""Odriasenie""



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Re: ""Odriasenie""

Odoslaťod bright_green » 26 Máj 2010 16:32 pm

funguje to savo aj na klasicku zelenu bodovu riasu, co sa zvykne robit aj na skle ? Musim pravidelne strihat anubiasu listy, lebo za 2-3 mesiace uz nevyzeraju pekne - tie, co su blizko k hladine pri svetle... Bodovej riasy sa neviem zbavit, aj ked parametre mam dobre: NO2: 0ppm, NO3: 5ppm, PO4:0.3 ppm, svetlo cca 2 WPG + CO2 injekt, mam permanentny test na CO2 a farba roztoku je zltozelena. Pred asi 2 mesiacmi som kupil 10 neoniek, lebo NO3 som mal permanentne na 0ppm, tak viac ryb sa mi to zdalo ako najlepsie dlhodobe riesenie.
bright_green
 
Príspevky: 25
Založený: 26 Máj 2010 15:26 pm

Reklama

Re: ""Odriasenie""

Odoslaťod opall » 27 Máj 2010 09:44 am

Tiez som sa trapila s riasami odkedy som si kupila tercovce, su este mlade, dost toho zjedia a aj odpadu je dost napriek tomu, ze odkalujem a menim cast vody kazdy tyzden....ale ved vyrastu a vrati sa to dufam do starych kolaji.... Ale k riasam, premnozili sa mi a myslim, ze prave z vyssie opisaneho dovodu. Skusila som savo aj ked som si hovorila - to je totalna hlupost, savo je na dlazku a pod. a tak som aj dopadla, znicila som si cast rastlin...tazke neskusajte kazdu hlupost co tu ktosi hodi na sklo. Kupila som si JBL Bioferm a po tyzdni som sa zbavila 80% rias nielen z listov, ale i z lepeneho pozadia na ktorom som uz takmer ani nevedela akej bolo farby. Takze moja skusenost je,ze je to uplne super vec. aj ked kazdopadne drahsia ako savo...to necham uz len do bazena...Navyse nie je to ziadna chemia a nemusim so strachom hladiet kazdy den do aqa co sa tam po mojom "odbornom" zasahu udialo....
Obrázok používateľa
opall
 
Príspevky: 13
Obrázky: 6
Založený: 09 Jan 2010 18:35 pm

Re: ""Odriasenie""

Odoslaťod tomas120 » 27 Máj 2010 10:03 am

opall napísal:Tiez som sa trapila s riasami odkedy som si kupila tercovce, su este mlade, dost toho zjedia a aj odpadu je dost napriek tomu, ze odkalujem a menim cast vody kazdy tyzden........

Nesúhlasím, aj keď sa to môže zdať ako drastický spôsob odiasenia, napriek tomu je najradikálnejší a pri správnom riedení aj relatívne bezpečný. Savo je neporovnateľne lacnejšie cca 1E a Biof. cca 15 E/100ml- osobne si myslím že dať za dáky slamový výluh 15 E, je absolútne mrhanie peniazmi , zvlášť keď to nevyrieši problém odriasenia dlhodobo...
tomas120
 
Príspevky: 313
Obrázky: 5
Založený: 11 Feb 2010 13:56 pm
Bydlisko: Zlaté Moravce

Re: ""Odriasenie""

