12L pro krevetky



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

12L pro krevetky

Odoslaťod budulinecek » 17 Máj 2009 21:37 pm

Původně to bylo akvárium bez dna, jen s Jávským mechem a Limnobiem. Běžel tam filtr - bublifuk. Krevetkám se tam dlouhodobě stejně nedařilo a tak šli přechodně jinam, než toto trochu zvelebím.

Připravil jsem si rozmístění rostlin:
Obrázok
ale už jsem si to zase změnil - jen v hlavě:
jednak proti obrázku tam určitě nebude ten Echinodorus, kamenů tam je trochu víc a tvoří takový půlkruh, kde vzadu napravo zůstane Hemianthis, ale nalevo bych chtěl dozadu dát Rotalu wallichii. Na středu za kameny by měl být Eleocharis acicularis. V popředí zůstane Lilaeopsis, případně by někde na středu mohla být nějaká ta Cryptocoryna ....

Docela jsem si vybral náročné rostliny a cíl je ještě vyšší - chtěl bych z toho udělat fungující akva bez toho "bublifuku".

Momentálně po dnešním dodání 2-3cm písku z Jizery (jen trochu propraný vodovodní vodou) a umístění kamenů to vypadá takto (ponechal jsem tam ten mech a plovoucí rostliny jsem probral):
Obrázok
Prorože filtr již je v provozu přes půl roku, tak jsem si dovolil tam dočasně umístít 3 samice od Gupek, aby trochu zaneřádili dno :-)

Až budou plánované rostliny, tak počítám ještě s přidáváním CO2 z burčáku a hnojením mnou oblíbeným bioflorem.
Osvětlení je momentálně od těsně vedle umístěného akva (přijde zrušit), pak budu svítit 10W zářivkou.
budulinecek
 
Príspevky: 352
Obrázky: 28
Založený: 25 Feb 2007 14:01 pm
Bydlisko: Krkonoše

Reklama

Odoslaťod budulinecek » 22 Máj 2009 18:10 pm

Tak rostlinky dorazily předevčírem a dnes jsem se dostal k osázení:

Obrázok

Teď už jen aby to rostlo podle mých představ .....

(Fotil jsem ještě za světla a s bleskem, takže fotka žádná sláva. Bohužel mě už tlačí čas.)
budulinecek
 
Príspevky: 352
Obrázky: 28
Založený: 25 Feb 2007 14:01 pm
Bydlisko: Krkonoše

Odoslaťod budulinecek » 03 Aug 2009 22:22 pm

Tak aktuální foto po 2 měsících a několika dnech od osázení rostlinami:

Obrázok

Od té doby jsem cca po 1 měsíci zkusil již odebrat filtr, ale okamžitě se objevil zákal, tak jsem si udělal nouzově externí filtr hnaný vzduchovacím motorkem ze zaběhnutého bublifuku.
Dnes jsem odstavil i ten externí filtr tak uvidím jak to půjde dál.

Několikrát jsem zastřihnul Eleocharis a vrcholky Rotaly a Hemianthisu znovu zasadil.

Hnojím 1x za týden až 14 dní 5ml biofloru a přidávám co2 z kvasnic přes jemný vzduchovací kamínek umístěný jen několik cm pod hladinou, protože jinak bylo co2 moc a rybky lapali po vzduchu.

Akorát mám trochu problém s Hemianthis - před časem skoro zastavil růst a vrcholky tvořili jen takové malinkaté lístečky - jakoby zakrnělé. Nyní se mě ho zase povedlo rozhýbat, ale nad těmito zakrslými lístečky pouští ke dnu bílé kořeny.
A teď když vidím tu fotku tak ani ta Rotala mě nepřijde tak pěkná ....

Celkově takhle na fotce se mě ale moc to akva nelíbí - je takové placaté. V reálu to vypadá o dost lépe, takže buď se budu muset naučit lépe fotit a nebo mě můžete poradit jak to vylepšit.

A na závěr nekomentujte ty 3 samice gupek, vím že by tam být neměli, ale lepší místo pro ně stále nemám. Ale prospívají a jsou zdravé - jednu jsem nedávno nechtěně při výměně vody vycucnul hadičkou a měla odřený hřbet. Po týdnu jsem tu odřeninu stěží našel.
budulinecek
 
Príspevky: 352
Obrázky: 28
Založený: 25 Feb 2007 14:01 pm
Bydlisko: Krkonoše

Re: 12L pro krevetky

Odoslaťod Poly » 03 Aug 2009 22:49 pm

Lilaeopsis ti dobre ide, mne nie a nie zacat rast :(
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod budulinecek » 30 Sep 2009 20:10 pm

