Problem s endlerkami



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Problem s endlerkami

Odoslaťod mystka » 20 Máj 2010 12:45 pm

Ahojte,

Chcem sa s Vami poradit o probleme, ktory mam vo svojich dvoch akvariach (38 l a 142 l, v oboch chovam endlerky). Mam problem hlavne s poterom - spicate chvostiky(momentalne to uz nepozorujem na ziadnej rybke) a mierne odrastenejsimi samcekami (momentalne traja maju problem), ktori sú ešte mladí, ale akonahle sa trosku vyfarbia zacnu chradnut, zblednu, resp. sa na nich vytvori taky belsi povlak a stiahnu plutvy. Vzdy sa to konci uhynom. Skusala som ich uz aj liecit v karantenke (bactopur, eSHa). V oboch akvarkach poctivo menim vodu, v malom 8 l, 1-2 x tyzdenne, vo velkom cca 30 l, 1 x za tyzden. Dno je v oboch stare dno od Rataja a nove dno od Rataja, vo velkom mam na starom dne cierny strk. Rastlin je dost. Filtre idu v oboch nonstop. V malom je vnutorny a vo velkom je externy. Krmenie pestre, prednedavnom som krmila aj mrazenym cyklopom, teraz idem skusit artemiu. Obcas pridam aj sera fishtamin.

Hodnoty vody v 38 l:
pH – 8
KH – 9 °dkH
teplota: 25-26 °C
NO2 – 0
NH3/NH4 – 0
NO3 – medzi 12,5 a 25 mg/l
V 142 l: predpokladam podobne hodnoty, iba teplota vody zvykne byt cez den aj 27 °C, cez noc klesne o cca. 2 °C.

Dospele rybky su v podstate OK, az na 2 co su chude, predpokladam nejake vnutorne parazity.

Budem rada ak Vas nieco napadne, kde by mohol byt problem, alebo je to len prirodzena selekcia, samcekovia su citlivejsi :?:

Ďakujem
Obrázok používateľa
mystka
 
Príspevky: 598
Obrázky: 62
Založený: 07 Jan 2009 20:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Problem s endlerkami

Odoslaťod tomas1 » 20 Máj 2010 13:51 pm

a okyslicujes ich poriadne mne sa to robilo ked som malo okyslicoval :mrgreen:
tomas1
 
Príspevky: 312
Obrázky: 17
Založený: 21 Feb 2010 08:18 am
Bydlisko: bratislava

Re: Problem s endlerkami

Odoslaťod HASEMANIA_NANA » 20 Máj 2010 13:57 pm

Ahoj no jedine co som kukol ze by som ja zmenil by bola asi teplota vody.. ze aj 27??? to sice nieje vela alepri endlerkach by som asi zvolil mensiu. Poviem ti asi tak , ja mam vodu s teplotou 20-21 C .....neohrievam. A vse je uuuuuplne ok... aj rastlinky aj vse. Krevetky samozrejme cez red cherry , obycajne zelene, ale i japoniky, 20-21 teplota im vyhovuje :-))
HASEMANIA_NANA
 

Re: Problem s endlerkami

Odoslaťod mystka » 20 Máj 2010 14:34 pm

Neokyslicujem, lebo mam dost rastlin a hladina sa hybe. Viem, ze v tom jednom je vysoka teplota, ale rovnaky problem mam aj v druhom akva, kde je teplota v podstate normalna cca. 25 °C. Vysokou teplotou im skor skracujem zivot, ale ze by kvoli nej mali drobci problemy si nemyslim.
Obrázok používateľa
mystka
 
Príspevky: 598
Obrázky: 62
Založený: 07 Jan 2009 20:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Problem s endlerkami

Odoslaťod Volodus » 21 Máj 2010 13:42 pm

A co pH? 8 je celkom dost.
Volodus
 
Príspevky: 150
Založený: 25 Aug 2009 12:43 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Problem s endlerkami