Odoslaťod trinitysk » 27 Máj 2010 10:43 am

Najlepsie je riasam predchadzat...a nevymyslat ziadne sava ani slamy. Pokial savo dobre nariedis a nenechas rastlinky prilis dlho tak vacsina ich prezije...narocne rastliny to ale nerozchodia.
Porovnavat savo so slamou ...urcite savo ako poslednu moznost a slamu ako prvu (moj nazor, chemiu v akva moc nemusim), je to predsa len prirodne..aj ked chapem ze ta cena slamy je taka aka je a niekomu to moze pripadat na hlavu padnute(ved som to tu uz spomenul pomer cena/kvalita u JBL..:-)
Opall: ked si si ista, ze riasy ti nabehli kvoli tomu ze si nemal optimalnu vodu (zrejme si mala na mysli NO3 ako vyplyva z kontextu tvojho prispevku) tak preco nemenis castejsie vodu ako 1x do tyzdna? 1x tyzdenne je len pravidlo a ked je jasne ze idu riasy kvoli vysokemu NO3 tak menim 2x tyzdenne, pripadne aj 3x tyzdenne...diskusom to len pomoze...(za predpokladu, ze voda co tam das bude v poriadku)
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: ""Odriasenie""

Odoslaťod bright_green » 27 Máj 2010 11:40 am

trinitysk napísal:Opall: ked si si ista, ze riasy ti nabehli kvoli tomu ze si nemal optimalnu vodu (zrejme si mala na mysli NO3 ako vyplyva z kontextu tvojho prispevku) tak preco nemenis castejsie vodu ako 1x do tyzdna? 1x tyzdenne je len pravidlo a ked je jasne ze idu riasy kvoli vysokemu NO3 tak menim 2x tyzdenne, pripadne aj 3x tyzdenne...diskusom to len pomoze...(za predpokladu, ze voda co tam das bude v poriadku)

mne teda nizke NO3 a fosfaty nikdy na klasicku bodovu riasu nepomohli. mam v akva dlhodobo len okolo 3 ppm, a sklo musim cistit kazdy tyzden. 3 ppm samozrejme NO3, nie po4 :)
bright_green
 
Príspevky: 25
Založený: 26 Máj 2010 15:26 pm

Re: ""Odriasenie""

Odoslaťod trinitysk » 27 Máj 2010 12:09 pm

bright_green ved o GSA sme sa ani nebavili ale o savo vs. slama, aku presne riasu vlastne opall mala nenapisala. GSA je boj na dlhu trat. V podstate je normalna pokial to nejde do extremov ze musis kazdu chvilu cistit. Pokial mas spravnu hodnotu CO2 tak je to nespravny pomer N a P (zabudni na R.r. ja mu moc neverim a ani sa mi dlhodobo neosvedcilo...). U mna vzdy chybal P a to napriek tomu, ze N udrzujem do 15 mg/l max co nie je nijako vela. Treba vyskusat rozne pomery N a P, pokial je to na skle tak by som neriesil, pokial to ide na listy tak uz by som to riesil...u mna to mala staurogyne cca 1 mesiac po vysadeni...zvysil som P a bodky same zmizli za cca 3 tyzdne...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: ""Odriasenie""

Odoslaťod tomas120 » 27 Máj 2010 14:58 pm

Ešte mám jeden dotaz...Mám isté pochyby o tom , či je JBL, vytvorený čisto na prírodnej báze. Nechce sa mi veriť že v ňom niesu žiadne emulgátory a konzervanty....Ak by to v tom nebolo určite by výrobok nemal takú životnosť . Podliehal by tvorbe mikroorganizmov , alebo kvaseniu.... nie?
Veď aj čaj keď stojí moc dlho tak "ožije" a neodporúča sa už konzumovať...
tomas120
 
Príspevky: 313
Obrázky: 5
Založený: 11 Feb 2010 13:56 pm
Bydlisko: Zlaté Moravce

Re: ""Odriasenie""

Odoslaťod bright_green » 27 Máj 2010 17:21 pm

co je to R.r. ?
bright_green
 
Príspevky: 25
Založený: 26 Máj 2010 15:26 pm

Re: ""Odriasenie""

Odoslaťod trinitysk » 27 Máj 2010 17:33 pm

RR-> redfield ratio -> je tu o nom tiez nieco popisane, najdi si...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: ""Odriasenie""

