deformacia listov



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Re: deformacia listov

Odoslaťod trinitysk » 27 Máj 2010 11:26 am

No na NO2 je limit 0 pokial si spravne pamatam...ostatne parametre som uz na stranke nenasiel a bol som rad, ze je tam aspon to co som pripojil...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Reklama

Re: deformacia listov

Odoslaťod bright_green » 27 Máj 2010 11:30 am

trinitysk napísal:Aj ked je to na Kubo skusim za neho, myslim ze bude mat rovnaky nazor, pripadne ma doplni...
Ja suhlasim s Kubom, je lepsie to tam davkovat separatne a nie "cez dno". Ak to mas cez dno, nemas nad tym az taku kontrolu (ak vobec nejaku mas) + dno ti zbytocne vytvrdzuje vodu ...
Vymena vody je naozaj dobra (nakoniec musis ju robit tak ci tak) pokial tam mas to co chces mat, take stastie ma ale malo akvaristov...Nemas zaruku ze Ca je tam dost, alebo naopak ze ho tam nie je az privela...(v pripade BA je ho tam pozehnane...)
Pre zaujimavost: Ja mam vodu (robim si vodu) KH3, GH 5, Ca nedodavam nijako zvlast (riedim osmozu s vod. vodou) a nikdy nebol ziaden problem...Vodu si musim robit lebo tam nechcem liat 45 -50mg/l NO3 (zrejme podla toho ako pohnoja polia pri Prahe..:-)

no :) je to na diskusiu, zavisi to od viacerych faktorov. Kazdopadne dolezity je vysledok a v akvaristike tych ciest za vysledkom existuje dost... napriklad taky rataj kedysi vo svojej knihe tvrdil, ze je dobre svietit len 4-6 hodin denne a ze hrdzave klince su lepsie ako 2 mocne zelezo. A toto su veci s ktorymi nesuhlasi velka hromada ludi, a pritom rataj je v podstate ikonou ceskoslovenskej akvaristiky.
bright_green
 
Príspevky: 25
Založený: 26 Máj 2010 15:26 pm

Re: deformacia listov

Odoslaťod Kubo » 27 Máj 2010 11:44 am

Co sa tyka toho Ca dna tak by som sa nepriklonil k nemu preto , lebo aj z takeho dna casom Vapnik vymizne , kedze ho rastliny vyzeru a znova menit dno asi nebude pre kazdeho to najlepsie riesenie , ked ho uz mam pekne zabehnute. Tak isto ako trinity vravel , nemozes vediet ci toho vapnika tam nebude az prilis. Radsej sa preto priklanam k dosypovaniu vapnika do akvarka. Tyzdenne takych 10mg/l vapnika bude bohate staci pre extremne makke vody. Potom ale netreba zabudat aj na Mg , no najidealnejsie je si fakt zistit najprv vystupne hodnoty vody a uistit sa coho je fakt malo. :)

Vacsia vymena vody ako 50% tyzdenne je podla mna uplne zbytocna.
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: deformacia listov

Odoslaťod trinitysk » 27 Máj 2010 12:01 pm

bright_green: no ako som uz pisal nie je to exaktna veda a aj akvaristika ide dopredu....v kazdom pripade co mozem ale konstatovat je, ze kvalita vody bola neporovnatelne lepsia...a normy prisnejsie...teraz mas sice moznosti a rozne akva finesy si nakupit ale voda je uplne niekde inde...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: deformacia listov

Odoslaťod smik » 27 Máj 2010 16:06 pm

bright_green napísal: existuje dost... napriklad taky rataj kedysi vo svojej knihe tvrdil, ze je dobre svietit len 4-6 hodin denne a A toto su veci s ktorymi nesuhlasi velka hromada ludi, a pritom rataj je v podstate ikonou ceskoslovenskej akvaristiky.


To že s takovou dobou svícení hromada lidí nesouhlasí nic nevypovídá o tom jestli je tahle doba osvětlení dostatečná či nikoli.
Znám spoustu zahraničních akvaristů, kteří používají dobu osvitu "pouze" 6 hodin denně a akvárka mají taková o jakých se mnohým ani nesnilo.
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

Re: deformacia listov

Odoslaťod bright_green » 27 Máj 2010 17:12 pm

smik napísal:To že s takovou dobou svícení hromada lidí nesouhlasí nic nevypovídá o tom jestli je tahle doba osvětlení dostatečná či nikoli.
Znám spoustu zahraničních akvaristů, kteří používají dobu osvitu "pouze" 6 hodin denně a akvárka mají taková o jakých se mnohým ani nesnilo.