Odoslaťod mystka » 21 Máj 2010 20:04 pm

Je, dost vysoke. Chcela som ho znizit raselinou, ale nie som si ista ci je to pre endlerky stastne riesenie. Uz som sa s kadekym radila, ale neviem co robit (raselina, CO2, nejaky pripravok). Ci to endlerkam vlastne skodi. Doteraz s tymi samcekmi problem nebol a male akva ma 3/4 roka, no ale deje sa to aj v tom vacsom.
Obrázok používateľa
mystka
 
Príspevky: 598
Obrázky: 62
Založený: 07 Jan 2009 20:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Problem s endlerkami

Odoslaťod smajdalf » 21 Máj 2010 20:20 pm

Ahoj, ja si myslím, že problém v teplote nebude (ja mám teplotu 26°C a endlerky sú ok). Tak isto mám 30l akva. Možno to bude tým pH, mne sa pohybuje zhruba niekde pri hranici 6,5. Akvárko máš pekne zarastené a toho CO2 by som sa nebál použiť rastliny ho spotrebuju. Ja používam aj listy mandľovníku, na obale bolo napísané, že majú rôzne antibakteriálne účinky.
Obrázok používateľa
smajdalf
 
Príspevky: 40
Obrázky: 0
Založený: 06 Apr 2010 14:07 pm
Bydlisko: Dolné Saliby [GA]

Re: Problem s endlerkami

Odoslaťod mystka » 21 Máj 2010 20:28 pm

Aj ten pouzivam, hlavne pre krevetky...Mozno to CO2 skusim a uvidim, snad neotravim cele osadenstvo :)
Obrázok používateľa
mystka
 
Príspevky: 598
Obrázky: 62
Založený: 07 Jan 2009 20:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Problem s endlerkami

Odoslaťod Volodus » 21 Máj 2010 22:02 pm

Raselina endlerkam rozhodne neskodi. Aspon tych mojich par ryb sa nestazuje a furt sa len kotia a kotia az neviem co snimy :D
Volodus
 
Príspevky: 150
Založený: 25 Aug 2009 12:43 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Problem s endlerkami

Odoslaťod Jan Blanar » 22 Máj 2010 06:18 am

Ja som mal problemy s chradnutim endleriek, aj s plutvickami / od kedy ich krmim cyklopom, patentkou mrazenou, super zmes vlocky a spirulinove tablety maju sa k svetu. Inak na listy mandlovnika su fajn / ale zbytocne drahe ja namiesto nich pouzivam ,,jelsove sisticky,,. Mali by doma este nejake byt ak najdem mozem poslat / povodne sme to zohnali pre moju mamu na aranzovanie
Jan Blanar
 
Príspevky: 363
Obrázky: 0
Založený: 05 Jan 2008 18:18 pm
Bydlisko: Drienovská Nová Ves 95

Re: Problem s endlerkami

Odoslaťod mystka » 23 Máj 2010 18:08 pm

Jelsove sisticky som uz aj ja hodila do akvarka. Len neviem kolko ich tam mam dat na objem 38 l napriklad. Dala som ich tam asi 5. A kedy ich mam vymenit? Dnes bola na zbere dalsich, tak mam slusnu zasobu :)
Obrázok používateľa
mystka
 
Príspevky: 598
Obrázky: 62
Založený: 07 Jan 2009 20:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Problem s endlerkami

Odoslaťod HASEMANIA_NANA » 23 Máj 2010 18:36 pm

No ten mandlovnik morsky tam mam i ja ale netreba to s nim prehanat ze jeden list na 50 L vody sa odporuca. Mozno i preto problemy ja nemam.a az tak drahy nieje :-)
HASEMANIA_NANA
 

Re: Problem s endlerkami

Odoslaťod smajdalf » 23 Máj 2010 19:17 pm

No to ano, ja som tiež dal jeden celý a vodu zafarbil teda riadne, tak som ho vybral a vrátil tam len polovicu :D
Obrázok používateľa
smajdalf
 
Príspevky: 40
Obrázky: 0
Založený: 06 Apr 2010 14:07 pm
Bydlisko: Dolné Saliby [GA]

Re: Problem s endlerkami

Odoslaťod mystka » 23 Máj 2010 19:18 pm

Mne sa zafarbena voda velmi paci, je to take prirodne..Ja mam take mensie od Dennerle.
Obrázok používateľa
mystka
 