Odoslaťod trinitysk » 27 Máj 2010 17:37 pm

tomas120: chod na http://jbl.de/ , daj si vyhladat (Suche) Bioferm, a vyhodi ti to vsetky tie info co ma vyrobca zaujem poskytnut spotrebitelovi, je tam toho vcelku dost, vo vseobecnosti dost marketingovych reci cim je JBL zname....
Na vsetky tvoje obdobne otazky ohladne Biofermu ti nikto nebude vediet adekvatne odpovedat aj ked budu akokolvek inteligentne, pretoze to nema nikto odkial vediet a budu to len obycajne spekulacie...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: ""Odriasenie""

Odoslaťod tomas120 » 27 Máj 2010 18:44 pm

nejde to v ceštine .... škoda
tomas120
 
Príspevky: 313
Obrázky: 5
Založený: 11 Feb 2010 13:56 pm
Bydlisko: Zlaté Moravce

Re: ""Odriasenie""

Odoslaťod trinitysk » 27 Máj 2010 20:12 pm

Z tych odbornych veci co tam pislai je dolezite asi len to ze je to prirodny produkt, nestriekana a nehnojena jacmenna slama ktoru fermentuju a nechavaju naockavat nejakymi bakteriami. cele to trva niekolko tyzdnov, potom kazdu sarzu otestuju ci ma tie ucinky proiti riasam a potom to daju do predaja, Zbytok je marketingovy balast o tom ako velmi to urcite potrebujes a ako je to super..To len v skratke co som si zapamatal...obsahovo viacej tam ale naozaj nie je...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: ""Odriasenie""

Odoslaťod Poly » 27 Máj 2010 20:48 pm

Browsoval som po nete a nasiel som clanky, ze sa jacmenna slama pouziva proti riasam aj v rybnikoch a jazerach. Vraj sa na tom spolupodiela UV ziarenie. Mozno by stacilo hodit slamu do kybla, zaliat vodou, nechat par tyzdnov kvasit na priamom slnku a vyluh potom davkovat do akva :)
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: ""Odriasenie""

Odoslaťod bright_green » 27 Máj 2010 21:06 pm

Poly napísal:Browsoval som po nete a nasiel som clanky, ze sa jacmenna slama pouziva proti riasam aj v rybnikoch a jazerach. Vraj sa na tom spolupodiela UV ziarenie. Mozno by stacilo hodit slamu do kybla, zaliat vodou, nechat par tyzdnov kvasit na priamom slnku a vyluh potom davkovat do akva :)

tak toto idem pozriet na googli, ci to uz niekto neskusal :D ja som velky fanusik DIY projektov
bright_green
 
Príspevky: 25
Založený: 26 Máj 2010 15:26 pm

Re: ""Odriasenie""

Odoslaťod Poly » 27 Máj 2010 22:33 pm

Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: ""Odriasenie""

Odoslaťod Poly » 27 Máj 2010 22:51 pm

Trochu som to podrobnejsie prelustroval. Neviem, ci je k tomu zrovna potrebne UV, to su len dohady, asi to bude fungovat aj bez UV. Kazdopadne slama musi byt dobre vysusena. Proces sa rozbehne pri teplote nad 20°C za 1-2 tyzdne. Je dolezity dostatocny prisun kyslika, cize v kybli by to moc nepobezalo. Asi to bude lepsie prastit rovno do filtra. Vyskusam to :)
Tu su este fotky, jak to pchaju amici do jazier :D http://www.btny.purdue.edu/pubs/apm/apm-1-w.pdf
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: ""Odriasenie""

Odoslaťod bright_green » 27 Máj 2010 23:24 pm

Poly napísal:Trochu som to podrobnejsie prelustroval. Neviem, ci je k tomu zrovna potrebne UV, to su len dohady, asi to bude fungovat aj bez UV. Kazdopadne slama musi byt dobre vysusena. Proces sa rozbehne pri teplote nad 20°C za 1-2 tyzdne. Je dolezity dostatocny prisun kyslika, cize v kybli by to moc nepobezalo. Asi to bude lepsie prastit rovno do filtra. Vyskusam to :)
Tu su este fotky, jak to pchaju amici do jazier :D http://www.btny.purdue.edu/pubs/apm/apm-1-w.pdf

potom napis, som zvedavy. Ohladom akvaria som nasiel akurat to, ze to neskodi, ale ani nepomaha a zevraj vsetko co ten jacmen robi je nejaka bioprodukcia H2O2 (peroxid vodika) a to je jedina ucinna latka v tom, takze rovnaky efekt docielis ak budes pridavat normalny roztok peroxidu.
bright_green
 