Neviem ci si dobre pochopil pointu toho prispevku...nechcel som tym povedat ze 6 hodin je malo svetla, ale presne to co tvrdis aj ty - ze za dobrym vysledkom sa da dopracovat roznymi sposobmi... Ja tiez svietim len cca 8-10 hodin
Ale ked sme uz pritom, mas nejake linky ? Ma to celkom zaujima ake parametre maju tie akvarka, ake rastliny a ake hnojenie...
bright_green
 
Príspevky: 25
Založený: 26 Máj 2010 15:26 pm

Re: deformacia listov

Odoslaťod trinitysk » 27 Máj 2010 17:42 pm

smik: s tou dlzkou osvitu si ma teraz tiez dostal...ja tie reci o 6h priznam sa beriem s velkou rezervou, pokial je niekde nejaky clanok, foto a pod. tak sa prosim podel..by ma zaujimalo. Ja som svojho casu skusal ist na cca 6h, neslo mi to...resp. islo iba u niektorych rastlin a aj ked som nahradil dobu osvitu vacsou intenzitou tak to nepomohlo...Tych 6h ma vazne zaujalo...Moz ebyt v A.j. aj N.j. Dik!
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: deformacia listov

Odoslaťod Kubo » 27 Máj 2010 18:50 pm

No ja som znizil dobu z 13.5h na 12h a nizsie uz asi ani nepojdem. Ja tu dlzku osvitu mam hlavne koli tomu aby som cez den mal na co pozerat. Uz 8hodin sa mi zda strasne malo. :) 6hodin si uz neviem vobec predstavit. Mozno by som spravil taky pokus ale neboli by v tom akvarku ryby. Ja mam tu dlzku osvitu hlavne koli rybam.
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: deformacia listov

Odoslaťod smik » 27 Máj 2010 19:44 pm

zkusím to pohledat
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

Re: deformacia listov

Odoslaťod smik » 27 Máj 2010 20:07 pm

tak jsem v rychlosti našel jeden.
http://www.cau-aqua.net/index.php?optio ... ey=0&hit=1

Když projedete Justinova akvárka, tak v žádném nesvítí nijak extrémně dlouho. 6 hodin je asi minimum, ale kolem 8 je normální.
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

Re: deformacia listov

Odoslaťod pakozdy » 27 Máj 2010 21:51 pm

Kubo napísal:Co sa tyka toho Ca dna tak by som sa nepriklonil k nemu preto , lebo aj z takeho dna casom Vapnik vymizne , kedze ho rastliny vyzeru a znova menit dno asi nebude pre kazdeho to najlepsie riesenie , ked ho uz mam pekne zabehnute. Tak isto ako trinity vravel , nemozes vediet ci toho vapnika tam nebude az prilis. Radsej sa preto priklanam k dosypovaniu vapnika do akvarka. Tyzdenne takych 10mg/l vapnika bude bohate staci pre extremne makke vody. Potom ale netreba zabudat aj na Mg , no najidealnejsie je si fakt zistit najprv vystupne hodnoty vody a uistit sa coho je fakt malo. :)

Vacsia vymena vody ako 50% tyzdenne je podla mna uplne zbytocna.


nie je nedostatok Ca prave dosledok CO-ckovania ?
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Re: deformacia listov

Odoslaťod bright_green » 27 Máj 2010 22:13 pm

Kubo napísal:No ja som znizil dobu z 13.5h na 12h a nizsie uz asi ani nepojdem. Ja tu dlzku osvitu mam hlavne koli tomu aby som cez den mal na co pozerat. Uz 8hodin sa mi zda strasne malo. :) 6hodin si uz neviem vobec predstavit. Mozno by som spravil taky pokus ale neboli by v tom akvarku ryby. Ja mam tu dlzku osvitu hlavne koli rybam.

tiez som zvykol mat az 12-14 hodin, ale HC cku sa ku podivu nedarilo. Potom som raz asi prehnojil, urobila sa mi zelena voda, tak som UVckoval a nechaval som svetlo len okolo 6-8 hodin a prekvapivo sa HCcku prave vtedy zacalo viac darit. Odvety nesvietim dlhsie ako 10h a HCcko mi rastie lepsie.
bright_green
 
