ze by bolo malo Ca pre rastlinky v takejto vode je blizka nule...


Dusicnany: Senec povolena vynimka 70mg/l :x


to fakt ? omg to je dost extrem. Pokial viem tak v takej koncentracii uz moze byt NO3 karcinogenne..
bright_green
 
Príspevky: 25
Založený: 26 Máj 2010 15:26 pm

Re: deformacia listov

Odoslaťod Poly » 27 Máj 2010 10:37 am

Karcinogen? Vo vode urcite nie, iba v masovych vyrobkoch, kde mozu sekundarne vznikat karcinogenne latky. Samotny dusicnan je skodlivy iba vo vacsom mnozstve a najma pre deti. Kazdopadne je ale 70mg/l vela.
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: deformacia listov

Odoslaťod bright_green » 27 Máj 2010 10:57 am

Kubo napísal:Ked uz pridavat vapnik , tak urcite nie vymenou dna alebou vymenou vody , v ktorej nemusi by vobec dostatok Ca. Su aj lepsie metody. Napr. pridavanie CaSO4 x 2H2O pripadne CaCO3 , ktore sa da bezne zakupit.

Preco nie vymenou vody ? Vymena vody je dobra na vela veci... doplnenie mikroprvkov, vapnika, NO3, ai..
Chemikalie a tekute hnojiva niesu dlhodobe a stabilne riesenie. Dobry substrat je podla mna lepsie riesenie ako davkovanie CaSO4. Akurat ze u nas sa dobry substrat bezne ani neda zohnat... to co maju v hornbachu ai kamennych akvaristikach ti naozaj moc nepomoze...
bright_green
 
Príspevky: 25
Založený: 26 Máj 2010 15:26 pm

Re: deformacia listov

Odoslaťod trinitysk » 27 Máj 2010 11:07 am

Aj ked je to na Kubo skusim za neho, myslim ze bude mat rovnaky nazor, pripadne ma doplni...
Ja suhlasim s Kubom, je lepsie to tam davkovat separatne a nie "cez dno". Ak to mas cez dno, nemas nad tym az taku kontrolu (ak vobec nejaku mas) + dno ti zbytocne vytvrdzuje vodu ...
Vymena vody je naozaj dobra (nakoniec musis ju robit tak ci tak) pokial tam mas to co chces mat, take stastie ma ale malo akvaristov...Nemas zaruku ze Ca je tam dost, alebo naopak ze ho tam nie je az privela...(v pripade BA je ho tam pozehnane...)
Pre zaujimavost: Ja mam vodu (robim si vodu) KH3, GH 5, Ca nedodavam nijako zvlast (riedim osmozu s vod. vodou) a nikdy nebol ziaden problem...Vodu si musim robit lebo tam nechcem liat 45 -50mg/l NO3 (zrejme podla toho ako pohnoja polia pri Prahe..:-)
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: deformacia listov

Odoslaťod bright_green » 27 Máj 2010 11:18 am

este by ma zaujimalo, kolko je v tej seneckej vode NO2 a inych kontaminantov...
bright_green
 
Príspevky: 25
Založený: 26 Máj 2010 15:26 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.