Tak jsem se už musel pustit do redukce rostlin. Hlavně Rotala roste jako blázen. Fotky před a po redukci: (Tenb odlesk prosím promiňte - bylo to focené na rychlo ještě za světla)
Obrázok Obrázok
Trochu se teď drží v akváriu zákal, ale počítám že ten se brzy vytratí.
budulinecek
 
Príspevky: 352
Obrázky: 28
Založený: 25 Feb 2007 14:01 pm
Bydlisko: Krkonoše

Re: 12L pro krevetky

Odoslaťod budulinecek » 04 Jan 2010 22:52 pm

Tak uběhlo zase pár měsíců a nějak se to zaseklo. Rostlinky rostou o něco méně (Lilaeopsis žloutne a rozpadají se mu vrcholky listů, Eleocharis roste spíš do šířky ale původně šli listy až nad hladinu, Rotala roste, ale o dost pomaleji, akorát se daří Hemianthisu), ale to je možná tím, že jsem snížil dávku hnojiva cca před 2,5 měsíci. Objevil se mě ale i další problém - řasa - asi "žabí vlas".

Když jsem se zamýšlel čím by to mohlo být, co jsem v poslední době změnil, tak jsem zjistil, že cca před měsícem jsem vyměnil externí filtr hnaný vzduchem (bublifuk) za závěsný Atman HF-100. Aktivní uhlí jsem z něho hned vyhodil, ale objem filtrační hmoty je mnohonásobně menší.

Zkusím nahradit jeho filtrační hmoty ostříhaným "molitanem" ze starého bublifuku a uvidím. Zkusím i o něco méně krmit a vrátil jsem se na původní dávkování hnojiva.

Ponechávám týdenní výměnu 2L vody, osvětlení 2hodiny dopoledne + 8 hodin odpoledne a CO2 z burčáku.

Příští týden přidám aktuální fotky a uvidíme jak se to bude vyvíjet. Budu dál informovat.
budulinecek
 
Príspevky: 352
Obrázky: 28
Založený: 25 Feb 2007 14:01 pm
Bydlisko: Krkonoše

Re: 12L pro krevetky

Odoslaťod fantuomas » 04 Jan 2010 23:15 pm

Pekné, sviežo zelené )...tuším tam máš "gupky", tým by tam mohlo byť aj trocha tesno, či nie?
Obrázok používateľa
fantuomas
 
Príspevky: 291
Obrázky: 83
Založený: 01 Aug 2006 23:52 pm
Bydlisko: TN

Re: 12L pro krevetky

Odoslaťod budulinecek » 10 Jan 2010 21:53 pm

Tak tady je aktuální podoba:

Obrázok

Ano bohužel tam stále mám ty dvě gupky. Vypadá to s nimi na klasickou dobu přechodnosti = 1 furt :-( Ale vypadají spokojeně, stále něco oždibují, po krmení se také ženou, občas nahánějí jedna druhou. No už to jsou staré kousky, takže čekám, že odejdou věkem.
budulinecek
 
Príspevky: 352
Obrázky: 28
Založený: 25 Feb 2007 14:01 pm
Bydlisko: Krkonoše

Re: 12L pro krevetky

Odoslaťod budulinecek » 16 Feb 2010 23:04 pm

Tak řasa bují stále dál a dál.
Při hledání na na netu jsem se něco málo dočetl o tom že při vyšším PH je hůře dostupný rostlinám draslík. Přeměřením PH jsem zjistil, že ho mám nad 7 jako bych CO2 z burčáku nepouštěl ikdyž to tam pořád bublinkovalo. udělal jsem novou dávku a PH kleslo k 6,2 - 6,6 (podle toho jestli měřím před rozsvícením nebo ke noci dne).
Je to teprve asi 7-10 dní co jsem toto udělal a Eleocharis už vypadá že se vzpamatovává - nízkého vzrůstu už se začíná tahat víc k hladině.
Rotala má také vrcholky takové svěžejší....
Pokud se tedy opět rozbujní rostliny, tak by mohla řasa ustoupit.
Momentálně ani foto dávat nebudu protože je to samý žabí vlas, ikdyž Hemianthis vypadá pořád bujně a svěže .... jako jediná rostlina toho akva ....
budulinecek
 
Príspevky: 352
Obrázky: 28
Založený: 25 Feb 2007 14:01 pm
Bydlisko: Krkonoše

Re: 12L pro krevetky

Odoslaťod tigrik321 » 16 Feb 2010 23:11 pm

no ja mam taktiez 12 l pre krevetky foto v mojom albume..co2 nedavam......neviem ci by som to tak v malom akva odhadol a co by to spravilo z osadkou slimacikovia a red cherry...inak 4 maju plne bruska vajicok....
Obrázok používateľa
tigrik321
 
Príspevky: 375
Obrázky: 12
Založený: 09 Aug 2009 12:35 pm
Bydlisko: Topolcany

Re: 12L pro krevetky

Odoslaťod budulinecek » 18 Feb 2010 15:58 pm

tigrik132: krevetky tam mám také a daří se jim, ale chvíli mě to dalo než jsem CO2 odladil aby ho nebylo moc ani málo a mohlo běžet i přes noc.