Príspevky: 25
Založený: 26 Máj 2010 15:26 pm

Re: ""Odriasenie""

Odoslaťod gogo1968 » 28 Máj 2010 06:43 am

Neviem čo tu polemizujete o slame, jednoducho som zobral za tri plné hrste slami (neviem či už bola jačmenná alebo žitná) dal som do silonovej pančuchy prelial vriacou vodou a šupol na tri týždne do akvária. Inak mal som v akve sinicu. Sinica zmizla a načas aj riasi. To bolo asi pred 2,5 rokmi.
Obrázok používateľa
gogo1968
 
Príspevky: 254
Obrázky: 53
Založený: 20 Dec 2007 22:24 pm
Bydlisko: okr.TO

Re: ""Odriasenie""

Odoslaťod tomas120 » 28 Máj 2010 07:37 am

Poly napísal:Browsoval som po nete a nasiel som clanky, ze sa jacmenna slama pouziva proti riasam aj v rybnikoch a jazerach. Vraj sa na tom spolupodiela UV ziarenie. Mozno by stacilo hodit slamu do kybla, zaliat vodou, nechat par tyzdnov kvasit na priamom slnku a vyluh potom davkovat do akva :)



s touto slamou som to skúsal, presne ako pises....nefunguje to....
tomas120
 
Príspevky: 313
Obrázky: 5
Založený: 11 Feb 2010 13:56 pm
Bydlisko: Zlaté Moravce

Re: ""Odriasenie""

Odoslaťod Poly » 28 Máj 2010 12:54 pm

No takze asi rovno do akva/filtra, su s tym pozitivne skusenosti. To UV sa na tom asi potom nebude moc podielat.
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: ""Odriasenie""

Odoslaťod TTjopo » 28 Máj 2010 15:45 pm

UV ti pri riase moc nepomoze ale ta slama vyzera byt zaujimava.Keby som ju dal do externeho filtra tak by zaroven sluzila ako filtracne medium
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: ""Odriasenie""

Odoslaťod trinitysk » 28 Máj 2010 16:00 pm

ako filtracne medium nie...dava sa v pomerne malom mnozstve a dava sa az nakoniec, ako jedno z poslednych/posledne medium kde je len volne polozena a vyluhuje latky...podobne sa to robi aj u raseliny, uhlia, N menicov, zeolitu a pod. na filtrovanie vylucne vata, molitan, specialny filc a pod a az nasledne to cim upravujes vodu, voda uz musi byt vycistena aby ti to neucpavala a ten "menic" vlastnosti vody ti vydrzal co najdlhsie....
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: ""Odriasenie""

Odoslaťod Poly » 28 Máj 2010 17:05 pm

Vyhoda oproti samotnemu peroxidu je, ze vznika pozvolna a dlhodobo. Zatial co ked nalejem peroxid do akva, vydrzi tam nanajvys par hodin a aj to mozem omylom prehnat s koncentraciou a vsetko znicim.
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: ""Odriasenie""

Odoslaťod trinitysk » 28 Máj 2010 17:09 pm

Poly: presne tak :wink: A hlavne je to na prirodnej baze, aspon ja mam z toho lepsi pocit ako sachovat so striekackou okolo/v akva...(aj ked si netrufam hovorit o tom ci tam nejaky H2O2 naozaj vznika... u JBL pisu stale o bakteriach ktore sa rozmnozia a svojou aktivitou narusuju schranky/strukturu/stavbu rias...)
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.