Príspevky: 598
Obrázky: 62
Založený: 07 Jan 2009 20:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Problem s endlerkami

Odoslaťod HASEMANIA_NANA » 23 Máj 2010 23:51 pm

ja som mal vodu jak "moč" tot dovod je ze 20L objemu akvaria tvorili korene z raseliniska :-)) tak ale uz som to trosku zredujkoval. Bo to bolo az moc tmave a moje hasemanie splivali az moc potom :-(Ale i tak mi tam preventivne lezia na dne 2 listy z mandlovnika. No ako som spominal prevencia proti plesniam, co u tetrovitych ryb je v celku casto resp. narazam na neonky cierne :-( a chce to fakt kyslu vodu a makku a potom je vseeetko uplne super :-)
HASEMANIA_NANA
 

Re: Problem s endlerkami

Odoslaťod mystka » 26 Máj 2010 19:57 pm

Ahojte "skuseni odbornici". Prosim poradte. Myslite si, ze mojim endlerkam moze sposobovat problemy vyssie pH? Ma hodnotu 8. Alkalita je 9dkH. Mam pocit, ze sa im prestalo darit, v oboch akvariach. O akvaria sa prikladne staram, takze zacinam byt z toho nestastna. Male bezalo cca. 3/4 roka bez uplne v pohode. Problemy som popisala uz vyssie. Len teraz zacali mat problemy aj dospele rybky, nie vsetky, niektore su v 100 % kondicii, ale niektore su akokeby bledsie, maju taky bledasty zakal na tele, stahuju chvosty. Co konkretne sposobuje vysoke pH v akvariu? Ako skodi rybkam, poskodzuje slizovu vrstvu? Fotky oboch akvarii mam v albume. Budem vdacna za vsetky postrehy a rady. Dakujem. :(
Obrázok používateľa
mystka
 
Príspevky: 598
Obrázky: 62
Založený: 07 Jan 2009 20:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Problem s endlerkami

Odoslaťod HASEMANIA_NANA » 31 Máj 2010 01:15 am

Myslim ze moze to KH a aj ta teplota.. skracuje im zivotvost, studena voda = viac kysliku. A veru endlerky si nepotrpia na teplu vodu.ja u nich mam pH medzi 6,8 - 7,2 pH, KH(uhlicitanova tvrdost) 3-6d, celkova by az tak nevadila(cca.14d mam ja) ale uhlicitanova urcite rybam dobrotku nerobi teda az na africke cichlidy..Aj americkym cichlidam vadi vysoke KH. NO3 a NO2 mam na 0.
to teda ja na porovnanie hodnot. (hodnoty su orientacne JBL test 5 v 1)
A biely povlak? no tak to by som liecil....JBL Fungol 100ml...to je na pliesne ako stvorene (sak aj je to na to stvorene )

tot moj postreh vela stastia ti prajem .
HASEMANIA_NANA
 

Re: Problem s endlerkami

Odoslaťod StanleyPWL » 31 Máj 2010 07:25 am

ahoj mystka, citam si uz dlhsie teto problemy co mas s endlerkami, no priznam sa, ze hoci mam endlerky uz nejaky ten rok, neviem ti poradit ... toto som este nevidel ...

pokial mas dobre testy a NO3 a NO2 mas +- znulovane (na co by som ten problem tipoval), tak vo vode ako takej to skor nebude ...

pH 8 podla mna nevadi vobec (ja mam endlerky dlhodobo vo vode s pH 8 bez problemov)

skor by som hladal nejaky iny faktor ... trebarz nieje moznost, ze by sa ti do vody dostavali tazke kovy (dopustat pri vymene teplu alebo studenu vodu?), pripadne z dekoracie (nejake kamene neisteho povodu) ...

do stravy ti nikto nic neprisypa? (trebarz neprajucna svokra :lol: ) ... no ok, to uz prehanam

inak co sledujem, tak robis v podstate vsetko spravna, tak si myslim, ze ten problem bude nejaka hovadina skrita, co by ta ani nenapadla ...
StanleyPWL
 
Príspevky: 189
Založený: 13 Feb 2008 15:15 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Problem s endlerkami