Príspevky: 25
Založený: 26 Máj 2010 15:26 pm

Re: deformacia listov

Odoslaťod bright_green » 27 Máj 2010 22:19 pm

smik napísal:tak jsem v rychlosti našel jeden.
http://www.cau-aqua.net/index.php?optio ... ey=0&hit=1
Když projedete Justinova akvárka, tak v žádném nesvítí nijak extrémně dlouho. 6 hodin je asi minimum, ale kolem 8 je normální.

hej, mas pravdu... som inak docela prekvapeny tym CO2, ze tam idu az 2 bublinky za sekundu nonstop pri svetle len 6 hodin. No ale mozno ma vysoky flow, ktovie...
Inak to vypinanie svetla na 2 hodiny prospieva ? rozmyslam ze to tak vyskusam aj ja.
bright_green
 
Príspevky: 25
Založený: 26 Máj 2010 15:26 pm

Re: deformacia listov

Odoslaťod Kubo » 28 Máj 2010 07:51 am

pakozdy napísal:
Kubo napísal:Co sa tyka toho Ca dna tak by som sa nepriklonil k nemu preto , lebo aj z takeho dna casom Vapnik vymizne , kedze ho rastliny vyzeru a znova menit dno asi nebude pre kazdeho to najlepsie riesenie , ked ho uz mam pekne zabehnute. Tak isto ako trinity vravel , nemozes vediet ci toho vapnika tam nebude az prilis. Radsej sa preto priklanam k dosypovaniu vapnika do akvarka. Tyzdenne takych 10mg/l vapnika bude bohate staci pre extremne makke vody. Potom ale netreba zabudat aj na Mg , no najidealnejsie je si fakt zistit najprv vystupne hodnoty vody a uistit sa coho je fakt malo. :)

Vacsia vymena vody ako 50% tyzdenne je podla mna uplne zbytocna.


nie je nedostatok Ca prave dosledok CO-ckovania ?
Je to skor rychlejsim odcerpavanim Ca rastlinami , kedze pri pridavani CO2 rychlejsie rastu a maju vyssiu spotrebu zivin. Zasa Ph mierne pod 7 (6.4-6.8 u mna) si nemyslim , ze by malo nejaky extra vplyv na rozpustanie vapnika. :) Je este otazne ci nejaky vapnik vobec v akvarku mas , iba ze ho mas dost vo vodovodnej vode a ten uz je rozpusteny , no a rozpusteny vapnik je lahsie prijmatelny a tak asi Ph na vapnik nema ziaden vplyv.
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: deformacia listov

Odoslaťod trinitysk » 28 Máj 2010 09:30 am

smik napísal:tak jsem v rychlosti našel jeden.
http://www.cau-aqua.net/index.php?optio ... ey=0&hit=1

Když projedete Justinova akvárka, tak v žádném nesvítí nijak extrémně dlouho. 6 hodin je asi minimum, ale kolem 8 je normální.


Sa priznam ze ma to moc nepresvedcilo, skusim sa pohrabat na nete a mozno najdem este nieco ...
Pri tom akva z toho linku tam svieti sodikovymi vybojkami cca 60W na 32l akvarko...a to pri vyske akva 24cm, ked odmyslim dno a pozriem na jeho clenenie tak "realna vyska" je niekde od 19-12cm a na to prazi o 106...samozrejme neviem ako vysoko ma HQI.
vseobecne mi prijde ze kde ma klasiky iwagumy (Breeze of wild..) s HC a eleo. tak sviti 6-8h...
Ked som si pozeral jeho "Summer dance" alebo "Road to Laputa" kde ma uz aj kytky podla mojho gusta...blyxa, didiplis, r.wallichi atd...tak svieti 11,5h a to pri rovnakych parametroch ako malo predosle akva (svetlo a velkost nadrze)....
Potvrdzuje to zatial moj nazor na zaklade mojich "pokusov" ze to zavisi hlavne od druhu rastlin...ja si neviem predstavit didiplis alebo blyxu ale ani r. wallichi mat iba 6h alebo aj 8h pod svetlom...
A v akvach meni 50% vody kazdy tyzden... :)
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: deformacia listov

Odoslaťod smik » 28 Máj 2010 15:36 pm

Já se vůbec nemíním přít o to nebo ono. Jenom nabízím alternativy k dokola omýlaným "pravdám" o provozování rostlinných akvárií.
Co se dá s akvárkem udělat za 5 týdnů s poměrně nízkým osvětlením je dobře vidět tady:
http://www.aquascapingworld.com/forum/a ... aming.html
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