Jinak objevil jsem na netu zajímavou informaci, která se mě pere s informacemi z dřívějška:
Standardně se doporučuje svítit cca 12-14 hodin denně a několikrát jsem četl, že je vhodně třeba v poledne na cca 1hod přerušit svícení. Proti tomu jsem našel nedávno informaci, že přerušení svícení vyloženě rostlinám vadí: http://www.akvaportal.cz/?id=114&n=vets ... -proti-nim
Máze s tím nějaké zkušenosti?

Zkusil jsem tedy tu polední pauzu co jsem měl na svícení zrušit. Ale teď už začínám patlat dva pokusy na odstranění řasy najednou takže nepoznám co zabralo :-(
budulinecek
 
Príspevky: 352
Obrázky: 28
Založený: 25 Feb 2007 14:01 pm
Bydlisko: Krkonoše

Re: 12L pro krevetky

Odoslaťod Mariok » 18 Feb 2010 18:57 pm

Skúšal som hodinovú pauzu v 12l miničku, rastliny rástli bez problému, žabí vlas ustúpil, ale, žeby som vedel povedať, že to bolo spôsobené tou pauzou, tak to nie. V 50cm vysokej 175l-ke tá pauza nespravila so štetinkovou riasou nič, ani so žabiakom.
Rastlinkám ale tá prestávka nespôsobila žiadny problém, tak neviem kde to zobral, že prerušenie osvetlenia rastlinám vadí. 8)
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: 12L pro krevetky

Odoslaťod budulinecek » 28 Mar 2010 17:06 pm

Nechci to zakřiknout, ale vypadá to že řasy se zastavili a budu muset už jen počkat až se postupně odstraní zbytky co tam ještě zůstávají. Nic dalšího jsem v akva nezměnil, pouze jsem trpělivě aplikoval výše popsané.
Od dnešního dne mě do akva bublá CO2 z TIBI (japonských) krystalů. Pokud se osvědčí, tak už burčák z kvasnic míchat nebudu. Jeho poslední dávka se mě nějak nevydařila a bublal asi jen 10dní.
budulinecek
 
Príspevky: 352
Obrázky: 28
Založený: 25 Feb 2007 14:01 pm
Bydlisko: Krkonoše

Re: 12L pro krevetky

Odoslaťod budulinecek » 25 Máj 2010 22:20 pm

Tak jsem přidal další dvě fotky tohoto akvária. Na té první je stav kdy jsem se pustil do protrhávání. Tedy původně jsem si myslel že to jen částečně proberu, ale když necháte Eleocharis a Lilaeopsis růst několik měsíců bez jakékoliv redukce tak se může stát že vytvoří souvislý koberec, který těžko od sebe oddělíte. To že by se z něho vytrhlo jen něco je naprosto nemyslitelné. Prostě jsem za ty chtnul a šlo to celé ven včetně substrátu, který jsem musel opatrně oklepat. Krevetky naštěstí k úhoně nepřišly a až později jsem zjistil že tam nejsou jen 3, ale cca 10 dospělých a 10-20 mladých. Prostě to byla džungle:
Obrázok

No a takto to vypadá dnes po ustálení. Rostliny už zase nastartovali růst a Hemianthis už jsem trochu musel zastřihnout. Aspoň se zahustí.
Obrázok
budulinecek
 
Príspevky: 352
Obrázky: 28
Založený: 25 Feb 2007 14:01 pm
Bydlisko: Krkonoše

Re: 12L pro krevetky

Odoslaťod budulinecek » 12 Júl 2010 14:12 pm

Tak vývoj akvária pokračuje. Vše pěkně roste bez řas. Krevetky se množí ....
Prostě daří se :-)
Obrázok
budulinecek
 
Príspevky: 352
Obrázky: 28
Založený: 25 Feb 2007 14:01 pm
Bydlisko: Krkonoše

Re: 12L pro krevetky

Odoslaťod crypto231 » 15 Júl 2010 11:14 am

mohol by si prosim ta popisat tvoj system CO2 ? myslim kolko kvasnic/cukru atd. a ci ti ide aj v noci ? ja som bol konecne na dobrom pomere no kupil som novy filter (tiez a.hf-0100) a CO-cka je zas niejak malo. diki
Obrázok používateľa
crypto231
 