Odoslaťod mystka » 31 Máj 2010 07:38 am

Tiez mi bolo povedane, ze to pH by na endlerky mat az taky vplyv nemalo, vraj klasicka bratislavska voda. A vraj mam prisolit vodu, aj v ich domovine im tam priteka trosku vody z mora. Kamene by mali byt v poriadku, do potravy im nik nic nesype - snad :o . Vodu menim za odstatu - studenu. Asi to necham tak, kedze vacsina ryb je v pohode a necham tomu volny priebeh, vcera dostali do mrazenej potravy aj vitaminiky tak uvidim.
Obrázok používateľa
mystka
 
Príspevky: 598
Obrázky: 62
Založený: 07 Jan 2009 20:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Problem s endlerkami

Odoslaťod HASEMANIA_NANA » 31 Máj 2010 12:51 pm

AAAAA tak sa vyjadrim k mrazenej potrave... pokial to nieje fakt dobra znacka a hlavne seriozna tak vela chorob pochadza najma z mrazenej potravy. A teraz nieco zaujimave. Mrazene nitenky a patentky su najhorsia vec co mozu byt, pretoze viazu na seba resp. do svojich tiel vsetok sajrajt a bordel a humus z okolia. takze ja sa stanim tohto a aj srdcia mi neboli odporucene. Nieje to vycitane niekde z knihy ci netu ale mam to od majitelky chovni ktora ma 5 000 000 l vody v akvariach a chova , mnozi ryby. Jedine co je dobrotka je CIKLOP. tak tolko k mrazenej strave. A ta soľ. to mas pravdu to neublizi ziadnym rybam a zivorodky jej znesu 2-5 Lyzic na 10 l. to ale 5 je az pri fakt silnom lieceni.
no i tak si myslim ze tam mas nejaku plesen..
HASEMANIA_NANA
 

Re: Problem s endlerkami

Odoslaťod mystka » 31 Máj 2010 13:10 pm

Plesen to nie je podla mna. Skusobne som jednu tak choru rybku liecila v krantenke eSHou a nezabrala a ta je aj proti plesniam. Krmila som mrazenym cyklopom (zo ZOODOMu) a velmi im chutil, teraz som kupila mrazenu artemiu v ZOODOME, dovozca Zoojomis, vyrobca je vsak z Ukrajiny, co mi moc nepaci.
Obrázok používateľa
mystka
 
Príspevky: 598
Obrázky: 62
Založený: 07 Jan 2009 20:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Problem s endlerkami

Odoslaťod Mariok » 31 Máj 2010 14:41 pm

mystka: Ukrajina nerovná sa zákonite smejd. Záleží od konkrétnej dodávky. Nepoteším ťa, ja som mal podobné problémy s gupkami a pomohlo mi až vysadenie mrazeného Cyklopa. Tiež som mal asi smolu na dodávku. Skús častejšie výmeny vody a prejdi (aspoň dočasne (mesiac,dva) na Tetramin (alebo niečo podobné) a riasy/Spirulinu. Ak to zaberie, je v tom určite "namočená" mrazená potrava.
P.S.: EshaExit v kombinácii s Esha2000 zabrali u mňa spoľahlivo, nebolo to však riešenie príčiny, ale len následkov.
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Problem s endlerkami

Odoslaťod mystka » 31 Máj 2010 18:17 pm

Dik za rady a tipy. Skusim na ten mesiac dva vysadit mrazenu potravu. Krmiva sucheho mam dost sera vipan, jbl novo guppy aj ten Tetramin, co sa tyka nejakeho toho rastlinneho krmiva mam pre ne kupeny jbl novo vert, ale strasne rady obzobkavaju riasu od Dennerle ktoru dávam do akva krevetkam a este som im kupila od sery susene cervene larvy komara. Tak snad to budu mat pestre aj bez tej mrazenej potravy. Budem pozorovat.
Obrázok používateľa
mystka
 
Príspevky: 598
Obrázky: 62
Založený: 07 Jan 2009 20:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Problem s endlerkami

Odoslaťod Mariok » 31 Máj 2010 18:26 pm

NA tom druhu až tak nezáleží. Značkové krmivá sú približne rovnako nutrične hodnotné.
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.