Re: deformacia listov

Odoslaťod trinitysk » 28 Máj 2010 16:14 pm

Ani ja sa nechcem o nic priet, urcite sa da existovat aj s menej svetlom a s kratsim osvitom, o tom zadna: tento svieti 8h, ma tam 108W T5 a akva 243l. Velmi pekny design...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: deformacia listov

Odoslaťod smik » 28 Máj 2010 17:17 pm

trinitysk napísal:Ani ja sa nechcem o nic priet, urcite sa da existovat aj s menej svetlom a s kratsim osvitom, o tom zadna: tento svieti 8h, ma tam 108W T5 a akva 243l. Velmi pekny design...


Jo Mark je prostě borec. A to staví na hlavu další mýty. Má tam veliké proudění vody. Hnojí systémem EI, takže hektary NO3 a PO4 :) .
Mrkni i na jeho videa na Vimeo, stojí za to.
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

Re: deformacia listov

Odoslaťod trinitysk » 28 Máj 2010 17:22 pm

Tak to prudenie som si vsimol podla tej hlavy na honeni vody co tam ma vpravo vpredu. Uz sa tesim na to video...:-) Fascinuju ma ludia a obdivujem ich, ktori idu svojou vlastnou cestou (nielen v akvaristike) a maju este aj uspech..Mark bude asi jeden z nich...
Inak buduci tyzden by som rad dal update mojich foto, som zvedavy co na to povies (uz je to na 95% take ake som chcel..).Dufam len, ze mi sused pozicia jeho zrkadlovku, uz som si ju dnes objednal..:-)
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: deformacia listov

Odoslaťod smik » 28 Máj 2010 17:31 pm

To trinitysk: Už jsem nedočkavej na tvoje fotky. Podle potenciálu akva to bude bomba.
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

Re: deformacia listov

Odoslaťod smik » 28 Máj 2010 17:40 pm

Jsem teď ve fázi pokusů s mým akvárkem. Odstavil jsem Koralia čerpadlo, tím snížil proudění vody. Ubral jsem trochu CO2, protože jak se zklidnilo proudění tak na potřebnou koncentraci stačí menší dávkování CO2. Začal jsem hnojit 10mg/L NO3, 1mg/L PO4, 15mg/l K a asi 0,5 mg/l Fe (Plantex + B) týdně. Začala se mi trochu dělat GDA, ale to přikládám snížení proudění a tomu, že v akva je ještě spousta makra a mikra po hnojení s EI. Jsem zvědavej jestli budu schopnej udržet nezařaseny akvárko, řekněme běžnější metodou provozu. Závěr chci udělat tak za měsíc.
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

Re: deformacia listov

Odoslaťod pha » 29 Máj 2010 00:44 am

chalani: to je pekne ze sa tu bavite o Mark, ale aj ja si rad pozriem video, len neviem aky Marka, ci co, abo kto? dik
trinity:tak na to zrkadlo som zvedavy
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

Re: deformacia listov

Odoslaťod trinitysk » 29 Máj 2010 07:10 am

pha: susedovym zrkadlom som fotil aj vtedy, ale foto nic moc, aspon ja som nebol spokojny. Teraz mam uz ale nejake finty v Zoneru co som sa naucil ako na to ked sa to zmensuje a konecne som pochopil preco su foto rozmazane ked som ich zmensil na pozadovany format....Uz sa tesim, len sa dostat k zrkadlu..:-)
smik: tak to som zvedavy....mne nabehla GDA VZDY ked som mal malo N (za to dam ruku do ohna..:-) , stacilo trochu pridat a do 2-3 dni to zmizlo...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: deformacia listov

Odoslaťod Kubo » 29 Máj 2010 08:06 am

To GDA je asi ta slizka zelena riasa na prednom skle co ? Tak to s tebou trinity mozem suhlasit. Teraz nedavno som nameral NO3 na nule , samozrejme fosfor vyse 0.5 a uz to zacalo ist dole vodou. Zacali aj kusky sinice a vlaknite riasy. Asi uberiem z PO4 ktore davam tyzdenne asi 6.5mg/l a pridal som viac NO3 asi 10mg/l tyzdenne.

to smik : Nemyslis , ze ten 1mg/l PO4 nebude malo ? Skor by som ostal pri tvojom objeme a rastlinach aspon na 3mg/l tyzdenne.
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.