Príspevky: 244
Obrázky: 1
Založený: 15 Feb 2010 17:11 pm
Bydlisko: pd

Re: 12L pro krevetky

Odoslaťod budulinecek » 15 Júl 2010 11:39 am

CO2 už nedělám z kvasnic, ale z TIBI (japonských) krystalů. Sice se mě moc nemnoží, ale CO2 do 12L dávají dobře a spolehlivě. Nechávám ho běžet i přes noc a jeho množství jsem si vyreguloval umístěním vyústění hadičky s cigaretovým filtrem pod hladinou. Čím hlouběji, tím bylo více CO2 rozpuštěno ve vodě.
Krevetkám se zde daří výborně. Momentálně všechny 3 samice co zde mám nosí vajíčka.
Info o TIBI je např v tomto tématu: co2-pre-dvojaky-uzitok-t10729.html
budulinecek
 
Príspevky: 352
Obrázky: 28
Založený: 25 Feb 2007 14:01 pm
Bydlisko: Krkonoše

Re: 12L pro krevetky

Odoslaťod crypto231 » 15 Júl 2010 12:08 pm

no mna tie TIBI-ny velmi neoslovili , vyhovuju mi kvasnice , tie si pouzival ako ?
Obrázok používateľa
crypto231
 
Príspevky: 244
Obrázky: 1
Založený: 15 Feb 2010 17:11 pm
Bydlisko: pd

Re: 12L pro krevetky

Odoslaťod budulinecek » 15 Júl 2010 14:36 pm

Už jsem si nepamatoval, ale ještě že si vše zaznamenávám do deníku akvária :-)
Kvasnice jsem míchal takto:
200g cukru
malá lžička sušených kvasnic
0,5L vody vlahé z kohoutku

Zejména co se týče množství sušených kvasnic tak těch stačí i méně než je zarovnaná malá kávová lžička. Když se jich dá víc tak sice proces začne dříve a intenzivně, ale rychleji se spotřebuje cukr a bublá to kratší dobu. Při méně kvasnicích sice začne bublat i až za několik hodin, ale vydržel mě běžně kolem 1 měsíce. Regulaci jsem dělal stejně jako u TIBI a také jsem to na noc nevyndával.
budulinecek
 
Príspevky: 352
Obrázky: 28
Založený: 25 Feb 2007 14:01 pm
Bydlisko: Krkonoše

Re: 12L pro krevetky

Odoslaťod crypto231 » 15 Júl 2010 16:16 pm

dik za ochotu :)

toto mnozstvo 1kavova lyz. susenych kvasnic je asi optimum pre 12l aq. ja mam teraz rovnake mnozstvo , len bez difuzora. co som este zistoval tak ,,Raso,, a ,,Darsilius,, toho maju rovnako. teraz to uz neham napokoji , nebudem doma , ked pridem budem skusat.
Obrázok používateľa
crypto231
 
Príspevky: 244
Obrázky: 1
Založený: 15 Feb 2010 17:11 pm
Bydlisko: pd

Re: 12L pro krevetky

Odoslaťod 99gupka99 » 16 Júl 2010 08:49 am

prosim vas...mam otazku....moja teta si chce dat do gule krevetky....mozu byt krevetky v guli??? a ešte jedna otazka....potrebuju krevetky ohrievač a filter alebo teda bublifuk
99gupka99
 
Príspevky: 29
Založený: 16 Sep 2009 11:44 am
Bydlisko: nabrezna15,nova bana

Re: 12L pro krevetky

Odoslaťod astro » 16 Júl 2010 08:52 am

99gupka99 napísal:prosim vas...mam otazku....moja teta si chce dat do gule krevetky....mozu byt krevetky v guli??? a ešte jedna otazka....potrebuju krevetky ohrievač a filter alebo teda bublifuk

ad 1. môžu
ad 2. nepotrebujú
mám ich tu pred sebou na stole v práci, rastliny rastú, krevety sa množia, nikde ani stopy po riase, jediná technika - 11W lampa nad guľou
prajem tete veľa úspechov :D
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: 12L pro krevetky

Odoslaťod martin_s » 16 Júl 2010 09:33 am

99gupka99: Ak pouzijes vyhladavanie tak na vsetky tieto otazky najdes odpovede, ktore sa uz dost opakuju v roznych temach. Staci si najst temu o krevetkach (najrozsiahlejsia tema tu na fore!), temy o gulovych akvariach a pod.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: 12L pro krevetky

Odoslaťod 99gupka99 » 16 Júl 2010 10:19 am

ďakujem astro...a ešte sa ta chcem opytat čim ich krmit???..................Marti_s: aj by som pouzil vyhladavanie ale pozeral som si članky o krevetkach ...a tak som sa aj opytal
99gupka99
 
Príspevky: 29
Založený: 16 Sep 2009 11:44 am
Bydlisko: nabrezna15,nova bana

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 12 hostí.